LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (23.) - Zvýraznění objektu

V dnešním díle si ukážeme zvýraznění objektu na fotografii.

29.12.2004 10:00 | Yippee | Články autora | přečteno 38819×

Pokud chceme zvýraznit nějaký objekt na fotografii, není potřeba se uchylovat ke složitým grafickým technikám. Dnes bych vám chtěla ukázat pár jednoduchých, ale efektivních způsobů zvýraznění objektu.

První technika

Na následující fotografii bychom chtěli zvýraznit malé děvče. K zvýraznění použijeme kontrastu barevného pozadí s černobílým objektem.

výchozí fotografie

Nejdříve je potřeba vybrat objekt, který chceme na fotografii zvýraznit. K výběru lze použít libovolný nástroj pro výběr (laso, kouzelnou hůlku atd. podrobný popis práce s těmito nástroji najdete v dílu č. 4 a č. 5). Já jsem výběr provedla pomocí kombinace lasa a rychlé masky. Nejdříve jsem si hrubě ohraničila holčičku pomocí lasa, a poté jsem výběr upřesnila pomocí rychlé masky. Při zapnuté rychlé masce jsem používala štětec s neostrými hranami (nezapomeňte, že u rychlé masky bílá barva přidává do výběru a černá odstraňuje z výběru).

hrubý vývěr lasem přepnutí na rychlou masku
upravená rychlá maska finální výběr

Po vybrání objektu je vhodné umístit si výběr do kanálu, abychom ho nemuseli v případě nutnosti pracně vybírat znovu. Uložení výběru do kanálu se provede pomocí Vrstvy --> Uložit do kanálu. V dialogovém okně kanálů byste měli vidět námi vytvořený kanál.

výběr uložený do kanálu

Následujícím krokem je převod vybrané části fotografie do odstínů šedé (jednotlivé techniky převodu jsou popsány v dílu č. 18 ).Já jsem si vybrala způsob převodu za použití Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Něž aplikujete odbarvení, nezapomeňte se přepnout do okna vrstvy, a vybrat jako aktivní vrstvu pozadí.

výsledný obrázek

Tento způsob zvýraznění se hodí u hodně barevných fotografií. Někdy je výhodnější tuto techniku trochu upravit. Modifikaci této techniky si ukážeme na následujících řádcích.

Druhá technika

V této technice využijeme obrácený kontrast, tzn. barevný objekt na černobílém pozadí.

výchozí obrázek

Nejdříve je opět nutné vybrat si na fotografii objekt, který chceme zvýraznit. Způsob výběru byl popsán výše. Výběr si nezapomeňte uložit do kanálu.

výběr objektu

V následujícím kroku si vybereme celý obrázek Výběr --> Vše či pomocí klávesové zkratky CTRL+B. Poté se přepneme do dialogového okna Kanály , a klikneme pravým tlačítkem na námi vytvořený kanál. Z kontextové nabídky, která se nám objeví, si vybereme volbu Ubrat z výběru.

výběr okolí objektu

Dalším krokem je přepnutí se do okna vrstev, a nastavit jako aktivní vrstvu pozadí. K odbarvení fotografie použijeme stejný postup jako v předcházejícím případě, tedy Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Výsledek můžete vidět na následující fotografii.

výsledný obrázek

Třetí technika

Další možností zvýraznění je převést objekt na černobílý jen částečně. Pro tuto techniku použiji stejnou fotografii jako v předcházejícím příkladě.

výchozí obrázek

Stejně jako v předcházejících příkladech je zapotřebí vybrat si daný objekt. Jelikož jsem si výběr (děvčátko) uložila do kanálu, mám hodně zjednodušenou práci. Stačí mi přepnout se do okna kanálů, kliknout pravým tlačítkem myši na kanál s výběrem, a z kontextové nabídky použít volbu Kanál do výběru. Z takto vytvořeného výběru odstraním gumičky z vlasů (nejednodušeji pomocí rychlé masky).

nový výběr

Následující krok je odbarvení našeho objektu. Opět jsem použila Vrstva --> Barvy --> Odbarvit. Výslednou fotografii vidíte na následujícím obrázku.

výsledný obrázek 1

Fotografie by mohla vypadat zajímavě kdyby barevné nezůstaly jen gumičky ve vlasech, ale také sponky do vlasů. Opět použijeme výběr, do kterého nezahrneme gumičky a sponky ve vlasech. Posledním krokem je již tradičně převedení do černo-bílého obrazu pomocí Vrstva --> Barvy --> Odbarvit či jiné techniky.

výsledný obrázek 2

Závěr

Dnešní díl vám měl ukázat, že k zvýraznění objektu na fotografii postačí jednoduché techniky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze