LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Python (10.) - Vstup a výstup

V dnešním díle se podíváme na to, jaké možnosti běžného (terminál, soubory) vstupu a výstupu nám Python nabízí.

2.3.2005 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 23367×

Již v předchozích dílech jsme zmínili příkaz print pro vypisování dat na standardní výstup, toto samozřejmě není jediná možnost výstupu. Podobně jsme též zmínili funkci raw_input načítající řádek od uživatele, také to samozřejmě není jediný prostředek vstupu dat, ačkoli pro jednoduché načítání řetězců od uživatele je tato funkce jistě jednou z nejvhodnějších.

Nezmínili jsme funkci input, jež je stejná jako funkce raw_input, navíc ovšem řetězec zadaný uživatelem vyhodnotí, jako kdyby byl výrazem v programu a vrátí výslednou hodnotu, v praxi se tato funkce v Pytonu ovšem příliš často nepoužívá.

Python, podobně jako unix obecně, celkem nerozlišuje, z čeho čteme a kam píšeme, pro programátora mezi souborem, terminálem či třeba síťovým spojením není velký rozdíl, všechny tyto případy jsou reprezentovány objektem s přibližně stejnými metodami, nazývejme takový objekt stream (proud). Samozřejmě stream implementuje pouze metody, které pro něj mají smysl. Například čtení ze standardního výstupu (většinou) smysl nemá.

Standardní vstup a výstup

Zpočátku můžeme za zajímavé považovat streamy reprezentující standardní vstup, výstup a chybový výstup. Tyto proudy nalezneme ve standardním modulu sys jako proměnné stdin, stdout a stderr.

Samozřejmě, že tyto proudy jsou proměnné jako každé jiné a je tedy možné změnit stream používaný pro vstup či výstup a tím dosáhnout nejrůznějších žádoucích efektů.

Soubory

Streamy také můžeme použít k přístupu k souborům, slouží k tomu funkce open, která je přímo součástí interpretu jazyka Python. Tato funkce má dva argumenty, jméno souboru a režim, ve kterém bude otevřen.

Režim je řetězec, jehož první znak určuje jestli soubor chceme číst ('r'), přepsat ('w') nebo zapisovat na jeho konec ('a'). Dále můžeme uvést znak '+' pro zápis i čtení zároveň, 'r+' nám tedy umožní soubor jak číst tak zapisovat a 'w+' totéž, s tím že bude nejdříve smazán původní obsah souboru. Méně vyspělé operační systémy též mohou vyžadovat znak 'b' indikující binární soubor, ten se zapisuje na druou pozici, za jeden ze znaků 'rwa'.

Pokud režim neuvedeme použije se výchozí hodnota 'r'.

Čtení ze streamu

 • read(počet bytů) - Přečte ze souboru daný počet bytů a vrátí je jako řetězec, pokud počet bytů nezadáme, přečte celý soubor. Je doufám zřejmé, že číst celý soubor najednou většinou není nejlepší řešení. Pokud funkce vrátí méně než udaný počet, dospěli jsme na konec souboru.
 • readline(počet byte) - Přečte řádku, maximálně však daný počet bytů, opět parametr nemusíme udat a metoda přečte řádku celou, libovoně dlouhou.
 • readlines() - Vrátí obsah souboru jako seznam řádek
 • xreadlines() - Vrátí objekt, který můžeme použít například v cyklu for pro zpracování všech řádek souboru, narozdíl od předchozí metody nenačítá celý soubor najednou, ale po částech, tak jak jsou potřeba další data.

Pokud tedy chceme přečíst soubor po jednotlivých řádcích a něco s nimi provést (což je dle mého názoru asi nejčastější operace, kterou chceme v unixu se souborem provádět), uděláme to například takto:

f = open('/etc/inittab','r')
i = 0 

for l in f.xreadlines():
  i = i + 1
  print i,l.rstrip()  # ořízneme bíle znaky na konci řádku

             # (tj. minimálně znak nového řádku)
             # a řádek očíslujeme.

Zápis do proudu

 • write(řetězec) - zapíše řetězec do souboru, v podstatě tak jak leží a běží.
 • writelines(seznam) - zapíše do souboru všechny řetězce v daném seznamu oddělené novým řádkem. Funguje to s ledasčím, co vzdáleně připomíná seznam, soubor tedy můžeme na obrazovku vypsat například takto:
  import sys
  
  sys.stdout.writelines(open('/etc/inittab','r').xreadlines())

Přesnou kopii souboru můžeme s využtím výše uvedených metod vytvořit nějak takto:

src = open('10.html','r') # zdrojový soubor

dst = open('foo','w')   # cílový soubor

while True:
  buf = src.read(4096)  # čteme 4KiB najednou
  dst.write(buf)
  if len(buf) < 4096:
    break

Posun ve streamu

Aktuální pozici ve streamu můžeme, pokud to daný stream podporuje, měnit. Je zřejmé, že je nesmysl pokoušet se měnit pozici ve streamu reprezentujícím nějaké zařízení nebo síťové spojení, cestovat časem Python opravdu neumí ^_^.

 • tell() - vrátí aktuální pozici v souboru.
 • seek(offset, odkud) - nastaví novou pozici na offset od začátku souboru. Pokud uvedeme nepovinný parametr odkud počítá se nová pozice od začátku souboru (odkud = 0), aktuální pozice (1) nebo konce souboru (2). Zápis za konec souboru soubor automaticky zvětší.
 • truncate(délka) - zkrátí soubor na délka bytů, pokud parametr neuvedeme, zkrátí soubor na 0 bytů.

Ostatní metody

 • close() - uzavře soubor. Je vhodné tuto metodu zavolat pokud již se souborem nechceme dále pracovat.
 • fileno() - vrátí číslo (deskriptor) souboru používaný při komunikaci s operačním systémem.
 • flush() - Předá operačnímu systému dosud nezapsaná data. Tuto metodu je velmi vhodné zavolat u souborů otevřených pro čtení i zápis před čtení následujícím po zápisu.
 • isatty() - Vrátí True pokud stream reprezentuje terminál.

Atributy

Streamy také disponují několika atributy. Atribut closed má hodnotu True, pokud je stream uzavřen, name obsahuje jméno souboru nebo případně nějaký popis streamu, mode obsahuje řetězec určující režim (druhý parametr funkce open).

Stream ovšem nemusí vůbec být soubor (nebo něco, co se z pohledu rozhraní operačního systému chová jako soubor), ale může to být téměř libovolná třída. Ve standardní knihovně Pythonu tudíž nalezneme nejrůznější třídy různým způsobem obalující jiné streamy (například provádějící komprimaci, převod kódování...) či jenom prostě implementující rozhraní streamu, protože autoři předpokládali, že je vhodné, aby daná třída vypadala jako stream.

Dnešní díl tedy zakončíme souhrnnou ukázkou. Napíšeme program, který nám umožní na základě jednoho textového souboru zkopírovat konkrétní byte z jednoho souboru do druhého (k čemu to může být dobré, nechám na představivosti čtenáře).

Vstupem bude textový soubor se seznamem offsetů, vstupní binární soubor a výstupem bude jeden soubor obsahující dané byty.

#!/usr/bin/env python
# -*- coding: utf-8; -*-

import sys

src_name = raw_input("Jméno vstupního souboru?")
txt_name = raw_input("Jméno souboru se seznamem offsetů?")
dst_name = raw_input("Jméno výstupního souboru?")

txt = open(txt_name,'r')
src = open(src_name,'rb') 
dst = open(dst_name,'wb')


for off_s in txt.xreadlines():
  off = long(off_s) # Převedeme na číslo

  src.seek(off)   # nastavíme pozici
  byte = src.read(1) # přečteme 1 byte


  if byte=='':    # případně upozorníme uživatele na možnou chybu
    sys.stderr.write("Offset za koncem vstupního souboru")

  dst.write(byte)


# uklidíme po sobě
src.close() 
dst.close() 
txt.close()

Doufám, že vás dnešní poněkud vykonstruovaná ukázka neodradila a sejdeme se u dalšího dílu, tentokrát se podíváme na řetězce poněkud podrobněji.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Zápis průchodu souborem lze zjednodušit 7.6.2005 09:59 Petr Přikryl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze