LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Digitální video (5.) - Základní úpravy II

Upravujeme audio stopu ...

13.1.2005 06:00 | Petr | Články autora | přečteno 14141×

Avidemux – doplnění - Export video scény do dvd (mpeg2 formátu).

Pokud jej bude chtít uložit do tohoto formátu a velikost vašeho videa je jiná než udávaná standardem (720x576) je potřeba velikost patřičně upravit fitlry crop (oříznutí)

a to hlavně v případě širokoúhlých scén (černá pruhy nad a pod scénou musí zmizet) a následně pak použít volbu DVD res v otevřeném okně video filtrů. Ty automaticky doplní černé pruhy ve scéně tak aby výsledný formát odpovídal opět již zmíněnému standardu.

A ještě jedna maličkost. Doporučil bych při ukládání audio stopy (tak jak jsem uvedl v závěru minulého dílu) převzorkovat na 48KHz. Opět je to standard, ale ne podmínka jako v případě video scény. Ale ted už se pustím do dalšího pokračování základních úprav. A jako minule navážu na konec předešlého dílu, kdy jsme si z celé video scény extrahovali audio stopu do nekomprimovaného wav souboru. Pro úpravy použijeme program Audacity.

Audacity – Úvod a nastavení

Program vyvíjený pod licencí GPL, určený k zpracování zvukové stopy (mix, efekty, frekvenční analýza atd.). Práci z programem začneme konfiguraci parametrů. V menu-položce File->Preferences přednastavíme parametry k dalšímu použití.

 • v záložce Audio I/O vybrat správné zařízení pro playback (to v případě více než jedné zvukové karty)
 • v záložce Quality nastavíme implicitní vzorkovací frekvenci na 48KHz
 • v záložce File Formats nastavíme správný typ formátu pro export do nekomprimované podoby audio stopy (nastaveno Wav MS 16bit PCM)
 • v položce Directories nastavíme cestu tak jak nám vyhovuje

Audacity - Ovládací prvky

Pro editaci audio stopy slouží sada ikon (viz. Obr. edit_icons):

 • selector tool
 • envelope tool
 • draw tool
 • zoom tool
 • time shift tool
 • multitool mode

Za pomocí selector tool můžeme označit libovolnou část audio stopy a s ní provádět zvolené úpravy,

envelope tool (viz. Obrázek č.8) se bude hodit pro úpravu hlasitosti jednotlivých částí audio stopy, draw tool je nástroj, určený pro úpravu charakteristiky signálu a redukci rušivých elementů (pro pouřití nástroje draw tool je potřeba maximálně zvětšit stopu, tak aby bylo možné úpravy vůbec provést), zoom tool pro zvětšení charakteristiky zvolené části audio stopy, time shift tool umožní posun po časové ose a multitool mode pro změnu funkce. Mezi další užitečné nástroje pak patří trim a mute. První z nich umožní vymazat zvukovou stopu kolem vybraného úseku a druhý to provede přesně naopak, tedy označenou část stopy úplně ztiší.

Úpravy zvuku za pomocí vybraných filtrů

Filtr BassBoost – pro zvýšení úrovně nízkých (basových) kmitočtů (ty se vetšinou při záznamu z televizní karty vytratí a tak není na škodu je vrátit tam kam patří.

Filtr Noice removal – pro škaredé šumění v nahrávce je vhodné vybrat tu scénu kde je jen šum a žádné jiné zvuky (pohledy na krajinu a podobně) kde úroven šumu „vyskakuje“ do popředí. Spustit filtr noice remove a nechat analyzovat právě jen ten kousek vybrané scény. Hned jak filtr provede analýzu můžete aplikovat výsledné nastavení dle vašeho uvážení, ale už s minimálním nastavením filtr dělá až velkou redukci šumu a vezme sebou (tedy na můj vkus) i notnou dávku vysokých kmitočtů, které pak chybí.

Doporučením pak může být použití filtru Equalization, kterým můžeme charakteristiku jednotlivých kmitočtů upravit.

Rovněž filtr Amplify se může hodit. To v případě, že je audio stopa tichá a chceme ji přiměřeně zesílit (ne přebudit!).

Další filtry (efektové) využijeme více při úpravě digitálních nahrávek. Tím dnešní (zběžné) seznámení s nástrojem končí. Upravenou audio stopu uložíme jako wav a přejdeme k dalšímu kroku tvorba 5.1 kanálového zvuku. K programu se v některém z příštích dílů ještě vrátím.

Poznámka!
Audacity umí pracovat i s mp3, ogg formátem. Záleží jen na vás, kterou z variant pro zpracování zvolíte. Můžete audio stopu extrahovat do wav formátu už programem avidemux nebo provést úpravy (s mp3 souborem) a pak nechat audacity uložit výsledek do wav souboru, který budeme potřebovat pro další krok úpravy.

Vytváříme 6-ti kanálový prostorový zvuk

Pro tento krok budeme potřebovat jednoduché utility. Spolu s nimi provedeme malé kouzlo a dojdeme ke kýženému výsledku, vytvoření prostorového efektu. Jsou to:

 • a52dec – dekodér ac3 formátu
 • sox – sound eXchange
 • multimux – program pro mix několika mono (8) signálů do jediného wav souboru s možností časového posunu
 • ffmpeg – univerzální knihovna kodeků (video konvertor)

Pokud tyto malé, avšak účinné prográmky máme, můžeme začít s domácí výrobou prostorového zvuku. Celá proceduru vylíčím v několika málo bodech.

1. Pokud máte ac3 audio stopu ve formátu stereo, můžete ji a52 dekodérem převést do nekomprimované podoby (wav soubor). V případě úpravy audio stopy z nahrávky, kterou jsme začali upravovat pak tento krok můžeme vynechat. Dekódování provedeme příkazem:

a52dec -o wav soubor.ac3 > soubor.wav

2. Druhým krokem je rozdělení levého a pravého kanálu sterea na samostatné audio stopy. Tento krok provedeme příkazem:

sox -V soubor.wav -r 48000 -c1 left_channel.wav -l
sox -V soubor.wav -r 48000 -c1 right_channel.wav -r

3. Pro získání zadních zvukové stopy zadních kanálů zduplikujeme levý a pravý kanál pomocí příkazu:

cp left_channel.wav left_surround_ch.wav
cp right_channel.wav right_surround_ch.wav

4. Dále si vytvoříme zvukovou stopu předního (center) reproduktoru příkazem:

soxmix -V left_channel.wav right_channel.wav -r 48000 -c1 center.wav

5. A v neposlední řadě si vytvoříme LFE kanál (Low Frequency Effect), kanál pro náš „basák“, příkazem:

sox -V -v 0.5 centr.wav lfe.wav lowp 150

6. Dále stačí jen jednotlivě vytvořené stopy (6) opět sloučit:

multimux -d 0,0,0,15,15,0 left_channel.wav center.wav right_channel.wav left_surround_channel.wav right_surround_channel.wav lfe.wav -o final_audio_track.wav

7.A na závěr převést multikanálový wav do ac3 formátu, příkazem :

ffmpeg -i final_audio_track.wav -ab 384 -ar 48000 -ac 6 final_audio_track.ac3

Výborně! Povedlo se? Určitě. Není na tom nic složitého. Ted máme upravenou audio stopu připravenou na závěrečný mix s video scénou.

Závěrem

V poslední části se ještě na krátko vrátíme k programu Avidemux a zakončíme tuto trojici dílů spojením video scény a vytvořené audio stopy. To celé s několika dalšími kroky dovedeme do zdárného konce – vytvoření/zápis DVD.

Seznam odkazů:

 • Audacity – http://audacity.sourceforge.net
 • liba52 - http://liba52.sourceforge.net
 • sox - http://sox.sourceforge.net
 • multimux - http://panteltje.com/panteltje/dvd
 • ffmpeg - http://ffmpeg.sourceforge.net

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

toz neni spatny 15.1.2005 01:52 background
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze