LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CentOS

Začínáme s mini recenzemi distribucí nabízených v našem CD shopu.

14.1.2005 14:00 | Ivan Majer | Články autora | přečteno 16783×

Protože distribucí neustále přibývá, nebývá jednoduché se orientovat co je která vlastně zač. Samozřejmě při výběru distribuce rozhoduje více faktorů, ale jeden je zřejmý. Je to určitá dostupnost distribuce a v neposlední řadě získávání rad a tipů k vybrané distribuci. Z tohoto důvodu ve velkém množství případů vyhrávají již "zavedené" distribuce na úkor těch méně známějších.

V našem Linux CD shopu určité vybrané distribuce stahujeme a vypalujeme a protože od začátku roku máme i rychlejší připojení k Internetu, rozhodli jsme se stáhnout a ukázat v mini recenzích co je která distribuce zač.

Rozhodně se nebude jednat o velkou recenzi, jako spíše o snahu ukázat určité alternativy a jejich možnosti. A o alternativách Linux je, ne?

První distribucí, kterou jsem stáhl a nainstaloval byla distribuce CentOS. CentOS je jednou z distribucí, které vznikly na bázi Redhat Enterprise Linuxu. Při vzniku distribuce byly využity zdrojové balíčky od RedHatu, který je nechává k volnému použití. Tato distribuce se však nedrží jen těch odzkoušených balíčků, ale díky poměrně živé komunitě zařazují i novější verze některých programů. To že se zcela otevřeně hlásí k RedHatu je vidět i na přístupu k dokumentaci, která Vás zavede právě na stránky redhat.com.

Instalace

Instalace proběhla na našem počítači bez sebemenšího zaškobrtnutí a zcela v duchu starého dobrého RedHatu. První co Vás uvítá je instalační program Anaconda, který je dnes používán pro svou osvědčenost ve velkém množství distribucí. Samozřejmostí při instalaci je podpora mnoha jazyků včetně češtiny. Zcela první, tak jak je v RedHatu zvykem je nastavení všech potřebných nastavení instalace od výběru balíčků, přes nastavení sítí až po heslo roota. Potom se již rozběhne samotná instalace. Na jejím konci máte možnost vytvořit uživatele a tím je instalace u konce. Vysune se instalační CD a po restartu můžete začít pracovat.

Systém

Protože CentOS vychází z RHEL tak i u ní je jako defaultní desktop Gnome. V distribuci je obsaženo Gnome 2.2.2 a jako další alternativní desktop KDE 3.1.3. Z programů namátkou uvádím OpenOffice.org ve verzi 1.1.0 a Gimp 1.2. Z dalších programů je přítomen v podstatě základ z Gnome a KDE.
Namátkou uvedené programy včetně desktopů jsou starší, ale odladěné verze a vývojáři se nebojí zařazovat novější verze programů pokud je to třeba. Takže je tu nejnovější vim 6.3, openssl 0.9.7a nebo dhcp 3.0.1. Malinko mne překvapilo, že je implementována stejná funkce jako třeba v Mandrakelinuxu Magicdev, takže po vložení CD je toto připojeno a otevřeno příslušným programem.

Co distribuce nezvládla bylo připojení usb flash disku. Ovšem tady bude zřejmě chyba v použitém kernelu, který je zde ve verzi 2.4.21-27.01.EL. Pro použití na desktopu by bylo lépe nasadit novější jádro, které by lépe pracovalo s usb.

Závěr

Osobně musím říci, že se mi distribuce líbila i když je v tom možná trochu nostalgie po starém Redhatu, který byl první distribucí kterou jsem měl nainstalovanou. Takže pokud vzpomínáte na staré dobré časy se Seawolfem atd., zkuste sáhnout po tomto projektu. Uchovává si to, čím je RedHat známý již delší dobu a nebojí se ani některých inovací, pokud jsou ku prospěchu věci.

Spolu s touto verzí jsem stáhl i beta verzi pro 64bitové procesory, ale o tom někdy příště. Je však příjemné vidět, že v Linuxu bude na procesory s 64bitovým jádrem co vybírat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze