LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> 64bitový Linux desktop

Výběr distribucí pro 64bitový Linuxový desktop, jejich funkčnost a dostupnost balíčků a oprav.

13.1.2005 16:00 | o.k. | Články autora | přečteno 38081×

64bitová architektura v podání běžně dostupného a v současné době již levného hardwaru je poměrně nová záležitost a z toho plyne i relativně úzký rozsah Linuxových distribucí, které lze na této architektuře na desktopu (nikoliv serveru) používat.

Výběr se tak pro nás zúžil na pár distribucí, z nichž jsme ještě museli vyřadit komerční verzi distribuce SUSE 9.2 pro 64bit, protože jsme ji na testování od firmy Novell ještě dodnes nedostali. Vznikl velice krátký seznam obsahující pouze 3 distribuce, konkrétně tedy Fedora Core 3 pro 64bit, Ubuntu 4.10 (Warty) pro 64bit a Mandrakelinux 10.0 pro 64bit.

Hardwarovou sestavu, kterou jsme pro 64bitový Linux desktop použili naleznete na této stránce. Cena této sestavy je 21.000Kč včetně DPH - lze samozřejmě na přání pozměnit některé komponenty.

Ubuntu 4.10 (Warty) pro 64bit

Ubuntu logo Ubuntu je poměrně mladá distribuce založená na Debianu z něhož převzala instalátor, nástroje pro správu deb balíčků a další věci. Ubuntu je čistě nekomerční distribuce obsahující jádro řady 2.6 a více než 1000 programů. Hlavním okenním manažerem je Gnome (verze 2.8). Vývojáři Ubuntu si dávají za cíl vydávat novou verzi každých 6 měsíců a zpětně tuto verzi podporovat ještě nejméně 18 měsíců.

Domovské stránky této distribuce lze nalézt na adrese , kde je samozřejmě k nalezení i více informací a novinek ohledně této distribuce. ISO obraz této distribuce pro 64bitové procesory AMD o velikosti 540MB můžete stáhnout například zde nebo na některém z dalších mirrorů. Lze jej také samozřejmě zakoupit i v Linux CD Shopu za cenu 30Kč.

Instalace Ubuntu byla zcela bezproblémová, stejně tak jako samotný chod. Počet balíčků je poměrně omezený, Ubuntu jich nenabízí zdaleka tolik jako Fedora či Mandrake. Je to také dáno tím, že na 64bitové verzi Debianu se teprve pracuje a až 64bitový Debian vyjde jako standardní distribuce a dojde k jeho masovějšímu nasazování, Ubuntu tak bude moci 64bitové balíčky brát z Debianu a získá tak ohromné možnosti.

Ubuntu má poněkud zvláštní systém nastavování, kdy všechny sytémové utility jsou spouštěny přes sudo a tedy přístupné běžnému uživateli a přístupná je dokonce i root konzole a to standardně bez potřeby zadávat heslo pro uživatele root. Toto mně nepřipadá příliš vhodné a i vidina toho, že se o Ubuntu nestará příliš velký počet vývojářů není nijak optimistická. Nikde tak není zaručeno, že se distribuce bude třeba za rok ještě rozumně vyvíjet, až splaskne ta informační bublina, kterou kolem ní Linuxové magazíny a portály vytvořily.

Tyto důvody rozhodly o tom, že jsme distribuci Ubuntu i přes její poměrně dobrou použitelnost na 64bitovém desktopu, postavili na vedlejší kolej, prohlásili ji sice jako použitelnou distribuci vhodnou pro desktop, ale pro naše účely a pro případné masivnější nasazení ne zcela připravenou.

Mandrakelinux 10.0 pro 64bit

Mandrake logo Naším hlavním kandidátem pro 64bitový desktop byla distribuce Mandrakelinux 10.0 pro 64bit, protože s distribucí Mandrake pro 32bit mámě poměrně dobré zkušenosti. ISO image 64bitové verze lze stáhnout bohužel pouze v podobě rc1 verzí (10.0, 10.1). Pokud jste členy MandrakeClubu, tak si můžete stáhnout i oficiální verze 10.0, či 10.1 pro 64bit. 64bitová distribuce Madrakelinuxu je tedy zatím čistě komerční záležitostí - zájemci si krabicovou verzi Mandrakelinuxu 10.1 pro AMD64 mohou zakoupit u firmy QCM, s.r.o. za cenu 5415Kč.

Instalace v podání distribuce Mandrake byla ze všech distribucí nejkomfortnější a v grafickém prostředí. První problémy však nastaly za normálního chodu. Z nějakých neznámých důvodů standardní distribuce neobsahuje některé běžné ovladače síťových karet, takže pro gigabitovou síťovou kartu nVIDIA nForce3 podpora v jádře v podobě modulu nvnet není.

Dalším důvodem, proč začala tato distribuce mocně ztrácet body v porovnání s ostatními byla dost špatná správa updatů. A to v té době měla již pomalu vycházet verze 10.1 a updaty pro starší verzi 10.0 byly opravdu v hrozném stavu. Některé RPM balíčky klíčových knihoven a aplikací (například kdelibs a další věci kolem KDE) byly špatně vytvořené a bez povšimnutí takto ležely mezi udpaty 4 měsíce než byly konečně opraveny. Toto částečně rozhodlo, že Mandrake pro 64bit nebude v současné době ta správná volba jak jsme si původně mysleli.

Navíc oficiální zpřístupnění 64bitové verze bude následovat pro běžné uživatele asi s velkým zpožděním - pokud tedy bude vůbec pro veřejnost uvolněna o čemž začínám celkem pochybovat. Krabicová verze je poměrně drahá a těžko bychom vysvětlovali zákazníkům, kteří se rozhodnou koupit náš 64bitový desktop, že mají připlatit značnou sumu díky operačnímu systému, který jsme na počítači použili. Tyto všechny důvody nás přiměly k rozhodnutí, že v případě 64bitových verzí distribucí určených pro desktop pro nás Mandrakelinux ztratil význam.

Fedora Core 3 pro 64bit

Fedora logo Fedora Core 3 pro 64bit dopadla ze všech námi testovaných distribucí nejlépe a proto jsme se rozhodli, že Fedora (vždy s aktuálními opravami) bude primárním operačním systémem na námi nabízeném 64bitovém počítači.

Pojďme ale pěkně od začátku - tedy od instalace.

ISO image Fedory Core 3 pro 64bit lze nalézt na oficiálním serveru nebo na některém z mirrorů a to jak ve verzi pro DVD, tak i ve verzi pro 4 CD. Naleznete zde také 4 ISO image se zdrojovými (SRPMS) balíčky. DVD lze také zakoupit v Linux CD Shopu za cenu 100Kč.

Počáteční detekce hardwaru počítače dopadla celkem úspěšně, problém nastal pouze při detekci grafické karty, která skončila neúspěšně a proto instalátor nadále pokračoval v textovém režimu instalace.

Bezproblémová byla i detekce SATA disku (modul sata_nv) a jeho následné rozdělení a vytvoření souborového systému ext3.

Zbytek instalace netřeba popisovat, protože průběh je stejný jako u 32bitové verze, možná s tím rozdílem, že kopírování balíčků je o něco rychlejší než u 32bitového počítače.

32bitové aplikace

I v 64bitové verzi distribuce Fedora Core 3 nalezneme stále ještě aplikace, které jsou kompilované pro běh v 32bitovém prostředí. Důvodem obvykle bývá nepřipravenost těchto aplikací pro 64bitové prostředí - těchto aplikací je však čím dál tím méně, ale stále k nim patří některé větší klíčové aplikace jako je například kancelářský balík OpenOffice jehož složitý kód, místy více než 10 let starý si vyžádá ještě spoustu změn, než dojde k jeho plné integraci do 64bitového prostředí.

Problémy s některými aplikacemi

64bitová architektura ve spojení s distribucí Fedora Core 3 přináší spoustu výhod, ale díky nevyzrálosti 64bitových aplikací samozřejmě ještě taky spoustu nedostatků a chyb v aplikacích.

Jedním takovým závažnějším nedostatkem je absence některých 64bitových pluginů pro Internetový prohlížeč Mozilla, či Firefox, chcete-li. Zapomeňte na to zkoušet do 64bitové verze tohoto prohlížeče nainstalovat 32bitové verze pluginů, toto rozhodně fungovat nebude. Pokud je pro vás absence těchto pluginů v prohlížeči nepřijatelná, nezbývá vám nic jiného než si nainstalovat 32bitovou verzi prohlížeče ve kterém vám bude vše fungovat, ale záhy poznáte, že za cenu rychlosti. Je jen na vás, zda se rozhodnete mezi komfortem či rychlostí a odezvou prohlížeče. Každopádně se není čeho obávat, pluginy se jistě v dohledné době objeví i v 64bitové formě.

Při defaultně instalované verzi jádra jsem párkrát dokázal pouhým příkazem grep vyvolat Ooops kernelu. Novější verze (2.6.9-1.681_FC3) z updatů tento problém vyřešila.

Po instalaci distribuce rozhodně všem doporučuji provést kompletní update, protože těch oprav je již poměrně velké množství a řeší spoustu chyb a nedostatků. Těm z vás, kteří nemají rychlé připojení na Internet mohu doporučit DVD z naší produkce, které obsahuje stále aktuální updaty a bonusové RPM balíčky ze zdrojů FreshRPMS, At-RPMS a z repozitáře Daga Wieerse.

Návod, jak do Fedory nainstalovat některé chybějící věci jako například ovladač grafické karty nVidia, či podporu mp3 nebo modul pro připojování oddílu NTFS naleznete zde.

Na Internetu jsem nikde nenašel RPM balíček multimediálního přehrávače xmms s podporou mp3 pro 64bitovou architekturu, kompilace vlastního balíčku z SRPMS vše vyřešila.

Další problematickou aplikací je program transcode sloužící k převodům videa do různých formátů. I přes to, že se na portování pro 64bitovou architekturu neustále pracuje, stále se tento program chová občas dost podivně.

Všem je asi jasné, že každá 64bitová Linuxová distribuce bude trpět nějakými těmi dětskými nemocemi, které se v budoucnu odstraní nebo které lze odstranit ihned vhodnější volbou či použitím jiného programu.

V současné době běží distribuce Fedora Core 3 pro 64bit na našem desktopu bezproblémově již 2 měsíce (uptime 38 dní) a nevyskytl se žádný vážnější problém, grafické prostředí je maximálně stabilní, stejně tak jako všechny běžně používané aplikace. Kromě běžné práce slouží desktop jako zálohovací počítač a ke stahování a zpracování videa z digitální kamery.

V dalším z článků pojednávajících o 64bitových počítačích budeme porovnávat výkon 32bitových aplikací ve srovnání s 64bitovými aplikacemi a rozdíl ve výkonu mezi 64bitovým a 32bitovým hardwarem obecně.

Zájemci se na náš 64bitový Linux desktop mohou přijít podívat v otevírací době přímo k nám do Linux Shopu.


Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Mandrake 10.1 14.1.2005 08:22 Tomas Konir
Fedora Core 3 19.1.2005 12:48 František Hucek
L Re: Fedora Core 3 28.1.2005 10:56 Miroslav Holubec
  L Re: Fedora Core 3 4.2.2005 15:05 František Hucek
Slackware 64bit 18.5.2005 10:08 It's Me
Problem SATA 19.1.2006 09:32 Milos Duris
  L Re: Problem SATA 19.1.2006 09:37 o.k.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze