LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (2) - Instalujeme databázi MySQL

Dnes to bude pro nedočkavé - hned si totiž nějakou tu MySQL databázi nainstalujeme.

4.3.2005 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 54340×

Přestože je toho ještě hodně na vysvětlování, pravděpodobně prahnete po tom, nainstalovat si hned nějakou tu verzi MySQL. Pojďme se tedy letmo podívat na rozdíly mezi jednotlivými verzemi MySQL a říci si, co a jak budeme ke zprovoznění této databáze potřebovat.

Verze MySQL

V současné době se můžete setkat s mnoha verzemi MySQL, proto bychom si měli alespoň zhruba vysvětlit rozdíly mezi nimi. MySQL je poměrně mladá databáze a prochází (někteří to formulují tak, že trpí) velmi dynamickým vývojem. Na mnoha produkčních serverech se tedy dodnes můžete setkat s verzemi "trojkové" řady MySQL (poslední byla 3.23.x). Verze je to stabilní, ale není nejnovější. Instalací trojkové řady MySQL se zabývat nebudeme, přestože ji dodnes mají některé distribuce obsaženu ve svých balíčcích.

V době psaní tohoto článku byla nejnovější stabilní verzí MySQL verze 4.1.10. Právě o instalaci "čtyřkové" verze MySQL budu zanedlouho mluvit a tato varianta bude rovněž nosnou verzí pro mnoho dílů v našem seriálu. Takže většinu věcí budu vysvětlovat právě na 4.1.x. Mám k tomu dobrý důvod - je to určitá rovnováha mezi vymoženostmi a stabilitou.

MySQL se stále vyvíjí, což v současné době znamená, že již existuje verze 5.0.x. NENÍ VŠAK OZNAČENA JAKO STABILNÍ, proto byste ji neměli instalovat na produkční servery. Pětkové verze MySQL nicméně dosti podstatným způsobem rozšiřují možnosti této databáze a nedá mi to, abych se o nich tu a tam v seriálu nezmínil. Pokud si tedy budete chtít vyzkoušet některé z nejnovějších rysů MySQL a máte k dispozici stroj, na němž to budete moci bez obav udělat, jděte do toho.

Rozebírat tolik verzí databáze najednou je samozřejmě v praxi pro tento seriál poměrně komplikované. Nicméně, pokusím se o to, protože budu chtít být lehce nadčasový. Cílem je, abyste se k tomuto pojednání mohli vracet i v době, kdy už bude MySQL 5.x ve stabilní verzi a bude standardně instalována na většinu systémů a webů.

Pozn.: Já opravdu nevím, kdy to bude.


Architektura MySQL

Teď pár slov k architektuře databáze MySQL. Jelikož je to systémová databáze, dělí se MySQL na "serverovou" a "klientskou" část. Neboli, odděleně lze nainstalovat MySQL server a odděleně program, který je pro komunikaci s mysql zapotřebí (klienta). To není rozporuplná situace. Můžete mít celkem tři scénáře:

  1. Na stroji je nainstalován MySQL server, ale ne klient. Všichni klienti se připojují z jiných strojů a tak to není potřeba.
  2. Na stroji je nainstalován pouze MySQL klient. Připojovat se budeme k nějakému jinému stroji, kde poběží server.
  3. Na počítači bude jak server, tak klient. Typické pro testovací prostředí, kde je k dispozici pouze jeden počítač.

Scénář číslo tři tedy bude pro čtenáře tohoto seriálu zřejmě typický a proto si nainstalujeme jak MySQL server, tak řádkového klienta. Jedna perlička na úvod, aby nedocházelo k matení pojmů: databázový server se spouští pomocí příkazu mysqld, kdežto řádkový klient pomocí příkazu mysql. Když si k tomu přidáte, že v některých distribucích se bude startovat databázový server příkazem

service mysql start

je z toho pro začátečníky docela slušný zmatek. Zapamatujte si ale, že počítač bude většinou spouštět MySQL server automaticky a že se budete setkávat spíše s klientem, tedy s programem mysql.

Typy instalace MySQL

Aby to nebylo zase až tak jednoduché, dodejme ještě pro upřesnění, že existují dvě různé instalovatelné verze MySQL (teď hovořím o Linuxu). Jsou to:

  1. "Standardní" MySQL obsahující obvyklé funkce, a
  2. "Rozšířená" verze MySQL - max, obsahující další funkce, způsoby uložení dat a rozšíření

Momentálně se rozšířeními nebudeme zabývat; probereme je postupně tak, jak na ně v seriálu přijde řada. Měli byste ale vědět, že postupy uvedené níže instalují standardní verzi MySQL.

Pozn.: Na Windows je situace ještě trochu komplikovanější. Typů serveru je tam víc, instalují se všechny najednou a typ běžícího serveru se zvolí tak, že se spustí příslušný exe soubor (například mysqld.exe nebo mysqld-max.exe).

Instalace na Fedoře 3

Na instalačním DVD Fedory 3 je k dispozici MySQL ve verzi 3.23.58, kterou ale instalovat nebudeme. Namísto toho si stáhneme rpm balíček verze 4.1.10 z nějakého zrcadlícího serveru:

wget http://mysql.linux.cz/Downloads/MySQL-4.1/MySQL-server-4.1.10-0.i386.rpm

A nainstalujeme jej obvyklým způsobem:

rpm -i ./MySQL-server-4.1.10-0.i386.rpm

Tím bychom měli mít serverovou část mysql funkční. Součástí instalace je i vytvoření startovacích skriptů, takže po restartu počítače se MySQL spustí automaticky. Klienta stáhneme ze serveru naprosto obdobně:

wget http://mysql.linux.cz/Downloads/MySQL-4.1/MySQL-client-4.1.10-0.i386.rpm

A nainstalujeme rovněž typickým způsobem:

rpm -i ./MySQL-client-4.1.10-0.i386.rpm

Neměli byste mít žádné problémy. To, že instalace serveru i klienta proběhla, můžete ověřit zadáním příkazu

mysql

což by vám mělo klienta spustit. Ten by se měl krátce představit a prozradit verzi serveru, s níž komunikuje (v našem případě 4.1.10). Klienta mysql prozatím vypneme příkazem exit a budeme se mu věnovat později.

Pozor: Takto nainstalovaný systém je absolutně nezabezpečený, protože po instalaci není pro přístup k serveru vyžadováno žádné heslo. Příště si tedy ukážeme, jak takové heslo nastavit a co se může stát, když to neuděláte.

V dalším díle se zmíním rovněž o instalaci MySQL na SUSE a Mandrake (bude to velmi podobné), dotkneme se instalace v systému Windows a probereme krátce instalaci s kompilací.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nezabezpecena vychozi instalace 5.3.2005 12:54 Jan Houštěk
Spuštění 18.9.2005 16:14 Michal Jakša
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze