LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PHP (74) - Administrátorské rozhraní portálu

Dnes se při stavbě portálu zakousneme do tvorby administrátorského rozhraní.

3.12.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 45299×

V minulém díle jsme teoreticky rozebrali úskalí, která nás mohou potkat při sestavování administrační sekce portálu. Dnes si pojďme ukázat, jak takovou věc v praxi dovést do zdárného konce.

Administrační sekce portálu

Jak bude vypadat funkce pro ověřování, zda je přihlášený uživatel administrátorem už asi tušíte. Její jádro bude spočívat v tom, že v prvé řadě otetuje, zda je vůbec někdo přihlášen, a pokud ano, zda má v databázi nastaveno, že je to administrátor. Můžeme tedy směle napsat něco jako:

function jeadmin ($link)
{
  if (!isset(
$_SESSION["id"])) return false;
  
$vysledek=mysql_query("select id from uzivatele where id=".$_SESSION["id"]." and jeadmin=1", $link);
  return (boolean)
mysql_num_rows($vysledek);
}

Všimněte si, že funkci se nemusí předávat jako parametr ID přihlášeného uživatele, protože proměnné $_SESSION jsou naštěstí v těle funkcí k dispozici. Jestliže přihlášený uživatel bude administrátorem, můžeme někam umístit jeho osobní menu. Já jsem to (například) umístil do souboru index.php takto:

...atd...
    </table>
    <?require "admin.php"?>
  </div>
  </body>
</html>

Připomínám (byla o tom řeč minule), že každý skript přístupný pouze administrátorovi by měl začínat řádkem:

  if (!jeadmin()) return;

jinak totiž napsáním šikovného url ve stylu index.php?clanek=NecoCoMelVidetPouzeAdmin uzří i nepovolané oko to, co mělo zůstat skryto.

Rozhraní pro zadávání koncertů

Skritp zadejkoncert.php nejprve otestuje, zda je přihlášen administrátor. Pokud je, zobrazí formulář pro zadání data, času a místa konání koncertu. Celý skript je poměrně přímočarý, až na patálie způsobené zpracováním údajů o čase.
Minule jsme zdůvodnili, že nejschůdnější varianta bude spočívat v tom, když administrátorovi zkrátka striktně nařídíme určitý formát zadávání data a času. Když říkám nařídíme, mám tím na mysli dvě věci:

  1. Administrátor musí ze stránky poznat, jak má údaje zadat, tzn. měli bychom to nějak popsat
  2. Skript bude muset provést kontrolu toho, zda to uživatel dodržel.

Skript pro kontrolu formátu data a času využívá funkci explode, která rozdělí "řetězec řetězcem". (Je to jako vytloukání klínu klínem ;-)))). Měly by vzniknout tři řetězce v případě datumu (dělíme tečkou) a dva řetězce v případě času (dělíme dvojtečkou). To lze testovat pomocí funkce count. Dál je to již snadné - u času lze testovat, zda je hodina v intervalu 0-23 a minuta 0-59, u datumů lze použít funkci checkdate. Takže celá funkce pro datum vypadá následovně:

  function jedatum($datum)
  {
    
$test=explode(".",$datum);
    if(!(
count($test))==3) return false;
    return
checkdate($test[1],$test[0],$test[2]);
  }

Pozn.: Tady vidíme, že nařídit uživatelům vstupní formát zadávání informací může programátorovi značně ulehčit práci. Ovšem, takový program se pak lehce může stát "user-unfriendly".

Ještě to není všechno. Další problém nastane, když naše přepečlivě ošetřené datumy budeme chtít uložit do databáze. MySQL sice umí pochopit různé formáty data a času, ale české datum mezi nimi není. S časem problém nebude, ale na datum bude ještě nutné dopsat nějakou konverzní funkci. Vyjdeme z toho, že datum je již otestované, a tak lehce překlopíme datum z formátu d.m.yyyy třeba do formátu yyyy-mm-dd, kterému již MySQL bez problému porozumí. Celý skript zadejkoncert.php si můžete zobrazit.

Zjednodušení odkazu na databáze

Pravděpodobně jste si všimli toho, že prakticky každá funkce, která se dotazovala databáze, přebírala dosud jako vstupní parametr odkaz na databázi (proměnná $link). Lukáš Kokoška v diskusi k článku o přihlašování uživatelů navrhoval použít následující konstrukci:

function iduzivatele ($prezdivka, $heslo)
{
  global
$link;
  ...  
}

Takové vylepšení je samozřejmě žádoucí, neboť snižuje počet předávaných parametrů a tím zvyšuje čitelnost kódu. Nicméně, stále je v těle funkcí třeba uvádět klíčové slovo global a je jen otázka času, kdy se na to zapomene.

Inspirován Lukášovým příspěvkem jsem zavedl jen jednu globální proměnnou $GLOBALS["link"], která již je přístupná i ve funkcích a celé připojování k databázi jsem umístil do jednoho skriptu. Takže teď funcke vypadají ve stylu:

function iduzivatele ($prezdivka, $heslo)
{
  
mysql("select...",$GLOBALS["link"]);
}

Bude to jednak čitelnější a jednak jednodušší na správu.

Změny na portálu

Nové soubory:

Změněné soubory:

Většina souborů. Je to kvůli redesignu připojení k databázi popsanému výše.

Na současný stav projektu se můžete na našem webu podívat nebo si jej můžete stáhnout.

Pozn.: Aby Vám stažená verze fungovala na lokálním stroji, upravte si hodnotu konstant SQL_HOST, SQL_USERNAME, SQL_PASSWORD a SQL_DBNAME. Případně si je můžete včlenit do konfiguračního souboru podobně, jako jsem to udělal v souboru func.php.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Good Job 3.12.2004 16:00 David Gajdos
L Re: Good Job 3.12.2004 19:59 Petr Zajíc
Nemá chybu 4.12.2004 15:21 Martin Svoboda
Dotaz 5.12.2004 11:32 mysql_php
L Re: Dotaz 5.12.2004 12:00 Petr Zajíc
Zmena v súboroch 25.10.2006 20:27 Peter Rožnay
Vkládání datumu 12.8.2007 17:42 Jindřich Kovář
Rada více urovní 7.1.2008 10:08 Pepek Námořník
Zamezení přístupu do admin.php 14.3.2010 13:00 Jan Quagmire
function je admin 20.6.2010 20:06 marek cerny
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).


Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze