LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mutt III

Dnešní díl přináší slibované první zapnutí muttu. Naučíme se ho alespoň základně ovládat - počteme si v poště, napíšeme mail, přidáme přílohy, odešleme mail... nebude to nic složitého, v podstatě jde jen o to zapamatovat si pár kláves - které jsou navíc zobrazeny ve status baru.

8.12.2004 06:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 7928×

V minulém díle jsme do si muttrc pomocí příkazu source nazev_souboru načítali dva externí soubory: colors a aliases. Dnes si ukážeme jejich typický obsah.

Zde je obsah mého souboru colors, myslím, že nepotřebuje další komentáře - podle klíčových slov si nastavujete pro rozličné věci a řetězce znaků v muttu barvu, vaše orientace v programu je pak rychlejší.

color signature brightred black
color quoted green black
color quoted1 brightgreen black
color quoted2 white black
color header brightcyan black "From:"
color header brightcyan black "Subject:"
color body yellow black "[ -]*Original Message[ -]*"
#obarvi mailove adresy
color body   brightred default [\-\.+_a-zA-Z0-9]+@[\-\.a-zA-Z0-9]+
#obarvi odkazy
color body   brightred default (http|https|ftp)://[\-\.\,/%~_:?\#a-zA-Z0-9\=\&]+
color body brightred default \ "((ftp|http|https)://|(file|mailto|news):
www\\.)|[-a-z@0-9_.:]*[a-z0-9](/[^][{}\t\n\r\"<>()]*[^][{} \t\n\r\"<>().,:])?"
uncolor index *# unset all color index entries
color index blue  default ~F # Flagged
color index red  default ~N # New
color index magenta  default ~T # Tagged
color index yellow  default ~D # Deleted
# :)
color header cyan black 'X-Mailer:.*Outlook'

Jestliže se porozhlídnete googlem po internetu najdete různé barevné definice pro mutt, v ukázkových muttrc jakbysmet.

Obsah svého souboru aliases zde předvádět nebudu - byl by pro vás zbytečný, obsahuje totiž zkratky na maily kam často píšu. Typicky to vypadá následovně:

alias prezdivka <jmeno.prijmeni@sample.com>

Takto si nemusíte pamatovat sáhodlouhé maily, ale v kolonce "To: " vyplňovat pouze přezdívky - samozřejmě na doplňování funguje tab jako v bashi. A plnění souboru alias přezdívkami ručně samozřejmě také dělat nebudeme. Stačí nad mailem stisknout klávesu "a" a mutt se vás poptá jak daný alias uložit (v podstatě stačí mačkat enter) a je to. V minulém díle jsme si nainstalovali a nakonfigurovali mutt i pro spolupráci s abookem - pro vyhledávání v jeho databázi stačí v kolonce "To: " stisknout ctrl-t

A nyní se už konečně vrhněme na samotný program. Mutt se zapíná logicky příkazem mutt. Jestliže jste nějaké maily už přijímali, zobrazí se před vámi jejich seznam podobný tomutu:

1  12/02 Petr Vojnar  (0,5K) Re: Problem s instalaci Captive NTFS driveru
2  12/02 David Jez   (2,5K) Re: nahy pocitac bez Windows
3 N 12/02 Lukáš Cirkva  (0,5K) -->Re: linux a PDA
4 N 12/02 Martin Nuc   (1,0K) -->Re: linux a PDA

Ale vycházejme z předpokladu, že žádný mail ve schránce ještě není a chceme si jej napsat. Pro psaní mailu stiskněte klávesu "m", ve stavovém řádku muttu (nejspíše dole) se vám zobrazí "To: " (rozmysleli byste si psaní mailu, stačí stisknout ctrl-g, což ruší i různé další příkazy), což znamená "komu: " - komu chceme mail psát - mutt očekává mailovou adresu nebo alias. Pro testovací účely pošleme mail sami sobě, takže například: petr@sample.net a stiskněte enter. Teď se zobrazí kolonka "Subject: ", což je předmět našeho mailu - vyplňte třeba "testovací mail" a opět stiskněte enter. Mutt se vás může ptát třeba ještě na "Cc: ", záleží, jak ho máte nastaven, s největší pravděbodobností se před vámi zjeví textový editor s vloženou signaturou.

Ve výchozím nastavení použije mutt takový editor, který najde v proměné VISUAL a nebo EDITOR (v bashi zjistíme pomocí echo $VISUAL.) Jestliže se ale vytoužený editor neobjeví, můžeme si přenastavit výše uvedené proměné a nebo v muttrc pomocí:

set editor="/bin/oblibeny_editor"

To, že mutt nepoužívá nějaký svůj integrovaný editor, ale volá si externí je podle mě skvělá vlastnost - proč byste měli chtít psát mail v něčem jiném než vimu/emacsu?

V editoru tedy napište mail a ukončete (ve vimu :wq), objeví se před vámi podobné okno:

Vidíme přehled o zprávě připravené k odeslání - komu je určena, její předmět, velikost, případné přílohy, kódování apod. Dole ve status baru je k mání následující nabídka:

y:Odeslat q:Zrušit t:To c:CC s:Subj a:Přiložit soubor d:Popis ?:Nápověda

Myslím si, že většina voleb je zcela jasná... my si vykoušíme k našemu mailu ještě přiložit soubor - stiskneme tedy klávesu "a". Zobrazí se výzva:

Přiložit soubor ('?' pro seznam):

Můžete tedy zadat přímo cestu ke kýženému souboru (opět si samozřejmě lze práci ulehčit klávesou tab) a nebo stiskneme klávesu "?" a zobrazí se prohlížeč souborů:

V prohlížeči souborů se pohybujete normálně pomocí šipek a stiskem enteru nad vybraným souborem ho přiložíte k mailu a vratíte se do okna pro odeslání (stiskem klávesy "D" přiložený soubor zase od mailu odpojíte). V prohlížeči souborů funguje také vyhladávání - stiskněte lomítko "/" a napište začátek souboru/adresáře ke kterému se chcete dostat a stiskněte enter - kurzor na něj přeskočí. Další užitečnou věcí je maska souborů - vyvoláte klávesou "m", když posílate například fotografii navolíte si, ať se zobrazují pouze soubory s příponou ".jpg" - a ostatní se vám nebudou do výběru "motat".

Pomocí klávesy "y" můžeme mail odeslat - a také tak učiníme. Jestliže máte správně nastavený smtp server (v prvním díle jsme si ukázali jak jednoduše na to) mail by měl být nyní úspěšně odeslán a mutt se vrátí do přijaté pošty.

Po přijetí nové zprávy můžeme s naším mailem pracovat - můžeme na něj pomocí šipek najet a stisknout enter, rychlejšího skočení na mail docílíte napsáním jeho pořadového čísla a stisknutím enteru - dole se vám ukáže "Přejít na zprávu: " a do této kolonky stačí napsat příslušní číslo. Čtení mailu probíhá v interním pageru muttu - přílohy si lze prohlédnout stisknutím klávesy "v", odpověď na mail klávesou "r", klávesa "f" zase předává mail (přeposílá, forward) dále.

Mezi schránkami se pohybujete po stisknutí klávesy "c" - můžete zadat buď cestu (například =sent pro vstup do odeslané pošty.) Opět vypomůže klávesa tav a nebo použít zkratky:

! příchozí pošta
> přečtená příchozí pošta
< odeslaná pošta

Tak, základy ovládání muttu známe. Zkuste si teď schválně poslat nějaký mail a porovnat rychlost s jakou to proběhne oproti grafickému maileru, používali jste-li myš, mutt vás nutí do užívání klávesnice, jinou možnost vám nedává... "m" "Petr" enter "ahoj" enter insert "zasilam pozdrav" :wq "y". A je to! Teď jen, aby to přešlo do krve:)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

abook 8.12.2004 10:23 Ivan Majer
L Re: abook 8.12.2004 20:40 Petr Šigut
  L Re: abook 13.12.2004 11:18 Ivan Majer
Slozky 8.12.2004 18:28 Ondřej Čečák
  L Re: Slozky 8.12.2004 19:33 Petr Houštěk
    L Re: Slozky 8.12.2004 20:41 Petr Šigut
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera

Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.


Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze