LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (19.) - Úprava očí

V dnešním díle se naučíme odstranit z fotografií nechtěné červené oči a plus další úpravy týkající se očí.

23.11.2004 08:00 | Yippee | Články autora | přečteno 52672×

Příčina vzniku červených očí na snímcích pořízených s použitím blesku spočívá v červené barvě sítnice lidského oka. Je-li oko osoby, kterou fotografujeme, osvětleno silným světelným zdrojem, který je umístěn blízko osy objektivu, osvětlí záblesk červenou sítnici a objektiv ji zachytí na snímek. Podstatná je tedy blízkost blesku u osy objektivu.

Postup odstranění červených oči:

Náš příklad budeme demonstrovat na této fotografii:

Výchozí fotografie

Zvětšíme několikanásobně obrázek například na 400 procent (čím více jednotlivé oko zvětšíme, tím budeme schopni rozeznat více odstínů červené barvy, a můžeme lépe oko dotvořit), čímž budeme schopni rozeznat jednotlivé pixely. Použijeme nástroj štětec s neostrými okraji o velikosti 3x3 nebo 5x5. Velikost štětce závisí na procentu zvětšení. Sami určitě poznáte, jak velký štětec bude lepší použít. Z toho plyne, že volba velikosti štětce, závisí na rozlišení fotografie.

Pokud nemáte otevřený panel Vrstvy, Kanály, Cesty otevřete si ho pomocí nabídky Soubor – Dialogy – Vrstvy,Kanály,Cesty nebo pomocí klávesové zkratky CTRL+L. Přepněte se na záložku Kanály. Odznačte zelený a modrý kanál tím, že kliknete napravo od malých náhledů kanálů. Obrázek by měl vypadat jako tento příklad.

okno kanálů

Ujistěte se, že máte vybraný správný štětec (pro tento obrázek jsem použila 3x3 circle fuzzy štětec, fotografie byla zvětšena na 1600 %). Asi se budete divit, proč jsem fotografii, tak zvětšila, ale důvod je zřejmý. Fotografie má rozlišení 1984 x 1488 px, což naznačuje, že se nejedná o nějakou malinkatou velikost. Potom vyberte nástroj Zesvětlování / Tmavnutí. Tento nástroj vypadá jako černý kruh s tuhou. Pro náš příklad zaškrtneme volbu Krytí a Tvrdost (jako vidíte na obrázku).

nástroj tmavnutí a zesvětlování

Ztmavte veškerou červenou v očích pomocí tohoto nástroje. Můžete použít i střední tóny. Každý obrázek je trochu rozdílný, a záleží na vás a hlavně na zkušenostech, jak zabarvení červených očí odstraníte.

Tato metoda může zanechat bílé body v očích dozelena. Není to zase až tak zelená barva, takže se nemusíte strachovat. Pro daná místa, kde se vyskytuje zelená, můžete se přepnout do zeleného kanálu a stejnou metodou opravit odstín zelené, zde jenom posuňte posuvník Krytí na menší procento. Nebo pokud se vyskytne v očím modrá barva můžete postupovat podobným způsobem.

Výsledná fotografie může vypadat třeba takto:

Finální fotografie

Změna odstínu barvy očí

Výchozí fotografie s výběrem

Jednoduchý postup změny odstínu barvy očí je tento. Označíme si oči, a vybereme nabídku: Vrstva --> Barvy --> Vyvážení barev, pomocí dialogového okna můžeme jednoduše změnit odstín barvy očí. A poté použít ze stejného menu voblu Jas a kontrast.. Všechny tyto úpravy provádíme na kopii vrstvy, poté si prolneme obě dvě vrstvy a nastavíme režim: Součet a Krytí něco kolem 70%.

Konečná fotografie

Vytvoření barevných očí:

Vložíme si novou vrstvu, a na ní si vytvoříme výběr oka. Aby se nám nepletla vrstva pozadí, můžeme si ji na chviličku vypnout, a výběr vyplníme nějakým barevným kruhovým gradientem. A poté nastavíme jako režim sloučení vrstev Odstín. Pokud jsme s výsledkem spokojeni, můžeme si náš výběr z prvního oka zkopírovat do druhého. V případě potřeby je možné libovolně transformovat vrstvu s příslušným okem, ale jen pokud máme každé oko ve vlastní vrstvě.

Tento postup jsem prováděla na fotografii, u které jsem původně odstraňovala červené oči. Můžeme se sami podívat:

Finální fotografie

Co takhle vícebarevné oko? "Magické oko"

Žádný problém. Oko můžete vytvořit v jakémkoliv odstínu, barvě či použít i kombinaci více barev. Ve fotografii očí, u kterých chceme aplikovat tento efekt, je potřeba nejdříve vytvořit dvě nové vrstvy, poněvadž každé "barevné oko" bude v samostané vrstvě. Dále zde budu popisovat postup vytvoření jednoho vícebarevného oka. Pokud chcete mít obě oči stejné, můžete stejný postup použít i na druhé oko, nebo dokonce pokud jsou obě oči stejného tvaru, můžete pouze obsah první vrstvy zkopírovat do druhé a posunout na místo druhého oka.

Výchozí fotografie

Provedeme výběr jednoho oka, a tento výběr vyplníme přechodem typu kuželového symetrického. Přechod si vybereme vícebarevný, nebo si sami vlastní vytvoříme. Dále si vybereme nástroj guma, u kterého změníme hodnotu Krytí na zhruba 50% až 70%. S takto nastavenými parametry, gumujene náš přechod, v místě, kde je zornice, "tedy černá tečka uprostřed :-)". Posledním krokem je nastavení krytí vrstev asi tak na 30 až 40%. Samozřejmě záleží na celé situaci, tzn. jak vypadá obrázek, jaká je světlost atd...

Konečná fotografie

Závěr

Dnešní díl vám měl ukázat, jak jednoduše lze odstranit z fotografie vadu červených očí. A ukázat vám také, jak je možné upravit vzhled očí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

a co v novsom gimpe? 12.11.2007 20:24 M.G.
Automatická oprava efektu červených očí 22.5.2011 08:48 Milan Fornůsek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze