LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (8) - Podmínky

V dnešním díle si probereme jeden z dalších základních elementů vyšších programovacích jazyků a tím jsou podmínky.

3.12.2004 10:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 7033×

Než začneme samotnými podmínkami, jakožto strukturovanými příkazy, je potřeba se zasvětit do tzv. bloků, což je vlastně také strukturovaný příkaz. Jedná se tedy o strukturu, která obsahuje další příkazy a dohromady tvoří celek - tzn. že v nich lze například vytvářet lokální proměnné. Dalším takovou kosmetickou vlastností je to, že za posledním příkazem bloku nemusí být středník. Blok, jakožto základní strukturovaný příkaz je tvořen příkazy, které jsou ohraničeny složenými závorkami, takže obecná struktura vypadá takto:

{
    prikaz1;
    prikaz2;
    prikaz3;
    ...
}

Toto bylo potřeba říci, protože většina dalších strukturovaných příkazů (podmínky, cykly, atd.) budou právě využívat této závorkové konstrukce.

A nyní již k podmínkám. Podmínky tedy řídí nějaký blok a rozhoduje o tom, zdali bude kód proveden, či ne a to na základě vyhodnocení pravdivostní (true, či false nebo tedy pravda, či nepravda) podmínky. Ovšem kámen úrazu může být právě ono vyhodnocení, protože mohou nastat případy, kdy toto rozhodnutí může být krajně nejisté. Samozřejmě se musí vycházet z čísel a řetězců, takže jako nepravda bude brána hodnota 0, prázdný řetězec a řetězec, který obsahuje pouze nulu v numerické podobě, takže 0 a nakonec ještě nedefinovanou proměnnou. Ostatní hodnoty by měly být brány jako pravda (true). Samozřejmě to platí i pro výrazy, které následnou hodnotu vytvoří, takže například:

56 - 2 * 28 - bude vyhodnoceno jako nepravda, protože výsledek je 0
0 ."" - výsledný řetězec tvoří pouze 0, takže opět nepravda

Oproti tomu bude např. číslo 343 vyhodnoceno jako pravda a nebo řetězec "=0" bude též vyhodnocen jako pravda, protože řetězec neobsahuje pouze 0, atd. Většinou si však vystačíme s porovnáním dvou číselných hodnot a nebo porovnáním dvou řetězců a to pomocí operátorů, které jsme si vysvětlili v díle Perl (4) - skaláry II.

Nejčastější formou podmínky je příkaz if, který má několik variant. Nejjednodušší má takovýto obecný zápis:

if ( pravdivnostni_vyraz)
{
     prikaz1;
     prikaz2;
     ...
}

Příkazy se provedou, pokud je pravdivostní výraz vyhodnocen jako pravda (true). V opačném případě se příkazy neprovedou - tzn. část kódu bude přeskočena a provádění kódu bude pokračovat až za blokem příkazů.

Další varianta příkazu se používá, pokud potřebujete v případě vyhodnocení pravdivostního výrazu jako nepravda, spustit jiné příkazy. Obecný zápis vypadá takto:

if ( pravdivnostni_vyraz)
{
     prikaz1;
     prikaz2;
     ...
} else
{
     prikaza;
     prikazb;
     ...
}

Takže příkaz prikaz1, prikaz2, atd. budou spuštěny v případě, že pravdivostní podmínka byla vyhodnocena jako pravda. V případě, že byla vyhodnocena jako nepravda, spustí se příkazy prikaza, prikazb, atd.

Je potřeba zmínit, že umístění složených závorek je plně na vás a vašem formátování kódu.

Pokud potřebujete vytvořit několik podmínek za sebou, lze použít další variantu if, která má takovýto obecný zápis:

if (pravdivnostni_vyraz1)
{
   prikaz1;
   prikaz2;
   ...
} elseif (pravdivnostni_vyraz2)
{
   prikaza;
   prikazb;
   ...
} elseif (pravdivnostni_vyraz3)
{
   prikazI;
   prikazII;
   ...
} else
{
   prikazA;
   prikazB;
   ...
}

Pokud je tedy vyhodnocena některá z podmínek příkazu elseif, bude vykonána příslušná část programového kódu. Pokud nebude vyhodnocená žádná z podmínek, vykoná se blok, který následuje za příkazem else. Tuto konstrukci lze také vytvořit pomocí příkazů if a else, ale to je nepřehlednější varianta - budete muset použít více složených závorek.

Ale co když chcete spustit určitý příkaz (příkazy) pouze v případě, kdy je podmínka vyhodnocena jako nepravda (false)? Buď můžete použít příkaz if a else, kde v bloku příkazu if nebudou žádné příkazy a nebo použít příkaz unless, který má obecný zápis takovýto:

unless (pravdivnostni_vyraz)
{
   prikaz1;
   prikaz2;
   ...
}

Příkazy budou vyhodnoceny pouze v případě, že pravdivostní podmínka je vyhodnocena jako nepravda (false).

Dalším příkazem (nebo spíše operátorem) je "?". Obecný zápis tohoto ternárního operátoru bude vypadat takto:

pravdivnostni_vyraz ? vyraz_pravda : vyraz_nepravda;

U této podmínky nepracujeme s příkazy, ale s výrazy. Pokud se tedy vykoná pravdivostní výraz jako pravda, vyhodnotí se výraz vyraz_pravda. Pokud jako nepravda, tak vyraz_nepravda. Ukažme si tuto podmínku na jednoduchém příkladě:

$var = $x < $y ? $x : $y;

To znamená, že jestli bude pravdivostní výraz $x < $y vyhodnocen jako pravda, bude vrácena hodnota proměnné $x. V opačném případě bude vráceno $y. Stejného efektu bychom mohli docílit i použitím příkazu if a else.

K podmínkám by to bylo asi pro tuto chvíli vše. V příštím díle si přiblížíme cykly a jejich zákoutí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze