LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PCLinuxOS

Na devátou příčku se v hodnocení návštěvnosti na stránce distrowatch.com dostala live distribuce nazvaná PCLinuxOS.

8.3.2004 11:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 10974×

Jak je uvedeno na domovských stránkách distribuce, autoři ji postavili na Mandrake Linuxu. Protože vše co se kolem této distribuce děje nás zajímá, stáhnuli jsme PCLinuxOS a vyzkoušeli jak se toto live CD chová.

Po vložení do mechaniky a restartu počítače začal bootovat PCLinuxOS. Zde musím říci, že oproti jiným live distribucím zkoušeným na stejném počítači byl tento start znatelně rychlejší.

Na daném počítači neměl žádný problém s hardwarem, rozpoznal naprosto všechny komponenty v počítači obsažené.

Standardně nastartuje systém do runlevelu 3 a po přihlášení si můžete zvolit jestli chcete jako desktop KDE 3.1.4 nebo Gnome 2.4, nebo zvolíte jako správce oken Fluxbox. Nastartování grafického prostředí s ohledem na to, že se spouští s CD mechaniky bylo poměrně svižné.

Co mne překvapilo byl fakt, že na rozdíl od MandrakeMove okamžitě připojil všechny oddíly disku. Poté se však již zdržel jakýchkoliv aktivit a vše ostatní již nechal na obsluze.

Vzhledem k tomu, že tato distribuce je postavena na Mandrake Linuxu, nechybí zde klasické konfigurační utility které jsou z Mandrake převzaty (DrakWizard, DrakConect a další).

Až potud je to ve své podstatě live distribuce, která se příliš neliší od dalších live distribucí, kterých je na webu stále více. Když jsem však začal distribuci blíže zkoumat, zjistil jsem, že přeci jenom tvůrci neopisovali od jiných, ale tuto live distribuci stvořili s jakousi přidanou hodnotou.

Konkrétně se jedná o utility, které usnadní práci s Wifi kartami (neměl jsem možnost vyzkoušet), utilita KLineakConfig (s ní jsem si vyhrál, protože se s ní dají nastavit multimediální klávesnice a mohu potvrdit, že skutečně dobře) a několik programů pro sdílení souborů a jejich přenos.

Co se týká základního programového vybavení lze říci, že nechybí standardní programy obsažené v KDE nebo GNOME, včetně kancelářského balíku OpenOffice.org 1.1 obohacené o výše uvedené utility.

Další co zřejmě podle množství stahování činí tuto distribuci přitažlivou je jednoduchost její instalace na pevný disk počítače. Při instalaci na disk stačí zadat heslo uživatele root a vybrat oddíl disku kam chcete PCLinuxOS nainstalovat. Po provedeném výběru je daný oddíl zformátován a Live CD se na tento oddíl nakopíruje. Na konci kopírování nainstaluje LiLo jako bootmanagera a od toho okamžiku máme plně funkční operační systém.

Díky okolnosti, že je tento systém plně kompatibilní s Mandrake Linuxem můžu toto Live CD s klidným svědomím doporučit lidem, kteří si chtějí Linux jenom osahat a až poté nainstalovat na pevný disk svého počítače.

Závěrem mohu říci, že jsem k této live distribuci přistupoval s nedůvěrou a již dopředu jsem ji odsoudil jako další Live CD, kterých je stále víc a víc. Musím říci, že tato distribuce si mne získala a jako někdo neudělá krok bez své nejmenované live distribuce, tak já hodlám na předvádění Linuxu používat právě tuto.

pracovní plocha zábava JPilot
systemove utility grafika hudba
video stahování ftp
web nastavení klávesnice kmail
PIM konsole konfigurace sítí
Linuxsoft menu správci souborů
instalace výběr oddílu

Tuto distribuci lze zakoupit v našem Linux CD shopu buď osobně nebo si ji nechat zaslat poštou.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

No tak ktory? 26.12.2005 18:41 pawlo
  L Re: No tak ktory? 26.12.2005 22:07 Ondřej Čečák
    L Re: No tak ktory? 28.12.2005 19:23 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze