LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Gimp - ÚPRAVY FOTOGRAFIÍ (15.) - Masky II.

Dnes se podíváme na další možnosti využití práce s maskou.

26.10.2004 08:00 | Yippee | Články autora | přečteno 37192×

Prolnutí dvou obrázků

Prvním krokem je nakopírování jednoho obrázku, v našem příkladu rybky, do druhého obrázku hrocha, ale do nové vrstvy.

Dva zdrojové obrázky

Zprůhledníme vrstvu rybky a umístíme oba obrázky do námi požadované polohy. Přidáme k rybce masku vrstvy, jako stav vybereme Bílá barva. Dále vybereme nástroj lineární přechod a jako barvy přechodu nastvíme černou přecházející do bílé, tímto přechodem vyplníme masku. Začneme z levého dolního rohu a táhneme k pravému hornímu (tzn. po diagonále).

maska u vrstvy rybky

Nyní přidáme masku vrstvy k hrochovi, jelikož se nachází na vrstvě pozadí (nelze tedy rovnou použít masku vrstvy), nejdříve musíme přidat do vrstvy pozadí alfa kanál a poté až teprve masku vrstvy. Zde budeme táhnout nástroj přechodu obráceně tzn. z pravého horního rohu směrem k levému, ale jen k okraji tlamy.

maska u vrstvy hrocha

Klikneme na masku ryby a vymažene pomocí štětce (u nástroje štětce máme nastavené černé pozadí a stopu vybereme s rozplynutým okrajem) ostré hrany, aby nebyl vidět čtverec (tedy jednotlivé hrany vrstev). Tímto krokem rozplyneme hrany jednotlivých vrstev.

úprava pomocí štětce v masce

Uděláme kopii rybky. Plátno menší vrstvy můžeme roztáhnout do velikosti největší vrstvy pomocí příkazu: Vrstva --> Rozměry hranic vrstvy. Díky tomu můžeme naklonovat chybějící části obrázku. Zkopírujeme spodek obrázku s rybkou tedy podlahu do části, kde v obrázku chybí. Přidáme masku vrstvy a opět pomocí přechodu toto pozadí rozplyneme.

klonování maska u vrstvy s klonováním

Posledními úpravami je kreslení do masek, abychom zakryli ostré hrany jednotlivých vrstev. Přeji mnoho zdaru při vašich prvních pokusech.

Možný výsledný obrázek

Maskování obrázku, pozadí a textu či nějaké grafiky

Dalším častým efektem je prolnutí obrázku do pozadí o nějaké barvě. Vybereme si nějaký obrázek, z kterého chceme použít maximálně 1/3 obrázku a zbytek bude barevné pozadí. Postup je následovný:

  1. vložíme novou vrstvu, kterou vyplníme barvou s podobným barevným nádechem jako má barva převažující na našem obrázku. Můžeme použít nástroj kapátko.
zdrojový obrázek vrstva vyplněna barvou
  1. Na vrstvu naší zeleně s ptáčkem vytvoříme masku, kterou vyplníme přechodem. Ale pouze její horní část, poněvadž spodek chceme mít jednobarevný. Při vytváření přechodu použijeme klávesu CTRL, čímž bude přechod rovný.
prolnutí maskou
  1. Nástrojem text můžeme přidat jakýkoliv text na naše pozadí. Práce s textovým nástrojem je jednoduchá, klikneme na nástroj, objeví se dialogové okno, do kterého vepíšeme text, vybereme typ písma, velikost a nakonec zavřeme okno textového editoru. I k textové vrstvě je ovšem možné přidat masku.
maska i u textu
  1. A co takhle nějaký grafický objekt? Proč ne! Vložíme si tedy opět novou vrstvu, na které nakreslíme třeba domeček. Vložíme k objektu masku, kde opět vybereme nějaký přechod obsahující alespoň černou a třeba i s bílou barvou a poté na samotnou vrstvu můžeme použít Filtr --> Zkreslení --> Vítr a dostaneme výsledek, který vidíte na obrázku.
možný výsledek použití filtru na objekt

Dále uvádím některé další výsledky, které můžete získat s použitím podobných technik a jejich kombinací.

tmavší pozadí i zdrojový obrázek vrstvy

Zde si můžete povšimnout, že vrstva s obrázkem obsahuje skutečný obrázek pouze v horní první třetině vrstvy. Použili jsme jinou barvu textu, i nakresleného objektu a hned vše vypadá úplně jinak.

další příklad další příklad

Přebarvení části obrázku

V tomto příkladu si ukážeme, jak jednoduše a rychle změnit barvu části obrázku pomocí rychlé masky. Otevřeme si opět nějaký svůj obrázek, ve kterém budeme měnit barvu nějakého objektu. Barvu popředí změňte na bílou, klikněte na nástroj rychlé masky a vykreslete například nástrojem štětec celý objekt, který budete chtít obarvit. Pokud se spletete nezoufejte, můžete použít zase barvu černou a nepotřebné kousky oblasti odstranit.

Rychlá maska Výběr

Nakonec znovu klikněte na rychlou masku, tím se vám na obrázku objeví výběr. Ten teď budeme chtít přebarvit. Použijeme nabídku: Nástroje --> Nástroje barev --> Odstín a sytost nebo Filtry --> Barvy --> Kolorovat či použít další nástroje, které se aplikují pouze na výběr.

Odstín a sytost Kolorovat

Výsledek bude vypadat podle vybrané barvy či jeho odstínu.

Odstín a sytost Odstín a sytost Odstín a sytost

Podle tvaru vybíraného objektu se může stát, že kraje vybraného objektu se po obarvení ještě více zvýrazní, rohy budou ostré a nebude vše vypadat přirozeně. V takovém případě, je nutné u masky použít rozplynutý tvary štětce, nebo v samotné rychlé masce použijeme filtr rozostření.

Odstín a sytost

Závěr

Tímto druhým dílem končí články věnované maskám. Jelikož se masky používají ve velkém množství technik, budeme se s maskami setkávat i v některých dalších dílech našeho seriálu o Gimpu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze