LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (17) - vybíráme data

MySQL a mocný příkaz SELECT. Alespoň tedy první z několika dílů, které jej budou rozebírat.

3.5.2005 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 49138×

Komerční sdělení: Pořádáme Kurzy MySQL

V naprosté většině aplikací, které nějak souvisejí s databázemi, je častou činností vybírání (vracení) nějakých údajů z tabulek. To je velmi široký pojem. Jak totiž uvidíme, všechno vybírání záznamů se děje pomocí jediného SQL příkazu - SELECT. Protože toho SELECT musí hodně umět, patří bezesporu k jednomu z nejsložitěších příkazů v celé škále SQL. Ale popořadě - nejprve trocha teorie.

Teorie vybírání dat

Nesmíme zapomenout na to, že vracení dat z databáze se dosti liší od manipulace s daty. Když nějaká aplikace manipuluje s daty (pomocí INSERT, UPDATE, DELETE nebo REPLACE), odesílá do databáze data a jako odpověď dostává jen nějaké potvrzení. Počet ovlivněných řádků, počet varování či chyb a podobně. Jestliže ale budeme data vybírat, vrátí nám databáze nějaký objem, balík dat.

K čemu takový balík dat použijeme? V reálné aplikaci se s ním pracuje převážně tak, že se vrácená data zpracovávají řádek po řádku. Proč se to dělá? K typickým scénářům patří tyto situace:

 • Vrácená data jsou reprezenována pomocí nějakého GUI rozhraní - třebas komponenty jTable v jazyku Java. Někdy jako statická data, někdy umožňují aplikace zobrazená data upravovat a vracet zpět do databáze.
 • Často pracuje MySQL s weby. Tam je typické, že vrácená data jsou reprezentována v HTML stránce pomocí tabulek jazyka HTML. Pochopitelně, že k transformaci je použit nějaký skriptovací jazyk, jako je třeba PHP.
 • V mnoha obchodních aplikacích bývají vybraná data podkladem pro tisk tiskových sestav, jako jsou seznamy, účetní doklady, grafy nebo čárové kódy.
 • Vrácená data také mohou být podrobena nějakému výpočtu a použita v jiných částech aplikace.

A teď něco terminologie. Balíku dat, vrácených z databáze se často říká recordset nebo resultset. Když se sada záznamů zpracováví po řádcích, používá se na každý řádek termín record nebo result. Protože datové typy jazyka, v němž je aplikace napsána nemusejí přímo odpovídat datovým typům, které zná MySQL, provede program (nebo ovladač připojení k databázi) občas tzv. mapování datových typů SQL na datové typy hostitelského jazyka. Každý záznam se skládá ze sloupců a mohou existovat nástroje, které jej zkonvertují na objekty, pole a tak dále.

Nicméně, náš seriál se zabývá databází MySQL. Budeme tedy pracovat s výslednou množinou záznamů jen do doby, než opustí MySQL server. Vybírání dat se děje pomocí příkazu SELECT.

Složitý SELECT

Abych vám v úvodu povídání o příkazu SELECT alespoň naznačil, co všechno umí, podívejte se na následující soupis:

 • SELECT umí vybrat všechny nebo některé sloupce z tabulky
 • SELECT umí omezit vybraná data na nějakou podmnožinu (filtrování dat)
 • Umí vrácená data seřadit
 • Umí se rozhodnout, zda vrátit duplicitní záznamy nebo ne
 • Umí vracet nejen data po řádcích, ale umí je i seskupit
 • Umí seskupená data filtrovat
 • Umí vrátit data z více než jedné tabulky pomocí procesu, kterému se říká spojování tabulek
 • Umí omezit počet vrácených dat na předem daný počet

Probrat to všechno bude pochopitelně práce na několik dílů seriálu, ale bezpochyby se to vyplatí. I když se to možná nezdá, prakticky všechny uvedené věci budete totiž v reálných aplikacích používat. Ale popořadě; asi nejjednodušší forma příkazu SELECT je ta, která vrátí obsah celé tabulky. Vypadá to nějak takto (a nezní to zatím až tak hrozně):

select * from [název tabulky];

Málokdy však potřebujeme vybrat všechna data z tabulky. Mnohem častější je situace, v níž nás zajímají jen některé její sloupce. Pak stačí tyto sloupce vyjmenovat jako seznam oddělený čárkou mezi klíčovými slovy SELECT a FROM. Vypadalo by to asi takhle:

select jmeno, prijmeni, plat from zamestnanci;

Aliasy

Příkaz SELECT s vyjmenovanými sloupci může mít jeden problém - ne vždy se sloupce jmenují tak, jak by se nám v aplikaci hodilo. Důvodů, proč nám názvy sloupců nemusejí vyhovovat je více:

 • Tabulku třeba navrhoval někdo jiný a my se musíme podřídit
 • Názvy sloupců nám nic neříkají
 • Názvy sloupců jsou tak krátké nebo tak dlouhé, že se s nimi nedá pracovat.

Naštěstí existuje řešení. Ve výčtu sloupců příkazu MySQL lze použít tzv. aliasy. Následuje opět ukázka:

select nesnesitelne_dlouhy_nazev_sloupce as krakty_nazev from tabulka;

Klíčové slovo AS lze vynechat, takže tohle bude taky fungovat:

select nesnesitelne_dlouhy_nazev_sloupce krakty_nazev from tabulka;

Pozn.: Ovšem pozor. Může se stát, že při vyjmenovávání sloupců někde zapomeneme čárku mezi jednotlivými názvy. To je problém, protože pak to MySQL pochopí tak, že chceme, aby druhý název byl aliasem prvního. Nejen, že výsledná sada bude mít o sloupec méně, ale jeden sloupec se bude jinak jmenovat a příkaz NESKONČÍ chybou!

Proč vyjmenovávat sloupce

Ačkoli by se mohlo zdát, že používat hvězdičku a vracet všechny sloupce tabulky je poměrně bezproblémové, měli byste se tomu pokud možno vyhýbat a vždy vyjmenovávat sloupce, které si přejete ve výsledné sadě záznamů mít. Důvodů je zase několik:

 1. Je to rychlost. Tabulka může mít časem více sloupců a jestliže používáte SELECT *, může se výsledná sada poměrně rychle rozrůst směrem do šířky. Pokud sloupce vyjmenujete, nestane se to.
 2. Je to funkcionalita. Když máte hvězdičku, nemůžete mít aliasy.
 3. Je to odolnost aplikace. Dejme tomu, že byste měli příkaz SELECT * spoléhající na to, že existuje sloupec PRIJMENI. Jestliže ale někdo tento sloupec odstraní, příkaz SELECT * přesto projde, ale chyba nejspíš nastane někde později v aplikaci. Pokud by SELECT požadoval přímo daný sloupec, skončí již dotaz do databáze chybou. Obdobné to bude při přejmenování sloupce.
 4. Je to snadnost úprav. Jestliže ve zdrojovém kódu aplikace máte v příkazu SELECT vyjmenovány sloupce, můžete snadno vyhledat ty části kódu, které dané sloupce požadují. Pokud byste používali zápis SELECT *, nic takového udělat nemůžete.

V dalším díle seriálu se podíváme na to, jak se v souvislosti s příkazem SELECT používá klauzule WHERE.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

duplicita 15.9.2007 23:03 sin
L Re: duplicita 16.9.2007 08:45 Petr Zajíc
Hvězda alias 1.12.2007 22:58 Miroslav Holec
  L Re: Hvězda alias 2.12.2007 10:01 Petr Zajíc
    L Re: Hvězda alias 2.12.2007 12:36 Aleš Hakl
      L Re: Hvězda alias 3.12.2007 07:11 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze