LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Digitální video (6.) - Základní úpravy III - dokončení

Vytváříme DVD

18.2.2005 06:00 | Petr | Články autora | přečteno 10418×

Dnešním dílem ukončíme povídání na téma základních úprav našich video nahrávek. Účelem této trojce dílů bylo seznámit se s nástroji pro úpravu/editaci video scény/audio signálu bez nutnosti použití střihového systému (aplikace), a postupně se dopracovat až k vytvoření vlastní DVD kompilace, kterou si můžete kdykoliv přehrát nejen v počítači.

Začnu-li své další povídání u minulého dílu, pak myšlenka, která mě napadla jako první byla absence vysvětlení parametrů příkazu multimux a sox. Je jasné, že většina čtenářů parametry pochopila a vysvětlení, které ted činím jim může připadat zbytečné, ti necht prominou :).

Jde především o parametr „-d“ (u příkazu multimux). Jeho použití má za následek vytvoření prostorového efektu (letadlo, které proletí je slyšet postupně z předních, poté i ze zadních reproduktorů) tím, že zavádí mezi jednotlivé audio stopy časové zpoždění (v ukázce příkazu to je 15ms pro zadní dvojici repro). Pokud by se zdálo, že efekt není dostatečný, můžete časovou prodlevu ještě prodloužit. Při použití nastroje sox(soxmix) můžete využít dalších efektů (echo, chorus, fade ...), kterými si audio stopu zkrášlíte k obrazu svému. To bylo na vysvětlenou vše a ted už k dnešnímu tématu.

Finišujeme …

Posledním krokem, chybějícím v našem povídání je tvorba DVD Menu a zápis na DVD médium. Aplikací k tomuto účelu potřebných bude několik:

  • Gimp – Pro vytvoření motivů pozadí a úpravu obrázků ze scén
  • DVDStyler – Pro vytvoření DVD menu a kompilaco do iso souboru
  • K3b – Po zápis DVD iso souboru na médium

…dále pak utility/knihovny atd., spojené s výše jmenovanými programy. Prim si v dnšním povídání zahraje DVDStyler, práce s nástrojem Gimp je již důsledně probírána, a K3b na sebe vezme roli finišmana :)

DVDStyler – Prostředí, práce, zápis

Nepoužijete-li některý z balíčků určených pro danou verzi OS (Mdk, Slack, Deb …) a rozhodnete se pro kompilaci, budete spolu s DVDStyler-em potřebovat tyto nástroje:

  • wxGTK
  • dvdauthor
  • Mjpeg tools
  • mpgtx
  • cdrtools
  • dvd-rw-tools

Obecné příkazy pro kompilaci (configure, make, make install), notoricky známe všem správným Linuxářům, nemá význam nějak rozebírat. Po úspěšné kompilaci spustíme program příkazem: # ./dvdstyler

Prostředí, práce

Je strohé, avšak i to přináší své výhody. Zároven je rychlé a nelze na práci s ním nic pokazit. Klasické menu, doplněné o tři záložky (Directories, Backgrounds, Buttons).

Kliknutím na ikonu New začneme vytvářet vlastní kompilaci. Program se zeptá na formát video scény (PAL, NTSC). Dalším krokem je výběr samotných video nahrávek. Učiníme tak kliknutím na záložku Directories a jednotlivé scény přetáhneme myší do spodní části okna aplikace s názvem „Project Timeline“.

Tvoříme menu

Kliknutím na záložku Backgrounds a dvojklikem na vybraný obrázek ze seznamu, vybereme vhodné pozadí (které si předem vytvoříme nejlépe v Gimp-u). Obrázek by měl mít rozměry platné pro zvolenou normu a musí být uložený v adresáři backgrounds programu DVDStyler. Máme-li pro každou video scénu vlastní obrázek, pak ten můžeme prostým přetáhnutím ze seznamu obrázků do hlavního menu přidat. Tuto kombinaci můžeme doplnit vhodným názvem za pomoci kliknutí pravým tlačítkem v hlavním editovacím okně a následnou volbou z menu Add->Text.

Dále přikročíme k umístění funkčních tlačítek. Záložka Buttons nám nabídne pouze základní typ tlačítka, přesto můžeme změnou fontu, barvy fontu nebo barvy pozadí přizpůsobit jeho výsledný vzhled našim požadavkům.

Rovněž tvorba kapitol není DVDStyler-u cizí. Klikneme-li si na vybraný snímek pravým tlačítkem a zvolíme z menu položku Properties, otevře se nám okno s parametry, kde prvním, je parametr Vob Chapters.

Dle vlastního uvážení můžeme rozdělit snímek na několik kapitol a za pomocí tlačítek v menu (respektive submenu), pak můžeme k jednotlivým kapitolám rychle přistupovat.

Uložení iso souboru a zápis na DVD

Takto vytvořené menu spolu se všemi video scénami můžeme uložit jako iso soubor volbou Burn DVD …

Posledním krokem je zápis na dvd médium. Použit můžete libovolný program k tomuto účelu vhodný. Dobrým kandidátem je zmíněný program K3b. Spustíme jej a opět jednoduchou volbou z nabídky menu Tools->DVD->Burn DVD iso image, dosáhneme kýženého konce (viz obr. č.8).

Závěrem

Věřím, že téma probrané v několika málo řádcích se líbilo, že vás dovedlo do zdárného konce a zároven nebylo tématem nudným. Dovolím si ještě krátce hodnotit práci se zmíněnými nástroji. Avidemux, Audacity i DVDStyler mají náběh na to být skvělými aplikacemi a stát se vzorem pro další, které prozatím nedosáhly takového pokroku. Nicméně, mají stále nedostatky, které by se měli s novou verzí opravit. Mezi ty nejdůležitější je rozhodně stabilita. Nezmínil jsem se o ní v žádném z předchozích dílů, ale faktem je, že se mi všechny tři aplikace (nezávisle na sobě) zakously a nechtěly se mnou během úprav nadále komunikovat. Rovněž kvalita filtrů u prvních dvou jmenovaných by se měla zlepšit. Ani tuto maličkost jsem nezmínil, ale než začnete s úpravou celého klipu, vyzkoušejte jednotlivé kroky úprav na kratší scéně, aby jste se vyvarovali zbytečným problémům. Zároven vyzývám Liuxovou komunitu k vyšší aktivitě v případě vývoje těchto multimediálních nástrojů, neboť ty samé (freewarové), určené pod MS Windows mají hodně napřed. Je potřeba je dohnat a předejít!! Je to fakt a zatím s ním nelze nic než souhlasit. Nicméně i přesto lze aplikace pro domácí použití doporučit.

A téma příští ?? Staneme se střihovými mistry a podíváme se do tajů programů Kino, Cinelerra a Main Actor 5.

Odkazy:

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

práva ke čtení (prohlížení) obrázků 18.2.2005 10:36 Tomáš Pelc
  L Re: práva ke čtení (prohlížení) obrázků 18.2.2005 11:02 Ivan Majer
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze