LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PHP (67) - Zdroje informací o PHP

Knihy, stránky a projekty související s PHP, které Vám mohou vydatně pomoci.

15.11.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 24797×

Komerční sdělení: Pořádáme Kurzy PHP

V našem seriálu jsme se dotkli mnoha podstatných věcí, týkajících se PHP. Pevně věřím, že to bylo pro čtenáře užitečné. Seriál ještě nekončí; dnes se podíváme na některé zdroje, které Vám při práci s PHP mohou výrazně pomoci.

Knihy

Asi nejlepší českou knihou o PHP je dosud Jiří Kosek - Tvorba interaktivních internetových aplikací. Autor má tu vzácnou vlastnost (která se pohříchu nedostává mnoha jiným), že umí vysvětlovat složité věci na jednoduchých příkladech a celá kniha je nesmírně čtivá. Ačkoli neobsahuje CD, lze si uvedené příklady stáhnout z autorova webu a pak s nimi pracovat. Kniha obsahuje mimo vysvětlení prakticky všech aspektů PHP rovněž referenční přehled funkcí a ten je provázán s příklady. Praktické, veskrze použitelné. I když byla tako kniha psána v době éry PHP 3, neztratila dodnes nic ze své aktuálnosti. Abyste si udělali přehled, co o této knize řekli/napsali jiní:

Pozn.: Mnoho dalších, viceméně pochvalných komentářů je roztroušeno po celém českém webu.

S oblibou používám rovněž publikaci PHP - programujeme profesionálně od pětice zahraničních autoru (Computer Press). Kniha není sice psána tak čtivě jako ta Koskova,  ale zabývá se do hloubky některými tématy, kterých se pan Kosek dotýká jen zběžně. Mám na mysli například XML, regulární výrazy nebo třebas instalace PHP. K této knize je rovněž dodáváno CD - v dnešní době bude již poměrně zastaralé, ale najdete na něm "klasickou" výbavu typického "Péhápisty". Od PHP počínaje, až třebas k Apache s česky komentovanými instalačními skripty. Na CD jsou pochopitelně i příklady, v češtině. Opět bych si dovolil něco odkazů na komentáře či recenze:

Ve výčtu dobrých knih o PHP bychom samozřejmě mohli pokračovat, můžete to za mě udělat v diskusi pod článkem. Prakticky vždy platí, že je důležité vědět, kde najít potřebné informace. Existují rovněž publikace, zabývající se spoluprací PHP s ostatními produkty (typicky MySQL) a mnoho tématicky zaměřených knih (PHP rychle, PHP bezpečně, PHP modulárně ...).

Servery

Významným zdrojem informací o PHP jsou rovněž ON-LINE zdroje. Narozdíl od knih mohou pružně reagovat na nejnovější verze PHP, trendy v programování a tak dále. V tabulce níže uveďme některé známější PHP servery.

Server
Co tam najdeme
Zahraniční weby
www.php.net, www.php.cz
Hlavní stana PHP (a český mirror). Události kolem PHP, dokumentace, komentáře programátorů. Váš startovní bod pro všechny PHP záležitosti. Rovněž jako místo, kde se vyplatí sledovat informace o bezpečnostních updatech.
pear.php.net
PHP Extension and Application Repository - knihovny hotových kódů, řešící v PHP nejrůznější úlohy, které samotný jazyk buď neumí, nebo umí nedostatečně. Velmi dobré, pokud chcete navázat na existující práci nebo se nechat inspirovat. Repository má vlastní standardy pro tvorbu kódu, takže se v jednotlivých knihovnách můžete poměrně snadno vyznat (ovšem až poté, co si na jejich standardy zvyknete)
www.phpbuilder.com
Vývojářský site. Články, ukázky kódu, tutoriály. Některé zde zveřejněné texty mají vynikající úroveň. K zahození většinou nejsou ani komentáře, zdá se, že sem přispívají lidé, kteří vědí, o čem je řeč.
sourceforge.net
Známý server pro Open Source software development. Pro nás je důležité, že obsahuje rovněž několik tisíc projektů v PHP z nichž některé (jako například PHPmyAdmin) jsou velmi kvalitní.
www.hotscripts.com
Méně známý, přesto však poměrně kvalitní web obsahující mimo jiné PHP skripty. Poměrně slušné tematické třídění webu a možnost hodnocení článků z něj dělají místo, kde se dá solidně vyznat. I když, web je na můj vkus trochu moc červený ;-))
planet-source-code
Nesmíme zapomínat na legendární web se spoustou kódů pro mnoho programovacích jazyků. Občas se tam dají najít hotové perly. A kódu je tam opravdu hodně. Samozřejmě, že jednou ze sekcí je i PHP.
www.tutorialized.com
Tutoriály. Více než prosté předložení kódu, obsahuje komentáře a některé velmi zdařilé popisy postupů, které Vám umožní se neztratit při tvorbě PHP kódu. Jinak stránky obsahují rovněž tutoriály pro jinaé programovací jazyky.
České weby
www.jakpsatweb.cz
Precizní a široce pojatý server o tvorbě webu. Jsou zde i články o PHP. Například instalace nebo nástin možností jazyka.
www.kosek.cz
Mnoho relevantních informací o PHP. Viz sekce Knihy.
www.zive.cz
Seriál o PHP, mimo jiné. Můžete srovnat s naším seriálem.

Jistěže existuje nespočet dalších webů zabývajících se tématikou PHP. Pokud chcete, můžete na ně upozornit v diskusi. Uvítám ale, pokud se tam budou objevovat odkazy na místa, která jsou pro vás zvláště užitečná, nebo která navštěvujete opakovaně.

Projekty

Existují rovněž projekty v PHP, jejichž studiem se toho můžete hodně naučit. Následující tabulka shrnuje pár významnějších, jejich stručný popis a co z nich pro Vás může být užitečné (pominu-li prostý fakt, že můžete tyto projekty využít jako celek):

Projekt
Popis
Hodí se na
PHPMyAdmin
V PHP napsané webové rozhraní k MySQL
Databázové funkce, export a import dat, komprese zip, lokalizace
PHP - NUKE
Webový portál v PHP
Prakticky vše - design, internacionalizace, content management, technologie plug-inů, modularita, CSS, standardy...
Squirrel mail
Webový klient v PHP
Síťové protokoly, IMAP, SMTP, MIME support, adresář. Kompatibilita napříč prohlížeči.

A opět - pokud jste se něco naučili studiem dalších projektů, můžete se s námi o to podělit v diskusi. Ocením zjeména, když uvedete, v čem konkrétně byl pro vás daný projekt přínosem a/nebo co jste se z něj naučili.

V dalším díle seriálu začneme "od nuly" stavět skutečný webový portál v PHP. Budeme postupovat krok za krokem a bude to práce na několik dílů. Máte se na co těšit!

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

dalsi zdroje... 15.11.2004 15:15 Josef "jose" Kadlec
L Re: dalsi zdroje... 15.11.2004 17:40 Petr Zajíc
Dynamically Typed 26.11.2004 19:34 Ján Sokoly
zdroje 2.3.2006 19:16 Kikju
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

15.4.2017 15:20 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).
Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.6.2017 9:34 / Ondřej Havlas
php,

10.6.2017 10:39 / Temple
sell home for cash

11.5.2017 23:32 / lelo
Re: Problém se správcem balíčků

11.5.2017 5:45 / davd mašek
Re: Problém se správcem balíčků

10.5.2017 22:54 / lelo
Re: Problém se správcem balíčků

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze