LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mutt III

Dnešní díl přináší slibované první zapnutí muttu. Naučíme se ho alespoň základně ovládat - počteme si v poště, napíšeme mail, přidáme přílohy, odešleme mail... nebude to nic složitého, v podstatě jde jen o to zapamatovat si pár kláves - které jsou navíc zobrazeny ve status baru.

8.12.2004 06:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 7784×

V minulém díle jsme do si muttrc pomocí příkazu source nazev_souboru načítali dva externí soubory: colors a aliases. Dnes si ukážeme jejich typický obsah.

Zde je obsah mého souboru colors, myslím, že nepotřebuje další komentáře - podle klíčových slov si nastavujete pro rozličné věci a řetězce znaků v muttu barvu, vaše orientace v programu je pak rychlejší.

color signature brightred black
color quoted green black
color quoted1 brightgreen black
color quoted2 white black
color header brightcyan black "From:"
color header brightcyan black "Subject:"
color body yellow black "[ -]*Original Message[ -]*"
#obarvi mailove adresy
color body   brightred default [\-\.+_a-zA-Z0-9]+@[\-\.a-zA-Z0-9]+
#obarvi odkazy
color body   brightred default (http|https|ftp)://[\-\.\,/%~_:?\#a-zA-Z0-9\=\&]+
color body brightred default \ "((ftp|http|https)://|(file|mailto|news):
www\\.)|[-a-z@0-9_.:]*[a-z0-9](/[^][{}\t\n\r\"<>()]*[^][{} \t\n\r\"<>().,:])?"
uncolor index *# unset all color index entries
color index blue  default ~F # Flagged
color index red  default ~N # New
color index magenta  default ~T # Tagged
color index yellow  default ~D # Deleted
# :)
color header cyan black 'X-Mailer:.*Outlook'

Jestliže se porozhlídnete googlem po internetu najdete různé barevné definice pro mutt, v ukázkových muttrc jakbysmet.

Obsah svého souboru aliases zde předvádět nebudu - byl by pro vás zbytečný, obsahuje totiž zkratky na maily kam často píšu. Typicky to vypadá následovně:

alias prezdivka <jmeno.prijmeni@sample.com>

Takto si nemusíte pamatovat sáhodlouhé maily, ale v kolonce "To: " vyplňovat pouze přezdívky - samozřejmě na doplňování funguje tab jako v bashi. A plnění souboru alias přezdívkami ručně samozřejmě také dělat nebudeme. Stačí nad mailem stisknout klávesu "a" a mutt se vás poptá jak daný alias uložit (v podstatě stačí mačkat enter) a je to. V minulém díle jsme si nainstalovali a nakonfigurovali mutt i pro spolupráci s abookem - pro vyhledávání v jeho databázi stačí v kolonce "To: " stisknout ctrl-t

A nyní se už konečně vrhněme na samotný program. Mutt se zapíná logicky příkazem mutt. Jestliže jste nějaké maily už přijímali, zobrazí se před vámi jejich seznam podobný tomutu:

1  12/02 Petr Vojnar  (0,5K) Re: Problem s instalaci Captive NTFS driveru
2  12/02 David Jez   (2,5K) Re: nahy pocitac bez Windows
3 N 12/02 Lukáš Cirkva  (0,5K) -->Re: linux a PDA
4 N 12/02 Martin Nuc   (1,0K) -->Re: linux a PDA

Ale vycházejme z předpokladu, že žádný mail ve schránce ještě není a chceme si jej napsat. Pro psaní mailu stiskněte klávesu "m", ve stavovém řádku muttu (nejspíše dole) se vám zobrazí "To: " (rozmysleli byste si psaní mailu, stačí stisknout ctrl-g, což ruší i různé další příkazy), což znamená "komu: " - komu chceme mail psát - mutt očekává mailovou adresu nebo alias. Pro testovací účely pošleme mail sami sobě, takže například: petr@sample.net a stiskněte enter. Teď se zobrazí kolonka "Subject: ", což je předmět našeho mailu - vyplňte třeba "testovací mail" a opět stiskněte enter. Mutt se vás může ptát třeba ještě na "Cc: ", záleží, jak ho máte nastaven, s největší pravděbodobností se před vámi zjeví textový editor s vloženou signaturou.

Ve výchozím nastavení použije mutt takový editor, který najde v proměné VISUAL a nebo EDITOR (v bashi zjistíme pomocí echo $VISUAL.) Jestliže se ale vytoužený editor neobjeví, můžeme si přenastavit výše uvedené proměné a nebo v muttrc pomocí:

set editor="/bin/oblibeny_editor"

To, že mutt nepoužívá nějaký svůj integrovaný editor, ale volá si externí je podle mě skvělá vlastnost - proč byste měli chtít psát mail v něčem jiném než vimu/emacsu?

V editoru tedy napište mail a ukončete (ve vimu :wq), objeví se před vámi podobné okno:

Vidíme přehled o zprávě připravené k odeslání - komu je určena, její předmět, velikost, případné přílohy, kódování apod. Dole ve status baru je k mání následující nabídka:

y:Odeslat q:Zrušit t:To c:CC s:Subj a:Přiložit soubor d:Popis ?:Nápověda

Myslím si, že většina voleb je zcela jasná... my si vykoušíme k našemu mailu ještě přiložit soubor - stiskneme tedy klávesu "a". Zobrazí se výzva:

Přiložit soubor ('?' pro seznam):

Můžete tedy zadat přímo cestu ke kýženému souboru (opět si samozřejmě lze práci ulehčit klávesou tab) a nebo stiskneme klávesu "?" a zobrazí se prohlížeč souborů:

V prohlížeči souborů se pohybujete normálně pomocí šipek a stiskem enteru nad vybraným souborem ho přiložíte k mailu a vratíte se do okna pro odeslání (stiskem klávesy "D" přiložený soubor zase od mailu odpojíte). V prohlížeči souborů funguje také vyhladávání - stiskněte lomítko "/" a napište začátek souboru/adresáře ke kterému se chcete dostat a stiskněte enter - kurzor na něj přeskočí. Další užitečnou věcí je maska souborů - vyvoláte klávesou "m", když posílate například fotografii navolíte si, ať se zobrazují pouze soubory s příponou ".jpg" - a ostatní se vám nebudou do výběru "motat".

Pomocí klávesy "y" můžeme mail odeslat - a také tak učiníme. Jestliže máte správně nastavený smtp server (v prvním díle jsme si ukázali jak jednoduše na to) mail by měl být nyní úspěšně odeslán a mutt se vrátí do přijaté pošty.

Po přijetí nové zprávy můžeme s naším mailem pracovat - můžeme na něj pomocí šipek najet a stisknout enter, rychlejšího skočení na mail docílíte napsáním jeho pořadového čísla a stisknutím enteru - dole se vám ukáže "Přejít na zprávu: " a do této kolonky stačí napsat příslušní číslo. Čtení mailu probíhá v interním pageru muttu - přílohy si lze prohlédnout stisknutím klávesy "v", odpověď na mail klávesou "r", klávesa "f" zase předává mail (přeposílá, forward) dále.

Mezi schránkami se pohybujete po stisknutí klávesy "c" - můžete zadat buď cestu (například =sent pro vstup do odeslané pošty.) Opět vypomůže klávesa tav a nebo použít zkratky:

! příchozí pošta
> přečtená příchozí pošta
< odeslaná pošta

Tak, základy ovládání muttu známe. Zkuste si teď schválně poslat nějaký mail a porovnat rychlost s jakou to proběhne oproti grafickému maileru, používali jste-li myš, mutt vás nutí do užívání klávesnice, jinou možnost vám nedává... "m" "Petr" enter "ahoj" enter insert "zasilam pozdrav" :wq "y". A je to! Teď jen, aby to přešlo do krve:)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

abook 8.12.2004 10:23 Ivan Majer
L Re: abook 8.12.2004 20:40 Petr Šigut
  L Re: abook 13.12.2004 11:18 Ivan Majer
Slozky 8.12.2004 18:28 Ondřej Čečák
  L Re: Slozky 8.12.2004 19:33 Petr Houštěk
    L Re: Slozky 8.12.2004 20:41 Petr Šigut
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze