LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programy, které musíte mít (1) - Úvod, Správci oken 1.

Dnes se podíváme na spráce oken a představíme si prvního zástupce – KDE.

15.11.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 22043×

O seriálu

Počínaje dnešním dnem začínám s novým seriálem, ve kterém se budu snažit popisovat programy "které musíte mít". Tedy programy, se kterými se pravděpodobně setkáte na běžném linuxovém desktopu (ať už firemním nebo domácím počítači).

Jednotlivé programy budu představovat po skupinách, obvykle vázaných k určitému tématu. Protože výběr software, který můžete na linuxu používat, je obvykle docela bohatý, nebude výjimkou, když vám představím několik programů, které dělají stejnou (podobnou) věc.

Komu bude seriál určen

Cílovou skupinou budou především začátečníci a mírně pokročilí uživatelé, kteří např. přešli z jiného operačního systému a potřebují se v novém operačním systému (a záplavě balíčků, tedy nových programů) trošku zorientovat.

Mandrake logo

Všechny příklady budou demonstrovány na distribuci Mandrake Linux, kterou můžete získat mnoha způsoby. Můžete si ji stáhnout, koupit např. od firmy QCM (oficiálního zastoupení Mandrakesoftu v ČR) nebo v Linux CD Shopu. Mandrake linux se také občas objeví jako příloha některého z linuxových časopisů.

"Požadované znalosti" jsou minimalizované pouze na instalaci nového software. V drtivé většině případů by představované programy měly být přímo v distribuci, takže instalace znamená jeden příkaz urpmi, popř. použití grafického Správce balíčků, který je součástí Ovládacího centra Mandrakelinux (pro vyvolání můžete zadat příkaz mcc, popř. v nabídce postupujte na: Systém - Nastavení - Nastavení vašeho počítače: Správa software - Instalace)

Správci oken

Grafické prostředí v linuxu je složeno z několika vrstev. Pro naše potřeby bude dostatečné vědět, že s periferiemi (klávesnice, myš), grafickou kartou a tak dále komunikuje X Window System (často zkracováno/označováno prostě jako Xy) a ten v podstatě neřeší to, co ve finále vidí uživatel – aplikace, dekorace oken aj.

Grafické prostředí pro uživatele tedy mají na starosti další aplikace, které můžeme souhrnně nazvat správci oken (window managers). Správce oken si tedy lze představit jako program, který se stará např. o pracovní plochu, ikonky, hlavní panel a nabídku programů, dekorace oken a další.

Jak je v linuxu obvyklé, neexistuje pouze jeden univerzální správce oken. Je jich několik a liší se od sebe např. nabídkou funkcí, náročností na HW (a tedy dobou spouštění), grafickým zpracováním.

KDE GNOME IceVM

Příklad správců oken (desktopová prostředí) – KDE, GNOME a IceWM.

Jednou z výhod použitého způsobu práce s grafickým prostředím je více méně nezávislost aplikací na zvoleném správci oken. Jeden webový prohlížeč vám může běžet v různých grafických prostředích; sice může mít rozdílnou dekoraci hlavního okna, ale jeho funkčnost bude totožná. Ačkoli existují aplikace, které jsou napsány pro jedno konkrétní grafické prostředí, není problém spustit je v jiném. Jediné, co budete potřebovat, jsou knihovny, která daná aplikace vyžaduje; o jejich instalaci se ale zpravidla automaticky postará správce software (balíčkovač).

Nyní se podíváme na některé správce oken a záleží pouze na vás, který vám bude nejvíce vyhovovat. Po vyzkoušení zpravidla zjistíte, které z grafických prostředí se vám nejvíc líbí; samozřejmě můžete používat několik oblíbených okenních správců podle nálady :o).

K Desktop Environment (KDE)

KDE logo

Jak ostatně plyne už z názvu, KDE není "jenom" správce oken. Přesnější by bylo označení desktopové prostředí (prostředí pracovní plochy chcete-li), protože obsahuje bohatou nabídku aplikací pro práci, zábavu nebo třeba konfiguraci. K tomu se ale později dostaneme.

Po spuštění počítače vás pravděpodobně přivítá (v distribuci Mandrake defaultní) program MdkKDM, KDM a nebo třeba XDM. Tyto programy se kromě autorizace (ověření uživatelského jména a hesla) starají také o to, který správce oken bude spuštěn. Protože se chceme podívat na možnosti KDE, zvolíme tuto volbu, zadáme jméno a heslo a pokračujeme dále.

KDM

Správce přihlášení K Display Manager (KDM).

První start KDE bývá obvykle trošku pomalejší než další, ale je běžné, že i později startuje několik (desítek) vteřin. Po spuštění se před vámi objeví pracovní plocha, na které jsou některé ikony, dole bývá zpravidla panel a nabídku programů můžete vyvolat klepnutím na hvězdičku (logo Mandrake) v levém spodním rohu.

KDE má v současné době 91 lokalizačních týmů a čeština v nabídce jazyků naštěstí nechybí. Pokud jste při instalaci MDK jako jazyk zvolili češtinu, KDE by s vámi mělo komunikovat česky.

Pojďme se ale podívat na některé možnosti KDE. Postupujte v nabídce Menu - Systém - Nastavení - Nastavení vašeho pracovního prostředí. Tím spustíte Ovládací centrum KDE, kde si můžete svůj desktop upravit podle svých potřeb. V levé části obrazovky vidíte rozbalovací nabídku, které se větví podle oblastí. Např. grafický vzhled si můžete nastavit v Vzhled a chování - Styl (případně Dekorace oken). Můžete zkusit experimentovat s různými styly a vybrat si ten, který se vám bude nejvíc líbit (pokud si nenecháte standardní). V ovládacím centru si ale můžete nastavit víc věcí než jenom vzhled, nastavit si můžete vše, co se může týkat KDE – od spořičů obrazovky počínaje, klávesovými zkratkami konče.

KBear I. KBear II. KBear III.

Dekorace oken a u aplikací pro KDE i další prvky lze zvolit z pestré nabídky.

Práce s KDE je poměrně intuitivní, různé vychytávky jakou drag & drop (táhni a pusť) jsou samozřejmostí. Opravdu nejlepší ale bude, pokud si práci s KDE vyzkoušíte na vlastní kůži.

Jak jsem poznamenal v úvodu, KDE je desktopové prostředí. To znamená, že např. může spravovat rozložení klávesnice (např. české a anglické), tisk, digitální fotoaparát a mnoho dalšího. Jeho součástí (popř. distribuované zvlášť) jsou i jednotlivé programy, které jsou pro KDE napsány. Blíže se k nim dostanu v některém z příštích dílů; použít můžete webový prohlížeč Konqueror, emailový klient KMail, kancelářský balík KOffice, adresář KAddressbook, organizér KOrganizer, program pro instant messaging (IM) Kopete, editory KEdit nebo Kate, multimediální programy Noatun, KsCD a mnoho dalšího.

KDE je opravdu velmi použitelný správce oken a vlastně také balík aplikací pro desktop. Mezi jeho nevýhody patří především relativně vyšší nároky na hardware, takže na pomalejších strojích si nemůžete zapnout všechny grafické efekty, popř. budete muset strpět delší start systému nebo pomalejší odezvu. Na novějších počítačích je ovšem KDE bez problémů použitelné. Ostatně, KDE je pravděpodobně nejpoužívanější desktopové prostředí (resp. správce oken) na linuxu ...

Kontact OOo GIMP

Kontact – groupwarová aplikace pro KDE *** Součást kancelářského balíku OpenOffice.org *** GIMP – program pro práci s grafikou.

To by bylo pro dnešek vše. Příště se podíváme na některé další správce oken.

Odkazy

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

KDE a jine wm 15.11.2004 14:56 Jan Houštěk
  |- Re: KDE a jine wm 15.11.2004 16:53 Ondřej Čečák
  L Re: KDE a jine wm 22.11.2004 07:29 Vladimir Mezera
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze