LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (9) - Cykly

Dnešní díl odhalí další příkazy pro řízení provádění skriptů - cykly.

9.12.2004 15:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 6522×

Cykly slouží v případě, že potřebujete nějaký blok opakovat do doby, než bude splněna určitá podmínka nebo proběhne vámi daný počet iterací.

První formou cyklu je příkaz while a jeho modifikace. Nejjednodušší zápis tohoto cyklu vypadá takto:

while (pravdivostni_vyraz)
{
   prikaz1;
   prikaz2;
   ...
}

Nejprve se tedy vyhodnotí pravdivostní výraz a pokud je vyhodnocen jako pravda (true), tak se provedou příkazy v bloku, který patří danému cyklu. Po projití celého bloku se vyhodnotí pravdivostní výraz znovu a podle výsledku se buď provede další iterace (v případě true) a nebo se neprovede a celý blok se přeskočí a průběh kódu bude pokračovat až za tímto blokem (v případě false). Uveďme si konkrétnější příklad:

while ($input ne "syrup")
{
   print "Zadejte správné heslo:";
   $input = <STDIN>;
   chomp ($input);
}

Po spuštění skriptu budete dotázáni na heslo a na toto heslo budete dotazováni do doby, než zadáte správné heslo "syrup". Všimněte si, že pro práci se standardním vstupem se používá zápis <STDIN>.

Pokud budeme chtít provést příkazy v případě, že pravděpodobnostní výraz bude vyhodnocen jako nepravda (false), můžeme použít příkaz until. Obecný zápis by vypadal takto:

until (pravdivostni_vyraz)
{
   prikaz1;
   prikaz2;
   ...
}

Další formou cyklů je struktura zápisu, kdy je vyhodnocení pravděpodobnostního výrazu prováděné na konci bloku - tzn. že blok proběhne minimálně jednou. Obecný zápis by vypadal takto:

do
{
   prikaz1;
   prikaz2;
   ...
} while (pravdivostni_vyraz)

Využívá se tedy kromě samotného příkazu while ještě příkaz do. Analogicky bychom použili příkaz until. Ukážeme si na příkladě:

$pokus = 0;
do
{
   $pokus++;
   print $pokus;
   print "Zadejte správné heslo:";
   $input = <STDIN>;
   chomp ($input);
} until ($pokus == 5 || $input eq "syrup");

Toto je jakási "vylepšená" verze našeho skriptu, který jsem uvedl výše a dělá úplně to samé, pouze s tím rozdílem, že omezuje zadávání hesla na pět pokusů. Jinak tento příklad slouží pouze jako názorná ukázka fungování cyklů a nemá v této podobě praktického využití.

Při tvorbě iterací lze dále využít příkaz for a jeho modifikaci foreach pro práci s elementy seznamu, jakožto datové struktury. Obecný zápis by vypadal takto:

for (pocatecni_hodnota; pravdivostni_vyraz; zmena_hodnoty)
{
   prikaz1;
   prikaz2;
   ...
}

Iterace budou probíhat do doby než bude splněno pravdivostní vyhodnocení, kde první hodnota, která bude testována je první argument a jeho změna po každém průchodu je argument třetí. Argumenty jsou odděleny středníky. Pokud potřebujeme více výchozích hodnot nebo změn, lze je oddělit čárkami. Lepší bude ukázat si příklad:

for ($i=1; $i<=10; $i++)
{
   print "Probíhá cyklus: $i\n";
}

Tímto jsme vytvořili skript, který vytvoří deset iterací - tzn. tělo skriptu proběhne desetkrát. Nekonečný cyklus by mohl vypadat takto:

for (;;)
{
   print "Probíhá cyklus: $i\n";
}

Již zmíněný příkaz foreach je výhodný tím, že mu nemusíte dodávat informace o počtu iterací (tzn. argumenty příkazu for), ale příkaz si je určí sám - např. z počtu prvků pole. Kdybychom chtěli napodobit příklad skriptu s příkazem for, vypadalo by to takto:

foreach $i (1 .. 10)
{
   print "Probíhá cyklus: $i\n";
}

Zápis "1 .. 10" charakterizuje vlastně pole, kde je deset prvků, které představují posloupnost čísel od 1 do 10. I když jsme pole ještě neprobírali, ukážeme si ten samý příklad s polem:

@pole = (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10)
foreach $i (@pole)
{
   print "Probíhá cyklus: $i\n";
}

Dále se podíváme na některé dodatkové a často potřebné příkazy k cyklům. Pokud budete chtít "násilně" ukončit cyklus, i když ještě neproběhly všechny iterace, uděláte to příkazem last.

Pokud budete chtít ukončit aktuální (tzn. právě probíhající) cyklus, provedeme to příkazem next. Bude se pokračovat následující iterací.

Příkaz redo zase zopakuje aktuální cyklus - bez vyhodnocení pravdivostního výrazu nebo bez inkrementace počítadla iterací.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

ako urobim vypis obsahu adresa ? 11.12.2004 20:05 oron
  |- Re: ako urobim vypis obsahu adresa ? 13.12.2004 09:55 Josef "jose" Kadlec
  L Re: ako urobim vypis obsahu adresa ? 13.12.2004 15:25 Roman Vašíček
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze