LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mutt - I.

V tomto článku si přiblížíme poštovního klienta mutt. Jestliže příjímáte dva maily denně a ještě je z toho 50% spamu, tak možná mutt neoceníte a bude vám připadat, že se do začátku musíte moc učit.

22.11.2004 08:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 9931×

Ale při větším objemu zpráv se vám to plně vynahradí a budete opěvovat jeho bohaté možnosti konfigurace, přehledné textové prostředí, kompletní ovládatelnost přes klávesnice a malé systémové nároky. Jelikož je nastavení mutta, aby přesně odpovídal vašim tužbám, cesta poměrně dlouhá, je toto první díl ze zatím blíže nespecifikovaného počtu.

Mutt toho nabízí daleko více, než si zde předvedeme - v tomto článku bude rozebrána stručná konfigurace pro POP3 účet a odesílání pošty s využitím jednoduchého SMTP klienta.

Instalace Muttu

Ve většině distribucí bude mutt již zahrnut, to pak doporučuji využít balíčku z vaší distribuce. Jestliže nějakou náhodou není u vás přítomen, nebo si ho chcete zkompilovat sami, stačí se porozzhlédnout po stránkách projektu: www.mutt.org. Zde zvolte sekci Downloading a vyberte si nějaký sympatický mirror pro stažení zdrojových kódů. V době psaní recenze je aktuální stabilní verze 1.4.2, ale já používám bez sebemenších problému vývojovou 1.5.5.

Ať už jste si vybrali větev vývojovou nebo stabilní, kompilace probíhá klasicky pomocí ./configure;make;make install. Je k dispozici několik voleb, najdete je v souboru INSTALL, některé zajímavé jsou:

--enable-pop
zapne podporu POP3 (doporučuji nechat vypnuté a stahovat poštu pomocí externího programu)
--enable-imap
podpora IMAP
--with-ssl[=PFX]
Mutt umí využívat OpenSSL pro IMAP a POP, jestliže máte tuto knihovnu nainstalovanou na neobvyklém místě lze touto volbou specifikovat kde.
--with-sasl[=PFX]
Knihovna na bezpečnou autentizaci pro POP a IMAP, touto volbou lze nastavit nestandardní cestu.

Po úspěšně proběhlém ./configure tedy stačí zadat make a make install. Váš mutt je nainstalován, pojďmě ho spustit pomocí mutt. Uvítá vás něco takového:

Naučit se pracovat s muttem se naučíme až v dalším díle, ještě před tím potřebujeme zprovoznit přijímání a odesílání pošty. Ti poslušní ukončí tedy mutt pomocí "q" a počkají na další díl článku, těm méně trpělivým mohu prozatím nabídnout pouze manuálovou stránku, man mutt:)

A co tedy Mutt umí? Umí odesílat poštu? Ne - na to potřebujete MTA. Můžete v něm psát maily? Ne - na to potřebujete textový editor. Mutt vám umožní pouze pohodlné procházení a třídění velkého množství zpráv a samozřejmě jejich čtení. Na vše ostatní používá v unixovém duchu ostatní programy.

Instalace a konfigurace Msmtp

Nastavováním nějakého plnohodnotného MTA se v tomto článku nebudeme zabývat - je to velice obsáhlá kapitola sama pro sebe. Já osobně mohu doporučit například Postfix,

A protože nám jde hlavně o Mutt zprovozníme si jednoduchého SMTP klienta, který předá naše zprávy na SMTP server providera. Existuje jich celá spousta - takže si klidně na freshmeatu vyberete vám sympatičtější, já jsem použil msmtp

Ze stránek projektu si stáhněte aktuální verzi programu (v době psaní článku 1.2.4), rozbalte a kompilujte klasickou trojkombinací ./configure;make;make install. Msmtp pracovat s knihovnou OpenSSL, bližší informace v manuálu, mi ji našel sám při ./configure. A po úspěšném make a make install máme funkčního SMTP odesílatele pro mutt.

Popis nastavení msmtp naleznete, jednak v manuálu (man msmtp) a jednak je přehledný konfigurační soubor k mání v adresáři doc - což je podadresář zdrojových kódů programu. Zde naleznete popis různých nastavení, s šifrováním apod. My si ukážeme nejjednodušší případ - to jsou pouhé dva řádky v konfiguračním souboru ~/.msmtprc:

  host smtp.sample.com
  from vase.jmeno@sample.com
 

Přičemž za položkou host následuje smtp server vašeho providera a za from je mailová adresa, která se ukáže příjemci mailu. Hotovo. Toužíte-li si to vyzkoušet, zadejte do konzole:

  $ msmtp kamarad@sample.com <enter>
  Text vaseho emailu

  ctrl-D

A mail je (doufejme, že úspěšně) odeslán příjemci... příště si ukážeme spolupráci s muttem.

Instalace a konfigurace Getmailu

Dále budeme chtít stahovat poštu z POP3 účtu do našeho počítače. Opět máme na výběr k dispozici širokou nabídku softwaru, nejznámější jsou asi fetchmail a getmail. Já si vybral ten druhý z nich.

K provozu getmailu potřebujete Python - ten bude jako balíček ve většině distribucí. Ze stránek projektu jsem si stáhl na platformě nezávislý archiv - v době psaní recenzi je aktuální verze 4.2.2. Archiv si rozbalíme a na nainstalujeme - protože je getamil napsaný v Pythonu, provádí se instalace trochu atypicky. Nejprve jako normální uživatel zadejte v adresáři s getmailem:

python setup.py build

a poté jako root:

python setup.py install

Instalace je hotová, teď už jenom nakonfigurovat, getmail obsahuje spousty, dobře popsaných konfiguračních souborů pro různé situace. My si popíšeme typickou z nich, pro složitější se podívejte do manuálu.

Getmail hledá váš konfigurační soubor v ~/.getmail/getmailrc, můj vypadá následovně:

[options]
# ukazuj co děláš
verbose = 1
# smaž zprávy ze serveru po stažení
delete = true
# logguj svou činnost
message_log = ~/.getmail/log

[retriever]
# typ serveru - POP3
type = SimplePOP3Retriever
# Adresa POPserveru 
server = pop.sample.net
# uživatelské jméno
username = uziv.jmeno
# heslo
password = vaseheslo

[destination]
# typ schránky je Maildir
type = Maildir
# cesta k Maildiru
path = ~uzivatel/Maildir/

Snad je z okomentované ukázky vše podstatné jasné a nyní nám getmail již funguje, po změnění potřebných údajů jako uživatelské jméno apod. ho vyzkoušejte - zapněte z konzole příkazem getmail (doporučuji zatím pro účely testování nastavit delete na false).

Výstup by mohl vypadat nějak takto:

$ getmail
getmail version 4.2.2
Copyright (C) 1998-2004 Charles Cazabon. Licensed under the GNU GPL version 2.
SimplePOP3Retriever:uziv.jmeno@pop.sample.net:110:
 msg 1/1 (1003 bytes) delivered, deleted
 1 messages retrieved, 0 skipped

Vidíme, že getmail úspěšně stáhl 1 zprávu z našeho POP3 účtu.

A to by bylo pro dnešek vše, doufám, že se nám vše povedlo úspěšně zprovoznit, příště se již podíváme na samotný mutt, zatím nás může těšit, že proces příjímání, čtení, psaní a posílání pošty provádíme v unixovém duchu:)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze