LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programy, které musíte mít (3) - Kancelářské balíky 1.

Ať už jste domácí nebo firemní uživatel, pravděpodobně jste se už setkali s nějakým kancelářským balíkem; tedy např. s textovým a tabulkovým procesorem. Pojďme se podívat, jaké programy z této kategorie můžeme využít pod linuxem.

13.12.2004 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 12314×

Trocha terminologie

I když je tento seriál zaměřený na začátečníky, myslím že nevadí, pokud si upřesníme některé pojmy, které se často pletou.

Textový editor je program, který použijete při editování nějaké čistého textu (tj. textu bez formátování typu řez a velikost písma, řádkování, ...). Typickým příkladem (čistého) textového souboru jsou např. konfigurační soubory, které se nachází obvykle v adresáři /etc. Zástupci této skupiny jsou ku příkladu vim, emacs, joe nebo pico.

Naproti tomu textový procesor je program, ve kterém už needitujete pouze čistý text, ale pracujete třeba i s výše zmíněným formátováním. Typickým zástupcem je např. Microsoft Word, ale také další programy jako OpenOffice.org Writer, KWord nebo třeba Abiword. O těch se ale zmíním dále. Textový procesor ale není primárně určen na sázení textu. Pro to existují jiné (a lepší) programy, např. TeX apod.

A téma dnešního článku – kancelářský balík je obvykle skupina programů, ve kterých bývá textový procesor, tabulkový procesor (asi nemá cenu popisovat typ programu, jehož typický zástupce je Microsoft Excel), program na tvorbu prezentací a dalšími (organizéry, emailové klienty, programy pro práci s grafikou...).

Rozhodně stojí za zmínku také formát souborů. Bohužel pro nás, kancelářský balík firmy Microsoft (Office) se dost často používá, včetně drtivé části státní správy (a dovolím si tvrdit i firem) v ČR. Problém je v tom, že formáty souborů těchto programů Microsoft nezveřejnil (a zdá se, že to nehodlá udělat ani do budoucna), a tím pádem nemůže být zaručena 100% kompatibilita.

Jedním z praktických příkladů může být žádost o úvěr. Řekněme, že požádáte banku o půjčku na nějaký zajímavější finanční obnos. Zástupce banky vám obvykle pošle tabulku z Microsoft Excelu (kam vyplníte věci, které mohou banku zajímat např. při posuzování žádosti), a v případě, že se vám správně nezobrazí a nebo nefunguje, je zle. Tento problém je ale důležitější ve státní správě, protože tu si de facto platíme všichni z daní. Takže pak není příliš hezké, když vás nějaký úřad nutí do pořízení poměrně drahého software (ať už celého kancelářského balíku nebo rovnou operačního systému), ačkoli jste spokojený uživatel "alternativního" software.

Kancelářské balíky v linuxu

Ale přejděme k věci. Dnes si představíme asi nejpoužívanější linuxové zástupce – OpenOffice.org; v druhé části pak KOffice a GnomeOffice. Lehce se také zmíním o českém balíku 602Office a možnosti spuštění MS Office pomocí CrossOverOffice.

OpenOffice.org

OpenOffice.org logo

Víte, proč v MS Office neotevřete soubory z OpenOffice.org? Protože v největší softwarové firmě světa neznají webovou adresu tohoto projektu ...

OpenOffice.org (zkracovaný jako OOo) získal své nynější jméno připojením .org k předchozímu názvu Open Office (kvůli kolizi s trademarkem jiného projektu). OOo je multiplatformní (takže ho můžete používat na linuxu, windows ale třeba i na solarisu) kancelářský balík se širokou škálou funkcí a s programy, které byste od něj očekávali – textový procesor a tabulkový procesor, nástroj pro tvorbu prezentací, diagramů a další vektorové grafiky. Mimo to OOo zvládne pracovat (tj. otevírat a ukládat) se soubory formátu MS Office, porozumí si s různými databázemi, své soubory ukládá do komprimovaného souboru typu XML, dokument lehce exportuje do formátu PDF nebo SWF a mnoho dalšího ...

OpenOffice.org je založen na starším kódu balíku StarOffice, který firma Sun Microsystems uvolnila v polovině roku 2000 pod open source licencí. Díky duální licencí OOo (tedy GNU General Public License a Sun Industry Standards Source License) je cena více než příznivá (tedy díky GNU/GPL klidně i nulová).

Díky překladatelskému týmu je OpenOffice.org dostupný v českém jazyce pro linuxovou i windows verzi, a i díky tomu je velmi dobrou alternativou k MS Office.

Zajímavé je také zmínit, že v době psaní toho článku byly v poslední verzi MS Office pár kritických neopravených chyb, zatímco OOo byl bez známých chyb. Ostatně podívejte se sami na grafy ze http://www.secuina.com:

graf www.secunia.com - stav chyb v MS Office XP
stav chyb na MS Office XP


gref www.secunia.com -- stav chyb v OpenOffice.org
stav chyb v OpenOffice.org

Rovnou se podíváme i na některé záporné vlastnosti OpenOffice.org. V balíku chybí programy pro organizování kontaktů a plánování schůzek (organizér) – ať už spojený s emailovým klientem nebo ne. Pokud vám podobné aplikace chybí, můžete použít skvělé programy KOrganizer nebo Evolution (ke kterému se dostanu v některém z příštích dílů).

Podstatnější nevýhody OOo jsou ale rychlost startu a občasná nestabilita programu. Také nelze tvrdit, že kompatibilita s MS Office je dokonalá, rozhodně můžete narazit na různé problémy – ať už s formátováním dokumentů nebo např. s grafy a složitějšími tabulkami. Dost možná ale budou tyto negativní vlastnosti odstraněny v budoucnu; vývoj toho kancelářského balíku je dost živý a příští verze 2.0 s podstatnými změnami je plánována na první kvartál příštího roku.

OpenOffice.org Writer

OpenOffice.org

OOo Writer je textový procesor podobný svému protějšku z MS Office – a to jak funkčně, tak i svým ovládáním. Po úvodním seznámení s programem by vám práce s Writerem neměla činit větší potíže. Writer samozřejmě zvládne většinu funkcí, které případně používáte v jiném textovém procesoru – styly a formátování textu (se kterým vám může pomoci např. nástroj Stylista), automatické opravy, kontrola pravopisu, slovník synonym, vzory dělení slov, vytvořené a importované tabulky, nástroj pro vzorce (Math) a mnoho dalšího.

OOo Writer lze použít rovněž jako WYSIWYG editor – zjednodušeně řečeno bude váš výsledný dokument možné použít rovnou na webu.

Import a export do všech formátů MS Wordu funguje docela slušně – dokonce je možné nastavit, aby se implicitně ukládalo do souboru .doc.

OpenOffice.org Calc

OpenOffice.org

V kancelářské balíku OOo nechybí ani kvalitní tabulkový procesor, který je opět podobný svému ekvivalentu z používaného MS Office. OOo Calc obsahuje vše, co byste od něj mohli čekat – formátování, práce s vzorci, s listy, vytváření různých grafů, ... Zajímavé je i spojení Calcu s databází nebo vložení "aktivních dat" z internetu.

OpenOffice.org Impress

OpenOffice.org Impress

Nástroj pro tvorbu prezentací zvládne to, co se od něj očekává – snadné vytváření grafických prezentací s možností využití široké škály funkcí. Import prezentací z MS PowerPoint funguje poměrně dobře; přecházející uživatel si ale bude muset zvyknout na trochu jiné ovládání.

OpenOffice.org Draw

OpenOffice.org

Trochu nezvykle je do kancelářského balíku OOo zařazen i kvalitní program na práci s vektorovou a bitmapovou grafikou, který najde své využití např. při vytváření diagramů a složitých grafů.

Závěr

OpenOffice.org je v současné době zřejmě nejlepší kancelářský balík pro linux. Vzhledem k tomu, že ho lze použít i na windows, může být např. nahrazení kancelářského balíku MS Office právě OOo mezikrok při přechodu mezi platformami.

Pěkně shrnuté zkušenosti některých uživatelů jsou na stránkách oficiálního českého portálu pro OOo. V případě, že máte kladné nebo záporné zkušenosti s nasazením a používáním OpenOffice.org, budu rád, pokud se o ně podělíte v diskuzi pod článkem.

Odkazy, dodatky

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

OpenOffice jsou prima... 13.12.2004 10:20 Pajus
openoffice.cz 13.12.2004 11:52 Jan Houštěk
L Re: openoffice.cz 13.12.2004 16:14 Ondřej Čečák
Zobrazeni OOo dokumentu bez OOo 13.12.2004 15:41 Jan Houštěk
  L Re: Zobrazeni OOo dokumentu bez OOo 15.12.2004 14:53 David Jaša
    L Re: Zobrazeni OOo dokumentu bez OOo 15.12.2004 16:52 Ivan Majer
      L Re: Zobrazeni OOo dokumentu bez OOo 22.12.2004 01:09 Jan Houštěk
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze