LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 4/2005

Číslo, díky kterému již nemusíte bootovat do jiného operačniho systému. Celé číslo je převážně zaměřeno na multimedia.

6.4.2005 06:00 | Pavel Lipár | Články autora | přečteno 9112×

Pojďme se podívat co nám nové číslo populárního časopisu přináší a co nám nemůže utéct.

DVD Vypalovačky
Majitelů vypalovaček DVD stále přibývá. Důvodem jsou dnes již jejich velice příjemné ceny. Díky těmto zařízením nyní můžete na domácím počítači sledovat filmy na DVD a používat data, umístěná na DVD nosičích. To ale není vše, co jsem tím získali... Nyní si bez problému uděláte úplnou záložní kopii nejdůležitějších dat z počítače. Již nemusíte pečlivě vybírat, aby se vše vešlo na jedno CD-RW. Jednoduše si označíte nejdůležitější systémové adresáře, celý domácí adresář a adresář se záložními kopiemi na disku a vše vypálíte pomocí K3b na jedno DVD. Stejně tak si nyní můžete zálohovat své oblíbené televizní seriály (např. Star Trek, Stargate) a uložit je na jedno médiu, namísto na 6 nebo 7. Další výhodou je tvorba vlastního DVD s rodinným videem, které natočíte digitální kamerou. S pěkným menu a s decentní hudební kulisou. K výše uvedeným použitím se vám budou určitě hodit články z tohoto čísla věnovaného tvorbě DVD. Existuje stále více nástrojů, které slouží pro tvorbu DVD a překážek, které stojí v cestě k jejich používání, již opravdu není mnoho. Kromě toho v tomto čísle jako obvykle najdete zajímavé popisy nových programů a praktické rady k používání GNU/Linuxu. Zvláště slibně hodnotíme program Nvu, který se možná stane další slavnou open-source aplikací, dostupnou pro různé systémové platformy.

Přehrávání a kopírování DVD
Počítač s GNU/Linuxem vybavený DVD mechanikou může úspěšně sloužit jako plně funkční přehrávač VIDEO-DVD. Náš systém zvládne také kopírování obsahu DVD na pevný disk.

Tvorba VIDEO-DVD
S pomocí volně dostupných linuxových nástrojů si můžete vypálit na DVD libovolný videozáznam a následně jej opatřit pěkným, funkčním menu s kulisou svého oblíbeného hudebního interpreta.

Nvu - pokročilý nástroj pro tvorbu WWW stránek
Nvu je integrované prostředí pro podporu vývoje internetových stránek, díky kterému se bude moci kdokoliv, dokonce i začátečníci, samostatně prezentovat na Internetu. V tomto článku se věnujeme výhodám a možnostem, které přináší nejnovější verze tohoto programu.

Rozhovor s Matthiasem Urlichsem, vývojářem projektu Ubuntu
S Cristianem jsme si povídali o postupu prací na distribuci a o jeho názoru na systémy postavené na Fedoře, jako je například Aurox. Zeptali jsme se také na vliv firmy Red Hat na finální podobu distribuce a na datum vydání Fedora Core 4.

Patent na rozum
Poslední dobou se hodně mluví o schvalování směrnice Evropské unie, týkající se softwarových patentů. Filip popisuje pozadí problému a vysvětluje, s čím jsou dohady spojeny.

Gourmet Recipe Manager - nástroj pro kuchaře
Mnoho lidí si myslí, že by GNU/Linuxu prospělo více aplikací určených pro domácnost. Gourmet Recipe Manager (GRM) je jedním z projektů tohoto typu. Jedná se o grafickou aplikaci pro správu databáze receptů, ingrediencí a nákupních seznamů.

Konserve - nástroj pro tvorbu záložních kopií
Tvorba záložních kopií je jednou z nejdůležitější, ale často také nejvíce opomíjenou činností. Konserve nám pomůže tento proces automatizovat, abychom se nemuseli bát, že v případě náhodného smazání originálních souborů přijdeme o naše data.

Bluefish - editor pro programátory webových stránek
Bluefish je pokročilý textový editor pro podporu tvorby HTML dokumentů. Kromě mnoha užitečných průvodců, které pomáhají při tvorbě tabulek, stylů, rámců či formulářů nabízí také funkci zvýrazňování syntaxe kódu každé naší stránky.

Avidemux - program pro editaci videa
Avidemux dovoluje prohlížet film po oknech, vystřihovat nežádoucí úseky a vkládat jiné. Kromě toho umožňuje aplikaci různých filtrů pro zvýraznění obrazu nebo dokonce vkládání titulků.

Bastille Linux - nástroj pro zvýšení bezpečnosti distribucí
S implicitními nastaveními instalátoru ponechává úroveň bezpečnosti GNU/Linuxu mnoho prostoru pro zlepšení. Bastille Linux je program, který nám prostřednictvím přívětivého průvodce pomůže zvýšit úroveň bezpečnosti našeho systému.

Globulation 2 - real-time strategie
Globulation 2 je skvělá strategická real-time hra (RTS) pro GNU/Linux. Máme zde za úkol udržovat při životě, rozvíjet a chránit námi řízenou populaci Globulů.

Automatický start výměnných nosičů
Připojovat výměnné nosiče vždy ručně je otrava. Proto vzniklo několik řešení, která mají za úkol usnadnit uživatelům život tím, že určené zdroje připojí automaticky.

Souborové systémy pod GNU/Linuxem - srovnání
Překvapil vás instalátor otázkou, jaký souborový systém chcete používat? Tento článek vám pomůže pochopit pojmy jako jsou Ext3fs, XFS, JFS nebo procfs. Řekneme si, čím se navzájem liší a jaké souborové systémy se nejlépe hodí pro desktop či server.

Tipy a triky
Při práci s GNU/Linuxem se mohou hodit tipy a triky všeho druhu. Jejich znalost vypovídá také o tom, zda je daný uživatel začátečník nebo patří mezi pokročilé.

Vypalování DVD
Poslední dobou se razantně zvýšila obliba domácí přehrávačů DVD filmů, v důsledku čehož si stále širší okruh majitelů počítačů pořizuje DVD vypalovačky. Z článku se dozvíte, jak nakonfigurovat nástroje a zařízení potřebné k úspěšnému vypalování DVD

Ndiswrapper - bezproblémová podpora pro Wi-Fi karty pod GNU/Linuxem
Díky linuxové implementaci NDIS nyní můžeme používat windows ovladače pro bezdrátové síťové karty ??? spolupráce s těmito zařízeními byla dosud jedním z mála slabých míst GNU/Linuxu.

Solutions Linux
Vydavatelství Software-Wydawnictwo se již podruhé zúčastnilo pařížského veletrhu svobodného software Solutions Linux, který se konal ve dnech 1.-3. února 2005.

Test - HP NX 9020
Distribuce měsíce - Arch Linux 0.7

Co naleznete na dvou přiložených DVD discích
SUSE Linux 9.2 FTP Version (bez technické podpory), Fedora Core 3 Extras (kompletní seznam dodatkových balíčků), Slackware Linux 10.1, Linux+Live 2.2, Arch Linux 0.7 (ISO), Xandros Desktop OS 3.0.1 Open Circulation (ISO), a dále spoustu systémových nástrojů (jádro, DVD+RW-Tools...), nástroje pro Authoring DVD, Webmastering, grafiku, kancelářské nástroje, hry a spoustu dalších.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze