LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mutt III

Dnešní díl přináší slibované první zapnutí muttu. Naučíme se ho alespoň základně ovládat - počteme si v poště, napíšeme mail, přidáme přílohy, odešleme mail... nebude to nic složitého, v podstatě jde jen o to zapamatovat si pár kláves - které jsou navíc zobrazeny ve status baru.

8.12.2004 06:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 7625×

V minulém díle jsme do si muttrc pomocí příkazu source nazev_souboru načítali dva externí soubory: colors a aliases. Dnes si ukážeme jejich typický obsah.

Zde je obsah mého souboru colors, myslím, že nepotřebuje další komentáře - podle klíčových slov si nastavujete pro rozličné věci a řetězce znaků v muttu barvu, vaše orientace v programu je pak rychlejší.

color signature brightred black
color quoted green black
color quoted1 brightgreen black
color quoted2 white black
color header brightcyan black "From:"
color header brightcyan black "Subject:"
color body yellow black "[ -]*Original Message[ -]*"
#obarvi mailove adresy
color body   brightred default [\-\.+_a-zA-Z0-9]+@[\-\.a-zA-Z0-9]+
#obarvi odkazy
color body   brightred default (http|https|ftp)://[\-\.\,/%~_:?\#a-zA-Z0-9\=\&]+
color body brightred default \ "((ftp|http|https)://|(file|mailto|news):
www\\.)|[-a-z@0-9_.:]*[a-z0-9](/[^][{}\t\n\r\"<>()]*[^][{} \t\n\r\"<>().,:])?"
uncolor index *# unset all color index entries
color index blue  default ~F # Flagged
color index red  default ~N # New
color index magenta  default ~T # Tagged
color index yellow  default ~D # Deleted
# :)
color header cyan black 'X-Mailer:.*Outlook'

Jestliže se porozhlídnete googlem po internetu najdete různé barevné definice pro mutt, v ukázkových muttrc jakbysmet.

Obsah svého souboru aliases zde předvádět nebudu - byl by pro vás zbytečný, obsahuje totiž zkratky na maily kam často píšu. Typicky to vypadá následovně:

alias prezdivka <jmeno.prijmeni@sample.com>

Takto si nemusíte pamatovat sáhodlouhé maily, ale v kolonce "To: " vyplňovat pouze přezdívky - samozřejmě na doplňování funguje tab jako v bashi. A plnění souboru alias přezdívkami ručně samozřejmě také dělat nebudeme. Stačí nad mailem stisknout klávesu "a" a mutt se vás poptá jak daný alias uložit (v podstatě stačí mačkat enter) a je to. V minulém díle jsme si nainstalovali a nakonfigurovali mutt i pro spolupráci s abookem - pro vyhledávání v jeho databázi stačí v kolonce "To: " stisknout ctrl-t

A nyní se už konečně vrhněme na samotný program. Mutt se zapíná logicky příkazem mutt. Jestliže jste nějaké maily už přijímali, zobrazí se před vámi jejich seznam podobný tomutu:

1  12/02 Petr Vojnar  (0,5K) Re: Problem s instalaci Captive NTFS driveru
2  12/02 David Jez   (2,5K) Re: nahy pocitac bez Windows
3 N 12/02 Lukáš Cirkva  (0,5K) -->Re: linux a PDA
4 N 12/02 Martin Nuc   (1,0K) -->Re: linux a PDA

Ale vycházejme z předpokladu, že žádný mail ve schránce ještě není a chceme si jej napsat. Pro psaní mailu stiskněte klávesu "m", ve stavovém řádku muttu (nejspíše dole) se vám zobrazí "To: " (rozmysleli byste si psaní mailu, stačí stisknout ctrl-g, což ruší i různé další příkazy), což znamená "komu: " - komu chceme mail psát - mutt očekává mailovou adresu nebo alias. Pro testovací účely pošleme mail sami sobě, takže například: petr@sample.net a stiskněte enter. Teď se zobrazí kolonka "Subject: ", což je předmět našeho mailu - vyplňte třeba "testovací mail" a opět stiskněte enter. Mutt se vás může ptát třeba ještě na "Cc: ", záleží, jak ho máte nastaven, s největší pravděbodobností se před vámi zjeví textový editor s vloženou signaturou.

Ve výchozím nastavení použije mutt takový editor, který najde v proměné VISUAL a nebo EDITOR (v bashi zjistíme pomocí echo $VISUAL.) Jestliže se ale vytoužený editor neobjeví, můžeme si přenastavit výše uvedené proměné a nebo v muttrc pomocí:

set editor="/bin/oblibeny_editor"

To, že mutt nepoužívá nějaký svůj integrovaný editor, ale volá si externí je podle mě skvělá vlastnost - proč byste měli chtít psát mail v něčem jiném než vimu/emacsu?

V editoru tedy napište mail a ukončete (ve vimu :wq), objeví se před vámi podobné okno:

Vidíme přehled o zprávě připravené k odeslání - komu je určena, její předmět, velikost, případné přílohy, kódování apod. Dole ve status baru je k mání následující nabídka:

y:Odeslat q:Zrušit t:To c:CC s:Subj a:Přiložit soubor d:Popis ?:Nápověda

Myslím si, že většina voleb je zcela jasná... my si vykoušíme k našemu mailu ještě přiložit soubor - stiskneme tedy klávesu "a". Zobrazí se výzva:

Přiložit soubor ('?' pro seznam):

Můžete tedy zadat přímo cestu ke kýženému souboru (opět si samozřejmě lze práci ulehčit klávesou tab) a nebo stiskneme klávesu "?" a zobrazí se prohlížeč souborů:

V prohlížeči souborů se pohybujete normálně pomocí šipek a stiskem enteru nad vybraným souborem ho přiložíte k mailu a vratíte se do okna pro odeslání (stiskem klávesy "D" přiložený soubor zase od mailu odpojíte). V prohlížeči souborů funguje také vyhladávání - stiskněte lomítko "/" a napište začátek souboru/adresáře ke kterému se chcete dostat a stiskněte enter - kurzor na něj přeskočí. Další užitečnou věcí je maska souborů - vyvoláte klávesou "m", když posílate například fotografii navolíte si, ať se zobrazují pouze soubory s příponou ".jpg" - a ostatní se vám nebudou do výběru "motat".

Pomocí klávesy "y" můžeme mail odeslat - a také tak učiníme. Jestliže máte správně nastavený smtp server (v prvním díle jsme si ukázali jak jednoduše na to) mail by měl být nyní úspěšně odeslán a mutt se vrátí do přijaté pošty.

Po přijetí nové zprávy můžeme s naším mailem pracovat - můžeme na něj pomocí šipek najet a stisknout enter, rychlejšího skočení na mail docílíte napsáním jeho pořadového čísla a stisknutím enteru - dole se vám ukáže "Přejít na zprávu: " a do této kolonky stačí napsat příslušní číslo. Čtení mailu probíhá v interním pageru muttu - přílohy si lze prohlédnout stisknutím klávesy "v", odpověď na mail klávesou "r", klávesa "f" zase předává mail (přeposílá, forward) dále.

Mezi schránkami se pohybujete po stisknutí klávesy "c" - můžete zadat buď cestu (například =sent pro vstup do odeslané pošty.) Opět vypomůže klávesa tav a nebo použít zkratky:

! příchozí pošta
> přečtená příchozí pošta
< odeslaná pošta

Tak, základy ovládání muttu známe. Zkuste si teď schválně poslat nějaký mail a porovnat rychlost s jakou to proběhne oproti grafickému maileru, používali jste-li myš, mutt vás nutí do užívání klávesnice, jinou možnost vám nedává... "m" "Petr" enter "ahoj" enter insert "zasilam pozdrav" :wq "y". A je to! Teď jen, aby to přešlo do krve:)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

abook 8.12.2004 10:23 Ivan Majer
L Re: abook 8.12.2004 20:40 Petr Šigut
  L Re: abook 13.12.2004 11:18 Ivan Majer
Slozky 8.12.2004 18:28 Ondřej Čečák
  L Re: Slozky 8.12.2004 19:33 Petr Houštěk
    L Re: Slozky 8.12.2004 20:41 Petr Šigut
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze