LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> LinuxEXPRES 2/2005

V pondělí 7. února vyšlo druhé letošní číslo časopisu LinuxEXPRES, tentokrát se zaměřením na práci s videem.

9.2.2005 09:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8677×

LinuxEXPRES - obálka čísla 2/2005

Stručný obsah čísla 2/2005

 • editorial
 • obsah
 • echo
 • novinky
 • make install
 • mozilla
 • software
  • amaroK 1.2 (Lukáš Faltýnek)
  • Os-cillation (Vlastimil Ott)
  • Fluxbox pro pokročilé (Petr Vojnar)
  • Gambas 1.0 (Lukáš Faltýnek)
  • Tux (Lukáš Faltýnek)
 • rozhovor
  • Jaroslav Kysela (Lukáš Zapletal)
 • speciální příloha
  • MPlayer (Tomáš Hanusek)
 • business
  • Linux v kovárně (Lubomír Čevela)
 • praxe
  • DVD::rip, 1. část (Aleš Tošovský)
  • Xvidtune (Tomáš Hanusek)
  • Bash, 2. část (Bohdan Milar)
  • Síťové nástroje v Linuxu, 4. část (Bohdan Milar)
 • hardware
  • Prestigio NOBILE 156 (Bohdan Milar)
 • hry
  • Torcs, Trigger a Cube (Martin Janíček)
 • recenze knih
 • internet
 • okénko do oken

Podrobněji k obsahu čísla

Hned po editorialu šéfredaktora Lukáše Zapletala a obsahu následuje pravidelné ohlédnutí a zamyšlení v rubrice echo (tentokrát zaměřené na to, zda se vyplatí přechod z Windows na Linux) spolu s pomalu už tradičním a povedeným komixem. Po otočení stránky se dostanete k novinkám, které jsou jak všeobecné, tak blíže zaměřené např. na Debian, Mandrakelinux, jádro (Linux) a nebo třeba na zajímavá rozšíření Mozilly/Firefoxe.

V rubrice software si můžete přečíst o nástroji pro správu a přehrávání hudby amaroK, který je součástí KDE a umožňuje snadnou správu vaší audio sbírky. Z článku se dozvíte vše podstatné – možné problémy při instalaci, vlastní popis přehrávače a další různé vlastnosti (např. spolupráce s K3b a nebo s Audiscrobblerem). Dále se zde dozvíte více o programu Os-cillation (installery firmy os-cillation pro Xfce a další související data/software), přečíst si můžete také tipy a informace o správci oken Fluxbox a historii tučňáka Tuxe – maskota operačního systému Linux. Zapomínat nesmím ani na představení GAMBAS, svobodného vývojového nástroje, který je podobný Visual Basicu od Microsoftu.

Hlavní téma únorového čísla (jak už stojí výše to je práce s digitálním videem) asi nejvíce naplňuje speciální příloha – velice pěkně zpracovaný článek MPlayer "The Movie Player" na celkem jedenácti stránkách. Právě zde se dozvíte velké množství informací nejenom o mplayeru a jeho možnostech při přehrávání rozličných multimédií, ale také o mencoderu – nástroji, který je součástí balíku MPlayer a umožňuje zachytávání a enkódování obrazu a zvuku. Článek je plný příkladů a doplňujících informací jako např. zpracování titulků nebo slovníček.

Zajímavý je také rozhovor – zpovídán byl Jaroslav Kysela ze SUSE Labs; jeho jméno se dost často objevuje v changelogu jádra – pracuje totiž na projektu ALSA, který se od jádra 2.6 plně stará o podporu audia (a nahrazuje tak dříve hojně používané OSS).

V sekci business je tentokrát případová studie přechodu z Windows na Linux ve firmě z oblasti hutnictví. Z článku se dozvíte, jak vlastní přechod ve firmě KG-Forge, s. r. o., probíhal, jaká byla hrubá cenová úspora a případně jaké jsou předpoklady pro úspěšnou implementaci Linuxu. Docela mě zaujal sloupek The Blog, ve kterém je v originále (tj. v angličtině) zápisek Kevina Shockeyho o státech světa, které nasazují Open Source software, a o čínské distribuci Red Flag Linux. Pro méně pokročilé angličtináře je připraven malý slovníček méně frekventovaných pojmů.

V části praxe se společně s autorem můžete podívat na první část povídání o DVD::rip, fontendu pro ukládání digitálního videa, jehož hlavní výhodou je uživatelská přívětivost – v jednoduchém grafickém uživatelském rozhraní se vám může pracovat pohodlněji než se spoustou utilit, které se ovládají různě a navíc z příkazového řádku. Cílem seriálu je provést uživatele při ripování a následné kompresi videa a to se autorovi docela daří, nicméně návod bude kompletní až v příštím pokračování. Zajímavé je také představení programu Xvidtune, snadno ovladatelného nástroje pro zvýšení obnovovací frekvence CRT monitoru. Do praxe také spadají pokračování seriálů o příkazovém interpretu BASH (druhý díl) a o síťových nástrojích v Linuxu (čtvrtý díl).

Ve zvláštní rubrice hardware jsou popisovány zkušenosti s nasazením Linuxu na notebook Prestigio NOBILE 156. Kromě vlastního hardware a jeho funkčnosti jsou v tomto článku uvedeny informace o tom, co pod Linuxem bezproblémově funguje a naopak.

V následující sekci hry jsou popsány dva 3D simulátory automobilů – nejprve simulátor závodních aut TORCS a pak reálně zpracovaný simulátor rallye Trigger. Hráče 3D akčních her viděných z pohledu první osoby (FPS) potěší představení hry Cube.

Na posledních stránkách časopisu se dozvíte o velice zajímavém projektu pro sdílení informací o hudbě (např. současné popularitě, jejich popisu a podobně). V rubrice okénko do oken je představen explore2fs – nástroj pro práci s daty na linuxových filesystémech ext2 a ext3 pod Windows (takže k nim můžete případně snadno přistupovat).

Přiložené CD

Na přiloženém CD najdete mimo jiné live distribuci Xfld (upravený Knoppix, v českém jazyce) se zaměřením na odlehčený správce oken Xfce a pár dalších materiálů ke článkům (např. balíčky amaroK pro distribuci Mandrakelinux 10.0 a 10.1). Dodatečné informace byste také měli najít na adrese přiřazené některým článkům, bohužel se mi v prohlížeči pouze objevila informace, že se daná funkce připravuje a nebo že je zvolený dokument rozpracovaný nebo nedostupný. Každopádně adresy na stránky projektů v článcích nebo ve sloupcích u nich jsou, takže je musíte pouze přepsat do webového prohlížeče.

Design, kvalita zpracování

Dle mého názoru má časopis velice pěkně zpracovaný design, který je svým způsobem osobitý a moderní a nijak neruší při čtení. Výborná je také kvalita zpracovaní (na kterou si mimochodem můžete udělat vlastní názor z deseti ukázkových stránek aktuálního čísla časopisu) – až na pár chybiček bylo vše v pořádku. Téměř každý, kdo se o Linux alespoň trochu zajímá, si v časopise může přijít na své – pokud vás navíc zajímá problematika digitálního videa pod Linuxem, tak pomalu není co řešit – tak podrobný návod k programům MPlayer a MEncoder v češtině asi nenajdete. To vše za 137 Kč (240 Sk).

Kde shánět

Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, s. r. o., která je známá mimo jiné provozováním portálu na podporu a propagaci Mandrakelinux. Časopis by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v Linux CD Shopu a v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze