LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux jako zálohovací server (2)

Dnes si ukážeme, jak lze provádět zálohy místních a vzdálených systémů pomocí programu rdiff-backup a jak na stanice s Windows.

21.2.2005 10:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 11973×

V minulém díle tohoto miniseriálu jsme si vysvětlili rozdíly mezi jednotlivými metodami zálohování a nainstalovali jsme program rdiff-backup. Dnes se podíváme na to, co tento program umí a na slíbené zálohování stanic s Windows.

Začínáme

Jak byste asi čekali, nejjednodušší možnost využití programu rdiff-backup je prostá záloha souborů. Pakliže chcete například zazálohovat obsah složky data ve svém domovském adresáři do složky backup tamtéž, postačí vám znát následující příkaz:

rdiff-backup ~/data ~/backup

Pokud si něco takového zkoušíte a podíváte se do adresáře backup, zjistíte, že obsahuje soubory z původního adresáře (včetně případných podadresářů) a navíc jeden adresář rdiff-backup-data. V něm jsou umístěna metadata o zálohování a případné změny v souborech od poslední zálohy. Pokud jste zvídaví, můžete si jej prohlédout; nicméně slouží jen pro zálohování samotné a nemusíte se o něj starat.

Jestliže změníte nějaké soubory v adresáři data a spustíte rdiff-backup znovu, bude již situace mnohem zajímavější. Já mám například v adresáři soubor petr.txt, do něhož připíšu data a zopakuji zálohování:

echo "Dalsi data..." >> ~/data/petr.txt
rdiff-backup ~/data ~/backup

Stane se několik věcí:

 1. V adresáři ~/backup bude nyní soubor petr.txt zaktualizován
 2. Do adresáře ~/backup/rdiff-backup-data se zapíší metadata o novém zálohování, jeho průběhu, výsledku, případně chybách.
 3. V adresáři ~/backup/rdiff-backup-data/increments vznikne soubor popisující rozdíl mezi starou a novou verzí souboru petr.txt. To je důležité, protože mi to umožní obnovit libovolnou předchozí verzi zálohovaného souboru.

Pozn.: Mimochodem, soubory popisující rozdíly mezi starou a novou verzí jsou většinou komprimovány. Mělo by se tak ušetřit něco místa na disku. V praxi to funguje velmi dobře u textových souborů, u binárních je však většinou úspora místa poměrně nevelká. Není divu - jestliže budete například porovnávat dvě verze souborů textového procesoru OpenOffice.Org, bude se jednat o již komprimované soubory. Jejich další komprimací se již nic nevyřeší. Kompresi inkrementačních souborů však lze vypnout, vypnout pro některé přípony nebo dokonce vypínat a zapínat dle rozmaru. Rdiff-backup bude i nadále fungovat.

Zálohování po síti

Na lokální zálohování se rdiff-backup pochopitelně použít dá. Mnohem užitečnější však může být možnost zazálohovat data ze vzdáleného stroje. Je to jednoduché. Pomocí následujícího příkazu:

rdiff-backup [uživatel]@[stroj (IP nebo název)]::/etc ~/etc_backup

tak například můžeme zazálohovat adresář /etc ze vzdáleného stroje do vlastního (do adresáře ~/etc/backup). Skript využívá ssh, takže je přenos relativně bezpečný. Dokumentace dokonce uvádí, že lze takto zálohovat i data mezi dvěma vzdálenými systémy. Pochopitelně, že v každém případě hrají roli práva, která máte na jednotlivých systémech přidělena (například zálohovat smíte jen tam, kam máte povolena práva k zápisu).

Zálohování jen vybraných souborů

Vraťme se ale k úlohám souvisejícím s typickým zálohováním dat. V takovém případě pravděpodobně nebudete chtít zálohovat celé adresáře, ale jen vybrané soubory. Programu rdiff-backup to můžeme sdělit pomocí přepínačů. Jejich pochopení vyžaduje trochu cviku a nebudu jej zde podrobně rozebírat, k tomu slouží manuál.

Pro praxi je však dobré vědět, že rdiff-backup může přijímat seznam souborů, které má zálohovat, a to například ze souboru nebo ze standardního vstupu. Je to jediný způsob, kterým jsem rdiff-backup donutil zálohovat ze stanic s Windows soubory jen určitých několika typů (přípon). Scénář pak vypadá nějak takto:

[seznam souborů] | rdiff-backup --include-filelist-stdin --exclude '**' [co] [kam]

Kde platí, že:

 • [seznam souborů] je nějakým způsobem vytvořený seznam toho, co se bude zálohovat, poslaný na standardní výstup
 • --include-filelist-stdin je přepínač přikazující programu rdiff-backup, že má brát v úvahu seznam souborů k zálohování dodaný na standardní výstup
 • --exclude '**' je přepínač, který řekne programu, že cokoli je ve zdrojovém adresáři, ale není to v seznamu na standardním výstupu, tak to nemá zálohovat
 • [co] je umístění zdrojového adresáře (obsahuje data k zálohování)
 • [kam] je umístění zálohy

Praxe

V praxi jsem při zálohování windowsových počítačů postupoval následujícícm způsobem:

 • Na stanicích s Windows jsem definoval uživatele s hesly a s přístupovými právy pro čtení do těch adresářů, které jsem si přál zálohovat
 • Definoval jsem si seznam přípon souborů, které budu zálohovat. Vypadal nějak takto:
\.doc$
\.xls$
\.txt$
a tak dále...

(bude sloužit pro grep, proto ty metaznaky)

 • pomocí samby jsem adresáře připojil (jen pro čtení, nevznikl tedy oblíbený problém se zápisem na NTFS svazky z linuxu)
 • nechal jsem si vyjet seznam všech souborů na takto připojeném disku a prohnal to grepem - vznikl seznam souborů, o něž jsem měl pro účely zálohování zájem
 • tento seznam jsem předal programu rdiff-backup ke zpracování a provedl zálohu
 • poté jsem složku (někdy celý disk) zase odpojil
 • To celé jsem uložil jako skript a naplánoval pomocí cronu, takže se to dělá pravidelně každou noc.

V příštím, posledním díle se s vámi podělím o zálohovací skript, který dělá to, co tady popisuji a nastíním některé problémy, které jsem v souvislosti s tím musel řešit. Rovněž se podíváme na to, jak data z takto vytvořené zálohy můžeme obnovit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rozdil mezi rdiff-backup a rsync 21.2.2005 14:41 Tomáš Pelc
Rdiff-backup vs rsync 21.2.2005 22:27 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze