LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programy, které musíte mít (8) - Emailoví klienti

Thunderbird logo Email je jednou z nejpoužívanějších internetových služeb. Pokud budete chtít s elektronickou poštou pohodlně a efektivně pracovat, použijete nejspíš některého grafického klienta; na ty nejpopulárnější zástupce se dnes podíváme.

23.2.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 21806×

REST:
P: Linus Torvalds
S: Buried alive in email
   -- from /usr/src/linux/MAINTAINERS

Emailoví klienti

Emailový klient, tedy přesněji Mail User Agent (MUA), je program, se kterým pracuje přímo uživatel. Právě sem napíšete emailovou adresu příjemce, předmět a obsah zprávy a potvrzením email odešlete na jeho cestu světem až k serveru příjemce.

Emailoví klienti mohou být rozděleny na dva druhy – na textové a na grafické. Výhodou textových klientů (mezi nejpopulárnější patří mutt a pine) je spuštění v konzoli s tím související možnost jednoduché vzdálené práce (např. přes SSH). V dnešním článku se blíže podíváme na grafické klienty (Thunderbird, KMail a Novell Evolution), které někomu mohou připadat jednodušší (co se ovládání týče), přehlednější a mohou mít více užitečných funkcí. Tak trošku stranou od tohoto dělení strojí weboví klienti, mezi které patří například SquirrelMail nebo webová rozhraní freemailů – např. Gmail.com.

Protokoly pro přenos emailů

Emailový klient nějak potřebuje získávat to hlavní – tedy emaily. Dnes představení klienti to zvládají sami a umožňují stahovat emaily pomocí protokolů POP3 a nebo IMAP(4).

POP3 slouží ke stahování emailů ze serveru na počítač klienta. Jeho typické použití je: připojit se k serveru, stáhnout poštu a odpojit se (a po odpojení od serveru se třeba i odpojit od Internetu). Jeho výhodou je poměrně široká podpora ze strany poskytovatelů; včetně řady freemailů.

Naproti tomu IMAP se může chovat podobně jako POP3 (tedy připojit, stáhnout, odpojit) a nebo může uživatel zůstat stále připojený a pracovat s emaily na serveru. IMAP lze snadno použít pro situaci, kdy pracujete s více stroji a na všech byste chtěli mít přístup ke své poště včetně zachování stavu (příznaků) zpráv – když si na domácím počítači přečtete polovinu přijatých emailů tak se vám bude hodit, že na notebooku pak budou označeny jako přečtené. IMAP má i spoustu dalších užitečných funkcí (sdílené složky, server-side vyhledávání aj.), ale jeho podpora ze strany poskytovatelů je o něco slabší.

Ať už používáte pro stahování emailů ve směru do klienta POP3 nebo IMAP, odesílat budete pravděpodobně přes protokol SMTP.

Stahovat a odesílat emaily můžete šifrovaně – všechny uvedené protokoly lze šifrovat pomocí TLS/ SSL. Tím ovšem zajistíte pouze šifrování na server, na který poštu posíláte nebo ze kterého přijímáte. Vůbec to neřeší situaci, kdy email putuje přes více serverů, které můžou (a většinou to tak dělají) komunikovat nešifrovaně. Proto je pro zajištění soukromí nebo integrity emailu nutné použít např. GPG, program, který zašifruje/podpíše email ještě před odesláním.

Docela trefné přirovnání k emailu je v reálném světe pohled. Na jednu stranu pohledu napíšete text, odešlete a putující pohled si může kdokoli přečíst nebo poupravit dříve, než dorazí ke svému příjemci (nemluvě o tom, že se pohled snadno stratit). S emailem to je při použití standardních postupů téměř stejné.

Pár dalších vlastností klientů

Kromě toho, že by program měl umět pracovat s emaily nás může zajímat pár dalších věcí. Jednou z nich je formát, ve kterém se emaily ukládají. V Linuxu to funguje docela sympaticky – používají se především dva způsoby ukládání: Maildir a mbox. Hlavní rozdíl mezi nimi je v tom, že emaily jsou v Maildiru uloženy jednotlivě po souborech, kdežto v mboxu je vše v jednom velkém souboru. Momentálně nás ani tak nezajímají klady a zápory tohoto řešení jako spíše to, že někteří klienti zvládají pracovat oběma způsoby popř. dokáží emaily z toho druhého formátu importovat (popř. existují převodní nástroje).

Další věcí, která by nás mohla zajímat, je filtrování spamu. Pod slovem spam se v IT skrývá nevyžádaný email zpravidla komerčního charakteru. Tyto emaily mohou být dost otravné a pokud je nějak neoznačuje/nezahazuje váš poštovní server, je nutné se nějak bránit – někteří klienti mají antispamové funkce přímo v sobě, jiní dokáží spolupracovat s jiným programem.

Protože je docela obtížné zapamatovat si všechny potřebné emailové adresy, obsahují emailoví klienti adresář – ať nějakou vlastní databázi, LDAP nebo nějaké groupwarové sdílení.

Užitečné funkce jsou i kontrola pravopisu a importní/exportní filtry pro adresář, emaily apod.

Thunderbird

(Mozilla) Thunderbird je emailový klient založený na mailovém klientu z Mozilla Suite. Jednou z jeho hlavních výhod je multiplatformnost – funguje na operačních systémech Linux, Mac OS X a Windows, takže ho v případě potřeby můžete používat na různých platformách a např. jako součást mezikroku migrace na Linux (popř. naopak – pokud budete nuceni pracovat na Windows, budete přesně znát alespoň emailového klienta). Thunderbird zvládá stahovat poštu přes POP3, IMAP; má integrovaný spamový filtr (který se dokáže učit a díky whitelistu nemusí považovat za spam emaily od lidí z adresáře), čtečku RSS a Atom, dokáže snadno kontrolovat pravopis. V případě potřeby se dají funkce Thunderbirdu rozšířit pluginy, kterých existuje veliké množství (např. určité groupwarové funkce díky rozšíření Mozilla Kalendář; existuje plugin pro Open PGP, který využívá podporu S/MIME).

Aktuální českou verzi si můžete stáhnout ze stránek CZilly (cca 10 MB) nebo použít distribučního balíčku (v MDK to je balíček mozilla-thunderbird).

Klady:

 • multiplatformnost
 • integrovaný bayesianský filtr spamu (výhodou je, že se spamfiltr dokáže učit)
 • bohaté nastavení složek a práce s nimi

Zápory:

 • čtečka RSS by mohla mít více funkcí
 • nedostatečné klávesové zkratky
Thunderbird 1.0 Thunderbird 1.0 Thunderbird 1.0

Po zadání údajů průvodci zbývá už jenom zadání hesla. *** Tradá, emaily jsou doma a dle filtrů rozsložkované. *** S RSS čtečkou pracujete jako s emaily.

KMail

KMail je emailový klient desktopového prostředí KDE. Ačkoli KMail vypadá jednoduše a snadno se ovládá, je až překvapivě mocný. Lze snadno ovládat klávesovými zkratkami a má výborné vyhledávání (ať už na straně serveru nebo pomocí regulárních výrazů v lokálních složkách) a filtry (včetně podpory filtrování procmailem). Kromě toho, že zvládá stahování pošty přes POP3, obsahuje plnou podporu protokolu IMAP (takže můžete využívat server-side vyhledávání, cached IMAP vám výborně poslouží v offline režimu apod.) a nativní podporu pro šifrování/podepisování PGP/GPG, zprávy umí bezpečně stahovat/odesílat přes TLS/SSL. Neobsahuje interní spam nebo antivirový filtr, protože si vývojáři myslí, že lepší přístup je využívat externích programů (např. SpamAssassinu) a tak do KMailu začlenili průvodce, kteří vám filtrování emailů externím programem usnadní. Mimo to má několik zajímavých funkcí, např. snadné generování bounců – vaše emailová adresa se pak může jevit určitým odesílatelům jako nedostupná.

Klady:

 • snadno ovladatelný a přesto velice mocný program
 • plná podpora IMAP
 • interní podpora PGP/GPG, TLS/SSL, plugin pro S/MIME
 • pár průvodců pro externí filtrování spamu a virů
 • výborné importní filtry (např. možnost importu emailů a adresáře z programu MS Outlook Express)
 • spolu s KOrganizerem a KAdressem může být součástí firemního groupware

Zápory:

 • potřebuje knihovny KDE
 • interní editor je občas nedostatečný
 • nemá interní spamový filtr, šablony na emaily
KMail 1.6.1 KMail 1.6.1 KMail 1.6.1

Okamžitý náhled na zprávu. *** Interní editor. *** Podpora pro GPG je přímo v programu.

Evolution

Dříve Ximian Evolution, nyní Novell Evolution je mimo jiné emailový klient. Kromě správy emailů zvládne téměř to samé, co konkurenční MS Outlook – správu kalendářů, schůzek a úkolů, kontaktů. Jako klient se dokáže připojit ke groupwarovým serverům Microsoft Exchange, Lotus Notes, OpenGroupware atd. Pomocí gnome-pilot dokáže synchronizovat data s Palm Pilotem, užitím Multisyncu i s ostatními PDA.

Jako emailový klient podporuje zajímavý sběr zpráv do složek a následné vyhledávání emailů, protokoly POP3 a IMAP, editaci HTML zpráv (včetně jednoduchých šablon; prohlížeč dokonce zná a aktivně se brání proti několika trikům používaném autory virů a spamů) a nebo také obarvovaní emailů podle důležitosti. Spam dokáže filtrovat díky integrovanému SpamAssassinu. Program bohužel není portovaný na MS Windows, i když se na tom podle všeho pracuje.

Klady:

 • zvládne se připojit k MS Exchange serveru (přes webové rozhraní pomoci Connectoru)
 • výborné možnosti složek
 • integrovaná podpora OpenPGP a S/MIME

Zápory:

 • neumí flexibilní šablony
 • nepodporuje formátované zprávy
 • vyžaduje knihovny GNOME
Evolution 1.46 Evolution 1.46 Evolution 1.46

Asistent pro nastavení Evolution vás na začátku snadno navede ke správně konfiguraci. *** Přehled včetně čtečky RSS. *** Vyhledávání ve složce s emaily.

Závěr

Co dodat na závěr? Pokud používáte emaily v trošku větší míře a chtěli byste s nimi pracovat trochu efektněji a komfortněji, budou emailoví klienti jednoduše programy, které musíte mít :).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

nevýhody 23.2.2005 08:20 Martin Lebeda
Thunderbird - nevyhody 23.2.2005 09:44 o.k.
L Re: Thunderbird - nevyhody 23.2.2005 17:59 Ondřej Čečák
  L Re: Thunderbird - nevyhody 23.2.2005 23:11 Petr Zajíc
    L Re: Thunderbird - nevyhody 2.3.2005 14:31 Jan Houštěk
      L Re: Thunderbird - nevyhody 2.3.2005 14:32 Jan Houštěk
Evolution 2.0 3.3.2005 09:22 Josef Šmidrkal
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze