LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mutt II

V předchozím článku jsme si připravili půdu - nainstalovali a nastavili jsme si getmail a msmtp, máme tedy funkční přijímání a odesílání mailů. V dnešním článku se zaměříme na samotný mutt, projedeme si jeho konfigurační soubory a nainstalujeme ještě pár "podpůrných" programů.

30.11.2004 08:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 9171×

Systémový konfigurační soubor muttu je uložen v /etc/mutt/Muttrc a k jeho úpravě má oprávnění pouze uživatel root. Můžete zde nastavit obecná nastavení, které by byly ke prospěchu každému uživateli muttu, ale je třeba zbytečné nastavovat zde klávesové zkratky - ty si zařídí každý jednotlivec dle své potřeby.

Váš osobní konfigurační soubor hledá mutt v ~/.muttrc nebo v ~/.mutt/muttrc. Doporučuji použít to druhé - vytvořit si tedy adresář .mutt, budeme v něm totiž skladovat i další věci, tak ať to máme vše pěkně pohromadě.

V /etc/mutt/Muttrc najdete přes 3000 řádků okomentovaných konfiguračních voleb pro mutt, nehodlám je překládat do češtiny - nebude-li vám nějaké konkrétní chování muttu vyhovovat, s velkou pravděpodobností tam najde řešení. Na internetu naleznete taky spousty konfiguračních souborů pro mutt, například v rozcestníku na oficiálních stránkách nebo další pěknou zásobárnou je www.dotfiles.com - sekce mutt. Ale nejpravděpodobnější je, že váš konfigurační soubor bude vznikat pomalu, skládáním, evolucí, jak se budete s muttem stále více a více sžívat a přidávat do něho další věci...

V tomto díle bych chtěl jen osvětlit několik nastavení, které shledávám užitečnými, případně pár tipů. Někomu jinému bude vyhovovat jiný styl práce s poštou a já mu to neberu. Nastavení jsem se snažil seskupit do tématicky podobných skupin; konfigurační volby jsou uvedeny vždy pod jejich popisem.

V minulém díle jsme si getmail nakonfigurovali pro Maildir, těmito řádky sdělíme tuto skutečnost muttu:

# Nastaceni schranky typu Maildir
set folder="~/Maildir/"
set mbox="~/Maildir/"
set mbox_type=Maildir
set spoolfile="~/Maildir/"

Ve výchozím nastavení mutt neukládá odeslanou poštu, příkazem set record to změníme - nyní se bude skladovaná v adresáři sent. Vytvořené, ale odložené maily, se nám budou ukládat v souboru postponed.

# Ukladej odeslane maily
set record="=sent"
# Ukladej odlozene
set postponed=+postponed

Aby mutt používal pro datumy a podobné věci české zvyklosti, sdělíme mu, aby používal příslušné locales:

# Ceske locales
set locale="cs_CZ"

A teď několik položek týkajících se odpovídání na maily (reply). První způsobí, že se vás mutt nebude ptát, zda-li chcete do odpovědi vložit původní zprávu, ale automaticky tak učiní. Položka set attribution nastavená na tuto hodnotu zase způsobí, že věta uvozující citaci původního mailu nebude vypadat tak:

On 23. lis (Úterý) v 23:38:29 +0100 2004, Filip wrote:
ale takto:
Dne Út, 23. lis 2004, Filip napsal/a:

Záleží na tom, co vám vyhovuje (alespoň myslím, nikde jsem nečetl, že by existovala nějaká norma, doporučující nějaký jednotný standard, ví-li někdo o tom, rád se to dozvím.) Poslední položka nedělá nic jiného, než že vaši signaturu umístí nad citovanou zprávu - někdy vhodné, jindy ne.

# vlož do mailu původní zprávu při odpovídání
set include
# formát úvodu citace
set attribution='Dne %{%a, %d. %b %Y}, %n napsal/a:\n'
# signatura nahoře
set sig_on_top=yes

Položkou send_charset se mutt řídí při kódování zpráv do znakové sady - položky zkouší postupně, dokuď nevyhoví nějaká, která může obsáhnout všechny napsané znaky. Napíšete-li mail bez použití čárek, háčků, kroužků a podobně, bude odeslán v us-ascii. Set charset zase určuje kódování vašeho terminálu. A allow_8bit se nám postará o posílání správné češtiny.

# kodovani terminalu
set charset = "iso-8859-2"
# kodovani mailu, popořadě
set send_charset = "us-ascii:iso-8859-1:iso-8859-2:utf-8"
set allow_8bit
  

A nyní k nastavení odesílání pošty - v minulém díle jsme si nakonfigurovali msmtp, chcete-li používat ten, nastavte set sendmail na cestu k němu. Jestliže používáte postfix, je to ten první řádek.

# posilat postu pres postfix
set sendmail="/usr/sbin/sendmail -oem -oi"
# posilat postu pres msmtp
#set sendmail="/usr/local/bin/msmtp"
  

Nyní pár nastavení k zobrazování, nejprve kritéria řazení. Maily chci mít určitě seřazené podle threadů - to zajistí první příkaz. A v threadech je mít řazené podle data - set sort_aux=date. Poslední nastavení se už týká procházeče souborů (a adresářů) v muttu - například když přidáváte přílohu k mailu - sort_browser=alpha zařídí třídění podle abecedy.

# Řaď maily do threadů
set sort=threads
# Maily v threadech řaď podle data
set sort_aux=date
# V procházeči souborů třiď podle abecedy
set sort_browser=alpha

Ve výchozím nastavení zobrazuje mutt spousty hlaviček, většina z nich mě běžně nezajímá (stejně si kdykoliv můžu zobrazit všechny pomocí klávesy "h" při čtení mailu), tímto nastavením se bude zobrazovat jen pár důležitých, hrd_order nastaví jejich pořadí.

# Zobrazování pouze vybraných hlaviček
ignore *
unignore From To Cc Subject Date Reply-To 
Organization X-Mailer User-Agent
# Pořadí zobrazování hlaviček:
hdr_order From: Subject: To: Cc: Date:
  

Nastavení pro tisk mailů - tyto řádky zařídí, že se mutt před tiskem bude ptát a tisknout se bude přes a2ps.

# Ptej se před tiskem
set print=ask-yes
# Tiskni skrze a2ps
set print_command="a2ps -1gEmail --borders=no --strip=3" 
  

Mutt bude automaticky ke každému mailu přidávat signaturu ze souboru ~/.signature. Příkaz set sig_dashes=no způsobí, že mutt nepřidá před signaturu oddělovač "--\n", toto se ale nedoporučuje - například mutt samotný to používá k rozeznávání signatur. Vypněte, pouze jestliže to vaše signatura již obsahuje.

    set signature = "~/.signature"
   #set sig_dashes=no
  

Prvním příkazem sdělíme muttu kde je uložený soubor s aliasy (soubor obsahující mailovou adresu a jméno, abyste si nemuseli pamatovat složité maily, budeme sice používat abook, ale to nevadí.) Příkaz source způsobí natažení externího souboru a jeho začlenění do muttrc - v tomto případě máme odděleně uložené aliasy a barvy.

set alias_file="~/.mutt/aliases"
source ~/.mutt/aliases
source ~/.mutt/colors
  

Poslední příkazy pro muttrc - přesněji řečeno makra - se vážou na další aplikace. Jedná se o program urlview, který vám umožní vyextrahovat URL z mailu a pak si je jednoduše otevřít ve vašem webovém prohlížeči.

Urlview - můžete použít balíček pro vaši distribuci nebo instalaci ze zdrojových kódů - v tom případě si je stáhněte například zde: http://ftp.debian.org/debian/pool/main/u/urlview/urlview_0.9.orig.tar.gz Rozbalte a nainstalujte klasicky pomocí ./configure;make;make install. A do svého domovské adresáře umístěte soubor .urlview s následujícím obsahem:

REGEXP (((http|https|ftp|gopher)|mailto)[.:][^ >"\t]*|www\.[-a-z0-9.]+)[^ .,;\t>">\):] COMMAND opera -newpage %s

(Okomentovaný ukázkový soubor naleznete v /usr/doc/urlview-0.9/sample.urlview.) Já používám Operu, vy si samozřejmě doplňte váš oblíbený prohlížeč. Teď už stačí do našeho konfiguračního souboru od muttu přidat:

macro index \cb |urlview\n 'call urlview to extract URLs out of a message'
macro pager \cb |urlview\n 'call urlview to extract URLs out of a message'
A při stisku ctrl-b vám pěkně vytáhne URL:

Dalším programem, který je hlavně užitečný ve spolupráci s muttem je abook. Na stránkách projektu jsou ke stažení balíčky pro pár distribucí. A samozřejmě zdrojové kódy - aktuální verze je 0.5.3. Instalace probíhá bez zádrhelu klasicky ./configure;make;make install. Program se spouští příkazem abook - a i bez muttu je to pohodový správce kontaktů. Pro spolupráci s muttem přidejte do konfiguračního souboru:

set query_command="abook --mutt-query '%s'"

Tak, snad jsme si dnes mutt a pár věcí okolo nakonfigurovali podle našich představ - ale na samotné zapnutí programu se opět nedostalo:) Je to trochu schválně, abyste sami začali experimentovat a ohýbat mutt k obrazu svému. V dalším a nejspíše posledním díle o něm si už opravdu napíšeme nějaký ten mail a naučíme se ovládat program samotný.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pochvala 30.11.2004 09:13 Josef Pinc
  L Re: Pochvala 30.11.2004 21:21 Petr Zajíc
    L Re: Pochvala 4.12.2004 19:01 Petr Šigut
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

27.7.2017 12:24 / Jaromir Obr
Cteni/zapis

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze