LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> FreeSBIE 1.0

Byla středa 3.3. 2004 a na Internetu jsem našel zmínku o tom, že vyšla první verze systému FreeSBIE. Vždy mě podobná zpráva velmi nadchne, neboť velice rád zkouším nové verze různých aplikací a ze všeho nejraději verze operačních systémů. Záhy jsem zjistil, že se jedná o live verzi mého oblíbeného unixového systému FreeBSD a že je postavena na verzi 5.2.1, která také nedávno spatřila světlo světa.

7.3.2004 12:00 | Václav Steiner | Články autora | přečteno 9972×

Neváhal jsem ani minutu a začal jsem se probírat domácími stránkami (www.freesbie.org) a hledat nějaký rozumný a rychlý ftp server. Odkazů na ftp a http serverů je tam mnoho a tak jsem použil ftp server z Itálie. Po úspěšném stažení má iso soubor něco kolem 590MB. Soubor jsem vypálil a nastavil bootování z mechaniky CD-ROM.

Začal se spouštět pro mě již velmi známý BTX loader a po chvíli se objevilo hezké textové menu s obrázkem čertíka, kde lze zvolit 7 možností:

  1. Boot FreeSBIE (default)
  2. Boot FreeSBIE with ACPI enabled
  3. Boot FreeSBIE in Safe Mode
  4. Boot FreeSBIE in Single Mode
  5. Boot FreeSBIE with verbose logging
  6. Escape to loader prompt
  7. Reboot
Standardně se asi po 10ti sekundách spustí volba 1. Ostatní volby jsou na uvážení uživatele, ale volba 1 je asi opravdu nejlepší, pokud nemáte nějaký sporný hardware či jiný problém, což zjistíte během bootování. Problému jsem se nevyhnul ani já s mým Celeronem 333. Žádný nekompatibilní hardware sice nemám (FreeBSD 4.9 mi funguje bez problémů), ale po nějaké době pobíhání okolo pc a následným přenastavováním všech možných nastavení jsem zjistil, proč se mi systém vždy při bootování zasekne. Standardně je totiž zapnutá podpora DMA, což moje základní deska vůbec nepodporuje. Pokud se něco takového stane, je zde volba 6, která dovoluje změnit různé parametry jádra apod. Po potvrzení volby 6 se ukáže jednoduchý příkazový řádek. Příkazem help se dají zjistit potřebné příkazy. Velmi užitečný je příkaz show, který vypisuje nastavení různých zařízení (např. síťovek, řadičů apod.) a mimo jiné i zapnutí/vypnutí DMA. S příkazem show se pojí příkaz set, který nastavuje hodnoty, které potřebujeme. Takže v mém případě vypnutí DMA se provede takto:
set hw.ata.atapi_dma=0
Pokud již nechceme nic měnit pokračujeme v bootovaní příkazem autoboot.

Po chvíli se objeví pěkný splashscreen o tom, že se spouští systém a na pozadí probíhá detekce hardware, nastavení sítě, jednoduchého firewallu (který povoluje veškerý přístup :o), nastavení přípojných bodů apod. jak je zvykem ve FreeBSD. Nakonec ještě uživatel musí nastavit chování klávesnice - kódování a jazyk. Poté se již spustí shell (kupodivu BASH) s přihlášeným uživatelem root. Práce v shellu je naprosto stejná jako ve FreeBSD, takže zádné novinky zde nečekejte. Někoho možná překvapí pár adresářů navíc v / a velmi mnoho adresářů v /mnt se jménama filesystémů, čímž autoři nejspíše chtěli trochu usnadnit uživateli práci a orientaci v adresářích. Velmi zajímavý je adresář /scripts, který obsahuje některé scriptíky a mimo jiné také script mount_disk.sh, který najde všechny filesystémy na pevném disku a připojí je do příslušných adresářů v /mnt - hezké. Každopádně mi zde konečne funguje připojování linuxového ext3 oddílu, což se mi na FreeBSD 4.9 vůbec nedařilo.

Jako správná live verze obsahuje i FreeSBIE grafické prostředí. Zde je zvoleno velmi pěkné prostředí XFce4. Avšak dle mého názoru celé X prostředí startuje docela dlouho, ale dá se to přežít. Třeba to bude v nějaké další verzi lepší. Po úplém nastartování se objeví velmi podobná tapeta na ploše jako v jednom operačním systému, pár ikonek, informační panel se zatížením procesoru, sítě apod. a nakonec v dolní části obrazovky lišta s aplikacemi. Aplikace jsou tu rozděleny do šesti kategorií a je zde od každého typu aplikace nějaký zástupce. Z těch nejvíce zajímavých jmenujme např. Mozilla Firefox, Evolution, Mplayer, Xmms, GIMP, X-CD-Roast, Ethereal, různé editory, pár her apod... Je škoda, že zde není žádný kancelářský balík, ale i s dostupnými editory lze vystačit. Panel se spuštěnými aplikacemi je pro změnu v horní části obrazovky, který se jako dolní (hlavní) panel sám skrývá. Věc, která potěší je, že zde funguje kolečko u myši. Věc, která překvapí je, že některé aplikace nejsou anglicky, ale italsky (nebo co je to za jazyk :o)

Tato live verze na mě jako na příznivce BSD systémů působí veskrze kladně, když pominu dlouhé startování grafického prostředí a občasné problémy s nekompatibilním hardwarem, což je problém samotného FreeBSD. Ale jinak se s celým systémem dá docela dobře pracovat (i na slabším pc) a člověk zde nalezne dost aplikací, na které je zvyklý. Zkrátka je to něco, na co jsem dlouho čekal a kamkoliv jdu už s sebou nenosím v kapse Knoppix, ale FreeSBIE. A navíc se s FreeSBIE dá velmi pěkně chlubit, neboť přeci jen BSD systémy používá méně lidí a nosit si s sebou tento systém v kapse je prostě výborné :o)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze