LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SCONS - Nástroj pro sestavování software - (1)

Používáte GNU Autotools? Určitě ano, je to velmi užitečný softwarový balík. Má však několik nevýhod, které daly vzniknout několika projektům kladoucím si za cíl jejich eliminaci. Scons je z těchto projektů nejnadějnější.

31.3.2005 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 9110×

Předmluva

O projektu SCons jsem věděl již dávno. Zařadil jsem ho mezi slibně se vyvíjející projekty a čekal, co ze z něj časem vyvine. Přesněji řečeno, čekal jsem až a zda ho začnou používat Open Source projekty. V roce 2004 se konečně začal SCons více používat jako build systém pro Open Source projekty. Zdetekoval jsem několik projektů, které přešly z GNU autotools na SCons. SCons začal být používán i v komerční sféře, podle slov autorů je to build systém pro hru Doom 3. Pravděpodobně nejznámější Open Source projekty používající SCons jsou Blender a jeho spřátelený renderer Yafray.

Nevýhody GNU Autotools

GNU Autotools se skládají ze tří hlavních částí: Autoconf, Automake a Libtool. Programátoři je proklínají sice všechny, ale pokud bych je měl seřadit podle jejich neoblíbenosti tak 1. automake, 2. libtool, 3. autoconf. To však neznamená, že se nepoužívají. Právně naopak. Protože tyto nástroje odvedou i přes své nedostatky dobré služby, je po zanadávání si obvykle snadnější svůj projekt přizpůsobit představám Autotůlů než je zcela ignorovat a obstarat si ekvivaletní věci ve vlastní režii. Některé nevýhody těchto nástrojů najdete popsané na Fresh meatu. Nevýhod mají opravdu mnoho, uvedu zde jen ty základní.

Koncept

 • Základní koncept t.j. generování Makefile pomocí standardních systémových utilit (shell,sed,...) není optimální. Lepší je napsat standardní konfigurační program, který to na základě developerem dodané konfigurace provede. Případný zájemce si sice bude muset pro kompilaci kromě tarbalu pořídit i tento program - to je však jednorázová akce.
 • Použití tohoto konceptu vyřeší problém s aktualizací. Nebude nutné aktualizovat distribuční tarbally jen proto, že obsahují starý libtool nebo chybně vygenerované Makefile.in automakem. Aktualizace konfiguračního systému postačí.
 • Nebude nutné řešit platformovou portabilitu pomocí různých hacků v ./configure. Na některých platformách se i zcela základní shell funkce jako např. echo chovají odlišně. To sice může být pro interní použití v ./configure ošetřeno a snad i je, ale vývojář používá bourne shell pro programování configure.ac a tak i on si musí dávat zvýšený pozor na portabilitu.
 • Systém je POSIX only. Okna nejsou podporována. Projekty tak mají autoconf pro Unix a systém MSVC projekt souborů pro okna, což je zbytečná duplikace práce.
 • Odstranění dlouhodobých omezení vyžaduje radikální řez, ne pouze novou verzi.
 • Forward kompatibilita je špatná, zpětná neexistující. Já jsem musel nainstalovat: dvě verze libtoolu, 3 verze autoconfu, 3 verze automake...

Autoconf

 • programuje se ve dvou programovacích jazycích: m4 a bourne shellu.
 • nedostatečná, žádná? detekce chyb v configure.ac. Jazyky shell a m4 nevynikají nějakou zvlášť dobrou syntaktickou kontrolou.
 • ./configure nehlásí chybné argumenty zadané na příkazové řádce. To má být údajně featura ne bug. SCons tohle dělá taky, ale tam se tomu dá snadno zabránit.
 • občas chybná funkce v případě že jsou environment nastavení při ./configure a buildu odlišné.
 • nerespektování nastavených proměnných během rekonfigurace. Pokud nastavím AUTOMAKE=automake19, proč autoconf vytrvale hledá automake-1.9? Že by dával cvičení na symlinky?
 • Kešování výsledků testů není moc developer friendy. Proč neintegrovat podporu AC_CACHE_CHECK do AC_CHECK maker?
 • Vygenerovaný ./configure je dost dlouhý. Například u PHP4 má přes 2 MB.

Automake

 • možnosti přizpůsobení si buildu svým specifickým potřebám jsou minimální. Nutno přizpůsobit build automaku.
 • vygenerované závislosti někdy nezafungují správně. t.j. provedou nekorektní build.
 • pracuje per-adresář, nikoliv globálně. Závislosti napříč adresáři nefungují zcela.
 • vygenerované Makefiles jsou příliš složité, pokud napíšete chybně Makefile.am a automake to nezjistí, těžko se následně hledá chyba.
 • Makefile.am ze starších verzích v novějším automake nefungují.
 • Systém mívá problémy s přegenerováním sebe sama po změně Makefile.am.

Zde bych raději skončil, článek má být o SCons a ne o GNU Autotools brain damage. GNU Autotools mám rád -pouze- jako uživatel (./configure;make install), nikoliv jako programátor.

SCons

Historie

Nástoj SCons začal svoji existestenci jako vítězný projekt Software Carpentry SC Build competition. Ačkoliv zvítězil, nezdál se investorům natolik zajímavý, aby jej finančně podpořili. Vývoj SCons to naštěstí nezastavilo a tak se dnes můžeme těšit z tohoto vynikajícího nástroje.

Návrh SConsu nebyl původní, šlo o vylepšení projektu Cons . Oba projekty si byly dost podobné. Nejpodstatnější rozdíl mezi oběma projekty byl použitý programovací jazyk. Cons byl založen na Perlu, zato SCons na Pythonu.

Základní Koncepty SCons

1. Globální pohled na projekt

Největší výhoda. Před začátkem kompilace jsou zpracovány konfigurační soubory ve všech adresářích a je vytvořen graf závislostí pro celý projekt. Nemůže se tudíž stát, že některé části zůstanou neaktualizované díky závislostem napříč adresáři. Použití této metody je zárukou, že build bude korektní.

2. Konfigurační soubory jsou programy

Snahy o programování v Makefile jsou známé. Nejvyspělejší verze utility Make - PMake a GNUMake rozšířili POSIX.2 Make standard alespoň o základní příkazy pro flow control. SConst jde však ještě dál. Koncept konfiguračních souborů jako vstupních dat pro utilitu make byl zrušen. Konfigurační soubory jsou plnohodnotné programy v programovacím jazyku Python. SCons exportuje do těchto programů své API, které tyto programy používají pro sestavení grafu závislostí projektu. Konfigurační programy mouhou pro jeho sestavení využívat všechny rysy jazyka Python včetně modulů.

3. Automatická analýza závislostí

Pokud SCons obsahuje podporu pro použitý programovací jazyk jsou zdrojové soubory automaticky analyzovány a nelezené závislosti přidány do projektu.

4. Použití MD5 signatur místo časových

SCons používá standardně MD5 signatury zdrojových souborů. Pokud je zdrojový soubor modifikován např. CVS checkoutem ale MD5 signatura zůstala nezměněná, není rekompilace nutná.

5. Automatické generování akce clean

SCons ví, co vznikne z kterých souborů po jejich kompilaci, linkování či instalaci. Může proto na požádání provést i obrácenou akci - clean, deinstalaci, atd.

6. Použití více prostředí

SCons umí v jednom projektu používat více prostředí. V rámci prostředí lze definovat odlišný kompilátor, jeho nastavení, promenné prostředí, atd. Pod Windows se to hodí, jelikož lze z bez problémů vyrábět na jeden zátah cygwin i native binárky.

7. Vše v jednom

SCons zcela nahrazuje utility GNU Autoconf, GNU Automake, GNU Libtool, GNU Make.Je to kompletní build systém a ne pouhý Makefile generátor.

8. Platformová nezávislost

SCons ke své činnosti nepotřebuje žádný externí program s výjímkou programů nutných k sestavení projektu. SCons postačí Python 1.5 či vyšší a pracuje bezproblémů ve všech prostředích podporovaných Pythonem.

9. Podpora pro testování prostředí

Před vlastní kompilací je možné provádět testy. Lze hledat knihovny, hlavičky, funkce, struktury a používat konfiguraci z programu pkgconfig. Při generování testovacích programů a jejich spouštění je automaticky použit aparát pro správu závislostí, čož zaručuje jejich kešování a konzistenci.

10. Snadná rozšiřitelnost

SCons bylo napsáno tak, aby se velmi snadno rozšiřovalo. Pro podporu nového jazyka, kompilátoru nebo prostředí obvykle stačí napsat zhruba jednu stránku Python kódu.

11. Příznivá licence

SCons je licencováno pod velmi příznivou licencí, známou jako MIT/X11, která zaručuje bezproblémové použití pro všechny typy projektů.

12. Podpora pro buildování z VCS

SCons umí získat zdrojové kódy z CVS, BitKeeper, RCS, SCSS, Perforce.

13. Vysoká flexibilita

Díky možnosti přímého použití Pythonu při generování grafu projektu, získáte o stupeň lepší flexibilitu než v případě použití klasických konfiguračních souborů. Nejste nikterak omezováni a konečně si můžete přizpůsobit build systém tak, jak vyhovuje vám.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Zajímavé 31.3.2005 10:18 Michal Eibl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze