LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Firefox - rozšíření

Jedním z největších kladů prohlížeče Firefox je nabídka rozšíření, kterými můžete upravit prohlížeč podle Vašich představ.

2.12.2004 11:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 12761×

Firefox - rozšíření

Na Firefox jsem přešel po ročním používání Opery. Nejprve jsem si říkal, že Firefox v porovnání s Operou nic neumí, ale pak jsem objevil rozšíření. A o nich bude tento článek.

Nejprve zmíním rozdíl mezi rozšířeními (extensions) a zásuvnými moduly (plug-ins). Zásuvné moduly umožňují prohlížet ve Firefoxu různé typy souborů nebo objektů webových stránek. Mezi oficiálně podporované plug-iny patří Java, Macromedia Flash, Macromedia Shockwave a RealMedia. V případě, že otevřete stránku, která k zobrazení potřebuje některý zásuvný modul, bude Vám nabídnuto automatické stažení instalačního balíčku. Konkrétní kroky ovšem závisí na daném modulu.

Rozšíření jsou balíčky (příponou souboru je xpi), které určitým způsobem vylepšují funkci prohlížeče nebo dokonce funkce přidávají. Většina rozšíření je napsaná v jazyce XUL - XML User interface Language. K instalaci stačí kliknout na odkaz vedoucí na dané rozšíření. Seznam nainstalovaných rozšíření naleznete pod položkou Nastavení - Rozšíření v hlavní nabídce. Zde můžete také provádět aktualizaci nebo nastavování jednotlivých rozšíření.

Kde sehnat rozšíření?

Asi nejpohodlnějším způsobem je použít stránky Mozilla Update, jednotlivá rozšíření jsou zde řazena podle kategorií (Novinky, Vzhled, Bezpečí, Soukromí, Hledání, Vývoj a další), uživatelé mají možnost hodnocení a komentářů. Autoři kladou velký důraz na bezpečnost, spojení probíhá přes šifrovaný protokol https. Stránky jsou pouze v angličtině, pokud dáváte přednost českému jazyku, podívejte se na portál Czilla. Zde naleznete některá rozšíření lokalizovaná do češtiny. Před instalací z jiných zdrojů budete muset daný server přidat do seznamu důvěryhodných serverů. Nyní se už podívám na některá zajímavá rozšíření:

Instalace rozšíření Kolik rozšíření napočítáte? Správa rozšíření

1. Adblock

Toto rozšíření slouží k blokování reklamy na webových stránkách. Adblock umí blokovat obrázky, skripty, flashové animace nebo celé iframy (vnořené rámce). Princip je jednoduchý, uživatel zadá adresy reklamních serverů a rozšíření zakáže nahrávání dat z blokovaných adres. Adblock umí vypsat seznam všech blokovatelných elementů na stránce, poté kliknutím jednotlivé elementy přidáte na černou listinu. Černou listinu je možné exportovat/importovat do/z textových souborů. Na internetu je možné takové seznamy stáhnout, stačí chvilku hledat :-). Účinnost je překvapivě vysoká, po zadání několika málo adres se zbavíte většiny reklamy.

2. All in one gestures

Silně návykové rozšíření přidávající možnost používat prohlížeč pomocí pohybů myši. Ve výchozím nastavení je nadefinována celá řada gest - pro pohyb v historii, zobrazení zdrojového kódu nebo třeba zobrazení informací o Cookies - a další lze dodefinovat. Nováčci jistě ocení možnost zobrazovat při použití gest stopu myši.

3. Googlebar

Googlebar přidá lištičku umožňující okamžitý přístup k velkému množství (i méně známých) funkcí vyhledávače Google (prohlédávání diskuzních skupin, stránek univerzit, podle operačního systému ...). Nevýhodou je, že toto rozšíření zabírá velkou část okna, což může vadit zejména na nižších rozlišeních.

4. Google pagerank status

Je jednoduché rozšíření určené zejména pro webmastery. Jak název napovídá, slouží k zobrazování Google page-ranku (hodnocení stránek).

5. Paste and Go

Něco pro notorické lenochy. S tímto rozšířením už nemusíte po vložení adresy do adresního řádku tisknou Enter :-D

6. FlashGot

FlashGot nabízí integraci Firefoxu s oblíbenými download managery pro Windows (Getright, Leechget ...), pro Linux (Aria, Downloader4X) i MacOS (iGetter). Toto rozšíření dále umožňuje hromadné stahování souborů (přes položku v kontextové nabídce FlashGot All), například obrázků z galerií (nabídka Build Gallery).

Web developer All in one gestures WeatherFox (nyní ForecastFox)

7. FireFTP

Jedná se o FTP klienta s překvapivým množstvím funkcí (s ohledem na velikost rozšíření - pouhých 55kB). Po nainstalování a nezbytném restartování prohlížeče se v nabídce Nástroje objeví nová položka - FireFTP. FireFTP se otevírá v nové záložce nebo novém okně, podle Vašich představ. FireFTP podporuje pasivní i aktivní režim, navázání přerušeného stahování, změnu atributů souborů nebo připojení přes proxy. Rozšíření je přeložené do češtiny.

8. Image Zoom

Umožňuje zvětšování nebo zmenšování obrázků od 10 do 400%

9. Plain Text Links

Označte text, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Open selected url nebo Open selected url in new tab. Pokud je označeným textem platná url adresa, přesunete se ni bez nutnosti práce se schránkou. Velice užitečné při procházení diskuzních fór, která nepodporují vkládání tagů.

10. Tabbrowser preferences

Jedno z nejužitečnějších rozšíření. Zpřístupní skryté volby pro prohlížení v panelech. Už žádné otevírání nových odkazů v separátním okně (funguje i na okna otevíraná Javascriptem). Navíc přidá na lištu s otevřenými panely tlačítko Nový panel.

11. Sage

Ne každému vyhovuje implementace formátů pro syndikování obsahu v podobě aktivních záložek Firefoxu. Sage je plnohodnotný agregátor formátů RSS (0.9x,1.0,2.0) a Atom. Umí automaticky aktualizovat zdroje, vyhledávat zdroje na webových stránkách nebo importovat OPML svazek (jedná se o soubor s adresami zdrojů). Seznam zdrojů se zobrazuje v postranní liště, obsah zdroje potom v podobě webové stránky (můžete si upravit styl).

12. ChatZilla

Jedná se o jednoduchý klient IRC (Internet Relay Chat) napsaný v Javascriptu a XULu. Podrobný manuál k tomuto rozšíření naleznete na MozTips

13. Web Developer

Toto rozšíření je nutností pro každého, kdo to myslí s tvorbu webu vážně. Obsahuje celou řadu možností úpravy vzhledu stránky pro potřeby ladění - zobrazení stránky bez stylů, skrytí obrázků, simulace textového prohlížeče, zobrazení hlaviček, cookies. Dále s Web developerem můžete přímo upravovat CSS styly nebo odeslat stránky k validaci. Kompletní seznam vlastností je k dispozici na stránkách rozšíření http://www.chrispederick.com/work/firefox/webdeveloper/features/

14. Colorzilla

Jedná se o kapátko pracující několika barevnými režimy (RGB a hexadecimální kód barvy), generátor barevných schemat a také o měřič vzdálenosti mezi dvěma místy na stránce.
Tabbrowser Černá listina Adblocku FireFTP

15. FoxyTunes

Rozšíření přidá možnost "dálkového ovládání" řady přehrávačů multimédií (amarok, xmms, juk, winamp, windows media player, iTunes). Ke stažení je několik pěkných skinů.

16. Image Show-hide

Přidá nové tlačítko, které přepíná zobrazování obrázků. Bohužel je při použití nutné znovu načíst stránku. Po nainstalování musíte toto tlačítko ručně přetáhnout na hlavní panel nástrojů.

17. SecurePassword Generator

Poskytuje dialog pro vygenerování bezpečného hesla.

18. Autoform

Autoform umožňuje automatické doplňování webových formulářů. Rozšíření přináší správu virtuálních uživatelů, hesla chráněná algoritmem 3DES a správu uchovaných hodnot.

19. ForecastFox

Toto rozšíření, které se dříve nazývalo WeatherFox, doplní prohlížeč o funkci předpověď počasí. Informace o počasí jsou čerpány ze serveru Weather.com. Z českých lokalit jsem nalezl Prahu (Prague), Brno, Ostravu a Plzeň (Pilsen). Rozšíření je vysoce přizpůsobitelné - můžete si vybrat na kolik dní dopředu chcete dostávat předpověď, můžete prostřednictvím profilů monitorovat více míst. Předpověď lze umístit na téměř libovolné místo prohlížeče, třeba do stavového panelu.

20. Sessionsaver

S pomocí Sessionsaveru lze ukládat a načítat relace – tedy otevřené panely s historií (opět oblíbená funkce převzatá z Opery :-)). Toto rozšíření můžete nalézt na Extension Mirroru

Toto samozřejmě není úplný seznam rozšíření, jenom na Mozilla Update jich je přes 150. Pokud jsem opomenul nějaké Vaše oblíbené, neváhejte a přispějte k diskuzi pod článkem :-).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Spiderzilla 2.12.2004 13:38 Wanthalf
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze