LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Python (5.) - Řídící struktury

Když už umíme provádět některé jednoduché operace s daty, měli bychom se naučit, jak provádění těchto operací řídit.

4.1.2005 15:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 26181×

V minulém díle jsem nedopatřením opoměl porovnávací operátory, jedná se o <, >, jejichž význam je doufám jasný, == pro rovnost, != pro nerovnost a <= a >= reprezentující menší nebo rovno, respektive větší nebo rovno.

Zde se konečně dostáváme ke zmiňované na odsazování založené syntaxi, jazyk Python označuje programové bloky jejich odsazením od levého okraje. Doporučuje se odsazovat pouze pomocí mezer, naprosto matoucí je při odsazování kombinovat mezery a tabulátory. Není podstatná velikost odsazení, ta musí pouze být stejná v rámci jednoho bloku a všechny bloky do něj vnořené musí být odsazeny více.

Podmínky

Asi nejzákladnější řídící strukturou je jednoduchá podmínka reprezentovaná příkazem if:

if podmínka:
 kód při splněné podmínce

else:
 kód při nesplněné podmínce

Ve spojitosti s bloky se nám může hodit příkaz pass, jenž nedělá vůbec nic. Kód typu

if 1==1:
else:
 print "Hmm jedna se nerovná jedna, něco je špatně"

není přípustný. Blok musí totiž vždy obsahovat alespoň jeden odsazený neprázdný řádek, například takto:

if 1==1:
 pass
else:
 print "Hmm jedna se nerovná jedna, něco je špatně"

Ponechme stranou že stejného efektu bychom mohli dosáhnout za pomoci operátoru not případně operátoru nerovnosti !=.

Větev else: je samozřejmě možné vynechat:

if 1!=1:
 print "Hmm jedna se nerovná jedna, něco je špatně"
 

Pokud blok obsahuje pouze několik příkazů, je možně jej napsat přímo za dvojtečku, která tento blok uvozuje, v praxi se tak moc často neděje, protože tento způsob zápisu znečitelňuje kód.

if 1!=1: print "Hmm jedna se nerovná jedna, něco je špatně"
 

V příkazu if také můžeme použít větev elif, jež nám umožní zřetězit více podmínek za sebe:

if barva=="červená":
 print "Nedefinovaný objekt je červený"
elif barva=="zelená":
 print "Nedefinovaný objekt je zelený"
elif barva=="modrá":
 print "Nedefinovaný objekt je modrý"
else:
 print "Takovou barvu neznám"
 

Python nám nenabízí konstrukci ekvivalentní příkazu case (switch..case) jiných programovacích jazyků, je to důsledek snahy o čistý návrh programovacího jazyka, tento příkaz je totiž v podstatě zbytečný, obzvlášť v interpretovaném jazyku.

Cyklus while

Cyklus while je nejjednodušším případem cyklu, jeho obsah je prováděn dokud je podmínka pravdivá. Tato podmínka je vyhodnocena na začátu každého průchodu.

while podmínka:
 příkazy

Tento příkaz můžeme použít k řešení nějakého "reálného" problému, jako například výpočet odmocniny:

x = 2      # argument
epsilon = 0.0001 # pozadovana presnost

g = 1.0
while abs(g ** 2 - x) > epsilon:
  g = (g + x / g)/2
print g

Cyklus for...in

Jedná se o metodu, jak provádět operace prokaždý prvek sekvence:

for proměnná in sekvence:
 příkazy

Pro každý prvek zadané sekvence proběhne cyklus jednou, uvnitř cyklu bude v dané proměnné uložen aktuální prvek sekvence.

Python opět nemá cyklus for, jak ho známe z jiných jazyků, k dosažení podobného efektu se používá funkce range(), jež vytváří speciální sekvenci obsahující čísla v daném rozsahu:

>>> for i in range(0,5):
...   print i
... 
0
1
2
3
4

Pomalu ale jistě se dostáváme přes naprosté základy dále, v příštím díle se tedy podíváme na funkce.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

== :) 22.8.2005 09:24 Martin Sekera
L Re: == :) 22.8.2005 15:37 Aleš Hakl
Switch? 21.4.2008 08:20 Ondřej Hruška
  L Re: Switch? 21.4.2008 11:07 Aleš Hakl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

1.8.2017 7:32 / Cassidy
structural consultants

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

26.7.2017 21:12 / Jaromir Obr
Podminka

15.6.2017 9:34 / Ondřej Havlas
php,

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze