LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Blender (3.) - Základy I.

Jak změnit tvar základních primitiv, jak objekty duplikovat a jakým způsobem objekty vykreslovat, to jsou témata, na která se v dnešním povídání zaměřím.

22.3.2005 06:00 | Petr | Články autora | přečteno 8522×

Úvodem ....

Dnešním dílem seriálu zaměřeném na modelování v Blenderu začnu sérii článků popisujících základní metody modelování, texturování a rendering(-u). Osvojení těchto technik povede k postupnému zdokonalování a automatizaci jednotlivých operací, které využijeme v modelování konkrétních objektů nebo scén.

Shrňme si tedy ve stručnosti obsah předešlého dílu. Naučili jsme se orientaci v prostoru scény, jak změnit pohled na scénu, vložili jsme základní objekt do scény a vysvětlili si k čemu použít Edit/Objekt mód. Nezapomněli jsme na základní změny primitiv (změna velikosti, posun objektu ve scéně, rotaci) a skončili jsme změnou tvaru objektu v režimu Edit. První část dnešního povídání zaměříme na změny tvaru objektu.

Proporcionální (Proportional) editace Vertexů

Tato operace nám poslouží vždy, když potřebujeme změnit tvar tělesa a chceme aby na změnu reagovaly (přizpůsobily se) i nevybrané vertexy. Vysvětlení poněkud krkolomnější, ale snad to osvětlí následující příklady.

Začneme vložením nového tělesa do scény (objekt UV Sphere). Ten jsem otočil o 90° ve směru osy x a vybral jsem jeden z jeho pólů. Vybraný vertex jsem pak za pomocí posunu ve směru osy y (g-klávesa + y-klávesa)vytáhnul (viz. Obrázek č1).

Z obrázku je vidět, že na změnu polohy vertexu nereagují okolní „nevybrané“ vertexy (tvořící s vybraným úsečky – Edges). Nyní se vrátíme o jeden krok nazpět (CTRL+Z) a aktivujeme operaci proporcionální editace stisknutím klávesy „O“.

Malá ikona, která se po stisku klávesy objeví umožní další nastavení (Smooth Falloff a Sharp Falloff).

  • Smooth Falloff – tupé zakončení objektu
  • Sharp Falloff – ostré zakončení objektu

Význam obou je zřetelný na obrázku č.4.

Otázka kde takové operace uplatnit je tímto značně jednoduchá. Nejen u tvorby kapkovitých předmětů, ale rovněž při modelování kopcovitých krajin nebo při tvorbě nejrůznějších deformací. Přepínání mezi Smooth a Sharp lze rovněž provést klávesovou zkratkou „Shift + O“. Rovněž lze nastavit okruh, ve kterém se mají příslušné vertexy přizpůsobovat. Tento okruh lze libovolně měnit pomocí kláves +/-.

Neméně důležitou operací s objekty je vytvoření jejich duplikátu. To lze zařídit pomocí klávesové zkratky „Shift+D“ (provádíme v Objekt módu – viz. Obr.č.5).

Dělení Entit - Subdividions

Potřebujeme-li entity dělit na menší, použijeme k tomu funkci subdivide. Tato funkce je dostupná v režimu edit. Nejmenší entitou (objektem) pro rozdělení je logicky vzato úsečka (Edge) ohraničená dvěma vertexy. Operaci subdivide najedeme v panelovém menu (ikona Editing – F9) pod položkou Mesh Tools nebo můžeme vyvolat okno s příslušnou funkcí stiskem klávesy „W“ tak jak ukazuje obr.č.6. Výsledkem je úsečka, rozdělená souměrně.

Subdivide Fractal, Subdivide Smooth jsou další operace, kterými lze rozdělit úsečku na menší části s tím, že rozdělení je nesouměrné (náhodné).

Závěrem ...

V závěru dnešního povídání si ukážeme, jak dané objekty zobrazovat (vykreslovat). Scénu/Objekt lze vykreslit několika způsoby. Vše je otázkou výkonu počítače, složitosti scény/objektu. Jednotlivé režimy jsou seřazeny od nejnáročnějšího po nejjednodušší takto:

  • Textured – Objekt je vykreslen s texturou
  • Shaded – Povrch objektu je vykreslen včetně světelných efektů (stínů)
  • Solid – Povrch objektu je vykreslen bez světelných efektů
  • Wireframe - „Drátové“ zobrazení
  • Bounding Box – Objekty jsou prezentovány boxy

Přepínání mezi jednotlivými vyobrazeními lze za pomocí klávesy „Z“ spolu s kombinací kláves CTRL, ALT, SHIFT.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

modelovani v metrech 25.3.2005 20:29 Radim Kolář
  L Re: modelovani v metrech 26.3.2005 21:27 Petr
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze