LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> CSS (16.) - Speciální textové vlastnosti

Tento díl se bude zabývat vlastnostmi kaskádových stylů pro text.

16.12.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 17982×

Bílé mezery

Pokud chceme specifikovat, jak má prohlížeč naložit s bílými znaky, použijeme vlastnost white-space. Jako její hodnota se používají klíčová slova.

white-space
Hodnoty: normal | pre | nowrap | inherit
Výchozí hodnota: normal
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: nelze používat
Média: vizuální
  normal definuje, že klient má souvislé skupiny bílých znaků smrsknout do jednoho
  pre definuje, že klient nesmí souvislé skupiny bílých znaků smrsknout do jednoho
  nowrap funguje obdodně jako hodnota normal, a navíc potlačuje zalomení řádků
  inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Tato vlastnost umožňuje nastavit chování prohlížeče k bílým znakům mezi něž patří: mezera (Unicode kód 32), tabelátor (kód 9), nový řádek (LF, kód 10), konec řádku (CR, kód 13), nový list (FF, kód 12); mezi bílé znaky se nepočítá dlouhá mezera (E-M, kód 8195).

Hodnota normal umožňuje klientovi stahovat souvislé skupiny bílých znaků do jedné a podle potřeby zalamovat řádky. Pro zalomení řádku lze také použít řetězec "\A" v generovaném obsahu či v HTML použít tag <br>. Pomocí hodnoty pre lze klientovi určit, že nesmí stahovat souvislé skupiny bílých znaků do jednoho, a potlačuje zalomení řádků. Řádky se zalamují jen v místě zalomení zdrojového textu či pomocí řetězece "\A" v generovaném obsahu. Tato hodnota je ekvivalentem zastaralého html tagu <pre>. Pokud použijeme u této vlastnosti hodnotu nowrap, říkáme klientovi, že může stahovat souvislé skupiny bílých znaků do jednoho a současně má potlačovat všechno zalomení řádků vyjma zalomení definovaného řetězcem "\A" v generovaném obsahu. Jde o obdobu zastaralého html tagu <nobr>.

Příklad použití

zdrojový text: white - space: normal
white - space: normal
zdrojový text: white - space: pre
white - space: pre

span{
white-space: pre
}

Podpora v prohlížečích

NN4 částečná podpora (nepodporuje nowrap); Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 5,5 při striktním DOCTYPE; Opera plná podpora od verze 5; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.

Výška řádků

Výška řádků se nastaví vlastností line-height. Jako její hodnota se používají klíčová slova, číslo, procento či délka.

line-height
Hodnoty: normal | <číslo> | <velikost> | <procenta> | inherit
Výchozí hodnota: normal
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ano
Procenta: z velikosti písma prvku
Média: vizuální
  normal klient nastaví rozumnou výšku řádku odvozenou od velikosti písma.
  <číslo> výška řádku se nastaví jako součin čísla a velikosti písma. Záporné hodnoty jsou povoleny.
  <velikost> výška je stanovena na danou velikost. Záporné hodnoty nejsou povoleny.
  <procenta> nastaví výšku řádku na velikost odpovídající procentuální velikosti písma.
  inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Tato vlastnost nastavuje výšku řádku daného textového boxu. Tato vlastnost se používá pro zvětšení řádkování. Pro tiskový výstup (velké rozlišení) stačí nastavit hodnotu 1,2 až 1,3, pro obrazovku je vhodnější nastavit hodnotu na 1,4.

Příklad použití

div {
line-height: 1.2em /* velikost */
line-height: 1.2 /* číslo */
line-height: 120% /* procenta */
}

Podpora v prohlížečích

NN4 plná podpora; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE plná podpora od verze 4; Opera plná podpora od verze 3,5; IE 5/MAC plná podpora; Konqueror plná podpora.

Vertikální zarovnání

Vertikální zarovnání textu se nastavuje vlastností vertical-align. Jako její hodnota se používají klíčová slova, procenta, číslo.

vertical-align
Hodnoty: baseline | sub | super | top | text-top | middle | bottom | text-bottom | <velikost> | <procenta> |inherit
Výchozí hodnota: baseline
Ovlivňuje: všechny prvky
Dědičná: ne
Procenta: z výšky řádku
Média: vizuální
  baseline prvek bude zarovnán na účaří řádku
  sub prvek bude horním indexem
  super prvek bude dolním indexem
  top zarovná horní hranu prvku s horní hranou rodičovského prvku
  text-top zarovná horní hranu prvku s horní hranou textu rodičovského prvku
  middle střed prvku bude ve středu řádku
  bottom zarovná dolní hranu prvku s dolní hranou rodičovského prvku
  text-bottom zarovná dolní hranu prvku s dolní hranou textu rodičovského prvku
  <velikost> posune prvek o dané číslo nahoru (kladné hodnoty) či dolů (záporné hodnoty)
  <procenta> posune prvek nahoru (kladné hodnoty) či dolů (záporné hodnoty) o vzdálenost odpovídající procentům výšky rodičovského prvku
  inherit hodnota se dědí po rodičovském prvku

Tato vlastnost nastavuje vertikální zarovnání prvku na řádku, některé z hodnot je možné použít i pro zarovnání obsahu buňky tabulek či zarovnání obrázků na řádku. Hodnoty baseline, sub, super, text-top, middle, text-bottom, <velikost>, <procenta> mají smysl jen vzhledem k rodičovskému řádkovému prvku. Hodnoty top, bottom se vztahují k řádkovému prvku, ve kterém se daný prvek nachází.

Příklad použití

text vertical-align: baseline text

text vertical-align: sub text

text vertical-align: super text

text vertical-align: top text

text vertical-align: text-top text

text vertical-align: middle text

text vertical-align: bottom text

text vertical-align: text-bottom text

text vertical-align: 30 text

text vertical-align: 110% text

Podpora v prohlížečích

NN4 částečná podpora; Mozilla (Netscape 6+) plná podpora všemi verzemi; IE částečná podpora od verze 4 (podporuje jen baseline, sub a super), plná podpora od verze 5,5; Opera podpora od verze 3,5; IE 5/MAC částečná podpora; Konqueror plná podpora.

Závěr

Dnes jsme se seznámili se speciálními vlastnostmi kaskádových stylů pro text.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze