LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Digitální video (9.) Kino - Střih

V dnešním i když poněkud kratším povídání si ukážeme střih v akci.

29.4.2005 06:00 | Petr | Články autora | přečteno 12252×

Úvodem …

Střih je téměř ta nejednodušší věc v editoru Kino. Je tak jednoduchá, ale zároveň intuitivní, že ji musí každý zvládnout za několik málo minut. Nezbývá tedy než se pustit do práce.

Střih

Jak víme, z minulého dílu, v levé části editoru, okno storyboard, máme naskládány jednotlivé klipy tak jak byly exportovány z kamery. Pro aplikaci střihu máme v Kinu dvě varianty.

Varianta č. 1

Přepneme se do záložky Trim. Pod okem se scénou nalezneme posuvník se dvěma typy šipek. Tou horní, pro nastavení pozice ve scéně a dvěma spodními, kterými si nastavíme začátek/konec úseku pro další zpracování (lze jak posouváním pomocí myšáka, tak postupným kliknutím na tlačítka set in/out possition anebo stiskem kláves i/o). Ke klávesovým zkratkám se vrátím ještě později. Takto označenou scénu by jsme měli vystřihnout kliknutím na ikonu Cut. Věc se má tak, že poslední krok se neprovede tak jak by měl, tedy tak jak by uživatel předpokládal. Vystřihne se totiž celá část scény, se kterou jsme právě pracovali. Proto navrhuji uchýlit se k variantě 2, která přinese požadovaný výsledek.

Varianta č.2

Zvolíme záložku Edit. Pustíme si příslušný záznam a zastavíme jej ve chvíli, kdy se scéna přestane líbit. Najdeme přesný okamžik pro rozdělení (za použití -> <-) a scénu v daném místě rozdělíme (Split scene). Opět záznam spustíme a tu samou operaci provedeme v části, kde chceme pokažený záznam oddělit.

A teď ta nejdůležitější část! Všechny operace lze provádět za pomocí klávesnice. A jde to rychleji než když musíte někde klikat myší. Vrátíme-li se k variantě č.2, pak pro spuštění/zastavení scény použijeme mezerník, pro posun po jednotlivých snímcích pak klávesy h/l nebo již zmíněné šipky, a pro rozdělení scény použijeme kombinaci kláves Ctrl+j. Takto rozdělenou scénu (její část) už můžeme vystřihnout kombinací dd. Abych situaci s použitím klávesnice trochu ujasnil, uvedou zde stručnou tabulku jednotlivých zkratek a jejich použití.


MezerníkStart přehrávání/Pausa
EscStop
l, šipka vpravoposun o jeden frame vpravo
h, šipka vlevoposun o jeden frame vlevo
w/bposun o vteřinu vpřed/zpět
+/- nebo j/k nebo šipka nahoru/dolůskok na začátek každé scény
xstřih aktuálního políčka
ddstřih aktuální scény
Ctrl+j/jrozstřihnutí/spojení scény

Zkratky můžete i kombinovat, takže chcete-li se posunout o určitý úsek dopředu, pak můžete stisknout 100+l a ukazatel se vám automaticky přesune na 100-tý frame vpravo. Kombinací d$ odstraníte vše od aktuální pozice po konec aktuální scény atd ...

Další užitečnou funkcí je vložení klipu do editované scény. Jednak můžeme použít klasického Ctrl+c, Ctrl+v, pokud chceme některou část upravené scény na více místech, popřípadě, chceme-li scénu přesunout, pak za opět dobře známe kombinace kláves Ctrl+x/Ctrl+v. Chceme-li vložit externí klip použijeme ikon Insert a file before/after current scene, kterým si importujeme klip před/za aktuální scénu. Ale pozor! Klip musí být ve formátu DV, aby se Editor nezačal vztekat.

Závěrem ….

Dnes poněkud kratší kapitolu bych ukončil pozvánkou k dílu příštímu, kde si probereme použití efektů. A to si určitě vyhrajeme :)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

příští díl 29.4.2005 08:19 Tomáš Pelc
L Re: příští díl 29.4.2005 09:56 Jozef Hríbik
TV Karta LIFEVIEW 26.5.2005 23:20 ElvisEK
  L Re: TV Karta LIFEVIEW 27.5.2005 09:43 o.k.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze