LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Skype

Bez komunikace není možná rozumná spolupráce. Skype je komunikačni nástroj, který můžeme používat jako klasický instant messenger, pro komunikaci hlasem s jiným uživatelem Skype, nebo pro telefonování do klasické síťe.

15.2.2005 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 17259×

První preview

Takřka každý uživatel počítačů, který je nějakým rozumným způsobem, ať v práci nebo doma, připojen k internetu používá kromě prohlížeče internetových stránek a elektronické pošty také nějaký komunikační program (komunikační síť), instant messanger, ať se jedná v našich končinách hojně rozšířené ICQ, jinde výrazněji zastoupené MSN, AOL, Yahoo, či Jabber. Jedná se většinou o písemnou komunikaci i když protokoly a někteří klienti umožňují i komunikaci audiovizuální. Zejména dříve, a dnes díky chatovacím serverům trochu na ústupu, se používalo IRC.

Počátky hlasové komunikace po internetu jsem zažil v roce 1998 s programem MS NetMeeting a později jsem trošku experimentoval s GnomeMeetingem. Nevím, nakolik se ještě dnes tyto sítě používají, ale GnomeMeeting je v kdejaké aktuální distribuci. Telefonování prostřednictvím internetu se označuje také jako VoIP (Voice over Internet Packet).

Program, o kterém je tento článek vybral to nejlepší, něco přidal a aktuálně je na pomyslné špičce. Umožňuje komunikovat formou instant messagingu, hlasem, obrazem, posílat soubory, ale co jej činí výjimečným je možnost jej používat i pro telefonování do normální telefonní sítě za cenových podmínek, jaké jinak nejste schopni při telefonování do zahraničí dosáhnout. O popularitě Skype svědčí přibližně 1.5 milionů uživatelů připojených v takřka libovolném okamžiku a již přes 60 mil. stažení. Podotýkám, že Skype není jediný program, který umí komunikovat PC<->klasický telefon.

Platformy a požadavky

Program Skype je dostupný pro platformy Linux/x86, Windows, MacOS X a PocketPC, verze pro Palm bohužel není. Na x86 platformě je požadavkem procesor alespoň 400MHz, 128MB RAM, 10-15 GB na disku, na platformě Apple by měl (alespoň dle webu) stačit procesor G3, či novější a 20 MB na disku no a na Pocket PC je minimálním požadavkem 400MHz procesor a wifi. U všech variant (kromě PocketPC) je třeba zvuková karta zvládající plně duplexní provoz (umí současně zpracovávat zvuk z mikrofonu i přehrávat zvuk), což by měly být dnes už snad všechny, mikrofon a sluchátka (reproduktory stačí, ale je to problematické). Se Skype jsem zkoušel i USB headset a použitelný je i USB telefon. Co se týče operačního systému jsou požadavkem ve světě Linuxu glibc > 2.2.5, Qt >3.2 (ano, je to KDE based aplikace), na Windows pochodíte až od Windows 2000, u Apple jest minimem MacOS X v10.3 Panther a u Pocket PC je nejmenším systémem Windows Mobile 2003.

Dalším požadavkem je připojení k internetu, v požadavcích je uvedený modem s datovým tokem nejméně 33.6 kbits. S Ivanem Majerem jsme zkouseli komunikovat, když byl připojen přes gprs, tuším že říkal v konfiguraci 3+2 a přenos byl na hranici srozumitelnosti, co jsem vyrozuměl já, zvyklý radioamatér, může být pro jiného značně nesrozumitelné. Problémem možná nebyl ani tak nízký datový tok, tomu se umí Skype přizpůsobit, ale především vysoká latence a dlouhé pingy, je to ostatně vidět i na ICQ. S dalším kamarádem jsem zkoušel komunikovat, když byl připojen přes cdma, spojení bylo bezproblematické, a ti z Vás, kteří jsou připojeni přes lepší připojení (adsl, kabelová televize, wi-fi, ...) nebudou mít žádný problém. Dokonce je přenos kvalitnější, než při běžném telefonování. I při použití vytáčeného připojení má Skype význam, při volání do zahraničí platíte zlomek ceny, než při použití klasického telefonu. O tomto Vám více poví tabulka uvedená zde.

Program pracuje jako peer2peer. Tzn., že server slouží pro Vaše propojení s protistranou, ale komunikace probíhá již bez jeho používání, data se zasílají přímo mezi komunikujícími stranami. Výjimkou v tomto bude volání na klasické telefony, kdy bude použita brána pro komunikaci s telefonní sítí v dané zemi.

První kroky

Prvním krokem, který musíte udělat je stažení programu ze stránek výrobce. Co se týče LINUXu, najdete na stránkách rpm balíčky pro nejrozšířenější rpmkové distribuce a tar.bz2 pro ostatní distribuce, jednako staticky a druhako dynamicky linkované s Qt. Pro někoho (třeba Richarda Stallmana) může být nevýhodou, či dokonce překážkou nedostupnost zdrojových kódů. Předpokládám ale, že takových je mezi námi málo a nezabrání nám to v používání tohoto skvělého programu. Následná instalace je jednoduchá a nevyžaduje veliké znalosti. Česky program samozřejmě snadno naučíte, lokalizační soubor je k nalezení na stránkách firmy xTel. Počeštění má jen "jednu malou" vadu. Ani já, ani Ivan Majer jsme nenašli funkční češtinu pro nic jiného, než jsou Windows. Protože mi anglicky mluvící programy nevadí, uvidíte všechny screenshoty v angličtině.

Po nainstalování můžete přejít k prvnímu spuštění programu. Pokud jste jej zatím nepoužívali, budete se muset zaregistrovat. Pokud jste někdy používali, tak se přihlásíte k síti svou přezdívkou a heslem. K téže přezdívce je vázán Váš kredit, pokud jste nějaký zaplatili.

Pokud jste program někdy používali a přihlásíte se, nebo se přihlásíte ke svému účtu z jiného počítače, zjistíte jednu velice nepříjemnou věc. Na rozdíl od většiny ostatních sítí (ICQ, MSN, AOL, ...) nejsou Vaše kontakty uloženy na serveru, ale pouze na Vašem počítači. Jejich úložiště v Linuxu je v /home/user/.Skype, ve Win2000/XP v adresáři C:\Documents and Settings\VašeWindowsUživJméno\Application Data\Skype, případně ještě v podadresáři \VašeSkypeJméno, na systému MacOS je tento adresář k nalezení na místě /Users/username/Library/Skype. Soubory, které tam najdete jsou provázány mezi sebou a část z nich je šifrována. Data zde nalezená můžete použít k zálohování Vašich dat "pěšky", či k jejich přenesení na jiný počítač.

Pokud chcete mít u sebe obrázek (fotku) namísto anonymního černobílého obrysu, můžete přes File->Your Personal Profile... změnit za jiný o rozměrech 96x96 pixelů, který máte uložený ve formátu bmp, nebo jpeg.

Používání

Programu nečiní problém komunikovat na počítači který je provozován za proxy serverem a to ani v případě, že byste měli prostupný pouze port 8O (standardně http). Komunikace je šifrovaná pomocí 256 bitového algoritmu AES, kdy před začátkem hovoru si protistrany vymění šifrovací klíč zabezpečený šifrou RSA. Skype si automaticky sám nastaví kvalitu kódování a s tím i datový tok podle rychlostních možností obou komunikujících stran. Základní nastavení, najdete v menu->File->Options...

Pokud chcete telefonovat do klasické sítě, nemusíte uzavírat smlouvu, ale "stačí" složit na účet společnosti 10 EUR (+ 15% daň, anžto žijeme ve členské zemi EU), princip je podobný jako u předplacených karet pro mobily. Podle informací, které jsou k nalezení na stránkách a v diskuzním fóru firmy xTel v současnosti neexistuje způsob, jak z ČR zaplatit kredit s výjimkou zakoupení přístroje Siemens Gigaset M34 USB, kdy dostanete kredit pro volání mimo internet v délce 120 minut. Existuje možnost zaplatit kredit pomocí platební karty.

Chcete-li hovořit s někým ze seznamu, jednoduše jej můžete "vytočit" dvojklikem (pokud jste v nastavení dvojklik nezměnili na instant messaging) na jeho nick, nebo označením a kliknutím na tlačítko se zeleným telefonem v dolní části okna (to vypadá skoro jak na normálním telefonu ;-)), nebo pravým tlačítkem myši na nick a vybrat "Call this contact...". Pokud chcete volat na klasický telefon, máte zaplacený kredit, a nemáte kontakt uložený v databázi, vyberete záložku "Dial", navolíte číslo a po spojení můžete hovořit. Pokud kredit nevypotřebujete, nebo nedobijete další do 180 dní, zbytek Vám propadne, podobně jako u předplacených mobilních karet.

Pro ověření jestli máte Skype nakonfigurovaný správně a jestli Vám bude fungovat, můžete použít zatelefonování uživateli "echo123". Zobrazí se Vám slečna, která Vás vyzve k nahrání 10 sekundového vzkazu, který Vám je poté přehrán zpět. Pakliže uslyšíte svůj hlas, máte vše v pořádku a můžete Skype používat.

Pokud s někým hovoříte, a chcete připojit někoho do konferenčního hovoru, přes pravé tlačítko myši přidáte do konfery. Nefungoval konferenční rozhovor, pokud někdo byl na klasické telefonní síti, ale i toto už je prý vyřešeno.

K možnosti hlasové komunikace přibyla v nové verzi Skype funkce záznamníku. Kromě Windowsové verze ty pro ostatní OS nějak zaostávají, bohužel nejen v číslování, ale i funkčně, takže má LINUXová verze jej bohužel neobsahuje.

Pomocí programu Skype můžete komunikovat stejně jako v ICQ psanou formou. Buď máte v preferences nastaven dvojklik pro instant messaging, nebo pravou myší na uživatele a vybrat "Send an Instant Message". Pro odesílání mi standardně funguje klávesa [ENTER] i "klasická" kombinace [CTRL]+[ENTER]. Psaná forma je v současné době rozšířena i o chat, ale zatím jen ve Windowsové verzi.

Skype má opravdu funkční posílání souborů prostřednictvím tohoto komunikátoru. Při posílání souborů pomocí sítě ICQ se velmi často vyskytují problémy, pokud chcete posílat soubory někomu, kdo je za firewallem. Opět vyberete pravým tlačítkem myši uživatele, kterému chcete soubor odeslat, vyberete soubor. Jde označit jen jeden, takže potřebujete-li jich odeslat více, musíte trochu otrocky odesílat jeden po druhém, pravdou je, že více než pět souborů bych zakomprimoval do jednoho zipu a pak teprve odeslal. U Vás jakožto odesílajícího se zobrazí dialog pro odesílání, kde vidíte průběh a můžete jej kdykolivěk zrušit, přijímací strana má dialog o příjmu souboru, kde si nastaví místo, kamže bude soubor ukládat a po potvrzení průběh ukládání.

Poslední věc, kterou můžete při komunikaci udělat je odeslání kontaktů kamarádovi. Realizaci nebudu podrobněji popisovat, ale stačí na to pravým myšítkem na uživatele a vybrat "Send contacts..."

Abyste mohli s někým komunikovat, musíte mít s kým. Kontakty Vám mohl někdo zaslat (třeba uvnitř firmy), nebo je můžete vyhledavat sami. V dolní části hlavní obrazovky máte řádek pro vložení jména, kam můžete vložit uživatelské jméno toho, s kým chcete mluvit a pak pomocí [ENTER], nebo clicknutím na zelený telefon, zahájíte spojení a hovor. Pokud chcete vyhledat uživatele do seznamu, ze záložky "Start" vyberte "Search for Skype users", zobrazí se Vám dialog, ve kterém vyplníte známé údaje, dáte vyhledat a po chvíli uvidíte okno s výsledky. Označíte uživatele, kterého hledáte a dole si vyberete akci (add, send message, call).

Závěrem a poděkování

Tento článek vznikl na přání Ivana Majera z teamu LinuxSoft.cz, kterému bych chtěl tímto i poděkovat, že mi pomohl otestovat telefonování i při připojení přes gprs a pořízení screenshotu při přenášení souboru. Druhé, nikoliv menší, poděkování patří Aničce Bernáthové za poskytnutí informací o MacOS a screenshoty z téhož systému. Screenshoty jsou zde záměrně z různých OS, aby bylo vidět, že je rozumná podpora různých platforem. Nemá se jednat o podrobný návod, spíše jen o seznámení se základními možnostmi programu, proto snad pochopíte, když zde není probrána každá položka menu.

Podle mého názoru nabude VoIP velikého významu a zejména pak firmám může ušetřit nemalé finanční prostředky za telekomunikační služby. Skype je před mnoha konkurenty napřed díky možnosti telefonování do klasické telefonní sítě. Není to jediný program, který to umožňuje, ale je nejrozšířenější. Možná chybou je nedostupnost zdrojových kódů, nebo předkompilovaných objektových souborů, protože pro někoho může být omezením neexistence verze například pro Linux/PowerPC, MorpheOS, FreeBSD (no na BSD jdou spouštět Linuxové programy), ...

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

GB? 15.2.2005 07:46 Petr Šigut
|- Re: GB? 15.2.2005 08:02 Pavel Kácha
| L Re: GB? 15.2.2005 09:01 Petr Šigut
|   |- Re: GB? 15.2.2005 10:08 MaReK Olšavský
|   |- Re: GB? 15.2.2005 10:26 Ivan Majer
|   L Re: GB? 15.2.2005 12:39 vcyxcv
|- Re: GB? 15.2.2005 09:25 MaReK Olšavský
L Re: GB? 15.2.2005 12:03 MaReK Olšavský
Skype 15.2.2005 08:20 Dalibor Smolík
Zvuk? 15.2.2005 08:50 Tomáš Pelc
L Re: Zvuk? 15.2.2005 09:27 MaReK Olšavský
  L Re: Zvuk? 15.2.2005 10:17 Ivan Majer
x86_64 15.2.2005 09:35 o.k.
L Re: x86_64 15.2.2005 12:07 MaReK Olšavský
TeamSpeak 15.2.2005 14:36 Josef "jose" Kadlec
|- Re: TeamSpeak 15.2.2005 15:02 Ivan Majer
| L Re: TeamSpeak 15.2.2005 17:02 Ondřej Čečák
|   L Re: TeamSpeak 15.2.2005 17:56 Ivan Majer
|     L Re: TeamSpeak 15.2.2005 18:14 Ondřej Čečák
L Re: TeamSpeak 15.2.2005 17:38 MaReK Olšavský
nejzivejsi forum o Skype - skype.nexxen.cz 10.4.2005 17:57 skype.nexxen.cz
L Re: nejzivejsi forum o Skype - skype.nexxen.cz 11.4.2005 10:49 o.k.
seznam kontaktu 28.1.2012 19:00 Vojtěch Cepek
  L Re: seznam kontaktu 30.1.2012 08:39 Petr Balšánek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.9.2018 10:04 / Jan Ober
Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

20.9.2018 10:00 / Jan Ober
Re: Gimp

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze