LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programy, které musíte mít (2) - Správci oken 2.

Minule jsme se podívali na to, co to takový správce oken je a představili jsme si asi nejpoužívanějšího zástupce KDE. Dnes se podíváme na ty ostatní.

29.11.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 15634×

GNOME

GNOME logo

Úvodem bych měl uvést na správnou míru jednu nepřesnost z minulého dílu. Desktopové prostředí KDE je spjato se "svým standardním" window managerem, a tím je KWin. GNOME je KDE v tomto podobné a standardně běží nad window managerem Metacity.

GNOME (GNU Network Object Model Environment) je jako KDE také desktopové prostředí s programy, které jsou psány přímo pro GNOME (resp. programy využívající rozhraní GTK+ jako např. GIMP).

Grafické rozhraní spustíte stejně jako KDE – ve svém display manageru zadejte své jméno a heslo a z nabídky vyberte typ relace GNOME. Pokud ho nemáte nainstalované – v distribuci Mandrake hledejte v balíčkovači ve skupině Grafické prostředí – GNOME.

Po nastartování GNOME uvidíte opět známé uživatelské rozhraní – plochu s ikonkami, spodní panel se spuštěnými programy a (možná trošku netradičně umístěný) horní panel s menu programů. Nabídka programů je díky představení Mandrake podobná nabídkám v jiných window managerech, takže byste neměli být zaskočeni. GNOME by s vámi také mělo komunikovat česky.

Nastavení najdete v menu Aplikace - Systém - Nastavení - GNOME. Zde si můžete nakonfigurovat chování, pozadí, dekorace oken a mnoho dalšího. Můžete také zkusit spustit Ovládací centrum GNOME, ve kterém si můžete nastavit prostředí programu Nautilus a do určité míry také celkové chování.

GNOME se snaží být intuitivním a použitelným rozhraním, takže s jeho ovládáním byste neměli mít žádné problémy. Jako téměř u všech ostatních window managerů bude dobré, pokud si ovládání a look & feel sami vyzkoušíte.

Jak už bylo řečeno výše – GNOME není pouze správce oken, ale správce desktopu. V jeho nabídce je několik programů, které vám mohou ulehčit práci (později se dostaneme i k jejich bližšímu popisu); použít můžete webový prohlížeč Epiphany, (také) emailový klient a organizér Evolution, textový editor Abiword, tabulkový procesor Gnumeric, správce souborů Nautilus, program na instant messaging (IM) Gaim, textový editor GEdit, účetní program Gnucash, multimediální programy Rhythmbox, GnomeMeeting a mnoho dalšího.

GNOME bývá často označován jako největší konkurent KDE. Také je poměrně náročný na výkon počítače; při startu musíte pár vteřin počkat (často ale bývá rychlejší než KDE). A i pro GNOME je napsáno dost programů se stejným vzhledem a chováním, takže se jedná o další použitelné pracovní prostředí v linuxu.

GNOME - Nastavení prostředí GNOME - Epiphany, webový prohlížeč GNOME - Ximian Evolution
Nastavení prostředí GNOME *** Epiphany, webový prohlížeč *** Ximian Evolution, emailový klient a organizér

Window Maker

Window Maker logo

Předchozí správci oken měli jedno společné – byly to programy, které byly velké, výpočetně náročné a složité. Existují ovšem i alternativy. A právě jednou z nich je Window Maker.

V případě, že nemáte Window Maker nainstalovaný, podívejte se v balíčkovači na Grafická prostředí - WindowMaker.

Po spuštění můžete být trochu zaskočeni implicitním nastavením – nikde nevidíte nabídku programů, ikonky a podobně. Nabídka programů se totiž skrývá (defaultně) pod pravým tlačítkem na myši (nebo klávesou F12). Vpravo nahoře je (dá-li se to tak nazvat) programová lišta a dole jsou "ikony" spuštěných programů.

Window Maker je relativně nenáročný, a přesto uživatelsky přívětivý a snadno konfigurovatelný program. Prostředí si můžete nastavit jednak v grafických nástrojích (menu - Sezení - Window Maker) nebo jednoduše v textových souborech v adresáři ~/GNUStep/.

Window Maker - Nabídka Window Maker - Programy Snownews a CursesCal Window Maker - Grafická konfigurace
Nabídka WM *** Desktop Ivana Majera – programy Snownews a CursesCal a ukázka grafické konfigurace WM

IceWM

IceWM logo IceWM - nabídka

Další z jednodušších správců oken je IceWM. Jeho cílem je jednoduchost, rychlost a vůbec se snaží zbytečně neobtěžovat uživatele.

Jeho prostředí je podobné Windows 9x, po spuštění uvidíte ve spodní části lištu a v levém dolním rohu nabídku s programy. I ovládání je velice podobné, takže byste s ním neměli mít problémy. IceWM byl s vámi měl bez problémů mluvit česky.

V případě, že vám v IceWM něco zásadního schází (např. ikony na pracovní ploše), se dá i poměrně zajímavě rozšířit pomocí modifikací dostupných na internetu.

... další

Kromě zmíněných existuje ale mnoho dalších správců oken – podívat se můžete také na Flux box, Black box, Enlightenment, XFCE, ...

FluxBox Enlightenment XFCE
Ukázkové screenshoty z oficiálních stránek

Závěr

Správci oken (popř. pracovní prostředí) jsou na desktopu obvykle programy, které musíte mít :o). Jejich volba je víceméně podobná volbě linuxové distribuce – každý vám může doporučovat něco jiného (ačkoli se obvykle v diskuzích objeví "tábory" KDE vs. zbytek světa). Vzhledem k tomu, že byste se neměli setkat s žádnými problémy se spuštěním libovolného grafického programu ve svém správci oken, můžete používat to, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Odkazy

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

KDE versus zbytek světa 29.11.2004 08:10 Petr Zajíc
|- Re: KDE versus zbytek světa 29.11.2004 13:45 Petr Semelka
L Re: KDE versus zbytek světa 29.11.2004 16:07 Ondřej Čečák
Ale přece se nebudeme hádat ... 30.11.2004 01:18 Jan Houštěk
  |- Re: Ale přece se nebudeme hádat ... 30.11.2004 21:17 Petr Zajíc
  L Re: Ale přece se nebudeme hádat ... 1.12.2004 13:52 Tomas
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze