LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> LinuxEXPRES 3/2005

V pondělí 7. března vyšlo třetí letošní číslo časopisu LinuxEXPRES, tentokrát s přílohou věnovanou virům a spamu na Linuxu. Novinkou je také upravený design.

9.3.2005 09:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8058×

LinuxEXPRES - obálka čísla 3/2005

Stručný obsah čísla 3/2005:

 • editorial
 • obsah
 • echo
 • novinky
 • make install
 • mozilla
 • distro
  • Mandrakelinux 10.1 CZ (Svatopluk Vít)
 • software
  • NPulse (Lukáš Faltýnek)
  • Webmin (Petr Vojnar)
  • DistCC (Petr Krajča)
 • Rozhovor
  • Jaroslav Suchánek, Grisoft (Vlastimil Ott)
 • speciální příloha
  • Linux, viry a spam (Lukáš Faltýnek)
  • Pošta pro celou firmu (Martin Hrdlička)
 • business
  • Ochrana Samby (Zbyněk Cvach)
  • Hromadné instalace Windows (Jakub Kašparec)
 • praxe
  • DVD::rip, 2. část (Aleš Tošovský)
  • Bash, 3. část (Bohdan Milar)
  • Síťové nástroje, 5. část (Bohdan Milar)
 • hardware
  • Notebook Barbone 1,6 GHz (Vlastimil Ott)
 • hry
  • Bomberclone, Globulation 2 (Martin Janíček)
 • recenze knih
 • internet
 • okénko do oken

Podrobněji k aktuálnímu číslu

Nové číslo časopisu LinuxEXPRES s podtitulem Opravdový linuxový magazín přináší hned několik novinek a změn. První změnu poznají především ti, kteří si časopis kupují na stáncích – časopis už není balen do fólie a umožňuje tak snadné prolistování. Přiložené CD v ochranné fólii je vlepeno na zadních deskách. Další změnou je jiný druh použitého papíru; změnu papíru uvnitř jsem prakticky nepostřehl, ovšem obálka časopisu je na omak trochu jiná.

Asi nejvýznamnější změna, kterou vám představím, se úzce dotýká celého časopisu, a proto ji uvádím téměř jako poslední – s novým vydáním přišel také upravený design. Nový grafický styl je dle mého názoru rozhodně lepší, přehlednější, ale přesto konzervativní čtenáře neurazí.

Po přečtení editorialu, kde se mluví o další novince – hodnocení obtížnosti článků, jsem si původně myslel, že toto hodnocení bude nějaká funkce na webu, kde budou čtenáři o obtížnosti hlasovat. Po chvíli jsem si ale všiml různých kreslených tučňáčků se žlutými hvězdičkami okolo. Nejprve jsem to považoval za pouhou dekoraci, ale záhy mi došlo, že toto bude to avizované označení obtížnosti. Jedna hvězdička s tučňákem, který má nad hlavou malý otazník, znamená, že jde o snadný článek v podstatě pro všechny; čtyři hvězdičky a "cool" tučňák s brýlemi už symbolizuje článek s obtížnějším tématem.

Co zajímavého se dozvíte

Kromě obvyklých rubrik Editorial a Echo s komentářem aktuálního dění (tentokrát glosa na téma nedávné změny designu jednoho nejmenovaného e-zinu) vás možná překvapí rubrika Novinky, kde uvidíte výhody nového grafického vzhledu v jeho plné kráse – sloupky, které informují o jádře, OpenOffice.org, Debianu a dalších, jsou nyní líbivější a přehlednější.

Ve zvláštní sekci Distro je představena krabicová distribuce Mandrakelinux 10.1 CZ. Z článku se dozvíte informace o Mandrakesoftu, některých událostech ohledně vydání verze 10.0 a také samozřejmě o věcech týkajících se krabice s tištěnou dokumentací a s optickými disky – tedy především jejich obsahu, který zahrnuje distribuci Mandrakelinux 10.1, která je založena na PowerPacku a které se pak článek dále věnuje, aktualizační CD a live distribuci Mandrakelinux – MandrakeMove2.

První část rubriky Software potěší především správce systému nebo sítě; nejprve je představen program pro sledování dostupnosti serverů, který svůj výstup zobrazuje přes protokol HTTP(S). U tohoto protokolu ještě zůstaneme, protože dále vám budou představeny programy pro správu systému Webmin a Usermin, které se přes HTTP(S) také ovládají. Následuje popis nástroje DistCC, který nejspíš znají pokročilejší uživatelé distribuce Gentoo; jedná se o program umožňující jednoduché a snadné distribuované kompilování.

Pro rozhovor byl tentokrát vyzpovídán Jaroslav Suchánek, vývojář antivirového programu AVG pro Linux. Zařazena byla také stránka s Poradnou, kam můžete zasílat své případné dotazy.

Rubriku která následuje nemůžete přehlédnout – příloha Linux, spam a viry je totiž na zvláštním barevném podkladu (zbytek časopisu má většinou bílé pozadí, což ale není na škodu). Přečtete si, zda je problém virů v Linuxu aktuální a po představení SPAMu se dozvíte, jak tomuto problému na firemním poštovním serveru čelit. Na problematiku virů navazuje také rubrika Business, kde se dozvíte, jak pracovat na Linuxu s on-access antivirem. Antivir ovšem není určen pro filtrování virů pro Linux, ale virů určených pro operační systém Windows, který je jimi dost postižen. Dozvíte se o možnostech programů NOD32 a Kaspersky Anti-Virus for Samba.

Úvodní článek v sekci Praxe rozhodně oceníte, pokud používáte na síti heterogenní prostředí a stanice s operačním systémem Windows, který vaši zaměstnanci/studenti/návštěvníci/... pravidelně poškozují. V tu chvíli přijde vhod představené řešení, které popisuje, jak si na discích vytvořit malý oddíl s Linuxem, který na požádání stáhne a uloží obraz např. s Windows 98 a následně tento systém díky uložení určitých souborů nakonfiguruje. Nechybí ani pravidelné pokračovaní už zaběhlých seriálů o Bashi a Síťových nástrojích a dokončení povídání o grabování DVD pomocí programu DVD::rip.

Pomalu se dostáváme k závěru. V části Hardware se dozvíte o notebooku Barbone 1,6 MHz a o funkčnosti tohoto zařízení v Linuxu. V článku věnovaném hrám vám bude představena jedna real-time strategie ve stylu, který začala legendární hra Duna (2) a jedna akční hra, jejíž styl lze pro změnu určit jako klon (taktéž legendární) hry Dyna Blaster.

Papírový obsah časopisu uzavírají rubriky Knihy, Internet a Okénko do oken, ve kterém se dozvíte o SQL serveru PostgreSQL na MS Windows.

Jediné, co by se dalo LinuxEXPRESu vytknout, je stálá nefunkčnost adres uváděných jako URL článku. Tyto adresy budou zřejmě funkční až po spuštění nové podoby oficiálních stránek, které by podle editorialu měly být v tuto chvíli dokončovány.

Až na pár chyb v grafické úpravě časopisu bylo vše v pořádku, kvalita zpracování je stále výborná.

Přiložené CD

Na CD, které je vlepeno na zadní straně časopisu, najdete mimo jiné bootovací live distribuci Ubuntu "Horay" s GNOME 2.10 beta (která mi dělala potíže při detekci CD mechaniky a pak i později; po rebootu a volbě anglického jazyka se to ale rozběhlo dál a já to více nezkoumal, takže nevím, zda to byla chyba náhodná, nebo jakákoli jiná), programy nejenom k článkům v časopise, dokumentace a třeba také elektronický časopis Abíčko.

Závěr

I přes pár chybek v aktuálním čísle je dle mého názoru LinuxEXPRES opravdu kvalitním linuxovým magazínem, v jehož obsahu si může téměř každý přijít na své. Více než padesát stran plných informací a přiložené CD se za 137 Kč (240 Sk) myslím vyplatí. Jako vždy je k dispozici ukázka deseti stran časopisu.

Kde shánět

Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, s.r.o. Časopis by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v Linux CD Shopu, v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk a nebo v nově otevřeném zastoupení firmy QCM v Olomouci – v kanceláři přímo od šéfredaktora.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

1,6 Mhz 9.3.2005 12:27 Lukáš Zapletal
  L Re: 1,6 Mhz 9.3.2005 15:47 Ondřej Čečák
    L Re: 1,6 Mhz 10.3.2005 07:51 bibri
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze