LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (18.) - Převod fotografie do černobílého a sépiového odstínu

Jak již z názvu článku napovídá, dnes si ukážeme několik způsobů převedení fotografie do černobílého a sépiového odstínu.

18.11.2004 08:00 | Yippee | Články autora | přečteno 46933×

Převedení fotografie do odstínu černo-bílé

Nejjednodušším způsobem převodu obrázku do odstínu šedé je změna režimu obrazu pomocí nabídky Obrázek --> Režim --> Odstíny šedi. Použití tohoto způsobu nám znemožní další úpravu obrazu, která vychází z vlastností barevného modelu. Stejného výsledku můžete dosáhnout i jiným způsobem. A to použitím volby: Vrstva --> Barvy --> Odbarvit přímo z barevného modelu RGB. Nebo také pomocí volby: Vrstva --> Barvy --> Obarvit, kde nastavíme sytost na hodnotu 0 a nyní si můžeme hrát se světlostí. Například použít tyto hodnoty: 190, 0, 33, které jsem použila já u vzorového obrázku.

barevný obrázek dialogové okno černobílý obrázek

Další způsob: Přepneme se do záložky Kanály, a zde si vybereme jeden z kanálu RGB, tedy buď červený, modrý anebo zelený. U námi vybraného kanálu vybereme z místní nabídky volbu Duplikovat kanál. Ten se nám objeví dole pod kanály RGB. Na kanál klikneme levým tlačítkem myši, abychom ho měli označen a vybereme z menu v okně obrázku příkaz: Úpravy --> Kopírovat, přepneme se na záložku Vrstvy a zde zvolíme Úpravy --> Vložit. Poté už stačí jen sloučit vše do jedné vrstvy.

barevný obrázek dialogové okno dialogové okno černobílý obrázek

Méně obvyklým způsobem může být i převedení do indexovaného režimu tedy výběrem Obrázek --> Režim --> Indexovaný. V dialogovém okně vybereme Použít vlastní paletu a vybereme paletu "grays". Tímto způsobem si, ale znemožníte další úpravy obrázku, jelikož většina úprav je vázána na RGB barevný model.

barevný obrázek dialogové okno černobílý obrázek

Převedení fotografie do sépiového odstínu

V tomto tutoriálu se budeme snažit změnit odstín fotografie do odstínu "sépiová kost". Máme několik způsobů pomocí kterých lze daného odstínu docílit. Prvním z nich je použít nabídku: Filtry--> Barvy --> Kolorovat, kde nastavíme barvu pro kolorování v hexadecimálním formátu tuto: BB9F62.

barevný obrázek sépiový obrázek

Podobného efektu docílíte také použitím příkazu: Vrstva --> Barvy --> Vyvážení barev. Ale ještě před samotnou aplikací toho filtru převedeme obrázek do odstínů šedé, viz. jeden z výše popsaných způsobů. Pokud převedeme náš obrázek na indexované barvy je potřeba jej opět převést do RGB režimu. V dialogovém okně Vyvážení barev je potřeba nastavit hodnoty RGB na: červená=62; zelená=26; modrá=-24.

barevný obrázek černobílý obrázek dialogové okno sépiový obrázek

Místo Vyvážení barev je možné použit volbu Vrstva --> Barvy --> Obarvit. A nastavíme hodnoty takto: odstín=41; sytost=32; světlost=0. Pokud chcete dostat lepšího vyvážení barev, můžete nastavit tónování pro jednotlivou oblast jasu odděleně.

barevný obrázek černobílý obrázek dialogové okno sépiový obrázek

Další možností je použít script-Fu na vytvoření iluze staré fotografie. Tento nástroj se nachází v menu Script-Fu --> Decor --> Stará fotografie , v dialogovém okně, které se vám otevře odeberte Rozostření a velikost okraje nastavte na nula. Tento script s těmito hodnotami aplikujte na danou fotografii.

barevný obrázek dialogové okno sépiový obrázek

I pro poslední techniku převodu barevného obrázku na sépiový nádech. Je nutné daný obrázek přeměnit na obrázek v odstínech šedé (pokud k tomu použijeme techniku, která nám změní barevný režim na indexované barvy, je potřeba režim obrázku změnit na RGB).

barevný obrázek černobílý obrázek

Nastavíme si barvu popředí na R:160; G:140; B:100. Vytvoříme novou vrstvu, kterou vyplníme námi namíchanou barvou popředí. Klikneme na vrstvu a z kontextové nabídky zvolíme příkaz Přidat masku vrstvy . Stav vybereme bílou barvu (plnou průhlednost) .

okno vrstev

Vybereme si vrstvu pozadí (výběr --> vše), přejdeme do okna obrázku a vybereme Úpravy --> Kopírovat, a vložíme obsah do masky (nezapomeňte mít aktivní masku vrstvy).

obrázek s maskou okno vrstev

Zkopírovánný obsah pozadí se vložil do plovoucí vrstvy. Pro vložení této plovoucí vrstvy přímo do naší masky stačí kliknout na tlačítko ukotvení (to s podkovou) v okně vrstev.

obrázek s maskou okno vrstev

V dalším kroku je potřeba zinvertovat barvy v masce pomocí Vrstva --> Barvy --> Invertovat (neustále je aktivní maska vrstvy)

obrázek s maskou okno vrstev

Zvolíme u vrstvy s maskou režim prolnutí na Barvy. A naše fotografie je hotová. Je možné dodatečné jemné doladění odstínú pomocí Křivek atd..

ovýsledný obrázek

Závěr

Naučili jste se převést fotografii do černobílého a sépiového odstínu, přestože v dnešní době můžete tyto úpravy provést přímo ve fotoaparátu, ale věřím že tento tutoriál také oceníte.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze