LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PHP (66) - PHP debugger

Dnes se podíváme na zoubek PHP debuggerům. Uvidíme zda a jaké existují a jak je rozumně použít.

12.11.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 39100×

Přemýšlím nad nějakým smysluplným zahájením. Co třeba takhle: "Celý jsem strávil rozchozením nějakého nekomerčního PHP debuggeru, a zatím žádná sláva". Nebylo by to sice dvakrát optimistické, ale pěkně by to vystihovalo situaci, v níž se nacházím. Leč popořadě.

Debuggery

Mezi většinou vývojářů napříč programovacími jazyky získala velkou oblibu integrovaná vývojová prostředí (Integrated Development Environment, IDE (neplést s disky)). Jedná se o vylepšené editory, které kromě úprav zdrojového textu umí třeba spustit překladač (to se PHP samozřejmě netýká), a umí provádět ladění kódu za běhu. Mezi typické činnosti takového procesu ladění patří zejména:

  • zarážky - možnost zastavit běh kódu na předem daném místě, ať už "natvrdo" nebo při splnění nějaké podmínky
  • krokování - možnost spouštět jednotlivé kroky programu po kouscích
  • sledování hodnot proměnných
  • sledování volání (stack, zásobník) - tedy můžete odpovědět na otázku "která funkce zavolala naši funkci"
  • případně "ad-hoc" provedení nějakého příkazu zapsaného z konzoly

Bylo by samozřejmě velmi hezké mít takové integrované prostředí i pro práci s PHP a taková prostředí skutečně existují. Většina z nich má však dvě podstatné nectnosti - buď jsou za peníze, nebo fungují pouze pod windows (nebo dokonce obojí). Pokusil jsem se podívat na zoubek dvěma nástrojům, které se tvářily, že jsou zdarma.

DBG

DBG je de facto část balíku z PHPEd, což je jedno takové PHP IDE. Na stránce projektu se o něm dozvíme, že je šířen ve dvou verzích, verze 2.16.x je součástí zmiňovaného IDE a je za peníze, verze 2.11.x je distribuovaná samostatně a je zdarma. Instalace debuggeru je na stránkách projektu popsána a na první pohled vypadá celkem zajímavě. Jelikož je PHP samozřejmě serverová záležitost, řeší se zde spolupráce ladícího procesu s PHP instalací modulu dbg.so jakožto rozšíření PHP (tedy extension). Sama instalace je triviální, spočívá v nakopírování souboru dbg.so do složky s php rozšířeními a v editaci souboru php.ini (měl by být v /etc/php.ini). To, že se modul úspěšně nahrál, můžete zjistit pomocí skriptu phpinfo(), protože údaje o modulu dbg se v informacích z phpinfo objeví.

Pozn.: Pokud si to přejete, můžete dbg.so kompilovat ze zdrojového kódu. V každém případě byste měli vědět, že verze souboru dbg.so (nebo dbg.dll pro Windows) by měla odpovídat verzi nainstalovaného PHP.

To byly dobré zprávy. Teď to horší. Zatímco pod Windows existuje k DBG grafický frontend (screenshoty), pod Linuxem je zdarma k dispozici pouze řádkový klient dbg-cli. Aby nám to nebylo líto jsme informováni, že "dbg-cli může být použito k ladění skriptů buďto přímo, nebo pod GNU debuggerem DDD 3.3.9". Rozchodit samotný debugger mi nedělalo problém, zatímco skloubit jeho činnost s dbg-cli se mi nepodařilo. Nebyl jsem sám, v diskusi k projektu je tomuto problému věnováno téma s několika reakcemi. Poučné jsou i odpovědi autora, který dává jednoznačně najevo, že podporuje především placenou verzi programu, což je logické.

Asi bych si tento software nezvolil. Možná, že nějaký laskavý čtenář má zkušenosti s placenou verzí tohoto software. Dejte nám, prosím, vědět v diskusi, zda a jak to v takovém případě funguje. Pro někoho by taková informace mohla být cenná, pokud bude uvažovat o koupi nějakého komerčního PHP debuggeru.

GUBED

To je zajímavější část mého snažení. Gubed je debugger postavený na samotném PHP (pokud nevěříte, že něco takového je možné, podívejte se do dokumentace). Z toho vyplývá příjemná vlastnost - a to ta, že se kvůli němu nemusí instalovat na server žádný modul PHP ani žádné rozšíření serverového software. To mimo jiné znamená, že můžete ladit své skripty ve skutečném prostředí (!) serveru, na němž budou běžet.

GUBED samozřejmě vyžaduje kromě serverové části i nějaký klientský software, který bude výsledky ladění odchytávat. Tím softwarem může být buďto populární editor Quanta, nebo s projektem dodávaný front-end nazvaný wxGubed. Zkusil jsem Quantu. Ta podporuje GUBED až od verze 3.3, což je hotové neštěstí, pokud si toho nevšimnete. Takže pozor, ve většině distribucí bývá Quanta 3.2, zkontrolujte to, případně updatujte. (SUSE 9.1, na níž jsem to zkoušel měla Quantu 3.2. Aby toho nebylo málo, jmenuje se balíček ve verzi 3.3 nikoli quanta, ale kdewebdev3).

Instalace serverové části GUBEDu je triviální. Stačí nakopírovat adresář Gubed (obsahuje php skripty, nic jiného) z instalačního balíčku do kořenové složky webu a vytvořit soubor s konfigurací (localsettings.php), který může vypadat nějak následovně:

<?php
$gbdDebugServer
= "localhost";
$dbgDebugPort = 8016;
?>

Celý postup popisuje soubor docs/serversetup.txt z originálního instalačního balíku. Je nutno podotknout, že při nasazení na veřejně přístupný server se musejí dořešit otázky zabezpečení, protože debugger pochopitelně načítá zdrojové soubory php. Zmínka o zabezpečení je rovněž v dokumentaci.

Pozn.: Osobně bych to zprovozňoval pouze na místím počítači nebo v místní síti.

Klientská část  debuggeru spočívá v nastavení Quanty tak, aby pro daný projekt spustila debugger. Provedete to v menu Project/Project properties na záložce Možnosti. Pokud se tak nestane automaticky, je ještě nutné spustit proces ladění pomocí volby Debug/Session/Start session. V nástrojovém pruhu Quanty byste měli mít lištu Debugger toolbar, která Vám umožní krokovat kód, nastavovat zarážky a vypisovat hodnoty proměnných (screenshot). A lidi - ono to opravdu funguje.

Ladění se spouští z prohlížeče pomocí skriptu index.php ve složce Gubed, kterou jste si nainstalovali do kořenové složky webu, takže vám většinou bude stačit zadat do prohlížeče http://localhost/Gubed. Subjektivně se mi zdá krokování poměrně pomalé, ale v praxi to pochopitelně nevadí, protože při ladění programu se obvykle nespěchá.

Závěr

Pro rozsáhlejší projekty bych si debugger určitě pořídil. Pokud používáte pro vývoj Quantu, prakticky není co řešit. Pro jednodušší věci mi to přijde jako trochu zbytečná věc, ale ladit kód debuggerem je bezesporu pohodlné. Více než kdy předtím ocením vaše postřehy v diskusi - používáte někdo zde uveené nebo jiné debuggery pro PHP? A jestliže ano, s jakými výsledky?

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

debugger 13.11.2004 11:58 Jan Pokorny
  |- Re: debugger 13.11.2004 12:02 Jan Pokorny
  | L Re: debugger 15.11.2004 10:00 laada
  |- Re: debugger 13.11.2004 22:31 Petr Zajíc
  L Re: debugger 18.7.2010 16:36 Jan Kožušník
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze