LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux jako zálohovací server (2)

Dnes si ukážeme, jak lze provádět zálohy místních a vzdálených systémů pomocí programu rdiff-backup a jak na stanice s Windows.

21.2.2005 10:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 11815×

V minulém díle tohoto miniseriálu jsme si vysvětlili rozdíly mezi jednotlivými metodami zálohování a nainstalovali jsme program rdiff-backup. Dnes se podíváme na to, co tento program umí a na slíbené zálohování stanic s Windows.

Začínáme

Jak byste asi čekali, nejjednodušší možnost využití programu rdiff-backup je prostá záloha souborů. Pakliže chcete například zazálohovat obsah složky data ve svém domovském adresáři do složky backup tamtéž, postačí vám znát následující příkaz:

rdiff-backup ~/data ~/backup

Pokud si něco takového zkoušíte a podíváte se do adresáře backup, zjistíte, že obsahuje soubory z původního adresáře (včetně případných podadresářů) a navíc jeden adresář rdiff-backup-data. V něm jsou umístěna metadata o zálohování a případné změny v souborech od poslední zálohy. Pokud jste zvídaví, můžete si jej prohlédout; nicméně slouží jen pro zálohování samotné a nemusíte se o něj starat.

Jestliže změníte nějaké soubory v adresáři data a spustíte rdiff-backup znovu, bude již situace mnohem zajímavější. Já mám například v adresáři soubor petr.txt, do něhož připíšu data a zopakuji zálohování:

echo "Dalsi data..." >> ~/data/petr.txt
rdiff-backup ~/data ~/backup

Stane se několik věcí:

 1. V adresáři ~/backup bude nyní soubor petr.txt zaktualizován
 2. Do adresáře ~/backup/rdiff-backup-data se zapíší metadata o novém zálohování, jeho průběhu, výsledku, případně chybách.
 3. V adresáři ~/backup/rdiff-backup-data/increments vznikne soubor popisující rozdíl mezi starou a novou verzí souboru petr.txt. To je důležité, protože mi to umožní obnovit libovolnou předchozí verzi zálohovaného souboru.

Pozn.: Mimochodem, soubory popisující rozdíly mezi starou a novou verzí jsou většinou komprimovány. Mělo by se tak ušetřit něco místa na disku. V praxi to funguje velmi dobře u textových souborů, u binárních je však většinou úspora místa poměrně nevelká. Není divu - jestliže budete například porovnávat dvě verze souborů textového procesoru OpenOffice.Org, bude se jednat o již komprimované soubory. Jejich další komprimací se již nic nevyřeší. Kompresi inkrementačních souborů však lze vypnout, vypnout pro některé přípony nebo dokonce vypínat a zapínat dle rozmaru. Rdiff-backup bude i nadále fungovat.

Zálohování po síti

Na lokální zálohování se rdiff-backup pochopitelně použít dá. Mnohem užitečnější však může být možnost zazálohovat data ze vzdáleného stroje. Je to jednoduché. Pomocí následujícího příkazu:

rdiff-backup [uživatel]@[stroj (IP nebo název)]::/etc ~/etc_backup

tak například můžeme zazálohovat adresář /etc ze vzdáleného stroje do vlastního (do adresáře ~/etc/backup). Skript využívá ssh, takže je přenos relativně bezpečný. Dokumentace dokonce uvádí, že lze takto zálohovat i data mezi dvěma vzdálenými systémy. Pochopitelně, že v každém případě hrají roli práva, která máte na jednotlivých systémech přidělena (například zálohovat smíte jen tam, kam máte povolena práva k zápisu).

Zálohování jen vybraných souborů

Vraťme se ale k úlohám souvisejícím s typickým zálohováním dat. V takovém případě pravděpodobně nebudete chtít zálohovat celé adresáře, ale jen vybrané soubory. Programu rdiff-backup to můžeme sdělit pomocí přepínačů. Jejich pochopení vyžaduje trochu cviku a nebudu jej zde podrobně rozebírat, k tomu slouží manuál.

Pro praxi je však dobré vědět, že rdiff-backup může přijímat seznam souborů, které má zálohovat, a to například ze souboru nebo ze standardního vstupu. Je to jediný způsob, kterým jsem rdiff-backup donutil zálohovat ze stanic s Windows soubory jen určitých několika typů (přípon). Scénář pak vypadá nějak takto:

[seznam souborů] | rdiff-backup --include-filelist-stdin --exclude '**' [co] [kam]

Kde platí, že:

 • [seznam souborů] je nějakým způsobem vytvořený seznam toho, co se bude zálohovat, poslaný na standardní výstup
 • --include-filelist-stdin je přepínač přikazující programu rdiff-backup, že má brát v úvahu seznam souborů k zálohování dodaný na standardní výstup
 • --exclude '**' je přepínač, který řekne programu, že cokoli je ve zdrojovém adresáři, ale není to v seznamu na standardním výstupu, tak to nemá zálohovat
 • [co] je umístění zdrojového adresáře (obsahuje data k zálohování)
 • [kam] je umístění zálohy

Praxe

V praxi jsem při zálohování windowsových počítačů postupoval následujícícm způsobem:

 • Na stanicích s Windows jsem definoval uživatele s hesly a s přístupovými právy pro čtení do těch adresářů, které jsem si přál zálohovat
 • Definoval jsem si seznam přípon souborů, které budu zálohovat. Vypadal nějak takto:
\.doc$
\.xls$
\.txt$
a tak dále...

(bude sloužit pro grep, proto ty metaznaky)

 • pomocí samby jsem adresáře připojil (jen pro čtení, nevznikl tedy oblíbený problém se zápisem na NTFS svazky z linuxu)
 • nechal jsem si vyjet seznam všech souborů na takto připojeném disku a prohnal to grepem - vznikl seznam souborů, o něž jsem měl pro účely zálohování zájem
 • tento seznam jsem předal programu rdiff-backup ke zpracování a provedl zálohu
 • poté jsem složku (někdy celý disk) zase odpojil
 • To celé jsem uložil jako skript a naplánoval pomocí cronu, takže se to dělá pravidelně každou noc.

V příštím, posledním díle se s vámi podělím o zálohovací skript, který dělá to, co tady popisuji a nastíním některé problémy, které jsem v souvislosti s tím musel řešit. Rovněž se podíváme na to, jak data z takto vytvořené zálohy můžeme obnovit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rozdil mezi rdiff-backup a rsync 21.2.2005 14:41 Tomáš Pelc
Rdiff-backup vs rsync 21.2.2005 22:27 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze