LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (24.) - Simulace nižší hloubky ostrosti

Dnes si ukážeme, jak je možné v gimpu simulovat fotografii s nižší hloubkou ostrosti.

11.1.2005 06:00 | Yippee | Články autora | přečteno 30521×

V dnešní době digitálních fotoaparátů je těžké vytvořit fotografii s nižší hloubkou ostrosti. Vysoká hloubka ostrosti je užitečná věc, která zajistí to, že všechny objekty na fotografii jsou zaostřené. U některých fotografií např. u portrétů je výhodnější a lepší nižší hloubka ostrosti (tzn. zaostřený objekt v popředí na rozmáznutém pozadí).

Na internetu najdete celou řadu tutoriálů, které se zabývají touto technikou. Já vás seznámím s technikou, která používá vrstvy. Prvním krokem je vybrat si vhodnou fotografii.

Nejtěžším krokem této techniky je vytvoření masky pro rozmazání pozadí. Masku lze vytvořit mnoha způsoby, my si ukážeme jak použít tzv. přirozenou masku, která je obsažena přímo ve fotografii a poskytuje největší odstup objektu, který chceme vybrat od pozadí.

Nejlépe se tato přirozená maska v naší fotografii projeví v zeleném barevném kanálu (což není pravidlem, a je potřeba prohlédnout jednotlivé barevné kanály). Proto provedeme rozklad fotografie do jednotlivých barevných kanálů pomocí Filtry --> Barvy --> Dekompozice. Standardně Gimp provede rozklad do nového obrázku, kde vytvoří tři vrstvy, kde každá z nich bude obsahovat informace z jednoho barevného kanálu.

Vymažeme z obrázku dvě zbývající vrstvy, aby se nám při práci se zeleným kanálem nepletly. V našem zeleném kanálu začneme vybírat objekty, které budou maskou. Pro výběr objektu použijeme nástroj Laso, objekt není potřeba vybírat přesně stačí přibližně (viz. následující obrázek).

Nyní zinvertujeme výběr (CTRL + I). Nastavíme si barvu popřední na černou, a vybereme si nástroj Výplň barvou (plechovka), a vyplníme s ní náš výběr. Poté zrušíme výběr, třeba pomocí klávesové zkratky (SHIFT+CTRL+A). Výsledek by měl být obdobný jako na následujícím obrázku.

V dalším kroku potřebujeme upřesnit přechod mezi černou barvou na pozadí a naším objektem. Provedeme to následujícím způsobem Nástroje --> Nástroje barev --> Práh. V dialogovém okně Práh vybereme pravou část histogramu, čímž se obrázek převede na černobílý. Princip převodu: všechny barvy, které se nacházejí vlevo od výběru v histogramu se stanou černou, a barvy ve výběru se stanou bílou. Pokud nebudete spokojeni s výběrem objektu, můžete označit jinou část histogramu. Když už je výběr objektu z obrázku podle vašich požadavků, stiskněte tlačítko budiž.

V obrázku přidáme další průhlednou vrstvu, kterou si pojmenujeme "pomocná maska". Nyní se přepneme do okna s výchozím obrázkem. Vybereme si celý obrázek (CTR+A) a poté výběr zkopírujeme (CTRL+C). Přepneme se zpět do okna kde vytváříme masku a zaktivujeme vrstvu „pomocná maska“ do které vložíme (CTRL+V) námi zkopírovaný výchozí obrázek. Dostaneme obrázek v odstínech šedé, který pomocí kotvy v dialogovém okně vrstev umístíme do vrstvy „pomocná maska“. Pro tuto vrstvu nastavíme průhlednost na 65%, čímž získáme možnost vidět masku, kterou máme v pozadí.

A nyní nastane manuální práce. V dialogovém okně vrstev se přepneme na vrstvu pozadí. Vybereme si štětec, nastavíme správnou stopu štětce, pro začátek nám stačí středně velká neostrá stopa (stopu budete při práci několikrát měnit). A s pomocí štětce nastavíme, že vše co není naším objektem bude černé, a náš objekt bude bílý. Pokud obrázek vypadá jako na následujícím obrázku, můžeme pokračovat dalším krokem.

Na takto vytvořenou černobílou masku aplikujeme Gaussovské rozostření Filtry --> Rozostření --> Gaussovo rozostření (IIR). Poloměr rozostření nastavíme na nějaké malé číslo např. 4. a filtr použijeme. Masku zinvertujeme Vrstva --> Barvy --> Invertovat.

Ve výchozím obrázku si zduplikujeme vrstvu pozadí, pomocí tlačítka Duplikovat vrstvu. Takto vytvořenou vrstvu si pojmenujeme "rozostření". Na tuto vrstvu aplikujeme Gaussovské rozostření Filtry --> Rozostření --> Gaussovo rozostření (IIR). ). S velikostí poloměru rozostření je potřeba experimentovat, jelikož pro každý obrázek je různá. Pokud je objekt, který chceme zostřit, v předu použijeme velký poloměr rozostření, pokud je dál, použijeme nižší poloměr rozostření, abychom nestratili detaily našeho objektu. Já jsem použila hodnotu 40.

Vložíme masku vrstvy na vrstvu "rozostření". Klikneme pravým tlačítkem myši na danou vrstvu, a vybereme volbu Přidat masku vrstvy. . V dialogovém okně, které se poté objeví, nastavíme bílou barvu (úplné krytí).

Přepneme se do okna s černobílou maskou objektu. Vybereme si celý obrázek (CTR+A) a poté výběr zkopírujeme (CTRL+C). Přepneme se do okna s obrázkem, a vložíme vše do masky vrstvy. A tím celá naše práce končí výsledný obrázek je hotov.

Pro srovnání zde uvádím fotografii s nízkou hloubkou ostrosti.

Závěr

Vytvoření fotografie s nižší hloubkou ostrosti v Gimpu není nic těžkého, jak je zřejmé z dnešního dílu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Takhle ne! 12.1.2005 11:21 Martin Lebeda
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze