LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> LinuxEXPRES 4/2005

V úterý 5. dubna vyšlo čtvrté letošní číslo časopisu LinuxEXPRES, tentokrát tematicky zaměřené na zálohování.

8.4.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8007×

LinuxEXPRES - obálka čísla 4/2005

Stručný obsah čísla 4/2005:

 • editorial
 • obsah
 • echo
 • novinky
 • make install
 • mozilla
 • distro
  • System Rescue CD (Svatopluk Vít)
 • reportáž
  • HP Multi-user 441 desktop
  • Třetí Open Party Olomouc
 • software
  • Tellica (Vlastimil Ott)
  • Akční čeština I. (Tomáš Klos)
  • Elinks (Lukáš Faltýnek)
  • Mezi K3b a CLI (Vlastimil Ott)
 • rozhovor
  • Jörg Schilling (Vlastimil Ott)
 • aktuálně
 • speciální příloha
  • Dump a restore (David Kovář)
 • mailbox
 • business
  • San – Storage Area Network (Roman Rusnok)
 • praxe
  • Vypalování z příkazové řádky (Matouš Jan Fialka)
  • Když se řekne RAID (Lubomír Čevela)
  • Bash, 4. část (Bohdan Milar)
  • Síťové nástroje, 6. část (Bohdan Milar)
 • hardware
  • SANRAD iSCSI V-switch (Roman Rusnok)
 • hry
  • Simutrans, Barrage (Martin Janíček)
 • recenze knih
 • internet
 • okénko do oken

Podrobněji k aktuálnímu číslu

Nové číslo časopisu LinuxEXPRES je tentokrát laděné do modré barvy (mimochodem, text v pozadí se mi zdá dost podobný memtestu86) a zaměřené na zálohování, o čemž vám dají dostatečně důrazně vědět upoutávky na obálce a posléze editorial šéfredaktora Lukáše Zapletala.

Docela povedený je komixový vtip pod glosou v rubrice Echo, sice mi chvilku trvalo, než jsem ho plně pochopil tak, jak bylo zřejmě zamýšleno, ale na příjemném uvolnění to rozhodně nic nemění.

Přes úvod se dostanete k části věnované novinkám. Jak už je dobrým zvykem, všeobecné novinky pokrývají formou krátkých odstavců s relevantními odkazy hlavní část stránky a po krajích jsou zaměřenější sloupky (Debian, Mandrakelinux, Kernel, ...) nebo tabulky (např. KDE, GNOME).

V sekci Distro je tentokrát představeno System Rescue CD – live distribuce, která se primárně zaměřuje na práci se systémem, ať už např. na zálohování (které je v článku důkladně popsáno) nebo na opravu a obnovu.

Rubrika Reportáž, ke které se dostanete, pokud listujete časopisem od začátku, obsahuje dva články – první popisuje velice zajímavý technický projekt, který běží na upraveném Mandrakelinuxu a umožňuje práci čtyř uživatelů na jednom PC (každý má svůj monitor, klávesnici a myš). V druhé reportáži se dozvíte o únorovém setkání na třetí Open Party v Olomouci.

V dubnovém čísle samozřejmě nechybí ani recenze software – přečíst si můžete o Tellico, jednoduchém, ale efektivním manažeru sbírky libovolných předmětů, textovém prohlížeči ELinks a o cdw, nástroji v ncurses pro snadné grabování a vypalování. Zvlášť bych chtěl zmínit recenzi programu Akční čeština I, který byl sice představen na dvou velkých českých serverech, které se Linuxem zabývají, ale osvěty není zřejmě nikdy dost. Mimochodem, demo tohoto programu naleznete na přiloženém CD.

Velice zajímavý je dubnový rozhovor – Vlastimil Ott tentokrát vyzpovídal Jörga Schillinga, autora univerzálního nástroje pro vypalovaní cdrecord. Tento pán je považován za trošku kontroverzního; i toto je v rozhovoru naťuknuto.

Těsně před hlavním článkem časopisu se ještě dozvíte o aktualitách – společnosti Liberix a programu konference a výstavy LinuxExpo. Pojďme se už ale podívat na zmiňovaný článek o zálohování, který se věnuje přímo tématu, které je současně odborným zaměřením celého aktuálního čísla. Dozvíte se, jak zálohovat pomocí nástrojů Dump a Restore, zmíněny jsou také programy cpio a tar. Samozřejmě nechybí ani malá teoretická průprava; usměvavý tučňák u sebe má tři hvězdičky obtížnosti ze čtyř.

Článek, který následuje, se mi líbí do té míry, že si dovolím přeskočit rubriku Mailbox, kde jsou odpovědi na různé dotazy k Linuxu, a přejdu tak do sekce Business, kde je článek San – Storage Area Network. Kromě toho, že je toto pojednání velmi dobře napsané, poskytuje dobrý úvod do problematiky storage sítí.

V rubrice Praxe si můžete přečíst 4. část seriálu o Bashi, 6. a závěrečnou část seriálu o síťových nástrojích (tentokrát je představen DNS), vypalování z příkazové řádky a RAIDu – technologii redundantního diskového pole, kterou Linux bez problémů zvládá. V článku je správně zmíněno, že RAID na zálohování použít nelze, i když je systém chráněn proti selhání disku, stále může dojít ke katastrofě například lidskou chybou.

Ani oddíl Hardware není mimo tematické zaměření časopisu, představen je storage switch SANRAD iSCSI V-switch, určený do SAN. Nepřijdete ani o rubriky Hry (kde se dočtete o Simutrans, Barrage a Tuxpuck), Knihy a Okénko do oken.

Časopisu nelze prakticky nic vytknout, až na jeden stále se opakující nedostatek a tím jsou tzv. URL článku. Na webu časopisu není vůbec nic, žádné vysvětlení ani nic podobného, pouze chybové hlášení.

Velice potěšující je stav chyb v magazínu. Sám jsem měl co dělat, abych vůbec nějaké našel, a přesto že jsem si pár nedostatků všiml, musel jsem je opravdu přímo chvíli hledat, takže si jich čtenář s největší pravděpodobností vůbec nevšimne, natož aby ho rušily.

Přiložené CD

CD, které je vlepeno na poslední stránce, je bootovací a obsahuje live distribuci System Rescue CD, která je popsána v článku uvnitř časopisu. Dále zde naleznete různé materiály k obsahu časopisu a zajímavý software. Zajímavý je také archiv konference mandrake (zavináč) mandrake (tečka) cz, ve kterém se dá fulltextově vyhledávat, pokud si váš prohlížeč správně poradí s Javou.

Závěr

Dubnové číslo časopisu LinuxEXPRES se rozhodně velice povedlo. Pokud se navíc chcete dozvědět více o zálohování v Linuxu, neváhejte :). Jako vždy je dostupných deset stran v PDF.

Kde shánět

Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, spol. s r. o. Časopis za 137 Kč (240 Sk) by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v Linux CD Shopu a v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze