LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (17) - vybíráme data

MySQL a mocný příkaz SELECT. Alespoň tedy první z několika dílů, které jej budou rozebírat.

3.5.2005 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 49854×

V naprosté většině aplikací, které nějak souvisejí s databázemi, je častou činností vybírání (vracení) nějakých údajů z tabulek. To je velmi široký pojem. Jak totiž uvidíme, všechno vybírání záznamů se děje pomocí jediného SQL příkazu - SELECT. Protože toho SELECT musí hodně umět, patří bezesporu k jednomu z nejsložitěších příkazů v celé škále SQL. Ale popořadě - nejprve trocha teorie.

Teorie vybírání dat

Nesmíme zapomenout na to, že vracení dat z databáze se dosti liší od manipulace s daty. Když nějaká aplikace manipuluje s daty (pomocí INSERT, UPDATE, DELETE nebo REPLACE), odesílá do databáze data a jako odpověď dostává jen nějaké potvrzení. Počet ovlivněných řádků, počet varování či chyb a podobně. Jestliže ale budeme data vybírat, vrátí nám databáze nějaký objem, balík dat.

K čemu takový balík dat použijeme? V reálné aplikaci se s ním pracuje převážně tak, že se vrácená data zpracovávají řádek po řádku. Proč se to dělá? K typickým scénářům patří tyto situace:

 • Vrácená data jsou reprezenována pomocí nějakého GUI rozhraní - třebas komponenty jTable v jazyku Java. Někdy jako statická data, někdy umožňují aplikace zobrazená data upravovat a vracet zpět do databáze.
 • Často pracuje MySQL s weby. Tam je typické, že vrácená data jsou reprezentována v HTML stránce pomocí tabulek jazyka HTML. Pochopitelně, že k transformaci je použit nějaký skriptovací jazyk, jako je třeba PHP.
 • V mnoha obchodních aplikacích bývají vybraná data podkladem pro tisk tiskových sestav, jako jsou seznamy, účetní doklady, grafy nebo čárové kódy.
 • Vrácená data také mohou být podrobena nějakému výpočtu a použita v jiných částech aplikace.

A teď něco terminologie. Balíku dat, vrácených z databáze se často říká recordset nebo resultset. Když se sada záznamů zpracováví po řádcích, používá se na každý řádek termín record nebo result. Protože datové typy jazyka, v němž je aplikace napsána nemusejí přímo odpovídat datovým typům, které zná MySQL, provede program (nebo ovladač připojení k databázi) občas tzv. mapování datových typů SQL na datové typy hostitelského jazyka. Každý záznam se skládá ze sloupců a mohou existovat nástroje, které jej zkonvertují na objekty, pole a tak dále.

Nicméně, náš seriál se zabývá databází MySQL. Budeme tedy pracovat s výslednou množinou záznamů jen do doby, než opustí MySQL server. Vybírání dat se děje pomocí příkazu SELECT.

Složitý SELECT

Abych vám v úvodu povídání o příkazu SELECT alespoň naznačil, co všechno umí, podívejte se na následující soupis:

 • SELECT umí vybrat všechny nebo některé sloupce z tabulky
 • SELECT umí omezit vybraná data na nějakou podmnožinu (filtrování dat)
 • Umí vrácená data seřadit
 • Umí se rozhodnout, zda vrátit duplicitní záznamy nebo ne
 • Umí vracet nejen data po řádcích, ale umí je i seskupit
 • Umí seskupená data filtrovat
 • Umí vrátit data z více než jedné tabulky pomocí procesu, kterému se říká spojování tabulek
 • Umí omezit počet vrácených dat na předem daný počet

Probrat to všechno bude pochopitelně práce na několik dílů seriálu, ale bezpochyby se to vyplatí. I když se to možná nezdá, prakticky všechny uvedené věci budete totiž v reálných aplikacích používat. Ale popořadě; asi nejjednodušší forma příkazu SELECT je ta, která vrátí obsah celé tabulky. Vypadá to nějak takto (a nezní to zatím až tak hrozně):

select * from [název tabulky];

Málokdy však potřebujeme vybrat všechna data z tabulky. Mnohem častější je situace, v níž nás zajímají jen některé její sloupce. Pak stačí tyto sloupce vyjmenovat jako seznam oddělený čárkou mezi klíčovými slovy SELECT a FROM. Vypadalo by to asi takhle:

select jmeno, prijmeni, plat from zamestnanci;

Aliasy

Příkaz SELECT s vyjmenovanými sloupci může mít jeden problém - ne vždy se sloupce jmenují tak, jak by se nám v aplikaci hodilo. Důvodů, proč nám názvy sloupců nemusejí vyhovovat je více:

 • Tabulku třeba navrhoval někdo jiný a my se musíme podřídit
 • Názvy sloupců nám nic neříkají
 • Názvy sloupců jsou tak krátké nebo tak dlouhé, že se s nimi nedá pracovat.

Naštěstí existuje řešení. Ve výčtu sloupců příkazu MySQL lze použít tzv. aliasy. Následuje opět ukázka:

select nesnesitelne_dlouhy_nazev_sloupce as krakty_nazev from tabulka;

Klíčové slovo AS lze vynechat, takže tohle bude taky fungovat:

select nesnesitelne_dlouhy_nazev_sloupce krakty_nazev from tabulka;

Pozn.: Ovšem pozor. Může se stát, že při vyjmenovávání sloupců někde zapomeneme čárku mezi jednotlivými názvy. To je problém, protože pak to MySQL pochopí tak, že chceme, aby druhý název byl aliasem prvního. Nejen, že výsledná sada bude mít o sloupec méně, ale jeden sloupec se bude jinak jmenovat a příkaz NESKONČÍ chybou!

Proč vyjmenovávat sloupce

Ačkoli by se mohlo zdát, že používat hvězdičku a vracet všechny sloupce tabulky je poměrně bezproblémové, měli byste se tomu pokud možno vyhýbat a vždy vyjmenovávat sloupce, které si přejete ve výsledné sadě záznamů mít. Důvodů je zase několik:

 1. Je to rychlost. Tabulka může mít časem více sloupců a jestliže používáte SELECT *, může se výsledná sada poměrně rychle rozrůst směrem do šířky. Pokud sloupce vyjmenujete, nestane se to.
 2. Je to funkcionalita. Když máte hvězdičku, nemůžete mít aliasy.
 3. Je to odolnost aplikace. Dejme tomu, že byste měli příkaz SELECT * spoléhající na to, že existuje sloupec PRIJMENI. Jestliže ale někdo tento sloupec odstraní, příkaz SELECT * přesto projde, ale chyba nejspíš nastane někde později v aplikaci. Pokud by SELECT požadoval přímo daný sloupec, skončí již dotaz do databáze chybou. Obdobné to bude při přejmenování sloupce.
 4. Je to snadnost úprav. Jestliže ve zdrojovém kódu aplikace máte v příkazu SELECT vyjmenovány sloupce, můžete snadno vyhledat ty části kódu, které dané sloupce požadují. Pokud byste používali zápis SELECT *, nic takového udělat nemůžete.

V dalším díle seriálu se podíváme na to, jak se v souvislosti s příkazem SELECT používá klauzule WHERE.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

duplicita 15.9.2007 23:03 sin
L Re: duplicita 16.9.2007 08:45 Petr Zajíc
Hvězda alias 1.12.2007 22:58 Miroslav Holec
  L Re: Hvězda alias 2.12.2007 10:01 Petr Zajíc
    L Re: Hvězda alias 2.12.2007 12:36 Aleš Hakl
      L Re: Hvězda alias 3.12.2007 07:11 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze