LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (17.) - Pohyb a lokální zostření

Dnes si ukážeme dvě jednoduché techniky, které nám umožní udělat z obyčejné fotografie malé umělecké dílo.

9.11.2004 09:00 | Yippee | Články autora | přečteno 32667×

Pohyb

Pokud na fotografii vytvoříte iluzi pohybu jen některé části, dodáte tím obrázku kus akčnosti a dramatičnosti. V tutoriálu uvidíte, že se jedná o jednoduchou fototechniku, která vám zabere jen pár minut.

Pokud fotografie obsahuje objekt, na kterém není vidět pohyb, vypadá fotografie hodně staticky. Pro náš příklad jsem si vybrala fotografii auta na silnici. V několika krocích přidáme do fotografie pohyb, při kterém se budete sami sebe ptát, zda se nejedná o závod formule 1 či tajný závod.

původni obrázek

Postup je následovný: Nejprve vybereme objekt, v našem případě auto, který chceme zvýraznit. Pro výběr použijeme nástroj lasso a v případě, že se nám nepovede vybrat přesně námi vybraný objekt, upravíme výběr pomocí rychlé masky. Pamatujte si, že při vybírání je lepší, když nebudeme vybírat přesně vnější okraje objektu. Ale můžeme i některé vnější objekty nevybírat, když už je samotný výběr komplikovaný.

vybraný objekt

Když máme auto vybrané, zvolíme volbu Úpravy --> Kopírovat viditelné, vytvoříme si novou vrstvu, v které klikneme na menu Úpravy a vybereme příkaz Vložit. Nezapomeňte si ještě dříve než budete vkládat auto do nové vrstvy, uložit si výběr do kanálu. Nyní máme samostatnou vrstvu s autem. Dalším postupem je vytvoření masky, která by zakryla vrstvu znázorňující pohyb.

nová vrstva s našim objektem

Přepneme se do kanálu, a u nově vytvořeného kanálu auta vybereme z místní nabídky volbu Kanál do výběru.

okno kanálů

Mějme označenou novou vrstvu s autem, a zvolme Vrstva --> Maska --> Přidat masku vrstvy a v dialogovém okně vybereme stav Výběr a nezapomeneme zaškrtnout volbu Invertovat masku. K nově vytvořené vrstvě jsme přidali masku. V dalším kroku rozostříme obrázek v samostatné vrstvě. Aby se nerozostřila i maska, zkontrolujte, že nemáte u vrstvy ikonku řetězu.

maska vrstvy

Vybereme vrstvu s autem a z menu v okně vybereme volbu: Filtry --> Rozostření --> Rozmáznout pohybem. Úhel se bere zleva doprava po směru hodinových ručiček. (viz obrázek)

úhel rozmáznutí

Délka určuje, jak moc budou okraje rozmazané. Úhel i délka samozřejmě závisí na objektu, který chcete rozmáznout. Já jsem nastavila úhel 180° a délku 70 pixelů. U vrstvy se díky masce rozmažou pouze okraje, a to co je pod maskou zůstane nezměněno. Zůstane tedy ostré. Podívejte se na obrázek, jak by vypadal, kdybyste nepoužili masku vrstvy.

s maskou bez masky

U výsledného obrázku sloučíme všechny vrstvy, čímž dostaneme pouze jednu jedinou vrstvu. Případné nepěkné okraje, ať už ostrého nebo rozmazaného vzhledu, můžeme doupravit příslušnými nástroji, které se nachází na hlavním panelu.

finální obrázek

Lokální zaostření

Lokální zaostření provedeme postupným rozostřováním okolí objektu, který chceme zaostřít. Krok po kroku budeme rozostřovat větší a větší oblasti kolem objektu. Použijeme filtr Rozostření pohybem jako v předešlém příkladu, ale místo lineárního zaškrtneme radiální rozmazání s hodnotou úhlu 5, a tuto hodnotu v dalších krocích zmenšíme na 1.

počáteční obrázek

Nástrojem elipsa nakreslíme kruh kolem obličeje. V případě potřeby výběr přesuneme nebo zvětšíme či zmenšíme. Výběr zinvertujeme. Vybereme: Filtry --> Rozostření --> Rozmáznutí pohybem.

výběr v obrázku

Následně budeme výběr postupně zmenšovat a tím pádem vzdalovat se od obličeje, který zůstane bezezměny. Výběr --> Zmenšit a zadejte hodnotu 15. Poté u rozostření zmenšete hodnotu na 1, a tyto kroky postupně opakujte. Můžete použít i nabídku Filtry --> Zopakovat, abyste nemuseli pořád vybírat příslušný filtr. Počet opakování závisí na druhu obrazu, někdy postačí dvojí aplikace filtru, někdy můžete použít tento postup i vícekrát za sebou.

finální obrázek

Závěr

Vidíte, že i jednoduchým způsobem lze z běžné fotografie udělat umělecké dílo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze