LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> LinuxEXPRES 2/2005

V pondělí 7. února vyšlo druhé letošní číslo časopisu LinuxEXPRES, tentokrát se zaměřením na práci s videem.

9.2.2005 09:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8480×

LinuxEXPRES - obálka čísla 2/2005

Stručný obsah čísla 2/2005

 • editorial
 • obsah
 • echo
 • novinky
 • make install
 • mozilla
 • software
  • amaroK 1.2 (Lukáš Faltýnek)
  • Os-cillation (Vlastimil Ott)
  • Fluxbox pro pokročilé (Petr Vojnar)
  • Gambas 1.0 (Lukáš Faltýnek)
  • Tux (Lukáš Faltýnek)
 • rozhovor
  • Jaroslav Kysela (Lukáš Zapletal)
 • speciální příloha
  • MPlayer (Tomáš Hanusek)
 • business
  • Linux v kovárně (Lubomír Čevela)
 • praxe
  • DVD::rip, 1. část (Aleš Tošovský)
  • Xvidtune (Tomáš Hanusek)
  • Bash, 2. část (Bohdan Milar)
  • Síťové nástroje v Linuxu, 4. část (Bohdan Milar)
 • hardware
  • Prestigio NOBILE 156 (Bohdan Milar)
 • hry
  • Torcs, Trigger a Cube (Martin Janíček)
 • recenze knih
 • internet
 • okénko do oken

Podrobněji k obsahu čísla

Hned po editorialu šéfredaktora Lukáše Zapletala a obsahu následuje pravidelné ohlédnutí a zamyšlení v rubrice echo (tentokrát zaměřené na to, zda se vyplatí přechod z Windows na Linux) spolu s pomalu už tradičním a povedeným komixem. Po otočení stránky se dostanete k novinkám, které jsou jak všeobecné, tak blíže zaměřené např. na Debian, Mandrakelinux, jádro (Linux) a nebo třeba na zajímavá rozšíření Mozilly/Firefoxe.

V rubrice software si můžete přečíst o nástroji pro správu a přehrávání hudby amaroK, který je součástí KDE a umožňuje snadnou správu vaší audio sbírky. Z článku se dozvíte vše podstatné – možné problémy při instalaci, vlastní popis přehrávače a další různé vlastnosti (např. spolupráce s K3b a nebo s Audiscrobblerem). Dále se zde dozvíte více o programu Os-cillation (installery firmy os-cillation pro Xfce a další související data/software), přečíst si můžete také tipy a informace o správci oken Fluxbox a historii tučňáka Tuxe – maskota operačního systému Linux. Zapomínat nesmím ani na představení GAMBAS, svobodného vývojového nástroje, který je podobný Visual Basicu od Microsoftu.

Hlavní téma únorového čísla (jak už stojí výše to je práce s digitálním videem) asi nejvíce naplňuje speciální příloha – velice pěkně zpracovaný článek MPlayer "The Movie Player" na celkem jedenácti stránkách. Právě zde se dozvíte velké množství informací nejenom o mplayeru a jeho možnostech při přehrávání rozličných multimédií, ale také o mencoderu – nástroji, který je součástí balíku MPlayer a umožňuje zachytávání a enkódování obrazu a zvuku. Článek je plný příkladů a doplňujících informací jako např. zpracování titulků nebo slovníček.

Zajímavý je také rozhovor – zpovídán byl Jaroslav Kysela ze SUSE Labs; jeho jméno se dost často objevuje v changelogu jádra – pracuje totiž na projektu ALSA, který se od jádra 2.6 plně stará o podporu audia (a nahrazuje tak dříve hojně používané OSS).

V sekci business je tentokrát případová studie přechodu z Windows na Linux ve firmě z oblasti hutnictví. Z článku se dozvíte, jak vlastní přechod ve firmě KG-Forge, s. r. o., probíhal, jaká byla hrubá cenová úspora a případně jaké jsou předpoklady pro úspěšnou implementaci Linuxu. Docela mě zaujal sloupek The Blog, ve kterém je v originále (tj. v angličtině) zápisek Kevina Shockeyho o státech světa, které nasazují Open Source software, a o čínské distribuci Red Flag Linux. Pro méně pokročilé angličtináře je připraven malý slovníček méně frekventovaných pojmů.

V části praxe se společně s autorem můžete podívat na první část povídání o DVD::rip, fontendu pro ukládání digitálního videa, jehož hlavní výhodou je uživatelská přívětivost – v jednoduchém grafickém uživatelském rozhraní se vám může pracovat pohodlněji než se spoustou utilit, které se ovládají různě a navíc z příkazového řádku. Cílem seriálu je provést uživatele při ripování a následné kompresi videa a to se autorovi docela daří, nicméně návod bude kompletní až v příštím pokračování. Zajímavé je také představení programu Xvidtune, snadno ovladatelného nástroje pro zvýšení obnovovací frekvence CRT monitoru. Do praxe také spadají pokračování seriálů o příkazovém interpretu BASH (druhý díl) a o síťových nástrojích v Linuxu (čtvrtý díl).

Ve zvláštní rubrice hardware jsou popisovány zkušenosti s nasazením Linuxu na notebook Prestigio NOBILE 156. Kromě vlastního hardware a jeho funkčnosti jsou v tomto článku uvedeny informace o tom, co pod Linuxem bezproblémově funguje a naopak.

V následující sekci hry jsou popsány dva 3D simulátory automobilů – nejprve simulátor závodních aut TORCS a pak reálně zpracovaný simulátor rallye Trigger. Hráče 3D akčních her viděných z pohledu první osoby (FPS) potěší představení hry Cube.

Na posledních stránkách časopisu se dozvíte o velice zajímavém projektu pro sdílení informací o hudbě (např. současné popularitě, jejich popisu a podobně). V rubrice okénko do oken je představen explore2fs – nástroj pro práci s daty na linuxových filesystémech ext2 a ext3 pod Windows (takže k nim můžete případně snadno přistupovat).

Přiložené CD

Na přiloženém CD najdete mimo jiné live distribuci Xfld (upravený Knoppix, v českém jazyce) se zaměřením na odlehčený správce oken Xfce a pár dalších materiálů ke článkům (např. balíčky amaroK pro distribuci Mandrakelinux 10.0 a 10.1). Dodatečné informace byste také měli najít na adrese přiřazené některým článkům, bohužel se mi v prohlížeči pouze objevila informace, že se daná funkce připravuje a nebo že je zvolený dokument rozpracovaný nebo nedostupný. Každopádně adresy na stránky projektů v článcích nebo ve sloupcích u nich jsou, takže je musíte pouze přepsat do webového prohlížeče.

Design, kvalita zpracování

Dle mého názoru má časopis velice pěkně zpracovaný design, který je svým způsobem osobitý a moderní a nijak neruší při čtení. Výborná je také kvalita zpracovaní (na kterou si mimochodem můžete udělat vlastní názor z deseti ukázkových stránek aktuálního čísla časopisu) – až na pár chybiček bylo vše v pořádku. Téměř každý, kdo se o Linux alespoň trochu zajímá, si v časopise může přijít na své – pokud vás navíc zajímá problematika digitálního videa pod Linuxem, tak pomalu není co řešit – tak podrobný návod k programům MPlayer a MEncoder v češtině asi nenajdete. To vše za 137 Kč (240 Sk).

Kde shánět

Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, s. r. o., která je známá mimo jiné provozováním portálu na podporu a propagaci Mandrakelinux. Časopis by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v Linux CD Shopu a v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze