LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (17) - vybíráme data

MySQL a mocný příkaz SELECT. Alespoň tedy první z několika dílů, které jej budou rozebírat.

3.5.2005 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 47837×

Komerční sdělení: Pořádáme Kurzy MySQL

V naprosté většině aplikací, které nějak souvisejí s databázemi, je častou činností vybírání (vracení) nějakých údajů z tabulek. To je velmi široký pojem. Jak totiž uvidíme, všechno vybírání záznamů se děje pomocí jediného SQL příkazu - SELECT. Protože toho SELECT musí hodně umět, patří bezesporu k jednomu z nejsložitěších příkazů v celé škále SQL. Ale popořadě - nejprve trocha teorie.

Teorie vybírání dat

Nesmíme zapomenout na to, že vracení dat z databáze se dosti liší od manipulace s daty. Když nějaká aplikace manipuluje s daty (pomocí INSERT, UPDATE, DELETE nebo REPLACE), odesílá do databáze data a jako odpověď dostává jen nějaké potvrzení. Počet ovlivněných řádků, počet varování či chyb a podobně. Jestliže ale budeme data vybírat, vrátí nám databáze nějaký objem, balík dat.

K čemu takový balík dat použijeme? V reálné aplikaci se s ním pracuje převážně tak, že se vrácená data zpracovávají řádek po řádku. Proč se to dělá? K typickým scénářům patří tyto situace:

 • Vrácená data jsou reprezenována pomocí nějakého GUI rozhraní - třebas komponenty jTable v jazyku Java. Někdy jako statická data, někdy umožňují aplikace zobrazená data upravovat a vracet zpět do databáze.
 • Často pracuje MySQL s weby. Tam je typické, že vrácená data jsou reprezentována v HTML stránce pomocí tabulek jazyka HTML. Pochopitelně, že k transformaci je použit nějaký skriptovací jazyk, jako je třeba PHP.
 • V mnoha obchodních aplikacích bývají vybraná data podkladem pro tisk tiskových sestav, jako jsou seznamy, účetní doklady, grafy nebo čárové kódy.
 • Vrácená data také mohou být podrobena nějakému výpočtu a použita v jiných částech aplikace.

A teď něco terminologie. Balíku dat, vrácených z databáze se často říká recordset nebo resultset. Když se sada záznamů zpracováví po řádcích, používá se na každý řádek termín record nebo result. Protože datové typy jazyka, v němž je aplikace napsána nemusejí přímo odpovídat datovým typům, které zná MySQL, provede program (nebo ovladač připojení k databázi) občas tzv. mapování datových typů SQL na datové typy hostitelského jazyka. Každý záznam se skládá ze sloupců a mohou existovat nástroje, které jej zkonvertují na objekty, pole a tak dále.

Nicméně, náš seriál se zabývá databází MySQL. Budeme tedy pracovat s výslednou množinou záznamů jen do doby, než opustí MySQL server. Vybírání dat se děje pomocí příkazu SELECT.

Složitý SELECT

Abych vám v úvodu povídání o příkazu SELECT alespoň naznačil, co všechno umí, podívejte se na následující soupis:

 • SELECT umí vybrat všechny nebo některé sloupce z tabulky
 • SELECT umí omezit vybraná data na nějakou podmnožinu (filtrování dat)
 • Umí vrácená data seřadit
 • Umí se rozhodnout, zda vrátit duplicitní záznamy nebo ne
 • Umí vracet nejen data po řádcích, ale umí je i seskupit
 • Umí seskupená data filtrovat
 • Umí vrátit data z více než jedné tabulky pomocí procesu, kterému se říká spojování tabulek
 • Umí omezit počet vrácených dat na předem daný počet

Probrat to všechno bude pochopitelně práce na několik dílů seriálu, ale bezpochyby se to vyplatí. I když se to možná nezdá, prakticky všechny uvedené věci budete totiž v reálných aplikacích používat. Ale popořadě; asi nejjednodušší forma příkazu SELECT je ta, která vrátí obsah celé tabulky. Vypadá to nějak takto (a nezní to zatím až tak hrozně):

select * from [název tabulky];

Málokdy však potřebujeme vybrat všechna data z tabulky. Mnohem častější je situace, v níž nás zajímají jen některé její sloupce. Pak stačí tyto sloupce vyjmenovat jako seznam oddělený čárkou mezi klíčovými slovy SELECT a FROM. Vypadalo by to asi takhle:

select jmeno, prijmeni, plat from zamestnanci;

Aliasy

Příkaz SELECT s vyjmenovanými sloupci může mít jeden problém - ne vždy se sloupce jmenují tak, jak by se nám v aplikaci hodilo. Důvodů, proč nám názvy sloupců nemusejí vyhovovat je více:

 • Tabulku třeba navrhoval někdo jiný a my se musíme podřídit
 • Názvy sloupců nám nic neříkají
 • Názvy sloupců jsou tak krátké nebo tak dlouhé, že se s nimi nedá pracovat.

Naštěstí existuje řešení. Ve výčtu sloupců příkazu MySQL lze použít tzv. aliasy. Následuje opět ukázka:

select nesnesitelne_dlouhy_nazev_sloupce as krakty_nazev from tabulka;

Klíčové slovo AS lze vynechat, takže tohle bude taky fungovat:

select nesnesitelne_dlouhy_nazev_sloupce krakty_nazev from tabulka;

Pozn.: Ovšem pozor. Může se stát, že při vyjmenovávání sloupců někde zapomeneme čárku mezi jednotlivými názvy. To je problém, protože pak to MySQL pochopí tak, že chceme, aby druhý název byl aliasem prvního. Nejen, že výsledná sada bude mít o sloupec méně, ale jeden sloupec se bude jinak jmenovat a příkaz NESKONČÍ chybou!

Proč vyjmenovávat sloupce

Ačkoli by se mohlo zdát, že používat hvězdičku a vracet všechny sloupce tabulky je poměrně bezproblémové, měli byste se tomu pokud možno vyhýbat a vždy vyjmenovávat sloupce, které si přejete ve výsledné sadě záznamů mít. Důvodů je zase několik:

 1. Je to rychlost. Tabulka může mít časem více sloupců a jestliže používáte SELECT *, může se výsledná sada poměrně rychle rozrůst směrem do šířky. Pokud sloupce vyjmenujete, nestane se to.
 2. Je to funkcionalita. Když máte hvězdičku, nemůžete mít aliasy.
 3. Je to odolnost aplikace. Dejme tomu, že byste měli příkaz SELECT * spoléhající na to, že existuje sloupec PRIJMENI. Jestliže ale někdo tento sloupec odstraní, příkaz SELECT * přesto projde, ale chyba nejspíš nastane někde později v aplikaci. Pokud by SELECT požadoval přímo daný sloupec, skončí již dotaz do databáze chybou. Obdobné to bude při přejmenování sloupce.
 4. Je to snadnost úprav. Jestliže ve zdrojovém kódu aplikace máte v příkazu SELECT vyjmenovány sloupce, můžete snadno vyhledat ty části kódu, které dané sloupce požadují. Pokud byste používali zápis SELECT *, nic takového udělat nemůžete.

V dalším díle seriálu se podíváme na to, jak se v souvislosti s příkazem SELECT používá klauzule WHERE.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

duplicita 15.9.2007 23:03 sin
L Re: duplicita 16.9.2007 08:45 Petr Zajíc
Hvězda alias 1.12.2007 22:58 Miroslav Holec
  L Re: Hvězda alias 2.12.2007 10:01 Petr Zajíc
    L Re: Hvězda alias 2.12.2007 12:36 Aleš Hakl
      L Re: Hvězda alias 3.12.2007 07:11 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

8.5.2016 17:19 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 26.5.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, cloudové služby, infrastruktura cloudu, efektivní využití cloudu, možné nástrahy cloudů a jak se jim vyhnout
Přidat komentář

21.4.2016 8:01 /František Kučera
Spolek OpenAlt zve na 127. distribuovaný sraz příznivců svobodného softwaru a otevřených technologií (hardware, 3D tisk, SDR, DIY, makers…), který se bude konat ve čtvrtek 28. dubna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

2.3.2016 22:41 /Ondřej Čečák
Letošní ročník konference InstallFest již tento víkend!
Přidat komentář

14.2.2016 16:39 /Redakce Linuxsoft.cz
O víkendu 5. a 6. března 2016 proběhne na pražském Strahově 8. ročník tradiční konference InstallFest. Celkem za dva dny uvidíte ​30 přednášek​ a ​6 workshopů.
Přidat komentář

5.2.2016 17:38 /Petr Ježek
Utilitka z XFce "xfce4-power-manager" nejen umožňuje nastavení lhůty pro uspání či hybernaci, ale i zapínání a vypínání prezentačního módu pro nerušené sledování videí. Stačí ji nastavit v každém vybavenějším panelu a v jakémkoli nontiled WM/DE.
Přidat komentář

10.1.2016 11:32 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
LinuxMarket změnil provozovatele. Nově jej provozuje Marek Pszczolka. Více info a detaily #1 a #2.
Přidat komentář

29.12.2015 11:38 /Ondřej Čečák
Ještě posledních pár dní můžete přidávat příspěvky nebo nápady na Install Fest 2016, který se bude konat 5. a 6. března 2016.
Přidat komentář

8.12.2015 11:36 /Petr Ježek
Logické se stává realitou. LibreOffice a Thunderbird se mají dle článku na Redditu stát protiváhou MS řešení (MS Office a Outlook).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

7.5.2016 14:58 / Teodor Komárek
Soubory

20.4.2016 0:07 / Jakub Cleing
Sázkový panel PHP FUSION

9.4.2016 9:43 / jiwopene@gmail.com
Re: problém s dpkg a nemožností instalovat

9.4.2016 9:41 / jiwopene@gmail.com
Re: změna velikosti disk.oddílu

9.4.2016 9:40 / jiwopene@gmail.com
Re: Přenesení starého OS Win7 na virtuál v Debianu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2016) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze