LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (17.) - Pohyb a lokální zostření

Dnes si ukážeme dvě jednoduché techniky, které nám umožní udělat z obyčejné fotografie malé umělecké dílo.

9.11.2004 09:00 | Yippee | Články autora | přečteno 32434×

Pohyb

Pokud na fotografii vytvoříte iluzi pohybu jen některé části, dodáte tím obrázku kus akčnosti a dramatičnosti. V tutoriálu uvidíte, že se jedná o jednoduchou fototechniku, která vám zabere jen pár minut.

Pokud fotografie obsahuje objekt, na kterém není vidět pohyb, vypadá fotografie hodně staticky. Pro náš příklad jsem si vybrala fotografii auta na silnici. V několika krocích přidáme do fotografie pohyb, při kterém se budete sami sebe ptát, zda se nejedná o závod formule 1 či tajný závod.

původni obrázek

Postup je následovný: Nejprve vybereme objekt, v našem případě auto, který chceme zvýraznit. Pro výběr použijeme nástroj lasso a v případě, že se nám nepovede vybrat přesně námi vybraný objekt, upravíme výběr pomocí rychlé masky. Pamatujte si, že při vybírání je lepší, když nebudeme vybírat přesně vnější okraje objektu. Ale můžeme i některé vnější objekty nevybírat, když už je samotný výběr komplikovaný.

vybraný objekt

Když máme auto vybrané, zvolíme volbu Úpravy --> Kopírovat viditelné, vytvoříme si novou vrstvu, v které klikneme na menu Úpravy a vybereme příkaz Vložit. Nezapomeňte si ještě dříve než budete vkládat auto do nové vrstvy, uložit si výběr do kanálu. Nyní máme samostatnou vrstvu s autem. Dalším postupem je vytvoření masky, která by zakryla vrstvu znázorňující pohyb.

nová vrstva s našim objektem

Přepneme se do kanálu, a u nově vytvořeného kanálu auta vybereme z místní nabídky volbu Kanál do výběru.

okno kanálů

Mějme označenou novou vrstvu s autem, a zvolme Vrstva --> Maska --> Přidat masku vrstvy a v dialogovém okně vybereme stav Výběr a nezapomeneme zaškrtnout volbu Invertovat masku. K nově vytvořené vrstvě jsme přidali masku. V dalším kroku rozostříme obrázek v samostatné vrstvě. Aby se nerozostřila i maska, zkontrolujte, že nemáte u vrstvy ikonku řetězu.

maska vrstvy

Vybereme vrstvu s autem a z menu v okně vybereme volbu: Filtry --> Rozostření --> Rozmáznout pohybem. Úhel se bere zleva doprava po směru hodinových ručiček. (viz obrázek)

úhel rozmáznutí

Délka určuje, jak moc budou okraje rozmazané. Úhel i délka samozřejmě závisí na objektu, který chcete rozmáznout. Já jsem nastavila úhel 180° a délku 70 pixelů. U vrstvy se díky masce rozmažou pouze okraje, a to co je pod maskou zůstane nezměněno. Zůstane tedy ostré. Podívejte se na obrázek, jak by vypadal, kdybyste nepoužili masku vrstvy.

s maskou bez masky

U výsledného obrázku sloučíme všechny vrstvy, čímž dostaneme pouze jednu jedinou vrstvu. Případné nepěkné okraje, ať už ostrého nebo rozmazaného vzhledu, můžeme doupravit příslušnými nástroji, které se nachází na hlavním panelu.

finální obrázek

Lokální zaostření

Lokální zaostření provedeme postupným rozostřováním okolí objektu, který chceme zaostřít. Krok po kroku budeme rozostřovat větší a větší oblasti kolem objektu. Použijeme filtr Rozostření pohybem jako v předešlém příkladu, ale místo lineárního zaškrtneme radiální rozmazání s hodnotou úhlu 5, a tuto hodnotu v dalších krocích zmenšíme na 1.

počáteční obrázek

Nástrojem elipsa nakreslíme kruh kolem obličeje. V případě potřeby výběr přesuneme nebo zvětšíme či zmenšíme. Výběr zinvertujeme. Vybereme: Filtry --> Rozostření --> Rozmáznutí pohybem.

výběr v obrázku

Následně budeme výběr postupně zmenšovat a tím pádem vzdalovat se od obličeje, který zůstane bezezměny. Výběr --> Zmenšit a zadejte hodnotu 15. Poté u rozostření zmenšete hodnotu na 1, a tyto kroky postupně opakujte. Můžete použít i nabídku Filtry --> Zopakovat, abyste nemuseli pořád vybírat příslušný filtr. Počet opakování závisí na druhu obrazu, někdy postačí dvojí aplikace filtru, někdy můžete použít tento postup i vícekrát za sebou.

finální obrázek

Závěr

Vidíte, že i jednoduchým způsobem lze z běžné fotografie udělat umělecké dílo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze