LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (11) - vytváříme tabulky

Databázi již vytvořit umíme; dnes se podíváme na tvorbu tabulek. V MySQL nic, co by se nedalo pochopit.

8.4.2005 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 58772×

Dnes si rozšíříme vědomosti o DDL. Půjdeme na to tak, že se naučíme v MySQL vytvářet tabulky. Uvidíte, že to není až tak složité a že se to dá docela dobře zvládnout.

Proč umět tvořit tabulky

V případě, že s MySQL (nebo s jakoukoli jinou databází) již nějakou dobu pracujete, pravděpodobně jste si zvykli používat pro úlohy typu "tvorba tabulek" nějaké grafické klienty. V případě MySQL by takovým klientem mohl být třeba PhpMyAdmin (psali jsme o něm). Proč byste se tedy měli učit definiční příkazy z hlavy? Existuje pro to dost dobrých důvodů; níže uvádím ty, které mě napadly:

  • I v aplikaci (na webové stránce apod.) může být někdy potřeba "za běhu" vytvářet nebo rušit tabulky. Ačkoli to není typické, můžete se s tím setkat. Programátor by to měl znát.
  • Bez těchto vědomostí nemůže nikdo říct, že zná MySQL
  • Nástroje typu phpMyAdmin nemusejí být po ruce vždy, když jsou potřeba
  • Správný drsňák udělá z konzole cokoli.

Pokud jsem Vás inspiroval, čtěte dál. Pokud ne, všímejte si alespoň, jaké příkazy váš grafický klient pro tvorbu tabulek používá a naučte se je časem. Uvidíte, že to byla dobrá rada.

Příkaz CREATE TABLE

Abychom vytvořili tabulku, musíme v MySQL provést následující:

  1. Přihlásit se k MySQL
  2. Přepnout se do databáze, v níž budeme tabulku tvořit (viz minulý díl)
  3. Spustit příkaz CREATE table

Obecná syntaxe příkazu CREATE TABLE je přitom tato:

create table [název tabulky] ([název sloupce] [typ sloupce]...);

Za názvem typu sloupce lze uvést klauzuli NULL nebo NOT NULL, která povoluje (zakazuje) vkládání neznámých hodnot do sloupce. Podobně lze uvést klauzuli DEFAULT, která stanoví, jaká hodnota bude pro sloupec výchozí. Stejně jako v případě tvorby databází, i zde můžete použít klauzuli IF NOT EXISTS, což vypne chybové hlášení, pokud by snad vytvářená tabulka již existovala. Následuje několik příkladů:

create table seznam (id int);
create table knihy (nazev VARCHAR (50), rok_vydani YEAR, zakoupeno DATETIME);
create table zamestanci (jmeno VARCHAR (20) NOT NULL, prijmeni VARCHAR (25) NOT NULL);

V prvním případě jsme vytvořili tabulku jen s jedním sloupcem, což není příliš typické. Ve druhém případě již byly sloupce tři a každý z nich měl jiný datový typ. Konečně, v posledním případě bude mít tabulka dva sloupce s tím, že jak pole jméno, tak i pole příjmení musí být zadáno.

Pozn.:Přesněji řečeno v poli jmeno a prijmeni nesmí být hodnota NULL (neznámo, nezadáno). Může tam ale být prázdný řetězec.

Teď  ještě jeden příklad na definici  pole s výchozí hodnotou:

create table lidi (prijmeni VARCHAR (50) NOT NULL, rok_nastupu YEAR DEFAULT 2005 NOT NULL);

Což znamená toto: Jestliže se nevloží žádná jiná hodnota do pole rok_nastupu, bude tam po uložení do databáze číslo 2005.

Pozn.: To je samozřejmě hodně vykonstruovaný příklad. Daleko rozumnější by bylo použít funkci, která bude vracet aktuální rok. MySQL však bohužel nepodporuje v klauzuli DEFAULT funkce, pouze konstanty. Vložení aktuálního data by nicméně šlo realizovat pomocí slouce typu timestamp.

Docela dobrou (a málo známou) vychytávkou u MySQL je možnost založit jednu tabulku kopírováním struktury tabulky jiné. Máte-li například v databázi tabulku account a chcete mít ještě tabulku account2, založíte ji rychle pomocí příkazu:

create table account2 like account;

Výsledkem bude to, že v databázi vznikne tabulka account2. Bude mít stejnou strukturu jako tabulka account, ale bude bez dat. Úmyslně jsem nemluvil o dalších dvou věcech, které lze při definici tabulky v MySQL udělat - a to o specifikaci voleb pro nově vzniklou tabulku, a o indexech. Obojí se ještě bude probírat v seriálu; nedočkavci se mohou podívat do manuálu.

Příkaz ALTER TABLE

Čas od času může být nutné existující tabulku v databázi změnit. To, když se nad tím zamyslíte, může znamenat v podstatě tři věci:

  • přidat nějaký sloupec k existující tabulce
  • odebrat sloupec z tabulky
  • změnit existující sloupec - buď jeho typ, nebo jeho název, nebo obojí.

MySQL přímo podporuje všechny tyto operace. Takže jednoduše můžete přidat sloupec:

alter table account add column account_balance decimal (10,2);

můžete změnit sloupec, a to dokonce název i typ najednou:

alter table account change column account_balance account_balance2 decimal (14,2);

a konečně, sloupec můžete nemilosrdně odstranit:

alter table account drop column account_balance2;

Ale varování: To, že tyto operace jdou tak jednoduše provést neznmená, že se při návrhu databáze nemusí uvažovat! Změna existující tabulky totiž občas může přinášet zajímavé problémy. Například, nevhodnou změnou tabulky může vaše databáze ztratit na výkonu nebo na přehlednosti. Při změně sloupců v neprázdné tabulce musíte být zvláště opatrní, protože změna struktury bude mít vliv na data. Při změně typu sloupce může dojít ke ztrátě přesnosti nebo ke ztrátě dat. Zlaté pravidlo tedy zní: Před změnou tabulky zálohovat.

Příkaz DROP TABLE

Je jedoduchý:

drop table [if exists] table_name;

A platí o něm do značné míry to, co bylo řečeno při mazání databází: je dosti destruktivní. Po příkazu DROP DATABASE je to druhý nejvíce ničivý příkaz, takže pozor, ať při jeho použití nepřijdete o data, která ještě budete potřebovat! Běžnou praxí (zejména ve webových aplikacích) je takové příkazy do aplikace vůbec nedávat a odstraňovat tabulky pouze prostředky mimo aplikaci.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Přidal bych ještě příkaz DESCRIBE 29.8.2005 11:17 Martin Štrobl
  L Re: Přidal bych ještě příkaz DESCRIBE 29.8.2005 11:32 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze