LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Mutt - I.

V tomto článku si přiblížíme poštovního klienta mutt. Jestliže příjímáte dva maily denně a ještě je z toho 50% spamu, tak možná mutt neoceníte a bude vám připadat, že se do začátku musíte moc učit.

22.11.2004 08:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 10248×

Ale při větším objemu zpráv se vám to plně vynahradí a budete opěvovat jeho bohaté možnosti konfigurace, přehledné textové prostředí, kompletní ovládatelnost přes klávesnice a malé systémové nároky. Jelikož je nastavení mutta, aby přesně odpovídal vašim tužbám, cesta poměrně dlouhá, je toto první díl ze zatím blíže nespecifikovaného počtu.

Mutt toho nabízí daleko více, než si zde předvedeme - v tomto článku bude rozebrána stručná konfigurace pro POP3 účet a odesílání pošty s využitím jednoduchého SMTP klienta.

Instalace Muttu

Ve většině distribucí bude mutt již zahrnut, to pak doporučuji využít balíčku z vaší distribuce. Jestliže nějakou náhodou není u vás přítomen, nebo si ho chcete zkompilovat sami, stačí se porozzhlédnout po stránkách projektu: www.mutt.org. Zde zvolte sekci Downloading a vyberte si nějaký sympatický mirror pro stažení zdrojových kódů. V době psaní recenze je aktuální stabilní verze 1.4.2, ale já používám bez sebemenších problému vývojovou 1.5.5.

Ať už jste si vybrali větev vývojovou nebo stabilní, kompilace probíhá klasicky pomocí ./configure;make;make install. Je k dispozici několik voleb, najdete je v souboru INSTALL, některé zajímavé jsou:

--enable-pop
zapne podporu POP3 (doporučuji nechat vypnuté a stahovat poštu pomocí externího programu)
--enable-imap
podpora IMAP
--with-ssl[=PFX]
Mutt umí využívat OpenSSL pro IMAP a POP, jestliže máte tuto knihovnu nainstalovanou na neobvyklém místě lze touto volbou specifikovat kde.
--with-sasl[=PFX]
Knihovna na bezpečnou autentizaci pro POP a IMAP, touto volbou lze nastavit nestandardní cestu.

Po úspěšně proběhlém ./configure tedy stačí zadat make a make install. Váš mutt je nainstalován, pojďmě ho spustit pomocí mutt. Uvítá vás něco takového:

Naučit se pracovat s muttem se naučíme až v dalším díle, ještě před tím potřebujeme zprovoznit přijímání a odesílání pošty. Ti poslušní ukončí tedy mutt pomocí "q" a počkají na další díl článku, těm méně trpělivým mohu prozatím nabídnout pouze manuálovou stránku, man mutt:)

A co tedy Mutt umí? Umí odesílat poštu? Ne - na to potřebujete MTA. Můžete v něm psát maily? Ne - na to potřebujete textový editor. Mutt vám umožní pouze pohodlné procházení a třídění velkého množství zpráv a samozřejmě jejich čtení. Na vše ostatní používá v unixovém duchu ostatní programy.

Instalace a konfigurace Msmtp

Nastavováním nějakého plnohodnotného MTA se v tomto článku nebudeme zabývat - je to velice obsáhlá kapitola sama pro sebe. Já osobně mohu doporučit například Postfix,

A protože nám jde hlavně o Mutt zprovozníme si jednoduchého SMTP klienta, který předá naše zprávy na SMTP server providera. Existuje jich celá spousta - takže si klidně na freshmeatu vyberete vám sympatičtější, já jsem použil msmtp

Ze stránek projektu si stáhněte aktuální verzi programu (v době psaní článku 1.2.4), rozbalte a kompilujte klasickou trojkombinací ./configure;make;make install. Msmtp pracovat s knihovnou OpenSSL, bližší informace v manuálu, mi ji našel sám při ./configure. A po úspěšném make a make install máme funkčního SMTP odesílatele pro mutt.

Popis nastavení msmtp naleznete, jednak v manuálu (man msmtp) a jednak je přehledný konfigurační soubor k mání v adresáři doc - což je podadresář zdrojových kódů programu. Zde naleznete popis různých nastavení, s šifrováním apod. My si ukážeme nejjednodušší případ - to jsou pouhé dva řádky v konfiguračním souboru ~/.msmtprc:

  host smtp.sample.com
  from vase.jmeno@sample.com
 

Přičemž za položkou host následuje smtp server vašeho providera a za from je mailová adresa, která se ukáže příjemci mailu. Hotovo. Toužíte-li si to vyzkoušet, zadejte do konzole:

  $ msmtp kamarad@sample.com <enter>
  Text vaseho emailu

  ctrl-D

A mail je (doufejme, že úspěšně) odeslán příjemci... příště si ukážeme spolupráci s muttem.

Instalace a konfigurace Getmailu

Dále budeme chtít stahovat poštu z POP3 účtu do našeho počítače. Opět máme na výběr k dispozici širokou nabídku softwaru, nejznámější jsou asi fetchmail a getmail. Já si vybral ten druhý z nich.

K provozu getmailu potřebujete Python - ten bude jako balíček ve většině distribucí. Ze stránek projektu jsem si stáhl na platformě nezávislý archiv - v době psaní recenzi je aktuální verze 4.2.2. Archiv si rozbalíme a na nainstalujeme - protože je getamil napsaný v Pythonu, provádí se instalace trochu atypicky. Nejprve jako normální uživatel zadejte v adresáři s getmailem:

python setup.py build

a poté jako root:

python setup.py install

Instalace je hotová, teď už jenom nakonfigurovat, getmail obsahuje spousty, dobře popsaných konfiguračních souborů pro různé situace. My si popíšeme typickou z nich, pro složitější se podívejte do manuálu.

Getmail hledá váš konfigurační soubor v ~/.getmail/getmailrc, můj vypadá následovně:

[options]
# ukazuj co děláš
verbose = 1
# smaž zprávy ze serveru po stažení
delete = true
# logguj svou činnost
message_log = ~/.getmail/log

[retriever]
# typ serveru - POP3
type = SimplePOP3Retriever
# Adresa POPserveru 
server = pop.sample.net
# uživatelské jméno
username = uziv.jmeno
# heslo
password = vaseheslo

[destination]
# typ schránky je Maildir
type = Maildir
# cesta k Maildiru
path = ~uzivatel/Maildir/

Snad je z okomentované ukázky vše podstatné jasné a nyní nám getmail již funguje, po změnění potřebných údajů jako uživatelské jméno apod. ho vyzkoušejte - zapněte z konzole příkazem getmail (doporučuji zatím pro účely testování nastavit delete na false).

Výstup by mohl vypadat nějak takto:

$ getmail
getmail version 4.2.2
Copyright (C) 1998-2004 Charles Cazabon. Licensed under the GNU GPL version 2.
SimplePOP3Retriever:uziv.jmeno@pop.sample.net:110:
 msg 1/1 (1003 bytes) delivered, deleted
 1 messages retrieved, 0 skipped

Vidíme, že getmail úspěšně stáhl 1 zprávu z našeho POP3 účtu.

A to by bylo pro dnešek vše, doufám, že se nám vše povedlo úspěšně zprovoznit, příště se již podíváme na samotný mutt, zatím nás může těšit, že proces příjímání, čtení, psaní a posílání pošty provádíme v unixovém duchu:)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze