LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (26.) - Simulace fotografování za večera

Dnes si ukážeme, jak vytvořit fotografii, která by se jevila tak, jako kdyby byla vyfocena za večera či šera. To ale není vše, co zde popisuji. Proto se pusťte do čtení.

10.2.2005 06:00 | Yippee | Články autora | přečteno 26209×

Otevřete si fotografii, kterou byste chtěli takto upravit. Já jsem použila tu, kterou vidíte níže:

výchozí fotografie

V dalším kroku vrstvu zduplikujeme pomocí tlačítka Duplikovat vrstvu nebo můžete použít nabídkovou lištu přímo v okně obrázku, a zde rozbalit nabídku Vrstva, v které naleznete stejnou volbu. Ke zkopírované vrstvě přidáme masku, například z místní nabídky vybereme volbu Přidat masku vrstvy, kde vybereme jako implicitní stav poslední možnost (Kopie vrstvy v odstínech šedi), a zaškrtneme volbu Invertovat masku. Poté vše potvrdíme tlačítkem Budiž.

dialogové okno maska vrstvy vrstvy

Vytvoříme kopii vrstvy s maskou. Po všech těchto krocích by váš panel s vrstvami měl vypadat takto:

vrstvy

Nyní si označte obrázek ve vrchní vrstvě, a celý ho vyplňte černou barvou. Tento krok provedete pomocí nabídky Upravit --> Vyplnit barvou popředí/pozadí, musíte mít ovšem černou barvu nastavenou jako barva popředí nebo pozadí. Poté zůstaňte na stejné vrstvě, pouze místo na obrázek klikněte na masku vrstvy, a dále použijte volbu Vrstva --> Barvy --> Invertovat, čímž zinvertujeme masku u vrchní vrstvy.

upravovaná fotografie

Posledním krokem je nastavení prolnutí vrstev, a také jejich krytí. U vrchní vrstvy nastavte režim prolnutí Překrytí a u prostřední vrstvy nastavte režim krytí na Rozdíl. Pomocí posuvníku krytí můžete ještě doupravit jas v obrazu. A výsledná fotografie může vypadat třeba takto:

výsledná fotografie

Linky

Další jednoduchou úpravou fotografie, kterou můžete spíše vidět na webových stránkách je "prouhatá fotografie". Tuto techniku určite nebudete provádět, proto abyste fotografii vylepšili, ale spíše se hodí jako upoutávka na reklamu, web atd.

Postup je velmi jednoduchý, proto zde uvedu jen počáteční a konečnou fotografii. Postup je následovný, nejprve si vytvořte malinkatý obrázeček o rozměrech 2x1 pixelů (výška x šířka) s bílým pozadím. Jeden pixel zabarvete černou barvou a druhý ponechte bílý. Výsledný obrázek uložte jako soubor s příponou ".pat" do adresáře, kde se nachází vzorky (patterns). Tento adresař najdete ve svém domovském adresáři. Například ve Slackwaru najdete tento adresář v usr/share/gimp/2.x/patterns..

Otevřete obrázek, ke kterému chcete přidat tyto linky.

zdrojová fotografie

Přidejte novou vrstvu, kterou vyplňte vámi vytvořeným vzorkem. Obrázek si dostatečně zvětšete, abyste byli schopni vybrat bílou barvu, pomocí nástroje Výběr oblasti podle barvy, a poté použijte volbu Upravit --> Vymazat. Konečný výsledek je dále možné ještě doupravit prolnutím těchto dvou vrstev a nastavením krytí.

výsledná fotografie I. výsledná fotografie I.

Teplejší barvy

V následujících odstavcích si ukážeme jednoduchý a efektivní postup, jak v Gimpu u fotografie snížit stíny a zvětšit nasycení barev.

Prvním krokem je otevření fotografie v Gimpu. Určitě nebude problém vybrat z vaší fotografické sbírky potřebnou fotografii.

výchozí obrázek

Další krok se skládá z vytvoření kopie vrstvy, což lze provést několika způsoby. V okně obrázku pomocí menu Vrstva --> Duplikovat vrstvu nebo v okně vrstev kliknutím na tlačítko Duplikovat vrstvu. Po zduplikování vrstvy, nastavíme režim prolínání vrstev u horní vrstvy na Překrytí.

okno vrstev

Třetím krokem je úprava nasycení barev. K tomu použijeme nástroj Odstín a Sytost (Vrstva --> Barvy --> Odstín a Sytost). Nastavíme Odstín na plnou výchylku tzn na 180.

Odstín a Sytost

Posledním krokem je zinvertování barev v aktuální vrstvě (Vrstvy --> Barvy --> Invertovat). Teď již stačí sloučit obě vrstvy do jedné (Vrstvy --> Sloučit dolů). A výslednou fotografi uložit pomocí menu Soubor --> Uložit jako.

Výsledný obrázek

Přesto, že je tato technika velmi jednoduchá, jsou její výsledky vynikající. Hlavní výhodou je, že při použití této techniky pro nasycení barev, je zajištěno zachování barevného podání fotografie. Tento postup potvrzuje staré rčení, že "v jednoduchosti je síla".

Závěr

Množí se mi na mailu dotazy, jak se v Gimpu udělá to či ono, a také zda budu popisovat nějakou techniku. Proto tu dnes uvedu, jak bude seriál pokračovat. Až dokončím část o úpravách fotografií, je plánována část o tvorbě grafiky pro web, a část věnovaná tvorbě vlastních skriptů. Pořadí jednotlivých částí se může změnit a je možné, že přibudou ještě další části podle vašeho zájmu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Vyborny serial 10.2.2005 14:22 Tomáš Pelc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze