LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Provozujeme linuxový server (5) - výběr filesystému

Volba souborového systému je pro server velmi důležitá. Na jedné straně si nemůžete dovolit nasadit něco nestabilního, na straně druhé potřebujete rozumný výkon a určitou obnovu do konzistentního stavu v případě výpadku.

18.4.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 18868×

Filesystém (souborový systém) zajišťuje uložení informací (ve formě souborů a adresářů) na disk a následně jejich zpětné vyvolání. U filesystémů, které umí Linux pořádně využívat, je třeba zvážit několik důležitých aspektů:

  • stabilita (data by se rozhodně neměla ztrácet běžným používáním; vlastní verze filesystému by se neměla moc často a zásadně měnit – obzvlášť, pokud není zpětně kompatibilní)
  • dostatečný výkon (z mnoha hledisek)
  • funkčnost ACL/EA, kvót
  • možnost změny velikosti
  • kvalita obslužných programů
  • podpora distribucí (ačkoli můžete téměř libovolnou distribuci dostat na filesystém, který nativně nepodporuje, je to zbytečný čas a práce navíc)

Výhodou je také, pokud si souborový systém udržuje tzv. žurnál, kam si zapisuje probíhající operace. Pokud během diskových operací například vypadne proud, bude podle žurnálu následně jasné, že filesystém nebyl odmountován korektně a že nemusí být v konzistentním stavu – následná oprava pak zajistí, aby se souborový systém do konzistentního stavu dostal. Obvykle se neřeší stav vlastních dat; pokud chcete předejít jejich ztrátě např. v důsledku zmíněného výpadku elektrického proudu, bude vhodnější investice např. do UPS.

Filesystémy podporované Linuxem

Linux podporuje širokou škálu souborových systémů. Pro naše účely si je rozdělíme na tři skupiny:

  • speciální filesystémy
  • "nativní" filesystémy
  • filesystémy pro zpětnou kompatibilitu

Speciální souborové systémy jsou používány zpravidla za určitým účelem a hodí se především pro ně s tím, že je nemá cenu dávat na systémové svazky – na rozdíl od nativních filesystémů, které jsou pro to určené. Linux také podporuje souborové systémy jiných operačních systémů, které spadají do skupiny třetí.

Speciální filesystémy

iso9660

ISO 9660 je standard vydaný International Organization for Standardization, který definuje filesystém na CD-ROMu (popř. i DVD). Jeho výhodou je to, že je podporován mnohými operačními systémy, samozřejmě včetně Linuxu.

cramfs

Cramfs je navržen jako malý, jednoduchý a snadno komprimovatelný souborový systém. Používá se například v ebbedded zařízeních, distribuce Debian GNU/Linux ho používá jako souborový systém pro initrd, SUSE během instalace.

Nativní filesystémy

EXT2

Souborový systém ext2 byl původně navržen Rémy Cardem a vycházel z návrhu ext. První verze ext2 vyšla v roce 1993. V Linuxu byl ext2 dlouhou dobou standardem a stále je dostatečně široce podporován. Jeho hlavní výhodou je stabilita ("rock-stable"), ovšem vzhledem k tomu, že jeho kód už není sdílený s filesystémem ext3, tak je postupně méně používán a tím pádem i testován; takže se může stát, že něco nebude fungovat správně (např. v nových jádrech nebo s novými vlastnostmi).

Ext2 není žurnálový filesystém, lze ho rozšířit o podporu ACL a kvót. Obslužné programy z balíku e2fsprogs jsou často používané, otestované a bezproblémové. Pokud nepotřebujete používat pokročilejší funkce a nepotřebujete žurnálování, chcete použít jádro řady 2.2 nebo 2.4 a nemáte paměti na rozdávání, bude ext2 rozhodně dobrá volba.

EXT3

Souborový systém ext3 navrhl v roce 1999 Stephen Tweedie. Ext3 přidává k filesystému ext2 podporu žurnálu, ale jako takový může být stále namountován jako ext2. Pro uživatele ext2 je navíc zajímavá možnost bezpečného upgradu z ext2 na ext3. Utility pro správu ext2 mohou být také použity pro ext3.

Ext3 je dobrý kompromis mezi stabilitou a funkcemi. Rozumně v něm fungují ACL, žurnál je poměrně čistě dodělaný a téměř nedegraduje výkon. Výhodou také je, že ho lze bezpečně zmenšit a zvětšit, a dokonce i zvětšit přimountovaný filesystém. Ext3 je velmi otestovaný a široce podporovaný filesystém, takže pokud nemáte speciální požadavky, bude určitě dobrou volbou.

Ext3 je v jádře od 2.4.15, v řadě 2.6 od první verze.

JFS

JFS byl vytvořen firmou IBM původně pro AIX, záhy byl portován na OS/2, poté zpět na AIX a následně na Linux. JFS byl vytvořen s důrazem na vysokou spolehlivost a rychlost. Postupem času uvolněný pod open source licencí. JFS má žurnál, kvóty zvládne při použití externího patche, EA/ACL v něm nejsou implementovány vůbec, filesystém může být pouze zvětšen.

JFS je v jádře řady 2.4 od verze 2.4.20, ve větvi 2.6 je od první verze, začleněn byl už do vývojářské větve 2.5.6.

ReiserFs

ReiserFs (v3) byl představen v roce 2001 Hansem Reiserem z týmu Namesys a jeho výhodou je excelentní výkon při práci s malými nebo mnoha soubory (při použití velkých souborů je jeho výkon průměrný až podprůměrný). V dřívějších dobách obsahoval pár nepříjemných chyb a jeho programy nebyly příliš spolehlivé, ovšem současný stav by už měl být plně srovnatelný s ostatními filesystémy.

Reiserfs má žurnál, kvóty a ACL umí, ovšem pouze s externími patchi, které zřejmě nejsou příliš otestované; navíc pro reiserfs neexistuje klasický dump. Reiserfs lze zvětšit i zmenšit, ovšem zejména to druhé asi ne bez rizika. Na místě je také otázka perspektivy, v blízké budoucnosti totiž lze očekávat nástup reiser4, který je celý napsán od nuly.

Tento souborový systém je v jádře od první verze 2.4, stejně tak i ve 2.6.

XFS

XFS je filesystém s žurnálem, který vyvinula (představen byl v roce 1993) SGI pro svůj komerční IRIX. V květnu 2000 byl XFS uvolněn pod open source licencí.

XFS je asi nejbohatší co se týká funkcí – má žurnál, bezproblémů podporuje EA/ACL, kvóty byly už v návrhu (takže jsou elegantně součástí metadat). XFS umí efektivně pracovat s mnoha soubory, jeho výkon je rozumně vyvážený.

Souborový systém XFS má výborné obslužné programy (xfsdump/xfsrestore), řadu speciálních vlastností (např. "zmrazení" filesystémů nebo zvětšování za chodu). Jeho snad jedinou nevýhodou je velikost kódu – ačkoli byl oproti původnímu kódu z IRIXu téměř celý přepsán, je stále dost veliký.

XFS je v jádře řady 2.6 od první verze – zařazen byl už ve vývojové větvi 2.5 (konkrétně od 2.5.36). V řadě 2.4 je až od verze 2.4.25 (předtím byl dostupný formou patche).

Filesystémy pro zpětnou kompatibilitu

FAT

Původní verze FAT 12 byla představena firmou Microsoft v roce 1980 a sloužila jako souborový sytém pro MS DOS, později MS Windows.

Podpora v Linuxu pro (V)FAT je velmi dobrá, bez problémů funguje čtení a zápis. FAT je velmi často používán na malých, přenosných zařízeních jako například USB flashdisky, fotoaparáty, PDA apod.

NTFS

NTFS je souborový systém navržený pro novější operační systémy Windows, v současné době je používají MS Windows NT, 2k, XP a Windows 2003 Server. Oproti FAT má některá vylepšení – například metadata, žurnál nebo ACL.

Kvůli postoji firmy Microsoft není volně dostupná specifikace, takže open source vývojáři pracující na podpoře NTFS v Linuxu postupují metodou pokus/omyl. V současné době funguje bez problém pouze čtení, existuje také nějaký kód pro zápis, ovšem ten má mnohá omezení (mj. u souborů lze pouze měnit obsah za předpokladu, že se nezmění jejich velikost; po takovémto zápisu se musí provádět kontrola a oprava filesystému apod.) a proto se zápis na oddíly s NTFS nedoporučuje. Existuje ovšem project Captive (shodou okolností z Česka), který bezpečný zápis umožňuje.

ufs

UFS je souborový systém používaný mnohými unixy; je odvozený od FFS, který vytvořen jako filesystém pro první UNIX v Bell Labs.

UFS byl vytvořen Kirk(em) McKusick(em), první verze byla představena v roce 1994, druhá o 8 let později. (trochu stranou také stojí UFS pro Mac OS X od firmy Apple). Linux dokáže UFS i UFS2 bezpečně číst, na UFS také zapisovat (ovšem jako experimentální volba).

ostatní

Linux také zvládne přečíst (popřípadě zapisovat na) řadu dalších souborových systémů, za zmínku rozhodně stojí HFS a HFS+ (používá se na počítačích Macintosh, případně např. přehrávači iPod).

V případě, že chcete s nenativním souborovým systémem pracovat (především na něj zapisovat), podívejte se do dokumentace. Ne vždy musí být zápis naprosto bezpečný a poškození nebo ztrátu dat si asi nepřejete.

Závěr

Jaký filesystém si tedy zvolit? To záleží především na vašich požadavcích a typu operací, které budete s diskem pravděpodobně provádět. Volba podporovaných souborových systémů je celkem široká, stačí si jen vybrat.

Jaké používáte filesystémy na svých serverech? Které vlastnosti u nich považujete za důležité a bez kterých se klidně obejdete? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Odkazy, dodatky

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

preklepy 18.4.2005 14:14 Tomáš Srnka
L Re: preklepy 18.4.2005 14:32 Ondřej Čečák
  L Re: preklepy 22.2.2009 09:27 Miroslav Mžourek
používaný FS 22.2.2009 09:26 Miroslav Mžourek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze