LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CryptoFest 2005

Vyberte si sledování dech beroucí přednášky o tom, co jste dosud netušili. Vyberte si šumění dataprojektoru, společnost lidí, pro které bezpečnost a soukromí nejsou prázdná slova a luštění šifer s papírem a tužkou v ruce s vidinou lákavé výhry. Vyberte si MD5, SHA-1, VPN, GnuPG, kvantovou kryptografii a údiv nad tím, proč sakra celou sobotu 19. března 2005 trávíte v plné posluchárně. Vyberte si budoucnost. Přijďte na CryptoFest 2005.

15.3.2005 14:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 6563×

Za sedmero horami, za sedmero řekami, za sedmero lesy, dávno, velmi dávno, ještě v časech sálových počítačů a Arpanetu se našla skupinka lidí, kteří si uvědomovali, že síť sítí svým uživatelům sice přinese spoustu informací, ale do jisté míry je také připraví o soukromí. To se samozřejmě Whitu Diffiemu, Philu Zimmermanovi a dalším nelíbilo a nechtěli, aby oni a také ti, co přijdou po nich, žili pod bdělým dohledem Velkého Bratra, který by měl neomezený přístup k jejich datům a soukromé korespondenci. Jejich cílem bylo dosáhnout toho, aby možnost používat šifrování pro ochranu svých dat nebyla jen záležitostí vládních a vojenských organizací a velkých korporací, ale aby byla dostupná opravdu všem lidem ve všech zemích. Jak už to ale ve správné pohádce chodí, malý David nakonec porazil velkého Goliáše, ti, které svět pokládal za rebely a vizionáře, dosáhli svého cíle a kryptografie a její aplikace jsou dnes už pevnou součástí našeho života.

O pár let později, na silikonovém kopečku uprostřed města v srdci Evropy se dala dohromady další skupinka lidí, pro které soukromí v Internetu a ochrana jejich dat před zvídavýma očima nepovolaných nabývala čím dál víc na důležitosti. Věrni odkazu svých předků chtěli zpřístupnit kryptografii a její aplikace také dalším členům komunity, svým přátelům a kolegům, ale teď už zákony a předpisy nebyly to, co by jim v tom bránilo. Narazili na bariéru nevědomosti, proto se rozhodli začít komunitu vzdělávat a podělit se s ní o své znalosti. Seminář dostal jméno CryptoFest a na podzim roku 2003 proběhl jeho první ročník. Jelikož informací nikdy není dost a obzvlášť v této oblasti se ty nové objevují skoro denně, nastal čas zorganizovat CryptoFest 2005.

Po tomto "historicko-pohádkovém" úvodu jste už jistě zvědavi na některá fakta. Nuže, tady jsou: Seminář CryptoFest 2005 organizuje klub Silicon Hill Studentské unie ČVUT ve spolupráci s katedrou počítačů FEL ČVUT v Praze. Uskuteční se v sobotu 19. března od 9:00 v posluchárně K1 Fakulty elektrotechnické na Karlově náměstí. Vstup je zdarma, registrace na seminář není nutná.

CryptoFest není a nechce být akcí, kde v publiku sedí vysoce kvalifikovaní odborníci, kterým skupinka vědců přednáší své složité teorie, běžný člověk z jejich projevu rozumí snad akorát spojkám a zájmenům a zbytek terminologie ještě týden dohledává ve slovníku cizích slov. Naopak, přednášky jsou vedeny populární formou a jsou určeny široké veřejnosti, všem zvídavým lidem, kteří se nebojí nových technologií, a to jak těm, kteří se s danou problematikou setkávají poprvé, tak těm, kteří už v tomto oboru nováčky nejsou.

Podívejme se, na co všechno se na letošním CryptoFestu můžete těšit. Že je kvantová kryptografie jen výmyslem šílených vědců a autorů sci-fi a v běžném životě bude ještě dlouho zcela nepoužitelná? O tom, že to nemusí tak být, se vás hned v úvodu pokusí přesvědčit Miroslav Dobšíček ve své přednášce Komerční výrobky pro kvantovou kryptografii. Máte bezpečně uložená data a potřebujete je spolehlivě chránit i během jejich přenosu po nedůvěryhodné síti? Potom si určitě nenechte ujít přednášku Josefa Hajase o VPN (virtual private network) a její implementaci OpenVPN. Už jste něco slyšeli o tom, že svou elektronickou korespondenci můžete digitálně podepisovat i šifrovat, ale nevíte, jak na to ? V přednášce Kataríny Machálkové se dozvíte nejen to, jak takové podepisování a šifrování funguje, ale i to, jak k tomuto účelu použít nástroj GnuPG a jak jej propojit s mailovým klientem.

Říkáte, že takový digitální podpis je, podobně jako vlastnoruční podpis nebo otisk prstu, naprosto neoddiskutovatelná a jednoznačná záležitost, o které se nevyplácí pochybovat? Po přednášce Tomáše Rosy o nepopiratelnosti digitálních podpisů už si tím určitě tak jisti nebudete. A pokud patříte k těm, kteří v poslední době bedlivě sledují události kolem nalezení kolizí v hashovací funkci MD5, na CryptoFestu máte možnost získat čerstvé informace přímo z "kuchyně" předního českého kryptologa Vlastimila Klímy. Praktickou ukázku útoku na digitální podpis s využitím kolize v hashovací funkci MD5 následně v přímém přenosu předvede Ondrej Mikle.

To ale není všechno. Organizátoři akce pro vás letos připravili vedle přednášek také zajímavé zpestření. Pokud rádi potrápíte své mozkové závity, můžete si změřit síly s ostatními a zapojit se do naší šifrovací soutěže o hodnotné ceny, která bude provázena krátkou instruktáží o historických šifrách.

Celé dění na semináři bude již tradičně díky Audiovizuálnímu centru Silicon Hill přenášeno online po Internetu, takže i když se nebudete moci účastnit semináře přímo, můžete jej sledovat z pohodlí domova. Záznamy z přednášek budou také časem k dispozici na stránkách AVC.

Nuže, neváhejte, poznačte si sobotu 19. března do diáře a přijďte na CryptoFest 2005. Určitě získáte spoustu nových poznatků, které se vám třeba budou jednoho dne velmi hodit. Veškeré informace o programu přednášek, místě a času konání semináře získáte na stránkách www.cryptofest.cz.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Prednasky 16.3.2005 07:28 Vladimir Mezera
  L Re: Prednasky 16.3.2005 07:43 Vladimir Mezera
    L Re: Prednasky 16.3.2005 08:57 Jakub Trávník
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze