LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Internetové bankovnictví v Linuxu (9) - GE Money bank (aktualizováno)

Další z testovaných internetových bankovnictví byly obě aplikace GE Money bank.

26.11.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 41884×

O bance, profil

GE Capital logo

GE Money bank, a. s. je banka s převážně zahraniční účastí. Licenci v ČR získala uprostřed května 1998 a následující měsíc zahájila činnost.

Na oficiálních stránkách se můžete dočíst:

Společnost General Electric (GE) byla založena před více než sto lety v roce 1892. U kolébky této společnosti stál geniální vynálezce Thomas Alva Edison. Po celou dobu své existence je General Electric synonymem kvality a špičkových technologií.

Ve finančním sektoru se u nás můžete setkat s:

 • GE Money Bank (peněžní ústav)
 • GE Money Auto (jednou z největších leasingových společností v ČR pro leasing automobilů)

Od 1. 1. 2005 došlo ke změně názvu na současný, předtím se jmenovala GE Capital bank; tento název ovšem ještě předcházelo jméno Agrobanka.

Internetové bankovnictví

GE Money Bank má dvě bankovní aplikace, jednodušší se jmenuje Internet Banka GEnius a "plnohodnotná" Internet Banka.

Internet Banka

"Plnohodnotná" verze obsahuje skoro vše, co by aplikace pro ebanking měla mít. Nutná je podpora Javy pro práci s certifikáty a podepisování aktivních transakcí. Před vlastním přístupem k zadání jména a hesla je nutné použít SSL certifikát. Bohužel pod linuxem nefunguje – resp. fungují pouze pasivní operace. Na to lze ale klidně použít druhou aplikaci.

Oficiální softwarové požadavky:

 • operační systém Windows (95, 98, 2000, NT 4.0)
 • internetový prohlížeč Microsoft Internet Explorer 5 a vyšší
 • Microsoft Java Virtual Machine Machine verze 2752 nebo Sun Java 2 Runtime Environment verze 1.3

Internet Banka GEnius

Internet Banka GEnius je podstatně jednodušší ebankingová aplikace, která umožňuje především zadávat jednoduché příkazy a zjišťovat zůstatek. Mezi omezení patří např. maximální platby za den v celkové výši 10 000 Kč.

Protože aplikace nevyžaduje Javu, jsou oficiální softwarové požadavky mírnější:

 • operační systém Windows (95, 98, 2000, NT 4.0)
 • webový prohlížeč Microsoft Internet Explorer 5 a vyšší

Tato aplikace je jednodušší a pod linuxem funguje bez problémů.

Apple logo

U obou aplikací banka upozorňuje, že z důvodů optimalizace aplikace pro Windows ji uživatelé Apple nemohou používat (o linuxu ani slovo). Vzhledem k tomu, že pod Mozillou funguje bez problémů, bude zřejmě fungovat i na Applu.


Demo verze

Demo Internet Banky

Funkce aplikace v demoverzi můžete vyzkoušet pouze u "plnohodnotné" Internet Banky. V Mozille 1.7.3 se mi sice nezobrazovala úplně správně nabídka funkcí; přesto bylo demo použitelné – pro demonstraci funkcí myslím dostačující.

Zabezpečení

Na stránkách popisující zabezpečení aplikace jsou i zveřejněna "Pravidla bezpečného užívání Internetového Bankovnictví", která by si noví uživatelé měli minimálně pečlivě přečíst.

Krom toho, že vás poučí o správném zacházení s heslem, se dozvíte, kam zavolat v případě podezření na zneužití vašich autentizačních údajů. Bohužel není uvedeno, jak ověřit, s kým šifrovaně komunikujete, resp. co dělat např. při změně fingerprintu.

Komunikace je samozřejmě šifrována, o to se stará protokol SSL; certifikát můžete ověřit pomocí Verisign.

Hned na úvodní stránce je zobrazeno datum posledního přihlášení, takže doporučuji toto datum sledovat, může se to hodit.

Internet Banka

 • komunikace je šifrována SSL 128 bitů
 • pro přístup je nutný SSL certifikát
 • samozřejmě jméno a heslo
 • aktivní operace musí být digitálně podepsány

Internet Banka GEnius

 • komunikace je šifrována SSL 128 bitů
 • jméno a heslo

Podpora alternativních prohlížečů

S prohlížeči na platformě win32 (tj. Microsoft Internet Explorer 6 SP2, Mozilla 1.7.3 a Opera 7.54) nebyly žádné potíže; vše bylo v pořádku (ovšem pouze v aplikaci Internet Banka GEnuis).

Internet Banka pod linuxem

Před problémy jsem byl důrazně varován už na infolince, kam jsem volal, protože generování ceritifikátu v registrační autoritě banky Mozilla nezvládla (a heslo je opravdu pouze jednorázové). Bohužel se certifikáty nepovedlo vytvořit ani v prohlížeči Opera (zkoušel jsem různé javy jako vždy). Nezbylo než provést generování ceritifikátů v MS Internet Exploreru.

Ale tím problémy nekončí – do prohlížečů Opera a Mozilla se mi povedlo importovat pouze SSL certifikát. Bankovnictví pod Mozillou nefungovalo už po přihlášení (ztrácela spojení se serverem); Opera byla o něco úspěšnější – po přihlášení naběhla vlastní aplikace, ovšem zde bylo vidět, že menu rozhodně nebylo optimalizováno pro alternativní prohlížeče. Toto se sice dá obejít stažením pomocí myši (takže horní panel nabídky bude viditelný), ovšem i přes toto omezení (chybějící rozšiřující lištu) není aplikace stejně pořádně použitelná, protože nefugnovalo aktivní podepisování příkazů.

Závěr pro Internet Banku? Pod linuxem korektně nefunguje ...

UPDATE 28.6.2005

Aktivní operace lze zfunkčnit v Mozille/Firefoxu, ovšem menu zůstane stále hodně rozhozené. Nejprve je nutné importovat přihlašovací certifikát do prohlížeče (u Mozilly to je možné přes položky menu: Úpravy – Předvolby – Soukromí & zabezpečení – Certificates – Manage Certificates...) a následně ještě pomocí Java ControlPanel (typicky v %javadir/bin/ControlPanel). Pak by měly aktivní operace fungovat. (za upozornění děkuji Petru Hložkovi)

UPDATE 24.8.2006

Aktivní operace a celá aplikace bez problémů funguje v Mozille/Firefoxu.

Internet Banka GEnius pod Linuxem

Protože je druhá aplikace ebankingu poměrně jednoduchá (bez javy), problémy s prohlížeči na linuxu (Mozilla 1.7.3, Opera 7.54, Konqueror 3.2.2) jsem nezaznamenal. Jediné co nefungovalo správně byla práce se textovým prohlížečem ELinks, který z nějakého důvodu nezobrazil ani přihlašovací dialog.

Jak už bylo řečeno výše, k přihlášení stačí pouze jméno a heslo; vše další (ať už pasivní nebo aktivní operace) funguje bez další autorizace.

HTML bohužel není validní podle standardu HTML 4.0, nicméně se alespoň vše zobrazovalo správně v testovaných prohlížečích.

Aplikace Internet Banka GEnius

Aplikace mi prozradila, že jsem testoval verzi 3.1.1.25 na systému live_GECBIBL31.

Navigace je v ebankovní aplikaci řešena pomocí dvou menu na lištách – na první šedé liště jsou vypsány "základní činnosti" – Moje účty, Poslat peníze, Další služby, Nápověda a vpravo Odhlásit se. Po klepnutí na některou z položek se patřičně změní spodní lišta (barevně i nabídkou funkcí).

Na první položku Moje účty se dostanete už po přihlášení, a jak je zjevné z názvu, dozvíte se zde výši zůstatku, popř. možnost čerpání Flexilimitu. Zde si také můžete nechat zobrazit přehled transakcí, které je možné zobrazit až 3 kalendářní měsíce zpět. Samozřejmě je možné použít filtry – transakci můžete najít podle čísla účtu, období, minimální/maximální částky, variabilního symbolu nebo typu transakce. Výpis může obsahovat maximálně 1000 položek. Zvlášť si můžete nechat zobrazit příkazy k úhradě zadané přes online kanály, které můžete filtrovat pomocí stejných kritérií jako v přecházejícím případě a navíc podle stavu požadavku. Pomocí přehledu příkazů k úhradě tak snadno zjistíte stav zadaného příkazu, popř. jeho úspěšné nebo neúspěšné dokončení. Dále jsou zde k dispozici informace banky, konkrétně úrokové sazby, kurzy, kódy bank a přehled konstantních symbolů.

Další položku tvoří možnost Poslat peníze, kde můžete zadat domácí příkaz k úhradě případně vytvořit, změnit nebo zrušit trvalý platební příkaz. Chybějící šablony částečně nahrazuje možnost "opakovat" určitý příkaz – jednoduše vyhledáte už proběhlou platbu a pouze tam změníte potřebné údaje (např. částku).

Pod možností Další služby se skrývá dobíjení kreditu mobilních operátorů Eurotel a Oskar, platba faktur Oskara, nastavení informačních SMS – výše zůstatku, nepovolený debet a informace o příchozích nebo odchozích platbách. Čísla můžete definovat předem v telefonním seznamu. Vlastní nastavení informačních SMS se provádí ve více krocích – nejprve zvolíte typ informace a mobilní číslo a poté si můžete nastavit další kritéria (u informacích o zůstatku např. jeho typ a především kdy zprávu zasílat, tj. po překročení nebo poklesu pod zadanou mez).

Nepočítáme-li možnost odhlášení, po klepnutí na poslední položku Nápověda si můžete přečíst nápovědu, ale také (trošku netradičně) změnit heslo (které je v podstatě spolu s uživatelským jménem to jediné, čím se autentizujete).

Nápověda je stejně jako celá aplikace dostupná pouze v českém jazyce. Designově aplikace víceméně zapadá do celkového zpracování stránek banky.

Závěr, zhodnocení

Aplikace Internet Banka GEnuius funguje bez potíží, ovšem má několik podstatných nevýhod (denně lze poslat maximálně 10 000 Kč, pouze domácí příkazy), které ji předurčují pouze na jednoduché úkoly. Samozřejmě to je ovšem lepší (a levnější) než navštěvovat banku osobně.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Díky za perfektní článek 26.11.2004 20:21 Josef Šmidrkal
L Re: Díky za perfektní článek 1.6.2005 00:52 Tomáš Fuk
  L Re: Díky za perfektní článek 1.6.2005 06:55 Ondřej Čečák
Kubuntu Live vs GE 28.2.2007 16:35 Ondrej Kovac
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

8.5.2016 17:19 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 26.5.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, cloudové služby, infrastruktura cloudu, efektivní využití cloudu, možné nástrahy cloudů a jak se jim vyhnout
Přidat komentář

21.4.2016 8:01 /František Kučera
Spolek OpenAlt zve na 127. distribuovaný sraz příznivců svobodného softwaru a otevřených technologií (hardware, 3D tisk, SDR, DIY, makers…), který se bude konat ve čtvrtek 28. dubna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

2.3.2016 22:41 /Ondřej Čečák
Letošní ročník konference InstallFest již tento víkend!
Přidat komentář

14.2.2016 16:39 /Redakce Linuxsoft.cz
O víkendu 5. a 6. března 2016 proběhne na pražském Strahově 8. ročník tradiční konference InstallFest. Celkem za dva dny uvidíte ​30 přednášek​ a ​6 workshopů.
Přidat komentář

5.2.2016 17:38 /Petr Ježek
Utilitka z XFce "xfce4-power-manager" nejen umožňuje nastavení lhůty pro uspání či hybernaci, ale i zapínání a vypínání prezentačního módu pro nerušené sledování videí. Stačí ji nastavit v každém vybavenějším panelu a v jakémkoli nontiled WM/DE.
Přidat komentář

10.1.2016 11:32 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
LinuxMarket změnil provozovatele. Nově jej provozuje Marek Pszczolka. Více info a detaily #1 a #2.
Přidat komentář

29.12.2015 11:38 /Ondřej Čečák
Ještě posledních pár dní můžete přidávat příspěvky nebo nápady na Install Fest 2016, který se bude konat 5. a 6. března 2016.
Přidat komentář

8.12.2015 11:36 /Petr Ježek
Logické se stává realitou. LibreOffice a Thunderbird se mají dle článku na Redditu stát protiváhou MS řešení (MS Office a Outlook).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

7.5.2016 14:58 / Teodor Komárek
Soubory

20.4.2016 0:07 / Jakub Cleing
Sázkový panel PHP FUSION

9.4.2016 9:43 / jiwopene@gmail.com
Re: problém s dpkg a nemožností instalovat

9.4.2016 9:41 / jiwopene@gmail.com
Re: změna velikosti disk.oddílu

9.4.2016 9:40 / jiwopene@gmail.com
Re: Přenesení starého OS Win7 na virtuál v Debianu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2016) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze