LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (15.) - Masky II.

Dnes se podíváme na další možnosti využití práce s maskou.

26.10.2004 08:00 | Yippee | Články autora | přečteno 36908×

Prolnutí dvou obrázků

Prvním krokem je nakopírování jednoho obrázku, v našem příkladu rybky, do druhého obrázku hrocha, ale do nové vrstvy.

Dva zdrojové obrázky

Zprůhledníme vrstvu rybky a umístíme oba obrázky do námi požadované polohy. Přidáme k rybce masku vrstvy, jako stav vybereme Bílá barva. Dále vybereme nástroj lineární přechod a jako barvy přechodu nastvíme černou přecházející do bílé, tímto přechodem vyplníme masku. Začneme z levého dolního rohu a táhneme k pravému hornímu (tzn. po diagonále).

maska u vrstvy rybky

Nyní přidáme masku vrstvy k hrochovi, jelikož se nachází na vrstvě pozadí (nelze tedy rovnou použít masku vrstvy), nejdříve musíme přidat do vrstvy pozadí alfa kanál a poté až teprve masku vrstvy. Zde budeme táhnout nástroj přechodu obráceně tzn. z pravého horního rohu směrem k levému, ale jen k okraji tlamy.

maska u vrstvy hrocha

Klikneme na masku ryby a vymažene pomocí štětce (u nástroje štětce máme nastavené černé pozadí a stopu vybereme s rozplynutým okrajem) ostré hrany, aby nebyl vidět čtverec (tedy jednotlivé hrany vrstev). Tímto krokem rozplyneme hrany jednotlivých vrstev.

úprava pomocí štětce v masce

Uděláme kopii rybky. Plátno menší vrstvy můžeme roztáhnout do velikosti největší vrstvy pomocí příkazu: Vrstva --> Rozměry hranic vrstvy. Díky tomu můžeme naklonovat chybějící části obrázku. Zkopírujeme spodek obrázku s rybkou tedy podlahu do části, kde v obrázku chybí. Přidáme masku vrstvy a opět pomocí přechodu toto pozadí rozplyneme.

klonování maska u vrstvy s klonováním

Posledními úpravami je kreslení do masek, abychom zakryli ostré hrany jednotlivých vrstev. Přeji mnoho zdaru při vašich prvních pokusech.

Možný výsledný obrázek

Maskování obrázku, pozadí a textu či nějaké grafiky

Dalším častým efektem je prolnutí obrázku do pozadí o nějaké barvě. Vybereme si nějaký obrázek, z kterého chceme použít maximálně 1/3 obrázku a zbytek bude barevné pozadí. Postup je následovný:

  1. vložíme novou vrstvu, kterou vyplníme barvou s podobným barevným nádechem jako má barva převažující na našem obrázku. Můžeme použít nástroj kapátko.
zdrojový obrázek vrstva vyplněna barvou
  1. Na vrstvu naší zeleně s ptáčkem vytvoříme masku, kterou vyplníme přechodem. Ale pouze její horní část, poněvadž spodek chceme mít jednobarevný. Při vytváření přechodu použijeme klávesu CTRL, čímž bude přechod rovný.
prolnutí maskou
  1. Nástrojem text můžeme přidat jakýkoliv text na naše pozadí. Práce s textovým nástrojem je jednoduchá, klikneme na nástroj, objeví se dialogové okno, do kterého vepíšeme text, vybereme typ písma, velikost a nakonec zavřeme okno textového editoru. I k textové vrstvě je ovšem možné přidat masku.
maska i u textu
  1. A co takhle nějaký grafický objekt? Proč ne! Vložíme si tedy opět novou vrstvu, na které nakreslíme třeba domeček. Vložíme k objektu masku, kde opět vybereme nějaký přechod obsahující alespoň černou a třeba i s bílou barvou a poté na samotnou vrstvu můžeme použít Filtr --> Zkreslení --> Vítr a dostaneme výsledek, který vidíte na obrázku.
možný výsledek použití filtru na objekt

Dále uvádím některé další výsledky, které můžete získat s použitím podobných technik a jejich kombinací.

tmavší pozadí i zdrojový obrázek vrstvy

Zde si můžete povšimnout, že vrstva s obrázkem obsahuje skutečný obrázek pouze v horní první třetině vrstvy. Použili jsme jinou barvu textu, i nakresleného objektu a hned vše vypadá úplně jinak.

další příklad další příklad

Přebarvení části obrázku

V tomto příkladu si ukážeme, jak jednoduše a rychle změnit barvu části obrázku pomocí rychlé masky. Otevřeme si opět nějaký svůj obrázek, ve kterém budeme měnit barvu nějakého objektu. Barvu popředí změňte na bílou, klikněte na nástroj rychlé masky a vykreslete například nástrojem štětec celý objekt, který budete chtít obarvit. Pokud se spletete nezoufejte, můžete použít zase barvu černou a nepotřebné kousky oblasti odstranit.

Rychlá maska Výběr

Nakonec znovu klikněte na rychlou masku, tím se vám na obrázku objeví výběr. Ten teď budeme chtít přebarvit. Použijeme nabídku: Nástroje --> Nástroje barev --> Odstín a sytost nebo Filtry --> Barvy --> Kolorovat či použít další nástroje, které se aplikují pouze na výběr.

Odstín a sytost Kolorovat

Výsledek bude vypadat podle vybrané barvy či jeho odstínu.

Odstín a sytost Odstín a sytost Odstín a sytost

Podle tvaru vybíraného objektu se může stát, že kraje vybraného objektu se po obarvení ještě více zvýrazní, rohy budou ostré a nebude vše vypadat přirozeně. V takovém případě, je nutné u masky použít rozplynutý tvary štětce, nebo v samotné rychlé masce použijeme filtr rozostření.

Odstín a sytost

Závěr

Tímto druhým dílem končí články věnované maskám. Jelikož se masky používají ve velkém množství technik, budeme se s maskami setkávat i v některých dalších dílech našeho seriálu o Gimpu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze