LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Python (5.) - Řídící struktury

Když už umíme provádět některé jednoduché operace s daty, měli bychom se naučit, jak provádění těchto operací řídit.

4.1.2005 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 25808×

V minulém díle jsem nedopatřením opoměl porovnávací operátory, jedná se o <, >, jejichž význam je doufám jasný, == pro rovnost, != pro nerovnost a <= a >= reprezentující menší nebo rovno, respektive větší nebo rovno.

Zde se konečně dostáváme ke zmiňované na odsazování založené syntaxi, jazyk Python označuje programové bloky jejich odsazením od levého okraje. Doporučuje se odsazovat pouze pomocí mezer, naprosto matoucí je při odsazování kombinovat mezery a tabulátory. Není podstatná velikost odsazení, ta musí pouze být stejná v rámci jednoho bloku a všechny bloky do něj vnořené musí být odsazeny více.

Podmínky

Asi nejzákladnější řídící strukturou je jednoduchá podmínka reprezentovaná příkazem if:

if podmínka:
 kód při splněné podmínce

else:
 kód při nesplněné podmínce

Ve spojitosti s bloky se nám může hodit příkaz pass, jenž nedělá vůbec nic. Kód typu

if 1==1:
else:
 print "Hmm jedna se nerovná jedna, něco je špatně"

není přípustný. Blok musí totiž vždy obsahovat alespoň jeden odsazený neprázdný řádek, například takto:

if 1==1:
 pass
else:
 print "Hmm jedna se nerovná jedna, něco je špatně"

Ponechme stranou že stejného efektu bychom mohli dosáhnout za pomoci operátoru not případně operátoru nerovnosti !=.

Větev else: je samozřejmě možné vynechat:

if 1!=1:
 print "Hmm jedna se nerovná jedna, něco je špatně"
 

Pokud blok obsahuje pouze několik příkazů, je možně jej napsat přímo za dvojtečku, která tento blok uvozuje, v praxi se tak moc často neděje, protože tento způsob zápisu znečitelňuje kód.

if 1!=1: print "Hmm jedna se nerovná jedna, něco je špatně"
 

V příkazu if také můžeme použít větev elif, jež nám umožní zřetězit více podmínek za sebe:

if barva=="červená":
 print "Nedefinovaný objekt je červený"
elif barva=="zelená":
 print "Nedefinovaný objekt je zelený"
elif barva=="modrá":
 print "Nedefinovaný objekt je modrý"
else:
 print "Takovou barvu neznám"
 

Python nám nenabízí konstrukci ekvivalentní příkazu case (switch..case) jiných programovacích jazyků, je to důsledek snahy o čistý návrh programovacího jazyka, tento příkaz je totiž v podstatě zbytečný, obzvlášť v interpretovaném jazyku.

Cyklus while

Cyklus while je nejjednodušším případem cyklu, jeho obsah je prováděn dokud je podmínka pravdivá. Tato podmínka je vyhodnocena na začátu každého průchodu.

while podmínka:
 příkazy

Tento příkaz můžeme použít k řešení nějakého "reálného" problému, jako například výpočet odmocniny:

x = 2      # argument
epsilon = 0.0001 # pozadovana presnost

g = 1.0
while abs(g ** 2 - x) > epsilon:
  g = (g + x / g)/2
print g

Cyklus for...in

Jedná se o metodu, jak provádět operace prokaždý prvek sekvence:

for proměnná in sekvence:
 příkazy

Pro každý prvek zadané sekvence proběhne cyklus jednou, uvnitř cyklu bude v dané proměnné uložen aktuální prvek sekvence.

Python opět nemá cyklus for, jak ho známe z jiných jazyků, k dosažení podobného efektu se používá funkce range(), jež vytváří speciální sekvenci obsahující čísla v daném rozsahu:

>>> for i in range(0,5):
...   print i
... 
0
1
2
3
4

Pomalu ale jistě se dostáváme přes naprosté základy dále, v příštím díle se tedy podíváme na funkce.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

== :) 22.8.2005 09:24 Martin Sekera
L Re: == :) 22.8.2005 15:37 Aleš Hakl
Switch? 21.4.2008 08:20 Ondřej Hruška
  L Re: Switch? 21.4.2008 11:07 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

4.12.2016 22:54 / František Kučera
Dárek

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze