LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (17.) - Pohyb a lokální zostření

Dnes si ukážeme dvě jednoduché techniky, které nám umožní udělat z obyčejné fotografie malé umělecké dílo.

9.11.2004 09:00 | Yippee | Články autora | přečteno 32938×

Pohyb

Pokud na fotografii vytvoříte iluzi pohybu jen některé části, dodáte tím obrázku kus akčnosti a dramatičnosti. V tutoriálu uvidíte, že se jedná o jednoduchou fototechniku, která vám zabere jen pár minut.

Pokud fotografie obsahuje objekt, na kterém není vidět pohyb, vypadá fotografie hodně staticky. Pro náš příklad jsem si vybrala fotografii auta na silnici. V několika krocích přidáme do fotografie pohyb, při kterém se budete sami sebe ptát, zda se nejedná o závod formule 1 či tajný závod.

původni obrázek

Postup je následovný: Nejprve vybereme objekt, v našem případě auto, který chceme zvýraznit. Pro výběr použijeme nástroj lasso a v případě, že se nám nepovede vybrat přesně námi vybraný objekt, upravíme výběr pomocí rychlé masky. Pamatujte si, že při vybírání je lepší, když nebudeme vybírat přesně vnější okraje objektu. Ale můžeme i některé vnější objekty nevybírat, když už je samotný výběr komplikovaný.

vybraný objekt

Když máme auto vybrané, zvolíme volbu Úpravy --> Kopírovat viditelné, vytvoříme si novou vrstvu, v které klikneme na menu Úpravy a vybereme příkaz Vložit. Nezapomeňte si ještě dříve než budete vkládat auto do nové vrstvy, uložit si výběr do kanálu. Nyní máme samostatnou vrstvu s autem. Dalším postupem je vytvoření masky, která by zakryla vrstvu znázorňující pohyb.

nová vrstva s našim objektem

Přepneme se do kanálu, a u nově vytvořeného kanálu auta vybereme z místní nabídky volbu Kanál do výběru.

okno kanálů

Mějme označenou novou vrstvu s autem, a zvolme Vrstva --> Maska --> Přidat masku vrstvy a v dialogovém okně vybereme stav Výběr a nezapomeneme zaškrtnout volbu Invertovat masku. K nově vytvořené vrstvě jsme přidali masku. V dalším kroku rozostříme obrázek v samostatné vrstvě. Aby se nerozostřila i maska, zkontrolujte, že nemáte u vrstvy ikonku řetězu.

maska vrstvy

Vybereme vrstvu s autem a z menu v okně vybereme volbu: Filtry --> Rozostření --> Rozmáznout pohybem. Úhel se bere zleva doprava po směru hodinových ručiček. (viz obrázek)

úhel rozmáznutí

Délka určuje, jak moc budou okraje rozmazané. Úhel i délka samozřejmě závisí na objektu, který chcete rozmáznout. Já jsem nastavila úhel 180° a délku 70 pixelů. U vrstvy se díky masce rozmažou pouze okraje, a to co je pod maskou zůstane nezměněno. Zůstane tedy ostré. Podívejte se na obrázek, jak by vypadal, kdybyste nepoužili masku vrstvy.

s maskou bez masky

U výsledného obrázku sloučíme všechny vrstvy, čímž dostaneme pouze jednu jedinou vrstvu. Případné nepěkné okraje, ať už ostrého nebo rozmazaného vzhledu, můžeme doupravit příslušnými nástroji, které se nachází na hlavním panelu.

finální obrázek

Lokální zaostření

Lokální zaostření provedeme postupným rozostřováním okolí objektu, který chceme zaostřít. Krok po kroku budeme rozostřovat větší a větší oblasti kolem objektu. Použijeme filtr Rozostření pohybem jako v předešlém příkladu, ale místo lineárního zaškrtneme radiální rozmazání s hodnotou úhlu 5, a tuto hodnotu v dalších krocích zmenšíme na 1.

počáteční obrázek

Nástrojem elipsa nakreslíme kruh kolem obličeje. V případě potřeby výběr přesuneme nebo zvětšíme či zmenšíme. Výběr zinvertujeme. Vybereme: Filtry --> Rozostření --> Rozmáznutí pohybem.

výběr v obrázku

Následně budeme výběr postupně zmenšovat a tím pádem vzdalovat se od obličeje, který zůstane bezezměny. Výběr --> Zmenšit a zadejte hodnotu 15. Poté u rozostření zmenšete hodnotu na 1, a tyto kroky postupně opakujte. Můžete použít i nabídku Filtry --> Zopakovat, abyste nemuseli pořád vybírat příslušný filtr. Počet opakování závisí na druhu obrazu, někdy postačí dvojí aplikace filtru, někdy můžete použít tento postup i vícekrát za sebou.

finální obrázek

Závěr

Vidíte, že i jednoduchým způsobem lze z běžné fotografie udělat umělecké dílo.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze