LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programy, které musíte mít (4) - Kancelářské balíky 2.

V dnešním díle se podíváme na další kancelářské balíky pod linuxem – KOffice, GnomeOffice a další.

28.12.2004 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 11771×

KOffice

KDE logo

KOffice je (jak ostatně značí K v názvu) "součástí" KDE – jedná se o kompletní kancelářský balík s jednotným vzhledem. Výhodou je vzájemná interoperabilita (součinnost) jednotlivých součástí, kterou zajišťuje základ komponentového modelu KParts.

Dalším kladem KOffice je (kromě bezproblémového včlenění a look&feel shodný s KDE) rychlost – oproti OpenOffice.org je doba startování kratší a i práce s programy je rychlá. Kompatibilita s proprietárním formátem MS Office je už o něco horší, ale měla by se stále zlepšovat. KOffice bohužel neběží na MS Windows, takže pokud na něj chcete přejít třeba z Wordu, budete muset pravděpodobně změnit i operační systém.

V prostředí MDK 10.0 budete pro instalaci KOffice potřebovat balíčky koffice (vlastní balík programů) a koffice-i18-cs (česká lokalizace; nápověda je bohužel anglicky). Grafický správce balíčků je v nabídce pod Systém – Nastavení – Balíčkovač.

KWord

KOffice KWord

KWord je svým ovládáním podobný MS Wordu, takže pokud z něj přecházíte, nebudete ztraceni. I když není tak funkčně bohatý jako jeho ekvivalenty (OOo Writer, MS Word), tak například svou osobní/firemní korespondenci v něm vyřešíte bez větších problémů.

Velice bohatá je jeho nabídka filtrů pro import/export – formát souborů KWord (ať už komprimovaný nebo nekompriovaný XML), .html, dokument TeX, nativní formát OpenOffice.org 1.1.x, AbiWord, WordPerfect, plain text, SGML, Lotus AmiPro, AbiWord, RTF (který by měl být MS Word kompatibilní; uložení do formátu .doc není možné) a nebo třeba MS Writer. Ovšem kvalita filtrů už je horší, objevovaly se typické problémy se ztrátou obrázků a jiných objektů, formátování a podobně.

KSpread

KOffice KSpread

I tabulkový procesor KSpread fungoval bez větších potíží, uživatelé MS Office by opět neměli být příliš zoufalí při hledání "své oblíbené" funkce. KSpread také zvládá export a import do široké škály formátů podobně jako KWord, ale opět se mohou vyskytnout (vyskytují) potíže. Poměrně nepříjemné je, že KSpread dokáže soubory .xls z MS Excel pouze načíst, uložit je už musíte v jiném formátu.

KPresenter

KOffice KPresenter

Nástroj pro vytváření prezentací funguje dle očekávání, jenom má o něco chudší nabídku funkcí. Svým zpracováním a ovládáním je podobný MS PowerPointu (narozdíl od svého konkuretna z balíku OpenOffice.org, který se ovládá trochu jinak).

Ostatní

Mimo zmiňované programy můžete vyzkoušet také jednoduchý vektorový editor Karbon14, editor grafů Kivio, generátor grafů a přehledů Kchart, editor vzorců KFormula a aplikace pro vytváření reportů Kugar.

V blízké době by měl být do balíku zařazen také bitmapový editor Krita a nástroj pro správu databáze Kexi.

Závěr

KOffice je pro domácí uživatele velice kvalitní volbou, je rychlý, případně zapadá do stylu KDE a jeho nabídka funkcí je dostačující. Přechod na KOffice ve firmě bych (zatím) raději nedoporučoval, nicméně díky stálému vývoji se může mnohé v blízké budoucnosti změnit. KOffice je v současné době jedním z největších open source konkurentů OpenOffice.org a často bývá zmiňován jako "lehčí" alternativa OOo.

Gnome Office

Na rozdíl od předchozích balíků je Gnome Office spíše skupinou programů, které jsou vyvíjeny nezávisle na sobě a spojuje je především vzhled (resp. použité knihovny) GNOME. Nejvýznamnější z programů jsou asi dva typičtí zástupci, kteří se často používají zvlášť: emailový a groupwarový klient Evolution a grafický editor pro bitmapovou a (částečně) vektorovou grafiku GIMP.

AbiWord

Abiword

Textový procesor AbiWord byl původně vyvíjen společností SourceGear jako komerční program, ale později se stal volně šiřitelným open source softwarem. Program v MDK 10.0 nainstalujete jednoduše pomocí balíčku abiword.

AbiWord je lokalizován do češtiny (včetně nápovědy) a až na trošku rozdílné ovládání mě nic nepřekvapilo. Výhodou je, že AbiWord lze použít i na MS Windows. Také nabízí různé importní/exportní filtry (AbiWord, MS Word, XHTML 1.0, .mht, .rtf, plain text) a opět, bohužel, tato konverze není úplně dokonalá.

Gnumeric

Gnumeric

Gnumeric je velmi kvalitní tabulkový procesor, který je vyvíjen v rámci GNOME Desktop, respektive GNOME Office. Ovládání a styl práce je podobný programu MS Excel. Stejně jako u už zmíněných programů trpí filtry pro import a export některými chybami – špatná konverze objektů, formátování a podobně. Narozdíl od programu KSpread už umí uložit sešity do formátu nativního pro MS Excel.

Ostatní

Podrobnější popis programů zařazovaných do GNOME Office by byl svým rozsahem nejspíš na další díl, takže stručně: vyzkoušet můžete také faxový klient Gfax, vektorový editor Sodipodi, nástroj pro práci s bitmapovou a vektorovou grafikou GIMP, editor diagramů Dia, groupware a emailový klient Evolution, samotný emailový klient Balsa, nástroj pro řízení projektů Mr Project nebo Toutdoux, a nebo vektorový editor Sketch.

602Office

602Office logo

Česká společnost Software602 nabízí "svůj" komerční kancelářský balík 602Office. Ten je založený na OpenOffice.org a je doplněn o některé další součásti (relační databáze 602SQL) a samozřejmě i technickou podporu. Zmiňuji ho především proto, že běží jako na Windows, tak i na Linuxu.

Více se můžete dočíst na OpenOffice.cz nebo přímo u Software602.

CrossOver Office

CrossOver Office logo

Možnou alternativou je i spuštění MS Office bez nutnosti Windows nebo licence na ně. CrossOver Office je komerční "větví" projektu WINE a umožňuje bezproblémovou instalaci a spuštění programů MS Office (XP, 2000, 97), Adobe Photoshop a nebo třeba Macromedia Dreamweaver MX, Flash MX emulováním API Windows (což už dělá samotný WINE, CrossOver Office ho doplňuje o jednoduché uživatelské grafické rozhraní, knihovny atd.).

Výhodou je, že si můžete program CrossOver Office Standard zdarma a bez omezení vyzkoušet na dobu 30 dní. Bohužel současná verze nepodporuje spuštění MS Office 2003 Trial, takže se hodí především pro případ, kdy už máte kancelářský balík Microsoftu koupený.

Program CrossOver Office má ještě několik zajímavých funkcí (např. podporu windows pluginů přímo pro linuxové prohlížeče, Office přes tenké klienty atd.), ty už jsou ale nad rámec tohoto článku.

Záver: kancelářské balíky

V linuxu máte poměrně bohatý výběr kancelářských balíků. I když každý z představených programů má své slabiny, jejich vývoj stále pokračuje. Nicméně pokud je pro vás MS Office nepostradatelný, můžete ho použít i v linuxu.

Odkazy, dodatky

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze