LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (25.) - Snížení CCD šumu

Na digitálních fotografiích je často k vidění CCD šum, tento díl seriálu vás seznámí s tím, jak tento šum z fotografie eliminovat.

1.2.2005 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 30481×

Fotografie zachycené prostřednictvím CCD nebo CMOS chipu mohou často obsahovat nechtěný šum nebo mohou vypadat trošku zrnitě. Tento šum můžete typicky pozorovat jako RGB "fleky", a spíše si ho můžete všimnout v odstínech obrázku. Zvláště náchylně jsou červený a modrý kanál. Vyšší hodnota ISO a vyšší okolní teplopa zvyšují pravděpodobnost, že na obrázku vznikne tento šum. A také se nejčastěji objevuje u snímků pořízených v noci s dlouhou expoziční dobou.

Pokud nutně potřebujete zachytit snímek s vyšší hodnotou ISO, a vznikne vám tento nechtěný šum ve fotografii, nezoufejte, a zkuste si přečíst tento tutoriál.

exif

Z Exif informací se můžeme dočíst, že fotografie je vyfocená s hodnotou ISO 400, a doba expozice je celých půl sekundy. Na druhé fotografii je ukázka šumu při zvětšení fotografie na 300%.

foto se šumem foto se šumem - detail

Jedním ze způsobů, jak se zbavit tohoto šumu, je následující postup. Vyberte filtr: Filtry --> Vylepšení --> Vyčistit. Můžete si zkusit hrát s nastavením, a spíše se snažte zanechat poloměr v menších hodnotách a dívejte se také na parametr Bílá úroveň. Velké hodnoty poloměru společně s nižší hodnotou Bílé úrovně, zničí obrázek v detailech. Inverzní volba zapříčiní agresivnější vzhled. Použijte ho v případě, že váš obrázek obsahuje příliš mnoho ruchu.

Rekurze způsobí modifikované opakování filtru. Adaptivní upravuje poloměr podle konkrétního obrázku nebo výběru s použitím histogramu, když je tato volba vybrána, hodnota poloměru výsledek natolik neovlivní, jako při nezaškrtnutí volby Adaptivní. Výsledek je s použitím volby adaptivní hladší nežli bez ní. Poloměr nastavuje velikost pracovního okna od 1 (3x3 pixely) do 20 (41x41 pixelů). Toto okno se postupně posunuje po obrázku a šum, které toto okno obsahuje, je odstraněn. Úrovně odstraňují tmavší nebo světlejší body než číslo, které u nich nastavíte. Skvrny, které se na naší fotografii nachází, jsou převážně světlejší barvy, proto hodnotu Úrovně bílé ponecháme na maximální hodnotě, nebo ji můžeme mírně snížit. Pokud ji, ale snížíme příliš, některé skvrny na obrázku zůstanou.

Zkoušejte nastavit různé hodnoty pro váš obraz. Pro lepší orientaci si můžete fotografii zvětšit, a zkoumat velké plochy různých odstínů. Všimnete si, že množství šumu se po aplikaci filtru znatelně zmenčí. Nemůžete dosáhnout jeho úplné eliminace, ale i tak je výsledek mnohem lepší než původní obrázek, přestože je obraz trošku rozmazaný. Despeckle filtr totiž obraz jemně rozmazává.

dialogové okno nastavení výsledek po použití filtru Vyčistit

Zkusila jsem tímto způsobem vylepšit ještě další fotografii. Na výsledek se můžete podívat na následujících obrázcích:

foto před úpravou Foto po úpravě

Určitě se shodneme na na tom, že použítí filtru Vyčistit rozmazává výslednou fotografii, a jeho výhoda je v rychlosti aplikace a relativně kvalitních výsledcích.

Druhou možností je postupovat takto:

Podívejte se na další obrázek, a všimněte si šumu, který je na něm zřetelný, především v odstínech obličeje a na zdi.

foto před úpravou

Zde místo filtru Vyčistit použijte filtr Selektivní Gaussovo rozostření (Filtry --> Rozostření --> Selektivní Gaussovo rozostření). Filtr nám obraz trošku rozmaže, aniž bychom se museli bát o ztrátu hran v obraze.

Parametrem Max Delta nastavujete, kolik hran má být definováno, a tudíž je má filtr vynechat, a rozmazat vše okolo. Zde je vhodné vyzkoušet více možností, a nakonec se rozhodnout pro tu nejlepší. U této techniky dostanete ještě měkčí, jemnější obraz. Já jsem u ukázkové fotografie použila tyto hodnoty: poloměr rozostření = 5, max.Delta = 110. Posledním krokem bylo použití filtru Doostřít s hodnotou Ostrosti 80, který se nachází v sadě fitrů Vylepšení.

Foto po úpravě

Pro porovnání zde uvádím ještě fotografi bez použití filtru Doostřit:

Foto po úpravě

Závěr

U fotografie, kde se nachází šum, samozřejmě nestačí pouze eliminovat tento ruch, ale musíme použít i jiné upravy, například vylepšení jasu, barev, kontrastu atd., abychom dostali ještě lepší výsledek.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze