LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Arch Linux

Zkoušíte stále nové distribuce a pořád se nemůžete trefit, líbilo se vám Gentoo nebo Slackware, ale pořád to nebylo ono?

3.1.2005 10:00 | daeltar | Články autora | přečteno 15312×

Historie a souvislosti

Arch je distribuce vyvíjená Juddem Vinetem má své kořeny v Cruxu, což je distribuce silně podobná *BSD systémům jen s tím rozdílem, že používá linuxové jádro. Na webových stránkách Arch Linuxu se můžete dočíst, že se jedná o distribuci pro i686 systémy a vyšší a pro uživatele, kteří se nebojí command line.

Získáváme

Obstarat si Arch není takový problém, jak by se mohlo zdát. Když se distributorům nahromadí dostatek změn od minulého vydání, tak prohlásí current za novou stabilní verzi. Rovnou tedy stáhneme to nejnovější iso, ideálně označené přídomkem base(žádné zbytečnosti, jen základ systému a to vše na 8mi cm médiu), v době psaní toho článku se jedná o arch-0.7-beta2-base.iso(codename Wombat).

Instalujeme

Nejprve připomenu kontrolu, zda skutečně sedíme za i686 systém, v opačném případě je k dispozici neudržovaný projekt Arch i586. Pakliže je vše v pořádku, tak se instalace svojí obtížností i visuální podobou(ncurses) velice podobá té ve Slackwaru. Jestli jste již instalovali, tak víte, o čem mluvím a co nás čeká. Snadná přímočará instalace. Pokud jste dali na mou radu v úvodu, tak se ani nemusíme příliš zabývat výběrem balíčků. Bez toho základu, co je na cd, by to stejně ani nešlo. Ke konci instalace pro někoho možná příjemná možnost volby mezi vimem a nanem, pomocí kterého budete moci následně zeditovat některé důležité soubory a následně nastavít zavaděč. A pak již jen reboot.

Konfigurujeme

V tomto bodě je vhodné upozornit, že v Archu se rozhodně ve svém /etc neztratíte. Init skripty ve stylu BSD, hezky centralizovaně spravovatelné správným nastavením v rc.conf. O /dev se již ve Wombatu stará udev, případně můžete zůstat u devfs. Modulární kernel ve spojení s hotplugem také udělá svoje. Pro manipulaci s například PATH proměnou tu je podobně jako v jiných distribucích /etc/profile.d/. Ihned po prvním přihlášení by bylo vhodné nastavit pacman, vymoženost, díky které většina uživatelů nenechá na Arch dopustit. Jedná se o podobně klíčovou komponentu, jako je např. v gentoo emerge s tím rozdílem, že v Archu si s pacmanem vystačíte. Proto v /etc/pacman.conf zkontrolujeme repository a vyzkoušíme zesynchronizovat databázi balíčků pomocí pacman -Sy.

Balíčkujeme

Formát balíčků, který pacman zavádí a použivá, je prostý komprimovaný archiv s metainformacemi o závislostech, konfliktech, náhradách, skupinách. Pacman provádí standartní operace jako je přidání, upgrade, odstranění atd. Má v sobě zakompilovaného ftp klienta, který mu umožnuje synchronizaci databáze balíčků s serverem a následně tyto balíčky i stahovat a přímo instalovat. V standartně poskytnutých repository je dostatek balíčků, kterými můžeme svůj stroj nakrmit. Pokud by nám to nestačilo, lze si přidat další repository do /etc/pacman.conf z nemalého seznamu TUR. Pokud si potřebujeme zkompilovat vlastní balíček můžeme sáhnout po duu makepkg & abs. Pro abs(Arch Buil System) budeme nejspíše potřebovat cvsup, který si opatříme třeba takto: pacman -S cvsup. Konfiguraci provedeme v /etc/makepg.conf a /etc/abs/. Nyní již po zadání příkazu abs pod rootem dosáhneme zesynchronizování stromu PKGBUILDů na serveru a v našem lokálním /var/abs, podkladových souborů pro sestavování balíčků. Jisté analogii k například portův v BSD systémech a ebuildů v gentoo. Zde analogie končí. Na základě spuštění makepkg v adresáři s vybraným PKGBUILDem dojde k stažení potřebných zdrojáků, konfiguraci, kompilaci, zabalení do balíčku, který lze pak běžnou cestou instalovat nebo ještě lépe rovnou instalovat pomocí makepkg za pomoci parametru -i. Pro zlepšení optimalizací lze v /etc/makepkg.conf nastavit CFLAGS a CXXFLAGS vhodné pro váš procesor. K dispozici je i skript makeword, pomocí kterého můžeme dosáhnout efektu hromadného překompilování balíčků. Na závěr tohoto odstavce jenom malinké upozornění, nedávno byl založen arch translation project v jehož rámci jsem přeložil pacmana do češtiny.

Nahazujeme Xka

Nyní je již v Archu defaultní Xorg, proto pokud znáte parametry své grafické karty, monitoru a vstupních zařízení, můžeme začít vybírat window manager, případně desktopové prostředí. Zde je vhodné připomenout podporu skupin(groups) v pacmanu, kde více balíčků může mít uvedenou stejnou skupinu a pak lze tyto balíčky snadno hromadně instalovat. Pokud si zvolíte jako desktop gnome, stačí použít pacman -S gnome gnome-extra a máte pomocí krátkého příkazu za chvíli v závislosti na internetovém připojení nainstalováno vše potřebné včetně závislostí. Obdobně jsou připraveny skupiny pro KDE či Xfce. V /etc/inittab nastavíme default runlevel na 5 a jako display manager vybereme dle naší vůle g/k/w/xdm a nyní nás již po bootu uvítá naše oblíbené prostředí.

Používáme

Díky širokému spektru balíčků není problém nasadit tuto distribuci jakožto desktop, server, v případě i586 verze ani router, firewall. Zanedlouho by mohla být dostupná i v 64bitové verzi. Dle ohlasů ve fóru není problém jí provozovat nad i686 notebooky. Pro ty, kteří si rádi nosí svojí live distribuci vždy s sebou je k dispozici i Amlug Live, live verze distribuce. Pokud máte rádi statistiku, můžete se zařadit do projektu Arch Stats, snadno pak zjistíte třeba průměrnou velikost RAMky registrovaných Archerů.

Shrnujeme

Celkovou koncepcí a filozofií se blíží některým jiným, existujícím distribucím, tam kde to bylo vhodné, jsem na to přímo upozornil. Díky použití velmi aktuálních verzí jednotlivých programů, ponechaných v syrovém stavu, bez zbytečných patchů, svobodě volby(známá grub x lilo, gnome x KDE, ..), snadnosti konfigurace za zachování neklikací distribuce nelze Arch hodnotit nikterak špatně. S dokumentací to také není nikterak zlé, pomůže nadupaná wiki, fóra, emailová konference či ochotný kamarád. Pokud se budete chtít jakožto uživatel Archu angažovat není problém, třeba si založit vlastní repository.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

pacman 6.1.2005 20:07 ailas
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze