LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programy, které musíte mít (9) - Prohlížeče obrázků

Ani ti nejotrlejší a nejtvrdší hackeři si neprohlížejí obrázky pomocí textového editoru (vim, jak jinak;)

28.4.2005 09:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 16992×

Prohlížeč obrázků má nainstalovaný snad každý z nás. Nejspíše ani vy nebudete vyjímkou, tento článek nemá za úkol přesvědčovat o tom nejlepším z nejlepších - žádný král (tím bych označil například GIMPa pro vytváření a úpravu grafiky) mezi prohlížeči obrázků v Linuxu neexistuje. Tento článek má umožnit získat hlavně nadhled nad situací a (doufám) ukázat to nejkvalitnější z této oblasti (rád se nechám o dalších alternativách poučit v diskuzi.)

Co by to mělo umět?

Prohlížeč obrázků vám musí nabídnout pohodlné procházení všemožné grafiky. Často nabízí i základní možností editace - otáčení, doostření, korekce jasu... ale dle mého to není třeba a na úpravy si už radši zapnu výše zmíněný GIMP. Všechny tři zde zmínění programy ukládají náhledy obrázků do společného adresáře ~/.thumbnails, což pokládám za velký klad. Taky je dobré, když umožní k obrázkům a fotografiím přiřadit klíčová slova a řadit je do kategorií. To je zvláště vhodné, fotíte-li s digitálem jako o závod. Všechny prohlížeče mají samozřejmě funkci slideshow - takže můžete svým přátelům promítat umělecké fotky z vaší dovolené apod.

Aby nevznikaly Ohnivé války, vybral jsem po jednom kusu ze dvou nejrozšířenějších prostředích na Linuxu - Gnome a Kde. V jednom rohu, do Gnome dobře zapadajíc a jeho knihoven využívajíc stojí GThumb (potlesk) a v druhém zástupce KDE: Showimg (potlesk). Abychom zajistili neutrální stranu, přidává se ještě můj favorit - GQview, zlí jazykové tvrdí, že zcela neutrální není - využívá totiž knihovnu GTK2... ale přivřeme oči;)

GThumb

Instalace

Začneme obligátní instalací, GThumb je Gnome program a tudíž potřebuje hordu knihoven z tohoto prostředí, spíše jen pro úplnost je uvádím. Předpokládám, že máte funkční Gnome a všechny devel knihovny co s ním souvisí:

* glib         version >= 2.2.0
* gtk          version >= 2.2.0 
* libxml        version >= 2.4.0 
* libgnome       version >= 2.2.0 
* libgnomeui      version >= 2.2.0 
* libgnomecanvas    version >= 2.0.0
* gnome-vfs       version >= 2.1.3
* libglade       version >= 2.0.0
* libgnomeprint     version >= 2.1.0 
* libgnomeprintui    version >= 2.1.0 
* libbonobo       version >= 2.3.3 
* libbonoboui      version >= 2.3.3 

Jestli si chcete prohlížet i EXIF informace v obrázcích (typicky tam jsou uložené údaje z digitálního fotoaparátu - délka expozice, použití blesku...) potřebujete i příslušnou knihovnu - libexif. A abychom mohli stahovat fotky přímo z fotoaparátu (nepodporuje-li mass-storage) je třeba mít nainstalovanou i knihovnu libgphoto2. Libtiff a libjpeg předpokládám.

Máme-li všechny knihovny obstarány můžeme se hrdinně pustit do samotné kompilace - začněme stažením zdrojových kódů (nikomu nebráním použít balíček, ve většině distribucí by měl být obsažen.) Zdrojáky najdeme samozřejmě na webovce projektu - hned na úvodní stránce je odkaz Download - to nám umožní stáhnout aktuální verzi 2.6.4.

Kompilace ničím nepřekvapí - klasické ./configure, jež skončí přehledným výpiskem, ukazujíc jaké knihovny budou GThumbu k dispozici:

Configuration:

    Source code location:  .
    Compiler:        gcc
    Have Render:      true
    Have libexif:      yes (0.6.x)
    Have libjpeg:      yes
    Have libtiff:      yes
	Have libgphoto:     yes

Pokračujme make a zakončeme to příkazemmake install, samozřejmě provedeným jako nejvyšší (root).

A je to, máme GThumb nainstalovaný, plní chtíče a nedočkavosti ho spusťme pomoc příkazu gthumb. A jaký je? Gnome může být rozhodně hrdo na to, že projekt GThumb má ve svých řadách - je rychlý, velice přehledný (tipoval bych, že dodržuje HIG), prostě pěkně zapadne. Fotky, nestačí-li vám struktura adresářů na disku, můžeme organizovat do tzv. katalogů, což jsou jakési virtuální adresáře. Obrázkům můžete přiřazovat i klíčová slova a podle nich pak vyhledávat - ale dialog se zobrazením výsledků by mohl být propracovanější. Pěkný je ale dialog pro tisk, kde si jednoduše nastavíte veškeré podstatné parametry a můžete posouvat s obrázkem tak, aby byl na papíře na přesně zamýšleném místě. Rovněž povedenými bych nazval funkce na základní úpravy fotografií - vylepšení, ořez apod., jsou velice jednoduše ovladatelné, o to více však dělají co mají. GThumb vám také usnadní hromadné přejmenovávání obrázků, či jejich otáčení.

Klady

 • Příjemné ovládání
 • Katalogy
 • Tisk
 • Import fotografií z fotoaparátu
 • Jednoduché a přitom užitečné úpravy fotografií a hromadné operace

Zápory

 • Zvládá málo formátů obrázků
 • Některé dialogy mají chudé volby - záložky, seznamy vyhledávání

Showimg

Instalace

Aktuální verzi 0.9.4-1 si stáhneme ze stránek projektu. Ještě před samotnou kompilací musíme stáhnout a nainstalovat tyto knihovny: libkexif (chceme-li si prohlížet EXIF informace), libkipi a kipi-plugins


 Poté provedeme kompilaci Showimg, opět probíhá klasicky ./configure;make;make
  install, po ./configure se nám zjeví přehled s jakými vlastnostmi
 bude program zkompilován, například tyto:

kipi plugin support for ShowImg:   yes
libkexif support for ShowImg:     yes
  You are missing the libkexif headers and libraries
    The libkexif support won't be compiled.

	Installation direcory is /opt/kde


	Good - your configure finished. Start make now

Program se spouští logicky příkazem showimg. Při zapnutí se nám ukáží Tipy k programu. Vzhled programu můžete naprosto přizpůsobit svým představám prostým přetahováním jednotlivý podoken - takže seznam náhledů, samotný obrzek, strom adresářů, exif informace... cokoliv se bude nacházet tam, kde nakážete, dokonce lze slučovat jednotlivé podokna pod záložky, tak jak známe třeba z Firefoxu. Jelikož Showimg načítá při startu Kipi pluginy - což je společná knihovna různých funkcí pro prohlížeče obrázků - načítání trvá přece jen o trochu déle. Kipi pluginy mají tu výhodu, že je sdílí několik projektů (Digikam, KimDaBa, Showimg a Gwenview) a tak nedochází k duplicitě kódu. Více se o tom dočtete na stránce Kipi. A co nám tedy umožnují? od tvorby kalenádřů z fotografií, mpeg slideshow, html galerie až po základní operace jako otáčení a zmenšování obrázů.

Showimg má trochu jinak vymyšlenou aplikaci efektů, či úprav fotografie - na fotky lze aplikovat efekty, jako například negativ či vír a prohlížet si s těmito volbami všechny fotky - když se vám nějaká zalíbí, lze ji s tímto nastavením uložit. Velmi povedené

Klady

 • Bohaté možnosti konfigurace, libovolné rozmístění oken ap.
 • Podporuje hodně formátů obrázků
 • Těží z architektury KDE (inteligentně se doplňující adresní řádek) a KIPI pluginů
 • Dobře udělané efekty

Zápory

 • Nepřehlednější, hlavně zpočátku
 • Pokulhávající český překlad

GQview

Instalace

Aktuální stabilní verze programu GQview je 2.0, tu si taky stáhneme a zkompilujeme - žádné překvapení se nečeká, vystačíme si s trojící ./configure;make;make installl, ze závislostí se uvádí jen GTK+ 2.4. Po instalaci se program spouští příkazem gqview. O tomto svižném prohlížeči se na LinuxSoftu již psalo. V článku najdete popisy klávesových zkratek, výčet funkcí apod. Nebudu to zbytečně opakovat, GQview obsahuje spíše méně funkcí než předešlé dva porhlížeče. Chybí mu především úpravy obrázků, obsahuje jen funkce pro otáčení. Na druhé straně je nejrychlejší a má velice malé závislosti.

Klady

 • Rychlost
 • Nezávislost na prosředí

Zápory

 • Pokulhávající český překlad

Ortel

Co tedy zvolit? Nedramatizoval bych to - prohlížečů existuje celá řada a všechny tři zde představené jsou kvalitní, já bych se rozhodl podle grafického prostředí - používate-li KDE zvolte Showimg, máte-li Gnome, vyberte GThumb. Budete zvyklí na jejich ovládaní a speficiké prvky. No a když nepoužíváte ani jedno z těchto dvou Velkých, ale nějaký minimalistický windowmanager a/nebo nechcete řešit závislti a prioritou je rychlost šáhněte po GQview. Chybu neuděláte žádnou volbou.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

eog 29.4.2005 00:37 Josef Šmidrkal
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze