LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (23.) - Zvýraznění objektu

V dnešním díle si ukážeme zvýraznění objektu na fotografii.

29.12.2004 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 38319×

Pokud chceme zvýraznit nějaký objekt na fotografii, není potřeba se uchylovat ke složitým grafickým technikám. Dnes bych vám chtěla ukázat pár jednoduchých, ale efektivních způsobů zvýraznění objektu.

První technika

Na následující fotografii bychom chtěli zvýraznit malé děvče. K zvýraznění použijeme kontrastu barevného pozadí s černobílým objektem.

výchozí fotografie

Nejdříve je potřeba vybrat objekt, který chceme na fotografii zvýraznit. K výběru lze použít libovolný nástroj pro výběr (laso, kouzelnou hůlku atd. podrobný popis práce s těmito nástroji najdete v dílu č. 4 a č. 5). Já jsem výběr provedla pomocí kombinace lasa a rychlé masky. Nejdříve jsem si hrubě ohraničila holčičku pomocí lasa, a poté jsem výběr upřesnila pomocí rychlé masky. Při zapnuté rychlé masce jsem používala štětec s neostrými hranami (nezapomeňte, že u rychlé masky bílá barva přidává do výběru a černá odstraňuje z výběru).

hrubý vývěr lasem přepnutí na rychlou masku
upravená rychlá maska finální výběr

Po vybrání objektu je vhodné umístit si výběr do kanálu, abychom ho nemuseli v případě nutnosti pracně vybírat znovu. Uložení výběru do kanálu se provede pomocí Vrstvy --> Uložit do kanálu. V dialogovém okně kanálů byste měli vidět námi vytvořený kanál.

výběr uložený do kanálu

Následujícím krokem je převod vybrané části fotografie do odstínů šedé (jednotlivé techniky převodu jsou popsány v dílu č. 18 ).Já jsem si vybrala způsob převodu za použití Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Něž aplikujete odbarvení, nezapomeňte se přepnout do okna vrstvy, a vybrat jako aktivní vrstvu pozadí.

výsledný obrázek

Tento způsob zvýraznění se hodí u hodně barevných fotografií. Někdy je výhodnější tuto techniku trochu upravit. Modifikaci této techniky si ukážeme na následujících řádcích.

Druhá technika

V této technice využijeme obrácený kontrast, tzn. barevný objekt na černobílém pozadí.

výchozí obrázek

Nejdříve je opět nutné vybrat si na fotografii objekt, který chceme zvýraznit. Způsob výběru byl popsán výše. Výběr si nezapomeňte uložit do kanálu.

výběr objektu

V následujícím kroku si vybereme celý obrázek Výběr --> Vše či pomocí klávesové zkratky CTRL+B. Poté se přepneme do dialogového okna Kanály , a klikneme pravým tlačítkem na námi vytvořený kanál. Z kontextové nabídky, která se nám objeví, si vybereme volbu Ubrat z výběru.

výběr okolí objektu

Dalším krokem je přepnutí se do okna vrstev, a nastavit jako aktivní vrstvu pozadí. K odbarvení fotografie použijeme stejný postup jako v předcházejícím případě, tedy Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Výsledek můžete vidět na následující fotografii.

výsledný obrázek

Třetí technika

Další možností zvýraznění je převést objekt na černobílý jen částečně. Pro tuto techniku použiji stejnou fotografii jako v předcházejícím příkladě.

výchozí obrázek

Stejně jako v předcházejících příkladech je zapotřebí vybrat si daný objekt. Jelikož jsem si výběr (děvčátko) uložila do kanálu, mám hodně zjednodušenou práci. Stačí mi přepnout se do okna kanálů, kliknout pravým tlačítkem myši na kanál s výběrem, a z kontextové nabídky použít volbu Kanál do výběru. Z takto vytvořeného výběru odstraním gumičky z vlasů (nejednodušeji pomocí rychlé masky).

nový výběr

Následující krok je odbarvení našeho objektu. Opět jsem použila Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Výslednou fotografii vidíte na následujícím obrázku.

výsledný obrázek 1

Fotografie by mohla vypadat zajímavě kdyby barevné nezůstaly jen gumičky ve vlasech, ale také sponky do vlasů. Opět použijeme výběr, do kterého nezahrneme gumičky a sponky ve vlasech. Posledním krokem je již tradičně převedení do černo-bílého obrazu pomocí Vrstva --> Barvy --> Odbarvit či jiné techniky.

výsledný obrázek 2

Závěr

Dnešní díl vám měl ukázat, že k zvýraznění objektu na fotografii postačí jednoduché techniky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze