LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> phpMyAdmin (7.) - Úpravy vzhledu

Pokud se nám nelíbí standardní vzhled, je možné ho téměř libovolně měnit. Jednodušší úpravy můžeme udělat pomocí nastavení, kompletní změnu pomocí témat.

2.2.2005 09:00 | Michal Čihař | Články autora | přečteno 12677×

Předpoklady

Podpora témat přibyla ve verzi 2.6.0 a mnohá nastavení týkající se vzhledu se rovněž v této verzi měnila, je předpokladem mít verzi 2.6.0 nebo novější.

Konfigurace vzhledu v konfiguračním souboru

Konfigurační soubor obsahuje mnoho voleb, proto nemá cenu zde popisovat každou z nich, k tomu postačí dokumentace (která je dostupná v angličtině a francouštině, překladatel do češtiny je vítán :-). Zmíním se proto jen o nastaveních, která mnoha uživatelům usnadní práci.

Levý panel

Levý panel obsahuje seznam tabulek a databází, pokud jich není příliš mnoho a nemáme zásadní odpor vůči javascriptu. můžeme pomocí volby $cfg['LeftFrameLight'] = FALSE; zapnout zobrazování všech databází a tabulek v rozbalovacím stromu. To usnadní přechod mezi tabulkami v různých databázích.

Pokud již máme stromovou strukturu, je možné jí ještě rozšířit na úrovni tabulek. To se obzvlášť hodí, pokud máme jedinou databázi a v ní mnoho tabulek, které patří k různým projektům. Aby toto bylo možné, musí být tabulky patřící k sobě pojmenovány s předponou, například pma_cosi. Nastavením $cfg['LeftFrameTableSeparator'] na znak oddělující onu příponu budeme mít tabulky strukturované podle projektů:

V případě práce s více MySQL servery (nebo připojeními), se může hodit zobrazit volbu serveru i levém panelu, toho docílíme volbou $cfg['LeftDisplayServers'] = TRUE;.

Často používané operace

Každý uživatel nejčastěji provádí jiné operace s databází, proto se nedá všem zavděčit volbou standartně zobrazovaných stránek při kliknutí na databázi nebo tabulku. Pro tento případ lze pomocí $cfg['DefaultTabServer'], $cfg['DefaultTabDatabase'] a $cfg['DefaultTabTable'] nastavit výchozí stránky při vstupu do dané sekce.

Úpravy a procházení tabulek

Při vytváření tabulky se ze zapnutými transformacemi zobrazuje mnoho položek a obvykle se nevejdou na obrazovku. Toto zobrazení je možné otočit o devadesát stupňů, takže parametry jednoho sloupce budou zobrazeny pod sebou a zaberou méně místa. Po nastavení $cfg['DefaultPropDisplay'] = 'vertical'; tedy získáme:

Příliš dlouhý text se při procházení tabulek zkracuje na 50 znaků, což může být v mnoha situacích na škodu, vždy při prohlížení tento limit můžeme obejít pomocí tlačítka nebo ho lze nastavít konfigurační volbou $cfg['LimitChars'] na vyšší hodnotu. Stejně tak při úpravách polí CHAR a VARCHAR může být pole typu input příliš malé, tak ho můžeme nahradit nastavením $cfg['CharEditing'] = 'textarea'; polem textarea, které nám umožní i zadávat text obsahující více řádek.

V konfiguraci můžeme ovlivnit i velikost editačních polí ($cfg['CharTextareaCols'] a $cfg['CharTextareaRows']) a také jejich automatické označování ($cfg['TextareaAutoSelect']), které, obzvláště s automatickým kopírováním do schánky, obvykle působí uživatelům používajícím XWindows víc škody než užitku.

Vlastní témata

Vytvořit vlastní téma je celkem jednoduché, téma se skládá z definované sady obrázků, tří souborů definující CSS, screenshotu a souboru s informacemi o tématu. Pokud ovšem jsme příliš líní, můžeme si stáhnout již hotová témata z webu projektu.

Soubor s informacemi info.inc.php určuje kompatilibility tématu a název, který bude zobrazen v uživatelském rozhraní:

<?php
$theme_name = 'Original';
$theme_version = 1;
$theme_generation = 1;
?>

Verzi tématu určují dvě proměnné theme_version a theme_generation. Témata v rámci jedné generace by měly být zpětně kompatibilní (dochází například k přidání obrázků nebo css tříd), rozdílné generace témat mohou být naprosto odlišné, některá následující například může používat šablony.

CSS styly nastavíme v souborech v adresáři css. Tyto soubory jsou tři, po jednom pro levý a pravý rámec a jeden pro tisk: theme_left.css.php, theme_right.css.php a theme_print.css.php. Mohou to být jen čistě css soubory nebo využít i možností php a předdefinovaných proměnných pro detekci různých prohlížečů. Pro popis jednotlivých tříd je nejlepší se podívat do existujících témat.

Poslední částí je sada obrázků, která bude použita. Obrázků je poměrně hodně (v současné verzi 115), protože většina akcí je znázorněna ikonkou, tak se připravte na hodně práce, pokud nepoužijete existující ikonky. Po jejich upravení ještě vytvoříme malý screenshot screen.png, aby uživatel viděl, jak naše téma vypadá a můžeme ho rozšířit do světa pomocí trackeru na webu projektu.

Základní procházku po nastavení uživatelského rozhraní máme za sebou a tento seriál se pomalu blíží ke svému konci. Příští díl představí některé zajímavé vlastnosti a konfigurační volby a bude pravděpodobně posledním.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze