LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mutt II

V předchozím článku jsme si připravili půdu - nainstalovali a nastavili jsme si getmail a msmtp, máme tedy funkční přijímání a odesílání mailů. V dnešním článku se zaměříme na samotný mutt, projedeme si jeho konfigurační soubory a nainstalujeme ještě pár "podpůrných" programů.

30.11.2004 08:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 9312×

Systémový konfigurační soubor muttu je uložen v /etc/mutt/Muttrc a k jeho úpravě má oprávnění pouze uživatel root. Můžete zde nastavit obecná nastavení, které by byly ke prospěchu každému uživateli muttu, ale je třeba zbytečné nastavovat zde klávesové zkratky - ty si zařídí každý jednotlivec dle své potřeby.

Váš osobní konfigurační soubor hledá mutt v ~/.muttrc nebo v ~/.mutt/muttrc. Doporučuji použít to druhé - vytvořit si tedy adresář .mutt, budeme v něm totiž skladovat i další věci, tak ať to máme vše pěkně pohromadě.

V /etc/mutt/Muttrc najdete přes 3000 řádků okomentovaných konfiguračních voleb pro mutt, nehodlám je překládat do češtiny - nebude-li vám nějaké konkrétní chování muttu vyhovovat, s velkou pravděpodobností tam najde řešení. Na internetu naleznete taky spousty konfiguračních souborů pro mutt, například v rozcestníku na oficiálních stránkách nebo další pěknou zásobárnou je www.dotfiles.com - sekce mutt. Ale nejpravděpodobnější je, že váš konfigurační soubor bude vznikat pomalu, skládáním, evolucí, jak se budete s muttem stále více a více sžívat a přidávat do něho další věci...

V tomto díle bych chtěl jen osvětlit několik nastavení, které shledávám užitečnými, případně pár tipů. Někomu jinému bude vyhovovat jiný styl práce s poštou a já mu to neberu. Nastavení jsem se snažil seskupit do tématicky podobných skupin; konfigurační volby jsou uvedeny vždy pod jejich popisem.

V minulém díle jsme si getmail nakonfigurovali pro Maildir, těmito řádky sdělíme tuto skutečnost muttu:

# Nastaceni schranky typu Maildir
set folder="~/Maildir/"
set mbox="~/Maildir/"
set mbox_type=Maildir
set spoolfile="~/Maildir/"

Ve výchozím nastavení mutt neukládá odeslanou poštu, příkazem set record to změníme - nyní se bude skladovaná v adresáři sent. Vytvořené, ale odložené maily, se nám budou ukládat v souboru postponed.

# Ukladej odeslane maily
set record="=sent"
# Ukladej odlozene
set postponed=+postponed

Aby mutt používal pro datumy a podobné věci české zvyklosti, sdělíme mu, aby používal příslušné locales:

# Ceske locales
set locale="cs_CZ"

A teď několik položek týkajících se odpovídání na maily (reply). První způsobí, že se vás mutt nebude ptát, zda-li chcete do odpovědi vložit původní zprávu, ale automaticky tak učiní. Položka set attribution nastavená na tuto hodnotu zase způsobí, že věta uvozující citaci původního mailu nebude vypadat tak:

On 23. lis (Úterý) v 23:38:29 +0100 2004, Filip wrote:
ale takto:
Dne Út, 23. lis 2004, Filip napsal/a:

Záleží na tom, co vám vyhovuje (alespoň myslím, nikde jsem nečetl, že by existovala nějaká norma, doporučující nějaký jednotný standard, ví-li někdo o tom, rád se to dozvím.) Poslední položka nedělá nic jiného, než že vaši signaturu umístí nad citovanou zprávu - někdy vhodné, jindy ne.

# vlož do mailu původní zprávu při odpovídání
set include
# formát úvodu citace
set attribution='Dne %{%a, %d. %b %Y}, %n napsal/a:\n'
# signatura nahoře
set sig_on_top=yes

Položkou send_charset se mutt řídí při kódování zpráv do znakové sady - položky zkouší postupně, dokuď nevyhoví nějaká, která může obsáhnout všechny napsané znaky. Napíšete-li mail bez použití čárek, háčků, kroužků a podobně, bude odeslán v us-ascii. Set charset zase určuje kódování vašeho terminálu. A allow_8bit se nám postará o posílání správné češtiny.

# kodovani terminalu
set charset = "iso-8859-2"
# kodovani mailu, popořadě
set send_charset = "us-ascii:iso-8859-1:iso-8859-2:utf-8"
set allow_8bit
  

A nyní k nastavení odesílání pošty - v minulém díle jsme si nakonfigurovali msmtp, chcete-li používat ten, nastavte set sendmail na cestu k němu. Jestliže používáte postfix, je to ten první řádek.

# posilat postu pres postfix
set sendmail="/usr/sbin/sendmail -oem -oi"
# posilat postu pres msmtp
#set sendmail="/usr/local/bin/msmtp"
  

Nyní pár nastavení k zobrazování, nejprve kritéria řazení. Maily chci mít určitě seřazené podle threadů - to zajistí první příkaz. A v threadech je mít řazené podle data - set sort_aux=date. Poslední nastavení se už týká procházeče souborů (a adresářů) v muttu - například když přidáváte přílohu k mailu - sort_browser=alpha zařídí třídění podle abecedy.

# Řaď maily do threadů
set sort=threads
# Maily v threadech řaď podle data
set sort_aux=date
# V procházeči souborů třiď podle abecedy
set sort_browser=alpha

Ve výchozím nastavení zobrazuje mutt spousty hlaviček, většina z nich mě běžně nezajímá (stejně si kdykoliv můžu zobrazit všechny pomocí klávesy "h" při čtení mailu), tímto nastavením se bude zobrazovat jen pár důležitých, hrd_order nastaví jejich pořadí.

# Zobrazování pouze vybraných hlaviček
ignore *
unignore From To Cc Subject Date Reply-To 
Organization X-Mailer User-Agent
# Pořadí zobrazování hlaviček:
hdr_order From: Subject: To: Cc: Date:
  

Nastavení pro tisk mailů - tyto řádky zařídí, že se mutt před tiskem bude ptát a tisknout se bude přes a2ps.

# Ptej se před tiskem
set print=ask-yes
# Tiskni skrze a2ps
set print_command="a2ps -1gEmail --borders=no --strip=3" 
  

Mutt bude automaticky ke každému mailu přidávat signaturu ze souboru ~/.signature. Příkaz set sig_dashes=no způsobí, že mutt nepřidá před signaturu oddělovač "--\n", toto se ale nedoporučuje - například mutt samotný to používá k rozeznávání signatur. Vypněte, pouze jestliže to vaše signatura již obsahuje.

    set signature = "~/.signature"
   #set sig_dashes=no
  

Prvním příkazem sdělíme muttu kde je uložený soubor s aliasy (soubor obsahující mailovou adresu a jméno, abyste si nemuseli pamatovat složité maily, budeme sice používat abook, ale to nevadí.) Příkaz source způsobí natažení externího souboru a jeho začlenění do muttrc - v tomto případě máme odděleně uložené aliasy a barvy.

set alias_file="~/.mutt/aliases"
source ~/.mutt/aliases
source ~/.mutt/colors
  

Poslední příkazy pro muttrc - přesněji řečeno makra - se vážou na další aplikace. Jedná se o program urlview, který vám umožní vyextrahovat URL z mailu a pak si je jednoduše otevřít ve vašem webovém prohlížeči.

Urlview - můžete použít balíček pro vaši distribuci nebo instalaci ze zdrojových kódů - v tom případě si je stáhněte například zde: http://ftp.debian.org/debian/pool/main/u/urlview/urlview_0.9.orig.tar.gz Rozbalte a nainstalujte klasicky pomocí ./configure;make;make install. A do svého domovské adresáře umístěte soubor .urlview s následujícím obsahem:

REGEXP (((http|https|ftp|gopher)|mailto)[.:][^ >"\t]*|www\.[-a-z0-9.]+)[^ .,;\t>">\):] COMMAND opera -newpage %s

(Okomentovaný ukázkový soubor naleznete v /usr/doc/urlview-0.9/sample.urlview.) Já používám Operu, vy si samozřejmě doplňte váš oblíbený prohlížeč. Teď už stačí do našeho konfiguračního souboru od muttu přidat:

macro index \cb |urlview\n 'call urlview to extract URLs out of a message'
macro pager \cb |urlview\n 'call urlview to extract URLs out of a message'
A při stisku ctrl-b vám pěkně vytáhne URL:

Dalším programem, který je hlavně užitečný ve spolupráci s muttem je abook. Na stránkách projektu jsou ke stažení balíčky pro pár distribucí. A samozřejmě zdrojové kódy - aktuální verze je 0.5.3. Instalace probíhá bez zádrhelu klasicky ./configure;make;make install. Program se spouští příkazem abook - a i bez muttu je to pohodový správce kontaktů. Pro spolupráci s muttem přidejte do konfiguračního souboru:

set query_command="abook --mutt-query '%s'"

Tak, snad jsme si dnes mutt a pár věcí okolo nakonfigurovali podle našich představ - ale na samotné zapnutí programu se opět nedostalo:) Je to trochu schválně, abyste sami začali experimentovat a ohýbat mutt k obrazu svému. V dalším a nejspíše posledním díle o něm si už opravdu napíšeme nějaký ten mail a naučíme se ovládat program samotný.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pochvala 30.11.2004 09:13 Josef Pinc
  L Re: Pochvala 30.11.2004 21:21 Petr Zajíc
    L Re: Pochvala 4.12.2004 19:01 Petr Šigut
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze