LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Kapesní Linux - iPAQ, díl 1.

Mezi uživateli kapesních pomocníků (PDAček) již leta hoří vášnivé spory, zda je lepší PalmOS nebo WinCE, popřípadě Symbian. My ale všichni víme, že nejlepší je Linux!

7.4.2005 06:00 | Petr Bláha | Články autora | přečteno 11379×

Kapesní linux

Stranou nejrozšířenějších operačních systémů určených pro kapesní pomocníky (říká se jim PDA:-) stojí námi oblíbený Linux. Je sice pravdou, že existují komerční zařízení běžící na Linuxu, ale těch je opravdu poskrovnu a o masovém rozšíření v našich zeměpisných šířkách se nedá v žádném případě mluvit. Jejich domovinou je většinou Čína a u nás na ně narazíte opravdu zřídka. Typickým zástupcem, který je známý i u nás, je Zaurus od Sharpu. Dále byste se na dálném východě mohli setkat třeba s těmito zařízeními: YOPY (G.Mate Inc.), Agenda VR3 (The Softfield Technologies) nebo s mobilními telefony Motorola A780/E680. Výčet není úplný, zahrnul jsem do něj jenom ty nejznámější.

K těmto zařízením vznikl, za vydatné podpory společnosti Compaq (dnes již HP), nekomerční bratříček, který běží na hardware zmiňované společnosti. Na serveru ROOT vyšla v roce 2002 série čtyř pěkných článků, které podrobně popisují tehdejší možnosti a schopnosti Linuxu a detailně se zabývají i popisem hardware iPAQů. Seznam odkazů na tyto články najdete na konci tohoto článku.

Trocha historie

V laboratořích společnosti Compaq vznikal v roce 1999 zajímavý prototyp kapesního počítače s názvem „itsy“ a od něho byl už jenom krůček k samotné realizaci portace Linuxu na iPAQ. Abyste si mohli udělat představu o ideálech laboratorních inženýrů, následuje jeden screenshot z oficiálních videosekvencí, které měly demonstrovat veškeré vlastnosti a výhody tohoto prototypu.

DOOM běžící na prototypu itsy
To je on - prototyp ITSY ... a na něm starý známý - DOOM

Prvním handheldem společnosti Compaq byl model 3630 a později i 3130, který vznikl tak trochu jako z nouze ctnost (Compaq se tehdy potýkal s fatálním nedostatkem barevných displejů) a uvnitř byl samozřejmě operační systém Microsoft Windows ve verzi pro kapesní počítače. Práce na portaci Linuxu začaly v dubnu roku 2000 na vývojové desce iPAQu a již v červnu byl k dispozici funkční Linux s X windows serverem a ovladači pro periferie. Hlavní výhodou portace Linuxu na iPAQy je to, že je postaven na plnohodnotném jádru, které neobsahuje žádné ústupky velikosti operační paměti na úkor funkcí. Na druhou stranu je potřeba počítat s HW omezeními platformy jako je rozlišení displeje, velikost paměti RAM, absence klávesnice nebo jiná omezení. Další nezanedbatelnou výhodou je fakt, že od počátku měla komunita vývojářů úplný přístup ke všem technickým specifikacím iPAQů a vývojáři z Cambridge Research Technolgies (vývojové centrum Compaq) vytvořili nový zavaděč operačního systému - CRT BootLoader, který nahradil původní Parrot loader (mimochodem, nevíte někdo, jak se jmenuje ten papoušek?).

Použitelnost

Možná, že jste se již stihli podívat na zmiňované články na ROOTu a napadla Vás otázka, zda Vám bude iPAQ s nainstalovaným Linuxem vůbec užitečný. Musím se přiznat, že naprosto jednoznačná odpověď neexistuje a v podstatě záleží na tom, co od takového zařízení očekáváte. Myslím, že bych potencionální zájemce mohl dopředu „ocejchovat“ takto: kategorie první - hráči her a aktivní uživatelé moderních multimédií, do druhé bych zařadil běžné používání pro správu osobních kontaktů a multimédií a poslední, tedy třetí kategorie by mohla pohltit všechny fanoušky Linuxu. Tím se dostávám ke třem odpovědím:

 1. Linux na iPAQu není pro Vás. Zůstaňte u Windows! Vzhledem k tomu, že o programy se stará jenom hrstka nadšených programátorů, nemají šanci konkurovat všem komerčním aplikacím, které byly pro kapesní okénka kdy vytvořeny.
 2. Směle do toho, i v Linuxu existují plnohodnotné aplikace na správu kontaktů, organizaci času, čtení E-mailů elektronických knih, programy pro přehrávání hudby i videa,...
 3. Snili jste někdy o serveru Apache v kapse? Váš sen se může splnit … :-)

Komunikace s uživatelem

Linux na desktopu se v mnoha případech provozuje bez jakékoliv grafické nadstavby a nutno říct, že je to ve většině případů ku prospěchu věci. Jenomže iPAQ není desktop a Vy se budete muset rozhodnout pro jedno ze dvou grafických rozhraní. Na výběr máte mezi GPE, což je alternativa k desktopovému GNOME a OPIE, které je srovnatelné s KDE.

GPE (GNU Palmtop Environment)

 • je postaveno na knihovně GTK+ = snadná portace aplikací
 • používá X Window systém
 • data ukládá ve formátu uSQLd nebo XML
 • nemožnost PIM synchronizace s desktopem
GPE- Launcher GPE- aplikace today GPE- kalendář
Launcher, Today, Calendar

OPIE (Open Palmtop Integrated Environment)

 • je postaveno na knihovně Qt, což je odnož Qtopie od Trolltechu
 • používá Sharp Zaurus = mnoho aplikací ze Sharpu lze provozovat i na iPAQu
 • PIM synchronizace s desktopem
 • náročnější portace aplikací
OPIE- Launcher OPIE- aplikace today OPIE- kalendář
Launcher, Today, Calendar

Jak vidíte sami, každá volba má svoje pro i proti. Osobně bych doporučoval vyzkoušet obě možnosti a teprve na základě Vašich osobních sympatií si zvolit. Příště si ukážeme krok za krokem, jak nahradit originální zavaděč a jak nainstalovat příslušnou distribuci.

Užitečné odkazy

Série článků z roku 2002, které vyšly na serveru ROOT :
1.díl / 2.díl / 3.díl / 4.díl

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Lunix z karty 12.4.2005 11:21 Ivan Majer
  L Re: Lunix z karty 12.4.2005 21:33 Petr Bláha
    L Re: Lunix z karty 14.4.2005 15:00 Radovan Dušek
      L Re: Lunix z karty 17.4.2005 18:45 Petr Bláha
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze